Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho

Geniální programátor Richard, detektiv Dirk, který pátrá za pomoci hypnózy a jiných neobvyklých postupů, profesor Reg, narozený ve středověku a vlastnící stroj času, zabrání zničení života na zemi. Duch mimozemšťana, jehož loď ztroskotala v pradávné minulosti na naší planetě, se chce zmocnit stroje času a napravit tak své navigátorské selhání. Korekce minulosti by však znamenala vymazání veškerého života na Zemi. Napínavý, vtipný příběh se bude líbit zejména mladým čtenářům.
Sci-fi román o svérázném detektivovi, který zabrání zničení našeho světa mimozemšťany.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2919/holisticka-detektivni-kancela-2919.jpg 4.2310

Dirk Gently (1.)

Edice:Sci-fi, fantasy
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:80-7203-525-8

PWM

Kniha je takový dost klasický a zároveň zcela neklasický Adams… Kniha je totiž hrozně chytrá a nacpaná spoustou nádherných, absurdních a zajímavých myšlenek. Ty jsou navíc napěchované do Adamasovského humoristického hávu, což krapítek mate zařazení žánru, zda se jedná o sci-fi, nebo humoristickou novelu. Podle toho, který pohled na žánr si čtenář vybere, bude pak hodnotit výsledek jako více či méně povedený… Prostě Adamas…

Naneštěstí je kniha tak přecpaná myšlenkami, narážkami, postavami i hříčkami a hádankami, že v ní prakticky nezůstává místo pro plynutí děje a kniha se topí sama v sobě, což ještě více komplikuje čtení a řekl bych, že máte tak cca 35%, že s tím praštíte.

Každopádně pro čtenářovo dobro je dobré si před začátkem četby několikrát zopakovat ústřední mantru: „Toto není Stopařův průvodce Galaxií ani jeho žádný díl, toto je Dirk Gently“, jinak je zde vysoká šance na zklamání.

Facit: „Je to moc dobré.“ Oprava: „Je to moc dobrého najednou.“

tomas8334

Dočetl jsem jen "z povinnosti", tenhle Adams šel úplně mimo mě.

eliska2669

Těžká nuda, tak 85% knihy mám pocit že čtu pořád jakýsi úvod, a už teď, po pár měsících vůbec nevím o co tam šlo. Něco s cestováním v čase a elektromnichem, ale pointa? Uff...

Delirium

S těžkým srdcem musím říct, že knihu odkládám, nějak se přes ni nemůžu překousat a to i přesto, jak jsem se na ni po druhém (ano, čtete správně) díle těšila.
Jediné, co můžu říct s určitou jistotou, je, že se k této knížce vrátím, protože Adamsův styl miluju.

bekule

Ještě větší magořina než jsem očekávala. Ale ke konci byly i chvilky kdy jsem si myslela že začínám chápat o čem to je. Asi budu nucená půjčit si i druhý díl, třeba se mi rozsvítí............... Váhám mezi 2-3 hvězdičkami.
Uf, hlavně že mám za sebou nejnepříjemnější bod letošní výzvy
..........................................................................Výzva 2018

Jeronym

Ale jo, dávám pět. Není to nejlepší kniha života, vesmíru a vůbec, ale pořád mám tento styl velmi rád. Víc takových!
No, tak je ta první polovina nudnější - ale co, to je Anglie.
Od druhé poloviny to nabere spád, nadpřirozené a sci-fi věci jsou velice chytlavě napsané, postavy originální a osobité. Na své si přijde i technicky založený člověk a filozofické myšlenky někdy vedou k dlouhému zamyšlení.
Jen si nejsem jist, zda mě těch pár věcí typu "domysli si sám" u konce fakt baví nebo drásá nervy. I když... však já to vím, stejně jako Dirk!
Z čistého holismu jsem se k této knize dostal ve výprodeji v knihovně za 5 kč. Stejně jako druhý díl, na který se těším, ale jen tak si ho nevyplácám...

Hadati

Stopařova průvodce Douglase Adamse mám velmi rád. Alespoň první dvě tři knihy. Tahle kniha se dá přirovnat spíše k posledním kusům této série, kde Adamsovi již došel dech. Ano, stále je to Adams se svým absurdním humorem, ale tady to zejména zpočátku nefunguje. V první třetině knihy jsem měl pocit, že se vlastně nic neděje. Bylo to jako sledovat skeče ze seriálu Mladí v partě, které jsou absurdní, nesmyslné a nemají spolu souvislost. Ale tyhle absurdní scény v knize mi nepřišly zábavné ani zajímavé. Ve Stopařově průvodci jsem měl pocit, jako by Adams jel na drogách a ten svůj šílený svět skutečně viděl. Tady mi to přišlo, jako by zrovna drogy přestal brát a jen se snažil navodit svůj snový a absurdní svět, který sice někdy v minulosti viděl, ale teď už si ho moc dobře nepamatuje. Po prvních sto stranách se to přece jen o něco zlepšilo a příběh se začínal dávat postupně dohromady tak, že začal i dávat nějaký smysl. Ne ve všem, ale dost. Proto jsem také nakonec dal o hvězdičku více, než jsem původně zamýšlel. Pro mě velké zklamání.

