Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306816/bmid_holisticka-detektivni-kancelar-dirk-jzm-306816.jpg 4 447 52

Dirk Gently série

Po slavném stopaři, který je hlavním hrdinou pěti knih Admasovy "trilogie", vytvořil autor další svéráznou postavu - detektiva Dirka Gentlyho. Dirk uplatňuje metody založené na kvantové mechanice, hypnóze a teorii o vzájemné propojenosti všech věcí a postupně odhaluje záhady ztracených koček, zbloudilého ducha, mnicha Elektromnicha, stroje času a také ohromné tajemství lidstva ...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Humor
Vydáno: , Argo

Dirk Gently's Holistic Detective Agency , 1987

Jeronym
16.04.2018 5 z 5

Ale jo, dávám pět. Není to nejlepší kniha života, vesmíru a vůbec, ale pořád mám tento styl velmi rád. Víc takových!
No, tak je ta první polovina nudnější - ale co, to je Anglie.
Od druhé poloviny to nabere spád, nadpřirozené a sci-fi věci jsou velice chytlavě napsané, postavy originální a osobité. Na své si přijde i technicky založený člověk a filozofické myšlenky někdy vedou k dlouhému zamyšlení.
Jen si nejsem jist, zda mě těch pár věcí typu "domysli si sám" u konce fakt baví nebo drásá nervy. I když... však já to vím, stejně jako Dirk!
Z čistého holismu jsem se k této knize dostal ve výprodeji v knihovně za 5 kč. Stejně jako druhý díl, na který se těším, ale jen tak si ho nevyplácám...

Hadati
14.04.2018 3 z 5

Stopařova průvodce Douglase Adamse mám velmi rád. Alespoň první dvě tři knihy. Tahle kniha se dá přirovnat spíše k posledním kusům této série, kde Adamsovi již došel dech. Ano, stále je to Adams se svým absurdním humorem, ale tady to zejména zpočátku nefunguje. V první třetině knihy jsem měl pocit, že se vlastně nic neděje. Bylo to jako sledovat skeče ze seriálu Mladí v partě, které jsou absurdní, nesmyslné a nemají spolu souvislost. Ale tyhle absurdní scény v knize mi nepřišly zábavné ani zajímavé. Ve Stopařově průvodci jsem měl pocit, jako by Adams jel na drogách a ten svůj šílený svět skutečně viděl. Tady mi to přišlo, jako by zrovna drogy přestal brát a jen se snažil navodit svůj snový a absurdní svět, který sice někdy v minulosti viděl, ale teď už si ho moc dobře nepamatuje. Po prvních sto stranách se to přece jen o něco zlepšilo a příběh se začínal dávat postupně dohromady tak, že začal i dávat nějaký smysl. Ne ve všem, ale dost. Proto jsem také nakonec dal o hvězdičku více, než jsem původně zamýšlel. Pro mě velké zklamání.

Džajna1
28.03.2018 2 z 5

Ja nevim. Me to nejak nebavilo. Serii stoparova pruvodce mam rada, ale na tuhle knihu si Adams slehl malo, nebo nejakej nekvalitni matros. Kniha ma 270 stran, hlavni postava se objevi az na ste. A zajimave to zacne byt na 150. Jako ano, jakmile se zacnou jednotlive linie spletat, reknete si "no parada!"... ale nesmite se do te doby nechat unudit a odradit.

Karcoolka2210
28.01.2018 4 z 5

Miestami som sa pýtala sama seba- What the hell???, čo sa to deje v tejto knihe. No zdanlivo nesúvisiace udalosti a postavy začali postupne do seba zapadať a takto vzniklo toto podarené dielo. Miestami trochu divné, ale vtipné, a pre mňa osobne, lepšie dielo ako Hitchhikers guide ;)

BoredCop
15.01.2018 2 z 5

Kniha, jejíž přečtení mi trvalo extrémně dlouho. Nevím vlastně proč, ale nebyl jsem schopen zvládnout v kuse snad víc než 15 stran, přičemž první třetina byla obzvlášť únavná. Je otázka, jestli tohle dílo člověk víc nedocení třeba na druhý pokus, ale já na něj rozhodně nemám chuť.

jana3526
17.11.2017

Tohle mi moc nesedlo. Překvapilo mne, že je kniha o něčem jiném než seriál, bohužel. Nápad dobrý, ale provedení mne nezaujalo.

Marushka27
12.11.2017 4 z 5

Je to humor, který nesedne každému, ale má to svoje kouzlo. Občas jsem mi sice trvalo, než mi vtipy došly, ale o to víc mi to přijde dobře vystavěné. Je to kniha, u které se musí dávat pozor na to, co člověk čte. Těším se na další knihy, které si od autora přečtu.

