Děvčátko Momo a ukradený čas

Děvčátko Momo a ukradený čas https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14696/bmid_devcatko-momo-a-ukradeny-cas-9xu-14696.jpg 4 318 67

Podivuhodné vyprávění z pera autora světoznámého Nekonečného příběhu. Nevšední vyprávění o děvčátku Momo, které přemohlo zloděje času. Díky její veliké odvaze tak lidé opět nabyli ztracenou schopnost čas vnímat. Mimořádná kniha, plná poetiky a napětí, je psaná strhujícím jazykem a čtenáře zaujme už od prvních řádků. Stejně jako i u dalších knih Michaela Endeho (Nekonečný příběh) vstoupíme do světa podivuhodné fantazie.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Momo. Die seltsame Geschichte von den Zeit-Dieben und von dem Kind, das den Menschen die gestohlene Zeit zurückbrachte , 1973

Alex_Jura
29.11.2018 5 z 5

Četla jsem kdysi první vydání ilustrované Květou Pacovskou... bylo mi 9, byly prázdniny a já ležela doma s horečkama, který se plynule prolínaly s fantaskním dějem knihy... Hodně silný zážitek, krásný a velmi moudrý příběh. Ilustrace Marie Brožové mi nesedí úplně na 100 %, ale to bude spíš moje nostalgie, než vina ilustrátorky :-) K některým komentům níže - myslím, že JE vhodná i pro děti... najdou si v ní svou verzi - a v dospělosti se k ní mohou vrátit objevovat další vrstvy příběhu.

Radka_p
25.11.2018 4 z 5

Kniha určite nielen pre deti. Michael Ende až vizionársky (vzhľadom na rok v ktorom príbeh napísal) opisuje tajomné dievčatko Momo, ktoré ako jediné nenechá sivých pánov zobrať svoj čas a tým ani obyčajnú radosť zo života. Úschovňa detí, rodičia ktorí nemajú na vlastné deti čas, naháňanie sa za efektívnym využitím každej sekundy, uzavretosť pred druhými, hľadanie šťastia...témy aktuálne aj a najmä v dnešnej dobe autor spracováva majstrovsky cez rozprávkový príbeh.

boxas
14.10.2018 5 z 5

Hezké...

misafres
19.09.2018 5 z 5

Kéž by si tuhle knížku mohli přečíst všichni na světě, a kéž by je ovlivnila tolik, jako mě. Svět by potom byl krásnějším místem.

Mindy
24.06.2018 3 z 5

Tak jsem dočetla jeden restík z dětství. Je to zvláštní knížka, nevím, jestli by mě jako dítě bavila. Rozhodně ale v dnešní uspěchané době je hodně aktuální.

ditul
25.05.2018 5 z 5

Když jsem obdivovala nádherné obrazy královny pastelky Marie Brožové, psala tam o této knížce. Ze zvědavosti jsem si ji koupila a jsem nadšená! Nevím, zda je vhodná přímo pro čtenáře osmi let, ale věřím tomu, že starší děti by už pochopily pointu tohoto krásného příběhu. Je smutné, že je mnoho dětí (i dospělých), co neumí využít svůj čas, nemají fantazii a věčně brblají, jak se nudí anebo nemají na nic čas..

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Jakmile jsem se jako dítě prokousal přes poměrně rozvláčný start a konečně se objevili Šedí muži, přečetl jsem to jedním dechem a několikrát po sobě. Vřele doporučuji!

Petra186
18.10.2017 5 z 5

Pohádka pro dospělé, zajímavý fantastický příběh o čase ! Pořád se nad tím vším musím zamýšlet. Pokusím se méně používat větu: "Nemám čas".