Džajna1

Ja nevim. Me to nejak nebavilo. Serii stoparova pruvodce mam rada, ale na tuhle knihu si Adams slehl malo, nebo nejakej nekvalitni matros. Kniha ma 270 stran, hlavni postava se objevi az na ste. A zajimave to zacne byt na 150. Jako ano, jakmile se zacnou jednotlive linie spletat, reknete si "no parada!"... ale nesmite se do te doby nechat unudit a odradit.

Karcoolka2210

Miestami som sa pýtala sama seba- What the hell???, čo sa to deje v tejto knihe. No zdanlivo nesúvisiace udalosti a postavy začali postupne do seba zapadať a takto vzniklo toto podarené dielo. Miestami trochu divné, ale vtipné, a pre mňa osobne, lepšie dielo ako Hitchhikers guide ;)

BoredCop

Kniha, jejíž přečtení mi trvalo extrémně dlouho. Nevím vlastně proč, ale nebyl jsem schopen zvládnout v kuse snad víc než 15 stran, přičemž první třetina byla obzvlášť únavná. Je otázka, jestli tohle dílo člověk víc nedocení třeba na druhý pokus, ale já na něj rozhodně nemám chuť.

jana3526
17.11.2017

Tohle mi moc nesedlo. Překvapilo mne, že je kniha o něčem jiném než seriál, bohužel. Nápad dobrý, ale provedení mne nezaujalo.

Marushka27
12.11.2017

Je to humor, který nesedne každému, ale má to svoje kouzlo. Občas jsem mi sice trvalo, než mi vtipy došly, ale o to víc mi to přijde dobře vystavěné. Je to kniha, u které se musí dávat pozor na to, co člověk čte. Těším se na další knihy, které si od autora přečtu.

SBH
31.07.2017

Respektuji, že se jedná o kultovní klasiku, ale mě za srdce nevzala. Třetinu knihy jsem přemýšlela, která bije. Zdlouhavý a podrobný popis účastníků večeře v Cambridgi, který následně neměl v příběhu žádné opodstatnění, mi připadl jako druh osobní msty vůči bývalým profesorům. Nápad na zápletku dobrý, řešení překvapivé. Problémem pro mě bylo, že autor popsal, co se stalo, ale na čtenářově fantazii už nechal algoritmus, jak toho bylo dosaženo. Způsob psaní DODO ("dodělej doma") moc nemusím. Vtipné hlášky mi připadly příliš intelektuálské a nadřazené. Zasmála jsem se, ale ne úplně od srdce. Naštěstí byla kniha krátká.

kuruteku
20.07.2017

Kniha, kterou nelze číst jednou. I potřetí objevuji nové a nové narážky a vrstvy. A dochází mi pointa. Teď si ještě přečíst Coleridge! A děkuji, Regu, za Bacha. Já v něm také slyším všechno.

mechokurka
21.06.2017

Výborná, výborná. Jenom mi přijde trošku škoda toho konce, je to takové vyšumění do prázdna. A nerozumím tomu, proč Reg byl tak blbej, že mu nedošlo, že ta změna bude naprosto zásadní pro budoucnost/minulost lidstva.

OndřejMergl
30.05.2017

Prvně jsem viděl stejnojmenný seriál a čekal jsem jeho lehce rozšířenou knižní verzi, ovšem naprosto mě překvapilo, že kniha byla úplně o něčem jiném. Plná Adamsových fórků, ale příběh mě ničím neoslnil.

Mayaku
30.05.2017

Občas krásně střelené, většinou však velmi utahané, s dost antiklimaktickým závěrem (hehe). I když je i zde Adamsův příjemný styl hodně zřetelný, je pro mě Dirk Gently obsahově o třídu a humorně o dvě třídy slabší než Stopařův průvodce galaxií.

lushi
15.05.2017

Na můj vkus příliš šílené.

kalache
17.04.2017

...v dešťném pralese se dělo přesně to,co se obvykle v dešťném pralese děje,a sice - pršelo.
Adams píše jako obvykle,a sice - jako Adams...

pavel8996
20.02.2017

Nevím, co je špatně, buď jsem nebyl na tento styl správně naladěný nebo mě to zkrátka nedokázalo zaujmout, což mi přijde o to zvláštnější, že Stopařova průvodce bezvýhradně miluju. Pointa mi přišla taková rozmazaná, nejasná. A absurdní humor, který dodává Stopařovi šmrnc a nedovolí čtenáři, chytajícímu se za hlavu, případně popadajícímu se za břicho, opustit jízdu, mi sem nějak nepasoval a ani mě zvlášť nebavil. Snad to zkrátka nebyla kniha pro mě.

laepus
02.12.2016

No... Co napsat... Jsem absolutním milovníkem Stopařova průvodce a humoru Douglase Adamse se všemi jeho duhy i neduhy. No a v téhle knize bylo na můj vkus bohužel příliš těch neduhů. Adams je génius popisu běžných věcí a bizarních zápletek přesahujících zdravé uvažování. Tady se ale podle mě dost potýká s dějem, který je až příliš roztříštěný a je velice obtížné jej sledovat, protože u ničeho autor nevydrží moc dlouho a hned skok jinam. Váhal jsem mezi třemi (kvůli nenaplněným adamsovkým očekáváním) a čtyřmi (kvůli své lásce k Adamsovi), nakonec zavírám oči a dávám přece jen čtyři. Je třeba takto ulítlých a šílených knih.

