Diamantová sekera

Diamantová sekera https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324099/mid_diamantova-sekera-WLO-324099.png 5 318 75

Pohádky národů Litvy, Lotyšska a Estonska se neliší svou thematikou od pohádek našich. I v tomto kouzelném světě příběhů jsou lakomci, bohatí a nadutí páni, i chytrá zvířata a ptáci, především však stateční lidé čistých srdcí, jinoši a dívky, kteří pro dobro druhých bojují a vítězí nad zlem svou neohrožeností, skromností a statečností. I v nich je uložena lidová moudrost, důvtip a odvaha, ušlechtilost i bohatá fantasie. Mají také svůj svéráz, své vlastní kouzlo a poezii, které hluboce zapůsobí na čtenáře.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Skazki narodov Pribaltiki , 1953

PetraaMatouš
05.04.2018 4 z 5

Osobně jsem knihu četla jako dítě několikrát. Byla mi i předčítána. Plus, jsou v ní nádherné ilustrace. Malýmu jsem ji také četla a sklidila úspěch.
Souhlasím Hoře přehoře je dost strašidelná. Tu vždy přeskakuju.

Marekh
07.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila včetně ilustrací. Nepochybně se bude líbit dětem.

V pohádce CHYTRÁ VESNIČANKA mne zaujaly hádanky, například:

Co je na světě ze všeho nejrychlejší? Za všeho nejrychlejší je lidská myšlenka

Co je v našem životě nejdražší? Nic není v našem životě dražšího nad spánek. Ve spánku zapomínáme na všechny bolesti a trampoty. Spánek dodává síly zemdlenému a utěšuje nešťastného.

Velmi se mi líbila také pohádka ENGLE, která mi jistým způsobem připomínala baladu Vodník, kterou napsal K. J. Erben a další pohádky, např. Psí lejstro, Zapovězený uzel aj.

2ndFebruary
31.01.2018 5 z 5

Knížku jsem tenkrát podědila po mamce a tetě, moc hezká, trochu strašidelná vzpomínka.

MayaBu
30.12.2017 3 z 5

Některé byly dobré, jiné horší. Jako malá jsem nenáviděla pohádku o Egle, to proto, jak končí, ale tentokrát se mi asi líbila nejvíc.

Dáma s hrnstjm
02.09.2017 5 z 5

Poklad z dětství, který jsem vyhrabala kvůli Čtenářské výzvě a ponořila se s ním do vzpomínek - třeba jak jsem se bála ilustrací Hoře přehoře a chlupatého hastroše! Příběhy jsem si moc ráda připomněla, dvouletý syn mi koukal přes rameno a domáhal se pohádek, ale na tyhle má ještě pár let čas, má špatné spaní i bez čertů a chlupatého hastroše :)

elenai
07.06.2017 4 z 5

Moc pěkné pohádky, které inspirovaly další autory. Čtení této sbírky mi bylo potěchou pro mou dětskou dušičku.

MinaHawke
06.05.2017 5 z 5

Hezké pohádky.

Blancheerka
08.12.2016 4 z 5

Kniha, kterou jsem v dětství milovala. Přiběhy mnohdy až děsivé ale i poučné

Špínobubla
13.10.2016 5 z 5

Moje druhá nejoblíbenější sbírka pohádek z dětství. Mrzí mě, že už ji máme v salátovém vydání, ale vydaná byla znovu s jinými ilustracemi. To je opravdu velká škoda, protože obrázky v této sbírce jsou nádherné.

HanKasp
04.10.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih. Překrásné ilustrace, několik čertovských pohádek.

vandalka
06.08.2016 3 z 5

Klasické pohádky evropského okruhu, variace na známá témata, které nepřekvapí, ale ani nepříjemně nezaskočí. Krásné princezny, nejmladší synové a kouzelní stařečkové.

ilona8570
26.07.2016

Ano, vybaví se dětství a když vidím na břehu našich vod osiky, vzpomenu si na Egle :-)

Petrstik
14.07.2016 5 z 5

Nádherné a většinou i poučné pohádky.

AllyKumari
09.07.2016 5 z 5

Můj tatínek se svou sestřenicí kdysi sedávali v babiččině posteli mezi pruhovanými duchnami, kde zas a znovu pročítali tuto sbírku baltských pohádek. O mnoho let později jsme ji stejně tak hltavě četli já a můj bratr. Pohádky to byly chytré, veselé, i tragické, z níž "Egle" byla dlouho mou oblíbenou. Dnes je naše vydání knížky ohmatané, s uvolněnými listy a zažloutlými rohy. A přesto pořád nejkrásnější z pohádkových knížek v naší sbírce.

veronie
09.03.2016 4 z 5

Tuto knížku jsem v dětství měla moc ráda. Obsahuje krásné a poučné pohádky. Až dcerka povyroste, určitě si ji znovu přečteme.

wooloong
22.03.2015 5 z 5

Hezké pohádky, fantasticky krásné ilustrace.

Quac
23.02.2015 5 z 5

Dřív ji četli naši mě a teď ji čtu já svým dětem, moc se jim líbí.
Jedna z těch který si přečtu i já sám pro sebe. :-)

Pawlisman
02.10.2014 5 z 5

Moc hezká sbírka včetně ilustrací. Tajemno a atmosféra dětství.

Barulenka
26.05.2014

Měla jsem tu čest poznat osobně autora ilustrací ke knížce Diamantová sekera a k mnoha jiných - pana Vladimíra Brehovszkého. Byl to skvělý člověk.
Škoda že mu život nedopřál víc let, a také i jeho synovi nadanému akadamickému malíři Janu Brehovszkému, který zemřel v pouhých 35 letech.

maryzka
03.04.2014 3 z 5

Pěkné pohádky, některé motivy se objevují i v českých pohádkách.