SBH
31.07.2017 3 z 5

Respektuji, že se jedná o kultovní klasiku, ale mě za srdce nevzala. Třetinu knihy jsem přemýšlela, která bije. Zdlouhavý a podrobný popis účastníků večeře v Cambridgi, který následně neměl v příběhu žádné opodstatnění, mi připadl jako druh osobní msty vůči bývalým profesorům. Nápad na zápletku dobrý, řešení překvapivé. Problémem pro mě bylo, že autor popsal, co se stalo, ale na čtenářově fantazii už nechal algoritmus, jak toho bylo dosaženo. Způsob psaní DODO ("dodělej doma") moc nemusím. Vtipné hlášky mi připadly příliš intelektuálské a nadřazené. Zasmála jsem se, ale ne úplně od srdce. Naštěstí byla kniha krátká.

kuruteku
20.07.2017 5 z 5

Kniha, kterou nelze číst jednou. I potřetí objevuji nové a nové narážky a vrstvy. A dochází mi pointa. Teď si ještě přečíst Coleridge! A děkuji, Regu, za Bacha. Já v něm také slyším všechno.

mechokurka
21.06.2017 4 z 5

Výborná, výborná. Jenom mi přijde trošku škoda toho konce, je to takové vyšumění do prázdna. A nerozumím tomu, proč Reg byl tak blbej, že mu nedošlo, že ta změna bude naprosto zásadní pro budoucnost/minulost lidstva.

Mayaku
30.05.2017 3 z 5

Občas krásně střelené, většinou však velmi utahané, s dost antiklimaktickým závěrem (hehe). I když je i zde Adamsův příjemný styl hodně zřetelný, je pro mě Dirk Gently obsahově o třídu a humorně o dvě třídy slabší než Stopařův průvodce galaxií.

lushi
15.05.2017 3 z 5

Na můj vkus příliš šílené.

kalache
17.04.2017 4 z 5

...v dešťném pralese se dělo přesně to,co se obvykle v dešťném pralese děje,a sice - pršelo.
Adams píše jako obvykle,a sice - jako Adams...

pavel8996
20.02.2017 1 z 5

Nevím, co je špatně, buď jsem nebyl na tento styl správně naladěný nebo mě to zkrátka nedokázalo zaujmout, což mi přijde o to zvláštnější, že Stopařova průvodce bezvýhradně miluju. Pointa mi přišla taková rozmazaná, nejasná. A absurdní humor, který dodává Stopařovi šmrnc a nedovolí čtenáři, chytajícímu se za hlavu, případně popadajícímu se za břicho, opustit jízdu, mi sem nějak nepasoval a ani mě zvlášť nebavil. Snad to zkrátka nebyla kniha pro mě.

laepus
02.12.2016 4 z 5

No... Co napsat... Jsem absolutním milovníkem Stopařova průvodce a humoru Douglase Adamse se všemi jeho duhy i neduhy. No a v téhle knize bylo na můj vkus bohužel příliš těch neduhů. Adams je génius popisu běžných věcí a bizarních zápletek přesahujících zdravé uvažování. Tady se ale podle mě dost potýká s dějem, který je až příliš roztříštěný a je velice obtížné jej sledovat, protože u ničeho autor nevydrží moc dlouho a hned skok jinam. Váhal jsem mezi třemi (kvůli nenaplněným adamsovkým očekáváním) a čtyřmi (kvůli své lásce k Adamsovi), nakonec zavírám oči a dávám přece jen čtyři. Je třeba takto ulítlých a šílených knih.

Albina
13.02.2016 4 z 5

Výborná kniha, skvělé počtení.

Mrnda
02.02.2016 4 z 5

Skočil jsem po ní jako po další knize oblíbeného autora a rozhodně není čeho litovat. Humor se s prostředím nemění.

Jano.
29.09.2015 5 z 5

Dosť podobné ako Stopár, ale možno o kúsok nohami viac na Zemi. (Doslova.) Nápadov za plné hrste. Číta sa to výborne a postavy sú fakt super. Tá vec s treťou otázkou od kráľa Juraja mi mierne došla už dopredu, za čo som na seba patrične hrdý. (A fakt, že popis knihy tú pointu mierne prezrádza si nechajte pre seba a prestaňte mi kaziť radosť! :D) Profesor Chronotis je Timelord... ale vážne je :D Poznáte Douglasovu prácu pre Doctora Who - Shada? Za 5*

martinor
20.09.2015 5 z 5

Ze začátku dost matoucí, ale pak jsem pochopil, že Douglasovi o matení jde. Je to skvělá kniha plná absurdních situací s absurdním vysvětlením. Zajímavý příběh, dost čtivé.

fristo
17.09.2015 4 z 5

Knihu som práve dočítal a keďže Adams toho až tak veľa nenapísal je zaujímavé sledovať ako sa myšlienky z jeho diel v tejto knihe stretávajú. Narážky na vtáka Doda a Latimériu určite vychádzajú s Adamsovej záľuby v Ohrozených druhoch zvierat. Tiež to že sa zo strojom času dalo cestovať aj v priestore prepája na "Stopárovho sprievodcu". Najviac ma ale aj tak zaujalo ako brilantne Adams vysvetlil Schrödingerovu mačku, Fraktály a podobne a dokázal to skĺbiť s hypnózou, posadnutím a donútiť hlavného hrdinu aby skočil do smradlavého kanála a začal sa topiť. Fakt je že mi trochu chýbalo vysvetlenie tej pohovky na schodoch a aj to prečo Gordon zomrel a čo sa dialo ďalej skrátka také to "Žili šťastne bla bla bla". Z jeho životopisu a záľuby vo Vážnej hudbe chápem aj toho Bacha. Trochu sa bije to že ak Ducha zastavili tak že zmenili minulosť ako to že duch, ktorý ju už zmeniť nemohol priviedol elekrommnicha, ktorý zabil Gordona, ale to si asi budem musieť knihu prečítať ešte raz pozornejšie.