Pět mrtvých psů

Pět mrtvých psů https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365441/bmid_pet-mrtvych-psu-94x-365441.jpg 4 189 53

Vrchní komisařka Marie Výrová, přezdívaná „Velká Sova“, spolu se svými kolegy vyšetřuje noční loupežné přepadení, během něhož skupina maskovaných mužů ukradla z olomoucké zoologické zahrady tři severoamerické medvědy a současně zavraždila vrátného. Vyšetřování je zprvu neúspěšné; základní otázka, k čemu někdo potřebuje živé medvědy, zůstává nezodpovězena. Když navíc jediného vytipovaného podezřelého kdosi z jeho kompliců připraví o život, je jasné, že detektivové mají co do činění s velmi nebezpečným protivníkem. Mladá policistka Kristýna Horová, bývalá kolegyně olomouckých detektivů, za trest přeložená na obvodní oddělení ve Šternberku, paralelně vyšetřuje nález pěti mrtvých psů, ledabyle zakopaných v lese. Pátrání ji přivede jednak na stopu zápasů bojových plemen pořádaných místním „vlivným podnikatelem“, jednak k přesvědčení, že oba případy spolu souvisejí.... celý text

jituz
27.01.2019 5 z 5

Mám ráda detektivky a Sýkora píše jak světovej. Skoro jsem si připadala jak když čtu Nesba. Jen těch vražd tam na české luhy a háje bylo pro mě moc. To ale čtivosti neubírá, naopak, aspon jsem si občas řekla "tak tohle jsem fakt nečekala":)

mamadli1922
06.11.2018 5 z 5

Sýkora roste s každou knihou. Své slabiny postupně odbourává, ačkoli stále můžeme vidět, že policisté se mezi sebou občas baví jako univerzitní profesoři. Někomu se to možná i líbí, ale přeci jenom na realističnosti textu to dost ubírá.
Sýkorovy detektivky nejsou o "wow efektu", děj není překvapivý, nezamotává se, plyne klidně jako voda, což někomu může vyhovovat, já bych ale nějaké to překvapení uvítal. Přeci jenom na konci detektivky, by měl čtenář zůstat sedět s otevřenou pusou a nevěřícně kroutit hlavou. U Sýkorových knih se jen tak lehce nostalgicky pousměje a je rád, že jeho srdce nebylo vystaveno žádnému velkému náporu. Přesto to na pět hvězd je. Nutno ještě dodat, že Marie Výrová (mně osobně ne zcela sympatická postava) nedostala v Pěti mrtvých psech zdaleka tolik prostoru jako v minulosti. Kdyby skutečně skončila, jak bylo naznačeno, a v příštím románu vystupovala jen v roli "konzultanta", oproti PMP by se nic moc neměnilo.

A už by konečně mohl zmizet ten Dylan

orinka3
06.11.2018 5 z 5

Mistrovské dílo. Každá kniha pana Sýkory je snad ještě lepší, než výborná předešlá. Kultivovaný jazyk, sarkasmy, věrné zpodobnění smutných poměrů u nás. Přesto doufám, že dojde k nějakému posunu jak v knize tak i v životě skutečném, a snad .... v daleké budoucnosti?.... dojde ke kýženému happy endu, kdy zvítězí pravda, spravedlnost a ne kamarádíčkové a mafiáni. Děkuji za krásnou, strhující četbu o místech, která jsem i já mnohokrát prošla. A dodávám ještě něco: Dylan....ano, opět na scéně. Vidím, že má pro něj pan Sýkora slabost přesně jako já pro Cat Stevense alias Yusufa. Protože TEN JE FAKT NEJLEPŠÍ!!!!!!:) ...... štěstí, že nepíšu knihy, byl by v každé kapitole, nenápadně:)

raffi
23.10.2018 5 z 5

Kniha je pekný spletenec niekoľkých tém (psie zápasy, čierny obchod so zvieratami, politici a ich väzby na podnikateľov/podnikavcov...) a k nemalému prekvapeniu - ono to funguje. Aspoň v tejto knihe mi to k sebe pekne ladilo.
Obdivujem spisovateľov, ktorí sú schopní a ochotní nechať umrieť v príbehu dôležitú postavu. Pretože viem, že sama by som to nedokázala - predstava, ako si nejakú postavu vymyslím, vypiplám k životu, dám jej zázemie, rodinu, príbeh... a potom jej to vezmem? Je to kruté, ale svojim spôsobom veľmi odvážne.
Celá kniha je dosť pesimistická, atmosféra je pomerne pochmúrna, napriek panujúcemu teplu a slnku. Autor nám ani raz neponúkne pohľad cez ružové okuliare, že všetko dopadne vždy tak, ako chceme, alebo ako sme si to vysnívali... Na druhú stranu necháva časť príbehu otvorenú a tým aj nádej, že úplne všetko nemusí dopadnúť zle... A že sa možno ešte s týmom Marie Sovovej nelúčime navždy.