havranice
23.09.2017 5 z 5

Naprosto fantastická kniha, četla jsem ji jako dospělá - chtěla jsem ji přečíst dřív, než ji dám dceři, abych věděla, o čem je. I pro mě jako dospělou to byla v podstatě zcela plnohodnotná literatura - skvěle se četla, příběh neměl hluchá či nezábavná místa, děj plynul konstantním tempem a ten myšlenkový přesah! V knize je geniálně zakomponována spousta velmi důležitých myšlenek, které vyplývají přirozeně z příběhu a které jsou podány tak skvěle, že se vryjí a nezapomenete je. Kniha vám živě a opravdu nezapomenutelně vykreslí před očima, jak prázdný může být úspěch a sláva, jak to může zničit veškerou životní radost a jak to vás i váš život může totálně vyprázdnit, ne naplnit. A hlavně je kniha o čase - jak ten, kdo vše dělá uspěchaně, aby čas ušetřil, nakonec čas právě ztrácí a s ním i svůj život, své radosti, své vztahy - a nejvíc na to doplácejí děti. Skvěle také kniha vykresluje častou prázdnotu moderních hraček, které si hrají vlastně sami, a tak zabíjejí dětskou fantazii, schopnost hrát si, být spolu, a nakonec to vede k prázdné nudě a podrážděnosti. V knize jsou krásné prokreslené charaktery, kniha svižně plyne, za mě prostě nemám co vytknout. Jen si lámu hlavu, pro jak staré dítě to ideálně je. Určitě je to velmi vhodná četba pro dospělé, dětem se kniha určitě bude líbit cca od 8 let, i ji pochopí, ale spíš jde o to, v jakém věku je nejlepší aby se setkaly s těmi tématy, co kniha řeší - to možná až trochu později - v 10, možná 12 letech? Četla jsem i Nekonečný příběh - ten je také úplně super, ale asi kdyby moje děti mohly číst jen jednu z nich, tak bych chtěla, aby četly právě Momo. Je to skvost.

Nielada
14.09.2017 4 z 5

Četli jsme s dcerami (8 a 10 let), ale nedočetli jsme. Kniha má bezesporu kvality, krásný jazyk, kouzelnou atmosféru, nadčasovoé myšlenky o čase, je inspirativní. Chvílemi se ale vlekla, napínavé pasáže střídaly ty zdlouhavější, kterými jsme se těžko prokousávali. I tak mi některé postavy vážně přirostly k srdci a někdy na ně vzpomínám, obzlváště když nestíhám.

mmh
20.03.2017

Na rozdíl od kolegy Větra se domnívám, že pro tuto knihu je neštěstím, že Albatros pro nové vydání sáhl po překladu z roku 1979. V tomto překladu totiž chybí dvě z hlediska poselství knihy dosti klíčové pasáže (vyprávění o císaři, který chtěl postavit nový lepší svět, a rozhovor s mistrem Horou o smrti) a některé drobnosti. Je možné, že v roce 1979 vyřadila tyto části komunistická cenzura. Že však Albatros vydal znovu neúplné dílo, aniž by se namáhal na to jakkoli upozornit, je podvodem vůči čtenářům.

eromu
06.02.2017 4 z 5

Tohle je podle mě spíš knížka pro dospělé než pro děti. A měla by se povinně fasovat a jednou za deset let by si ji měl každý přečíst.
Sice mi přišla trochu zbytečně natahovaná, mohla by být úspornější, ale to nic nemění na tom, že ji moje děti jednou dostanou pod stromeček.

anibeni
25.01.2017 4 z 5

Pohádka, kterou by si měli přečíst i dospělí...

Weweuka
31.08.2016 5 z 5

Nám lidem se často stane, že zapomeneme, co dělá život životem a na čem opravdu záleží. Příběh děvčátka Momo nám připomíná, jak je náš čas drahocenný, a že bychom jej měli věnovat více svým blízkým (hlavně svým dětem). Nadčasový příběh!

Apollka
18.08.2016

Děvčátko Momo a ukradený čas je dodnes nejspíš mou nejoblíbenější knížkou. Momo je neobyčejná holčička, která si v novém městě najde spoustu přátel, o něž je připravena se rvát, až přijdou šedí muži.

Růžek
22.02.2016 5 z 5

Překrásná kniha, kterou se nebráním číst několikrát. Každému bych přála mít nějakou Momo se kterou se obyčejné stává neobyčejným...

Tezi
14.01.2016 5 z 5

Pohádka s poučením nejen pro děti.

fanciulla
16.01.2015

Až bude dcérka vo vhodnom veku, doporučím jej ju k prečítaniu, možno si ju prečítame spolu, príbeh má nespornú hodnotu.

Vítr
20.12.2014 5 z 5

Tato kniha má veliké štěstí, že nebyla po revoluci nově přeložena. Albatros sáhl po překladu paní Milady Misárkové z roku 1979, a udělal dobře! Nekonečný příběh toto štěstí neměl. Nemusím mít pravdu, ale kniha Příběh který nikdy neskončí a Nekonečný příběh se nadají srovnat, leda tak, že ta druhá se nedá číst.

inikori
20.10.2014 4 z 5

Kniha mne sice úplně nepohltila, ale určitě ovlivnila. Četba této knížky rozhodně není ztracený čas.