Digitálna pevnosť

Digitálna pevnosť
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32253/bmid_digitalna-pevnost-FOK-32253.jpg 4 2382 2382

V americkom Národnom bezpečnostnom úrade vznikne v záujme boja proti organizovanému zločinu, mafii a terorizmu najvýkonnejší počítač na svete TRANSLTR. Jeho cieľom je dešifrovať elektronickú poštu sveta zločinu. S touto predstavou nastúpi do úradu aj jeden z najlepších japonských kryptológov a expertov na počítače Ensei Tankado. Časom však zistí, že TRANSLTR dešifruje aj elektronickú poštu celkom nevinných ľudí. Odíde z úradu a začne proti nemu bojovať – vymyslí algoritmus, ktorým sa pokúsi nielen zneškodniť TRANSLTR, ale preniknúť aj do informačných trezorov Národného bezpečnostného úradu. Hrozí prezradenie všetkých tajných informácií týkajúcich sa americkej vlády, tajných služieb, vývoja najnovších zbraní a priemyselných technológií... Vedenie úradu na čele s veliteľom Strathmorom, hlavnou kryptologičkou Susan Fletcherovou a jej snúbencom Davidom Beckerom sa pustia zachraňovať informácie nedozernej hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Digital Fortress , 1998

BobbyB
22.09.2013

Dobra oddychovka. Pro stouraly z IT Security asi nedoporucuji, je tam par hlouposti (byt to z roku 1980 tak mlcim). A jak se uz zde pise, je to docela predvidatelne. Půjčit a přečíst ok, ale koupit a zalozit do vlastni knihovny asi opravdu ne :-)

HanaNov
18.09.2013 4 z 5

Ano, je to až příliš předvídatelné, ale když to funguje, tak proč vlastně ne?:)
Kniha má spád od začátku až do samého konce (jak by taky ne, když stejně jako spousta jiných napínáků jede po nesčetněkrát osvědčeném mustru). Brown nabízí spoustu dějových zvratů a překvapení, takže tím přesně naplní očekávání, s nimiž čtenář k Digitální pevnosti přichází. Jedině pasáže odehrávající se v Seville, kdy nájemný zabiják honí hlavního hrdinu, byly i na mě už moc natahované - zbytečně to zdržuje, když všichni víme, kdo z toho vyjde vítězně.
Nicméně já osobně jsem spokojená, nečekala jsem žádný extra hit nebo něco intelektuálního, spíš aktivní děj a tak trochu jinou tematiku, a to jsem dostala:) Pravda, téma je hodně fantastické, spíš vizionářské a pro mě úplně mimo mé obzory, ale ta představa mě zaujala a hlavně mě bavila, a to je to hlavní:)

Ladinek
10.09.2013 2 z 5

Celkem slušná kniha, ovšem pokud jste četli ostatní Brownovy knihy, strašlivě předvídatelná.
... a pokud mohu říci jako někdo, kdo se pohybuje dost dlouho v oblasti informačních technologií, plná nesmyslů.

seredomi
25.08.2013 5 z 5

Já toho chlapa vážně žeru... ani kapka nudy, jen mě furt nutí číst a úplně všude! pecka

Nikar
21.08.2013 4 z 5

Je to moje druhá zkušenost s Brownem (po delší odmlce navíc), takže ji budu já hodnotit pozitivně, kniha dle mého měla spád a musela ji číst dá se říci jedním dechem. V jednom bodě jsem ji ale na chvíli odložila, to když David v nemocnici zjistil, že prsten má někdo jiný, tato část mě trochu nebavila - někdo má mít prsten, on ho hledá a najednou kuk, prsten má někdo jiný. Ale celkově se mi kniha líbila.

Mako123123
01.08.2013 4 z 5

Asi polovica knihy bola dejovo fajn ale fakt že sa hl. dej odohrával v ,,jednej budove, bol dosť ošemetný... proste ako keby som to čítal vo zvieracej kazajke,

evelinaevelina
31.07.2013 4 z 5

Typická "brownovka" - dobré čtení na současné letní dny. Ať u vody nebo na zahrádce ve stínu knihu máte během dne přečtenou. Děj má spád, souhlasím ovšem s tím, že princip i tzv. závěr v hrubých obrysech je předvídatelný dost dopředu.

