Diamantová sekera

Diamantová sekera https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324099/mid_diamantova-sekera-WLO-324099.png 5 318 75

Pohádky národů Litvy, Lotyšska a Estonska se neliší svou thematikou od pohádek našich. I v tomto kouzelném světě příběhů jsou lakomci, bohatí a nadutí páni, i chytrá zvířata a ptáci, především však stateční lidé čistých srdcí, jinoši a dívky, kteří pro dobro druhých bojují a vítězí nad zlem svou neohrožeností, skromností a statečností. I v nich je uložena lidová moudrost, důvtip a odvaha, ušlechtilost i bohatá fantasie. Mají také svůj svéráz, své vlastní kouzlo a poezii, které hluboce zapůsobí na čtenáře.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Skazki narodov Pribaltiki , 1953

marmota-b
20.03.2014 5 z 5

Dá se tomu vytknout to, že je to zřejmě přeložené z ruského vydání, takže třeba estonský ostrov Hiiumaa je tam psaný nějak ještě víc úžasně exoticky jako Chiu Maa (teď zrovna knihu nemám po ruce), a že prý oblečení v ilustracích neodpovídá tomu, odkud jednotlivé pohádky jsou; ale to je taky asi tak všechno, co se tomu dá vytknout. :-) Úžasná knížka, měla jsem ji ráda jako malá a mám ji ráda doteď. Ilustrace, bez ohledu na autentičnost, jsou jedny z nejpohádkovějších, které znám. Jsou tam pohádky všemožného druhu, od tragické legendární Egle po velmi hravou Jak dal Stepas pánovi za vyučenou. A taková pohádka o třech koních je myslím jednou z mých nejoblíbenějších pohádek vůbec... Jsou tam mimochodem i některé užitečně poučné pohádky, třeba ta o Mrazu a Mrazivci, která mě už v dětství poučila, jak v zimě nezmrznout. :-) (Jo a: Egle znamená litevsky i lotyšsky jedle nebo smrk.)

iva23
26.02.2014 5 z 5

Jako dítě jsem pořád dokola četla pověst o Egle a říkala si, že je to hrůza takhle se proměnit ve strom!

Shivet
08.10.2013

Jedna z mých nejmilejších. Četla jsem ji jako dítě a dnes z ní čtu svému synovi :-)

zapina
11.05.2013 5 z 5

Čítávala mi ji babička. Vždy když jsem k ní jela měla jsem s ní spojenou tuto knížku. Byla tak zajímavá a tak jiná. Něco mě na ní hrozně fascinovalo. I když jsem jí četla už po stý vždy jsem v ní našla něco nového. A ilustrace je dokonalá.

hortenzie
10.05.2013 5 z 5

Krásné pohádky, vydání z r.1979 je také nádherně ilustrované - v dětství jsem je měla moc ráda, protože byly jiné než např.pohádky od Němcové, či Erbena.

steppen-wolf
31.03.2013 5 z 5

Aaach ... :)

(aneb jak si lacino přidat body :) )

Selinute
31.10.2012 5 z 5

Moc pěkné pohádky. Taky ráda vzpomínám.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Krásná vzpomínka na dětství,jedna z mých nejoblíbenějších!!Doporučuji Všem dětem!

nervy
20.08.2012 4 z 5

Tak tohle je pohádková klasika, četla jsem ji nejen v dětství, ale i svým dětem, sice jsem už simultánně překládala pro ně neobvyklé výrazy, ale líbila se i jim.

milunka4
01.08.2012 5 z 5

Krásná vzpomínka na mé dětství.

pavča
31.01.2012 5 z 5

nostalgie, opravdu půvabná věc

lazarus
31.01.2012 5 z 5

Krásné pohádky - krásné obrázky. Jedna z nej pohádkových knížek z dob kdy jsem ještě byl kluk.

koubin007
11.02.2011

Toto je zcela nepochybně kniha mého dětství, kterou budu číst taky svým dětem. Je plná nádherných ilustrací, do kterých když se dnes zadívám, rozlije se mi v těle zvláštní příjemné teplo.

Míša Kulička
28.01.2011 5 z 5

Presne tak, moje nejoblibenejsi kniha pohadek!

Cathleen
01.12.2010 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka dětství.)