Deset malých černoušků

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 5 5826 5826

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939

suze
29.03.2013 4 z 5

Autorka má podle mého názoru dobré detektivky v tom, že je velmi těžké předvítat jejich konec. A když už si myslíte, že je případ vyřešen většínou na poslední chvíli příjde rozuzlení, které zpřehází ceé vaše původní předpoklady úplně naruby... Ani tato knížka mě nezklamala a splnila má očekávání....

Auguri
26.03.2013 5 z 5

Pro mě nejlepší detektivka, kterou jsem četl. Od jara 2013 hrají v Mahenově divadle i divadelní podobu, na kterou se moc těším.

ladyAgathaCh
16.03.2013 5 z 5

Naprostá klasika. Brilantní, napínavé, dokonale vypointované. Nelze víc doporučit.

mautina7
13.03.2013 4 z 5

A tak jsem si řekla, že tu Agathu taky zkusím... a byl to vskutku dobrý nápad. Pozoruhodně čtivá a nápadně pestrá kniha, která nechá čtenáře po celou dobu tápat a přebíhat mezi názory. Trochu však nevěřím psychologii postav, podle mého názoru jsou příliš stoické vzhledem k dané situaci, proto jen 4 hvězdy.

Archeix
08.03.2013 3 z 5

Klasická viktoriánská detektivka autorky, která s tím, o čem píše, nemá žádné zkušenosti. Příběh, jehož podnětem byla tehdy známá písnička o černoušcích, je slušně promyšlen: jednotlivé postavy jsou výraznými typy, způsob zabíjení je přes omezené možnosti pestrý, prostředí a příčiny zabíjení tajemné, přes uvedení řady stop košatost příběhu nedovolí čtenáři odhalit vraha. Čtenář si tak ani nevšimne, jak je to v mnoha případech přitažené za vlasy: Armstrong sedne na lep vrahovi, aniž by ho napadlo, že daný nápad skrytého pachatele nijak nenapálí a že vrahem může být i ten, kdo celý plán vymyslel; vrah sehraje mrtvolu tak dobře, že si žijícího těla (dýchá, není strnulé) v dlouhé scéně nikdo nevšimne; páchají se sebevraždy, aniž by pro ně byl přesvědčivý důvod. Celé to bohužel působí příliš vymyšleně.

kathaj
07.03.2013 5 z 5

Výborná kniha, přečtená za chvíli. Od Agathy moje první, ale ne poslední.

DonFilipson
06.03.2013 5 z 5

nemá chybu... Doporučuji

kowalenska.m
26.02.2013 5 z 5

Moje neoblíbenější. Hodně promyšlená. A říkanka o deseti černoušcích této knize dává ještě víc. Film mě zklamal. Agatha Christie dokázala zmást každého čtenáře. Nikdo nemůže říct, že přišel na to, kdo je vrahem..?

sasanka7
18.02.2013 5 z 5

Špičková detektivka. Agatha Christie právem královnou detektivky!!

kattyV
16.02.2013 5 z 5

Možná kniha, kterou mám od Agathy nejraději. Fakt dokonale promyšlená. Jedna z mála knih, u kterých jsem se opravdu bála. Některé scény, kdy autorka popisuje myšlenky postav a to včetně myšlenek vraha... marně se snažíte domyslet, která z myšlenek patří které postavě. To si Agatha chytře nechala pro sebe. Atmosféru vzrůstajícího napětí a děsu to tvoří prostě dokonale.

doktorking
06.02.2013 5 z 5

nemusím moc detektivky ale tohle je klenot a určitě to nejlepší co jsem od A.CH. četl

kika 13
25.01.2013 3 z 5

Úžasně psaná detektivka.

JarcaBobes
21.01.2013 5 z 5

... moje první Christie a určitě nebude poslední ... skvělá knížka ... konec mě dostal .. já si prostě myslela, že tam s nimi někdo je :o))

BarushS
19.01.2013 5 z 5

Agatha je nepřekonatelná. Všechny její knížky jsou úžasné :)

Lady S.
17.01.2013 5 z 5

Kniha,která jednoduše bere dech. Od začátku do konce jsem ani netušila, kdo tím vrahem je. Velice povedená kniha.

hledaseniki
01.01.2013 5 z 5

Pravidelně se ke knize Deset malých černoušků vracím. Od samého začátku Vás vtáhne a tak se horko- těžko odkládá a proto ji přečtete jedna báseň. Kniha je geniální, a nenudí ani když jí čtete už po cca třicáté (mluvím ze zkušenosti). Jednoznačně jedna z nejlepších knih Agathy Christie.

cotaholkacte
09.12.2012 5 z 5

Mé spolubydlící šly brzy mé výkřiky typu "To je geniální!" , "Další mrtvej!" na nervy, naštěstí to trvalo jen jeden večer, protože od té knížky jsem se nedokázala odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla :) A to jsem to původně zamýšlela jen jako knihu na zabavení během cest vlakem :)

Arry
07.12.2012 4 z 5

Nejsem fanouškem detektivních knih (po pravdě Deset malých černoušků je první z žánru, kterou jsem kdy četl), ale tahle se mi velmi líbila. Skvělá atmosféra a pro mě naprosto nečekané rozuzlení. Doporučuji!

Morgainne
22.11.2012 4 z 5

Moje první od Agathy Christie, nalákaly mě pozitivní ohlasy, takže jsem měla vysoké očekávání. Zezačátku jsem si říkala, cože je na té knížce tak úžasného, zajímavý příběh to ano, dobrý nápad s dětskou říkankou taky, ale že by to bylo až tak napínavé.... spíš jsem cynicky čekala, kdo další přijde na řadu :-) ... ale postupně s tím, jak černoušků ubývalo, mě atmosféra ostrova odříznutého od světa postupně pohltila. A celou dobu jsem čekala na konec, protože jsem byla hrozně zvědavá, jestli je teda vrah zahradník nebo kdo :-) A závěrečným dopisem se všechno tak nádherně propojilo. Hned jsem si četla některé pasáže znovu, jestli mi budou některé náznaky jasnější, když už vím, ale musím se přiznat, že bez přiznání pachatele bych na to nepřišla.

Filipfifas
18.11.2012 4 z 5

Dobrá detektivka, ale radši mám příběhy s klasickým detektivem a vyšetřováním. Jinak ale docela dobrá. Když jsem četl konec, běhal mi mráz po zádech. Byl to divný pocit - nechtěl bych zůstat takhle sám na ostrově!