Albina
13.02.2016

Výborná kniha, skvělé počtení.

Mrnda
02.02.2016

Skočil jsem po ní jako po další knize oblíbeného autora a rozhodně není čeho litovat. Humor se s prostředím nemění.

Jano.
29.09.2015

Dosť podobné ako Stopár, ale možno o kúsok nohami viac na Zemi. (Doslova.) Nápadov za plné hrste. Číta sa to výborne a postavy sú fakt super. Tá vec s treťou otázkou od kráľa Juraja mi mierne došla už dopredu, za čo som na seba patrične hrdý. (A fakt, že popis knihy tú pointu mierne prezrádza si nechajte pre seba a prestaňte mi kaziť radosť! :D) Profesor Chronotis je Timelord... ale vážne je :D Poznáte Douglasovu prácu pre Doctora Who - Shada? Za 5*

martinor
20.09.2015

Ze začátku dost matoucí, ale pak jsem pochopil, že Douglasovi o matení jde. Je to skvělá kniha plná absurdních situací s absurdním vysvětlením. Zajímavý příběh, dost čtivé.

fristo
17.09.2015

Knihu som práve dočítal a keďže Adams toho až tak veľa nenapísal je zaujímavé sledovať ako sa myšlienky z jeho diel v tejto knihe stretávajú. Narážky na vtáka Doda a Latimériu určite vychádzajú s Adamsovej záľuby v Ohrozených druhoch zvierat. Tiež to že sa zo strojom času dalo cestovať aj v priestore prepája na "Stopárovho sprievodcu". Najviac ma ale aj tak zaujalo ako brilantne Adams vysvetlil Schrödingerovu mačku, Fraktály a podobne a dokázal to skĺbiť s hypnózou, posadnutím a donútiť hlavného hrdinu aby skočil do smradlavého kanála a začal sa topiť. Fakt je že mi trochu chýbalo vysvetlenie tej pohovky na schodoch a aj to prečo Gordon zomrel a čo sa dialo ďalej skrátka také to "Žili šťastne bla bla bla". Z jeho životopisu a záľuby vo Vážnej hudbe chápem aj toho Bacha. Trochu sa bije to že ak Ducha zastavili tak že zmenili minulosť ako to že duch, ktorý ju už zmeniť nemohol priviedol elekrommnicha, ktorý zabil Gordona, ale to si asi budem musieť knihu prečítať ešte raz pozornejšie.

Plútarchos
15.04.2015

Zajímavá kombinace a logika příběhu. Samozřejmě stroj času neodpovídá desateru pátera Knoxe, avšak v tomto sci-fi dílku to ani tak moc nevadí. Jsem technicky založený, takže si v kvantové fyzice, matematice a jejich vztahu a vlivu na umění libuji. Jenom mi poněkud unikl význam Gordonova zastřelení. Naopak oceňuji velmi povedený kousek s Bachovými skladbami. Kruci, a jak to vlastně dopadlo s tou vzpříčenou sedačkou? Humorné, vtipné, člověk se musí pořád soustředit, aby mu něco neuniklo, a aby zachytil jemné autorovy myšlenky a detaily. Určitě se v knihovně podívám po dalším pokračování Dirka Gentlyho.

tanuki
30.01.2015

str. 23:
...když chce člověk něco opravdu pochopit, je nejlepší zkusit to vysvětlit někomu dalšímu. To vás donutí všechno si v hlavě pořádně srovnat. A čím je žák těžkopádnější a zabedněnější, tím víc musíte problém rozkládat do jednodušších a jednodušších myšlenek. A přesně to je podstata programování. Než nějakou složitou myšlenku rozložíte do menších kroků, které zvládne i blbá mašina, tak se samozřejmě o ní sám něco naučíte. Učitel se obvykle naučí víc než žák.

Kaštaka
30.10.2014

Nádhera :)
Miluju detektivky, miluju Adamsovu tvorbu a tady jsem našla ten druh absurdního humoru, který mám ráda. Adams mě ani tentokrát nezklamal. Kniha je podle mě stejně dobrá jako Stopařův průvodce, ne-li lepší. Dirk Gently se zapsal mezi mé oblíbené detektivy. Musím si přečíst další díl.

gersie
07.08.2014

Elektromnich byl přístroj pro domácnost, podobně jako myčka na nádobí nebo video.Myčky za vás umývyjí otravné nádobí, takže se nemusíte umýváním obtěžovat vy; videa za vás sledují otravné pořady, takže se nemusíte sledováním obtěžovat vy; Elektromniši
za vás věří věcem takže se nemusíte obtěžovat něčím co vám svět k věření předkládá.