Diamantová sekera

Diamantová sekera https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324099/mid_diamantova-sekera-WLO-324099.png 5 318 75

Pohádky národů Litvy, Lotyšska a Estonska se neliší svou thematikou od pohádek našich. I v tomto kouzelném světě příběhů jsou lakomci, bohatí a nadutí páni, i chytrá zvířata a ptáci, především však stateční lidé čistých srdcí, jinoši a dívky, kteří pro dobro druhých bojují a vítězí nad zlem svou neohrožeností, skromností a statečností. I v nich je uložena lidová moudrost, důvtip a odvaha, ušlechtilost i bohatá fantasie. Mají také svůj svéráz, své vlastní kouzlo a poezii, které hluboce zapůsobí na čtenáře.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: , Lidové nakladatelství

Skazki narodov Pribaltiki , 1953

Bety.Černická
Bety.Černická
04.03.2024 5 z 5

Krásná pohádková knížka mého dětství. Půjčila jsem si ji z knihovny a velice mne očarovala :) Po letech jsem ji objevila v antikvariátu a čtou ji i mé děti. Doufám, že tyto krásné příběhy, pohádky, budou číst i další generace.

Andělský
Andělský
02.07.2023 5 z 5

Moc hezká knížka s překrásnými ilustracemi, velmi živými a realistickými. Skutečnějšího čerta nikde jinde neuvidíte. Čtu ji i dnes, v dospělosti, neztratila nic ze svého kouzla.

Filomena1961
Filomena1961
07.02.2023 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knížek mého dětství. Je nadčasová , v naší rodině ji už čte třetí generace a všem se líbí nejen pohádky, ale také ilustrace. Za ty roky knížka dostala dost zabrat. Tento soubor baltských pohádek obohacuje dětskou duši a zároveň ukazuje cestu dětem jak žít. Lakota, závist, zášť a zloba je potrestána a láska, soucit, spravedlnost a pomoc druhému člověku je odměněna.
Doporučuji nejen dětem, ale i dospělákům.

reader.007
reader.007
05.02.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádkových sbírek provázená kouzelnými ilustracemi Vladimíra Brehovzského. Pohádky jsou nejen zábavné, ale většinou i moudré.

Jen je škoda, že většina novějších vydání (ověřeno u ročníků 1979 a 1988) postrádá pod názvy pohádek označení, zda jde o příběh lotyšský, litevský nebo estonský. Ale už jsem to (alespoň tady) napravila ;-)

Ajinka126
Ajinka126
16.12.2022 5 z 5

K této knize mám silnou citovou vazbu. Je od mého dědy.
Kniha je krásně vyvedená s barevnými a originálními ilustracemi. Samotné příběhy jsou úžasné. Děda mi je vyprávěl dlouho před tím, než jsem je mohla číst.

olívoil
olívoil
09.04.2022 5 z 5

Samozřejmě bych do této kategorie zařadila Děti z Bullerbynu, ale již jsem tuto knihu využila v jiné výzvě. Diamantová sekera je kniha nádherných baltských pohádek o lásce, štěstí, závisti, zlobě, prostě o tom, co k pohádkám patří. Je krásně ilustrovaná a jako holka jsem ji mockrát četla. Teď jsem se k ní ráda vrátila. A pohádky čtu i vnoučkovi, když k nám přijede.

Kory98
Kory98
23.03.2022 5 z 5

Moje oblíbená pohádková kniha z dětství a nejen kvůli pohádkám, které byly jiné, než ty naše české, ale hlavně kvůli přenádherným ilustracím. Pokud umí někdo takto krásně namalovat koně, tak klobouk dolů a u mě kniha vítězila :-) a je tomu tak stále. Mojí nejoblíbenější pohádkou jsou samozřejmě Tři koně.

Meda77
Meda77
04.03.2022 4 z 5

V mládí velmi známá sbírka baltských pohádek, krásně vyprávěno. Poctivé 4starsy.

erined
erined
28.02.2022 5 z 5

Knížka mého dětství!! Pamatuji si na dobu základní školy, kdy se mi knížka ve třídě ztratila a až po asi třech letech se našla. Jako starší jsem pak zjistila, že knížku si vystřídalo a přečetla za mými zády spousta lidí z mé třídy. Za mě nejlepší sborník pohádek, mám stále doma a doporučuji každému dítěti či lidem, kteří se chtějí na chvíli navrátit zpět do dětských let.

Kontryhelka
Kontryhelka
01.02.2022 5 z 5

Další skvělá sbírka pohádek z jiného kouta Evropy.

klaraj093
klaraj093
24.01.2022 3 z 5

Velmi pěkná sbírka pohádek. Četla jsem ji jako dítě.

JancaMia
JancaMia
23.01.2022 5 z 5

Dárek od nevlastního dědečka , ležela jsem v ni od rána do večera .

Luis_Lambo
Luis_Lambo
06.11.2021 5 z 5

Spolu s Krásou Nesmírnou byly tyhle 2 knihy mé nejoblíbenější v dětství. Rozhodl jsem se jí přečíst i teď po XX letech a musím uznat, že to kouzlo tam stále je.

milkara
milkara
27.08.2021 5 z 5

Přesně jak říká Karel...Krásné vzpomínky z dětství! Stejně jako na knihu pohádek Krása nesmírná nebo Český Honza. Pohádky musí být i když už dávno nejsme děti ;-)

KarelKeslly
KarelKeslly
27.07.2021 5 z 5

Krásné vzpomínky na dětství. Je to jedna z mála knih, co se mi z raného dětství dochovaly a to díky mým rodičům... Po letech jsem pak slyšel pohádky převyprávěné od různých umělců, ale když to člověk sám čte... hmmm... pohádka...

Gibis
Gibis
04.05.2021 5 z 5

Další má oblíbená pohádková knížka z dětství. Připomenutá mými oblíbenými spolučtenáři z Databáze, díky :)

666Jitka
666Jitka
04.05.2021 5 z 5

Téměř každý měsíc si četbu zpestřím nějakou pohádkovou knihou. Čtením pohádek se navracím do dětství a připomínám si dobu, která je dávno pryč. Tentokrát jsem sáhla po knize baltských pohádek Diamantová sekera, kterou jsem měla jako malá obzvláště ráda, protože je příběhově pestrá a obsahuje krásné ilustrace - jako dítě jsem si vybírala knihy hlavně podle obrázků a tyto jsou moc pěkné.

Dejvid
Dejvid
07.03.2021 4 z 5

Hezká kniha pohádek s opravdu povedenými ilustracemi. Trochu mi akorát přišlo, že jednotlivé pohádky jsou si opravdu dost podobné. Je jasné, že hlavní linka dobro vítězí, zlo potrestáno musí být zachována, ale některé jsou si skutečně hodně podobné. Rovněž mi překvapilo, kolik těch pohádek jsou varianty na české klasické pohádky, zřejmě se dobré příběhy kdysi roznesly opravdu do všemožných koutů světa.

jaroiva
jaroiva
07.01.2021 5 z 5

Moje oblíbená dětská knížka, i díky obrázkům.

Petoklad
Petoklad
15.12.2020 5 z 5

Moje dětská klasika, trochu jiné pohádky, a ilustrace už jako pro dítě pro mě byly krásnější, než Trnka.