AshlinkaV
29.07.2013 4 z 5

Jako vždy u Brownovy knížky jsem měla dost napětí a s chutí jsem četla jak vše dopadne.... Vždy když mám náladu na něco podobného, sáhnu po jeho knížce a zatím mě nezklamal... Proto mi nevadí, že jsou jeho knížky psány hodně podobně jen s jinými postavami a zápletkou :-)

Makovník
23.05.2013 4 z 5

Dan Brown píše velmi čtivě, o tom žádná. Je mistrem napětí a zaručeně vás udrží v pozornosti po celou dobu celé knihy. Totéž platí o Digitální pevnosti, nemohl jsem se od ní odtrhnout. Kdybych nepřemýšlel u této knihy a jen ji "hltal", musím dát 5*. Ale tady mi něco chybělo – děj se odehrává prakticky jen na dvou místech, závěr je děsně natáhnut, i když jsem už dávno výsledek znal. Dále mi přijde, že tady je náhody až příliš, a jelikož už jsem nedávno před tím četl Pavučinu lží, tušil jsem, jak to všechno dopadne...
I přesto, že v knize bylo na mě poměrně dost chyb (+ např. šifra v závěru), byla pro mě kniha čtenářským zážitkem.
Dám 4*, ale dlouho jsem váhal, jestli nedám jen 3. Zatím nejhorší od Browna.

myka
24.04.2013 4 z 5

Digitální pevnost je druhá kniha Dana Browna, jež se mi dostala do ruky. Četla se mi dobře a bývala by byla snad i velmi dobrá, kdybych ji četla jako první. V Brownových knihách je stále stejný kolotoč spádu děje, dost negativně ovlivňující čtení dalších jeho děl, nehledě na některé momenty, které jsou jednoduše k neuvěření, nelogické a často absurdní.

Možná ale právě to, že jsem Digitální pevnost četla až jako druhou, zajistilo této knize dost vysoké hodnocení. Linie děje byla samozřejmě průhledná a velmi brzo jsem si vydedukovala závěr. Autor mě ke konci však dokázal dokonale zmást a můj názor na konec poněkud znejistěl, až jsem byla ráda, že to dopadlo podle mých prvotních dohadů.

Ihunger
06.04.2013 5 z 5

Vynikajúce čítanie, takýto žáner mi presne vyhovuje, napätie, trochu sci-fi, informačné technológie ...

tery23
26.03.2013 4 z 5

Dobré čtení, kniha mě bavila, jen konec předvídatelný..

Wichita
21.03.2013 3 z 5

Myslím, že nejlépe knihu vystihla umbra.

umbra
09.03.2013 3 z 5

Místy stěží uvěřitelné, ale přesto stále čtivé.

Tinuse
07.03.2013 5 z 5

Moje první "detektivka", od které jsem se nemohla odtrhnout. Kniha mi nedovolila nepřemýšlet ani při obědě jak to bude dál a hlavně přemýšlení o pevnosti jako takové. Velmi strhující až do samého konce.

Lzicenka
05.03.2013 3 z 5

Možná by se Brownovy knihy měly číst s časovým rozestupem, klidně i několikaletým, až čtenář trochu pozapomene děj. Pak by každá kniha byla originál. V Digitální pevnosti trochu nelogické zvraty jak píše Coonan a možná až moc překombinované. Ale jinak svižná oddychovka, která udrží v napětí. Zvlášť když nemáte jinou knihu po ruce...

between
20.02.2013 5 z 5

Skvělá knížka. Pořád mě udržovala v očekávání co bude dál.

gotham
13.02.2013 3 z 5

Knížky Dana Browna jsou obecně dost založené na konspiracích, spekulacích a občas i neligočnostech, ale čeho je moc, toho je příliš. Problém není v postavách jako takových, ty byly napsané skvěle, ale ten příběh to chtělo udržet alespoň v nějakých reálnějších mezích. Ale řekl bych, že se poté Brown poučil a v dalších knížkách se ,,držel při zdi" . 60%

Lenka Žofka
08.01.2013 3 z 5

Můj první Brown, který mě donutil si sehnat další knihy....a pak teprve to bylo zklamání za zklamáním.....

koko.roman
19.12.2012 5 z 5

Člověk jako by se ocitl v jiném světě.Úplně mne to vtáhlo do děje.