Jiitush
07.10.2018 5 z 5

Skvělá detektivka z prostředí, které osobně znám, z milované Olomouce a jejího okolí. Tak mě to strhlo, že jsem ji přečetla za dva dny.

SPOILER: Akorát osud policistky Horové jsem zase až tak neprožívala, protože si za to mohla tak trochu sama.

lenkavildomcova
25.08.2018 5 z 5

Výborná detektivka. Moc dobře se četla. A bohužel si myslím, že je velmi pravděpodobné, že se to takto děje i ve skutečnosti.

Macek58
07.08.2018 4 z 5

Dobrá detektivka. Krásně doplnila letošní velmi teplé léto.

hs777
03.08.2018 5 z 5

Téma psích zápasů a celkově odporné, nelidské zacházení se zvířaty se nečte lehce nikomu normálnímu. Přesto tuto reálnou českou detektivku považuji za vynikající, se strhujícím závěrem, který není ani trochu idealizovaný, zkreslený, ale bohužel opsán ze života. Doporučuji.

rodak
29.07.2018 5 z 5

Nejlepší česká detektivka co jsem kdy četl.Serial nebo film jsem viděl,ale toto bylo o něčem jiném.Vykreslené postavy,jejich osobní životy,bolesti minulost.Čtu hodně zahraničních knih,ale toto bylo nade vše.Dva dny jsem tu knihu prožíval a jdu na předchozí díly.

Modrina
23.07.2018 5 z 5

Tedy pane Sýkoro, Vy jste mi dal... Jak jsem se pročítala hloub a hloub, říkala jsem si, že je jasné, jak by tohle v životě dopadlo. A ono to tak dopadlo! To je tak, když člověk bere detektivku jako pohádku, aneb jak praví klasik - zlo prohrává a dobro žije. No, teď si asi budu muset odpočinout u nějakého hororu. :) A doufám, že jste touhle knihou neskončil.

postrach
16.07.2018 5 z 5

První část filmu se mi líbila a kniha,jako vždy,dobře napsaná.Autor nezklamal.Ani film nezklamal.

Kerberos
15.07.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila,určité odlišnosti od seriálu tam byly.Prý se natáčí pokračování ,takže bude asi i nová kniha,už se na oboje těším.

efka.saf
12.07.2018 5 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila. Michala Sýkoru jsem si hodně oblíbila a líbí se mi jeho spisovatelský styl i témata, prostředí a postavy v jeho detektivkách. A pamatovala jsem si, že mě hodně zaujala i filmová adaptace Pěti mrtvých psů, i když kniha vyšla určitě s více jak ročním "zpožděním".
Na začátku června jsem se zúčastnila i autorského čtení Michala Sýkory z této knihy a radovala jsem se, že už by tam pár výtisků mohlo být ke koupi. Bohužel, stejně jako ostatní i já jsem si musela počkat do konce června na svůj výtisk. Autor rovněž na této besedě zmiňoval, že pro knihu vymyslel jiný konec a já, ačkoliv jsem si vlastně vůbec nepamatovala, jak televizní adaptace dopadla, jsem se zaradovala. Bude něco nového :).

Co se knihy týče, je opět skvěle napsaná. Čtivá, přirozená a bohužel i ze života. Po dočtení jsem se musela podívat na filmové zpracování a uvědomila jsem si, že zase k tak velkým změnám nedošlo, řada dialogů a scén byla v knize doslova stejná jako v seriálu, ale samozřejmě drobných změn jsme se dočkali. Změny se týkaly především jednotlivých postav, ať už kladných či záporných. Největším překvapením pro mě byla asi Kristýna Horová nebo kolega Vitouš ve výslužbě, který v seriálu dostal hodně prostoru, zatímco v knize se jeho postava ani nemihla.
Jinak co se pouze knihy týče, je skvělá a napínavá a nemá žádná hluchá místa. Opět nesmírně oceňuji prostředí, které znám, tedy Olomouc, ZOO apod. Co se závěru týče, beru to tak, že autor to pojal doslova a do písmene "jako ze života", na mě byl konec ale hodně depresivní. Plné hodnocení je ale z mé strany jasné, knihu považuji za nejlepší, co jsem od Sýkory zatím četla.