Devadesátky!

Devadesátky! https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421631/bmid_devadesatky-geY-421631.jpg 3 223 65

V devadesátých letech jsme se zčista jasna ocitli v době plné nových a lákavých možností. Mohli jsme svobodně podnikat a cestovat, začali jsme sledovat první české komerční televizní stanice, poprvé jsme si objednávali cheeseburgery a smažená křidélka ve fastfoodech, které jsme do té doby znali jen z televizních seriálů. V trafikách nás lákaly nové bulvární, volnočasové nebo erotické časopisy. Začali jsem si zvykat na walkmany, počítačové hry, mobilní telefony a na konci tisíciletí i na pomalý internet. A protože nám v porevoluční dekádě v žilách kolovala euforie svobody, tak jsme se pouštěli i do věcí, které se z dnešního pohledu zdají neuvěřitelné. Ale tehdy se i nemožné stalo možným. Unikátní porevoluční éru, její atmosféru a nezapomenutelné fenomény si připomenete nejen prostřednictvím textů autorky – provozovatelky facebookové a instagramové stránky Pure devadesátky, ale i spoustou unikátních fotografií a také třemi desítkami autorských vzpomínek známých i méně známých osobností. V textech Pavlíny Wolfové, Romana Šmuclera nebo Slávka Boury se tak například vrátíte do let, kdy jsme každou sobotu obědvali u Volejte řediteli. Petr Schönfeld, spoluzakladatel deníku Blesk, vám povypráví o době, kdy měla redakce pouhé čtyři zaměstnance, a se spisovatelem Janem Vodňanským zas zavzpomínáte na období raných devadesátých let, kdy s Josefem Škvoreckým hledal vhodný překlad termínu „sexual harassment”.... celý text

Ayna
28.12.2019 3 z 5

Devadesátková popkultura letem světem optikou tehdejšího pražského dítěte. Jelikož jsem jen o pár let starší než autorka, tak jsem si v tom našla dost svého, nad fotografiemi zavzpomínala celá famílie, ale na čtení to bylo takové trochu plytké. Je to hlubší a propracovanější než facebooková stránka, ze které to vychází, ale pořád ne tak, jak by člověk od knihy takového rozsahu čekal. Pohled autorky doplňují vzpomínky známých osobností s dost různou vypovídací hodnotou (klidně se to mohlo víc vytřídit). Taky by to asi chtělo lepšího korektora - uteklo dost chyb a chtělo by to probrat i slohově... např. bambilionkrát se opakující slovo "zkrátka".

Alena_S
07.12.2019 4 z 5

Bylo to zábavné a příjemné ohlédnutí. Zajímavé byly příspěvky různých dalších lidí, co dobu zažili každý jinak a po svém. Jen u samotné autorky jsem měla dojem, že se od těch časů distancuje, nebo to předstírá: Esmeralda, šusťáky a cukr, ale to už dnes přece neděláme, že ne? - Naštěstí se tenhle dojem časem ztratil. Protože co je na tom :-) Spíš je mi líto, že jako svišť jsem z toho tenkrát neměla víc rozum.

Limonadovyjoe
06.12.2019 4 z 5

Knihu jsem si přečetla ke svým 29.narozeninám. I když je toto období dávno za náma, pořád se nás nějak drží. V knize výborné fotografie, super vzpomínky. Moc hezky psaný hlavní text autorky. Každou oblast ještě komentuje, nějaká osobnost, která devadesátky zažila. Tady to občas vázne, protože někteří měli potřebu, místo veselých vzpomínek, zde spíše rekapitulovat svůj kariérní postup. Naopak výborné jsou poslední dva komentáře. Celkově je to pěkná sonda a vzpomínka na nejdivočejší a nejsvobodnější porevoluční období.

Elimanh
13.11.2019 5 z 5

Hodně fotek, takže mě to bavilo. Mně byla asi nejbližší kapitola Technologie a také mě pobavilo kapitola Erotika. Tam bych ocenil víc fotek, ale je mi jasné, že většina z nich by asi nešla publikovat, hehe. V kapitole Technologie mě pobavila pozvánka na spuštění internetu v ČSFR.

ales1009
10.11.2019 2 z 5

Solidní dokumentární kniha o raných devadesátkách. Součástí knihy jsou i různé vzpomínky od ať už více či méně známých osobností. Moc se mi líbila vzpomínka od Ladislava Zibury, kde popisoval cestovaní a jak mu devadesátky otevřely brány. Kniha by každopádně mohla být malinko odborněji napsaná a možná bych v takto "velké" knize čekal i více textu.