Deník japonské manželky

Deník japonské manželky https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367551/bmid_denik-japonske-manzelky-Gpv-367551.jpg 4 528 185

Když se Veronika poprvé seznámila se spolužákem z Japonska, neměla ani tušení, že se do něj zamiluje a za několik let s ním odletí do Tokia, kde mu porodí syna a začne žít jako skutečná Japonka. Čeká ji celá řada výzev, aby zapadla nejen do odlišného kulturního prostředí, ale hlavně do své nové rodiny: koupat se nahá v lázních s tchyní, tradiční japonský pohřeb dědečka, kluzké knedlíčky „moči“ a práce v japonském obchodě. Zvládne být i přes všechny překážky opravdovou japonskou manželkou? K večeři nám máma udělala specialitku. Rozmočený rýžový žoužel moči v polévce. Zase mi to připadá na hranici poživatelnosti, ale co bych neudělala pro naše budoucí vztahy. Takže do sebe tu žužlavinu statečně soukám. Když už to mám skoro za sebou, dozvím se, že na to občas starší lidé umírají. Prý to pořádně nespolknou a zadusí se. Ale maminka má i osobní historku: „Jednou jsme tu měli na výměně studenta z Ruska. Taky jsem mu uvařila tohle jídlo, ale vůbec to nechtěl a říkal, že to nejde sníst. A vidíš, ty jsi to snědla jako nic. Tak to asi nebude tak špatné, jak mi tvrdil on.“... celý text

dagmar7365
22.07.2018 3 z 5

Takové nenáročné letní čtení. Bylo zajímavé číst o kulturních rozdílech mezi Čechy a Japonci, ze začátku mi přišlo, že Kótovy postřehy byly zajímavější než Veroniky, u které jsem se nemohla zbavit pocitu, že ji Japonsko něčím štve a chyběl mi tam ten láskyplný důvod, proč se přestěhovala. Ke konci knihy to ale bylo přesně naopak. Kótových poznámek ubylo a i to málo, co zůstalo už postrádalo jiskru. Nicméně si myslím, že z této česko-japonské zkušenosti šlo vytěžit více.

miuk
18.07.2018 3 z 5

Perfektní kniha na letníodpoledne. Pobavila mě. Zajímavé novinky ze života jiné kultury.

flanky
15.07.2018 5 z 5

Úžasná kniha, u které se pobavíte a ještě se dozvíte mnoho informací o Japonsku. Trochu mě mrzelo, že později hodně ustupoval Kóta na úkor Veroniky. Což je pochopitelné, neboť se jedná o zápisník manželky. Ale jeho pohledů tam mohlo být klidně více. To je však pouze drobný detail.

Elsinor024
25.06.2018 4 z 5

Deník japonské manželky je opravdu japonský se vším všudy. Všechno slušné a korektní, nic osobního. Nejvíc intimní je chvíle, kdy si tchyně Veronice stěžuje, že pár před nimi ve frontě jsou pěkní hanbáři, když se takhle na veřejnosti klidně drží kolem ramen. No teda!
Člověk by ani netušil, v kolika maličkostech se dá na druhém konci světa něco dělat jinak. Například pouštět vodu tím, že se páčka zmáčkne dolů.
Zelený list na autě - obdoba naší značky Z, zajíc - pro začátečníky, to máme podobné. Co ale nemáme, je něco podobného pro starší (pomalejší) lidi. To Japonci se toho nebojí. Senioři prý tam jezdí se značkou suchého listu na autě:)
A takových roztomilých drobností a rozdílů je celá kniha. Moc pěkné!

orchidea
24.06.2018

Je určitě potřeba mít hodně odvahy a lásky, když se provdáte do zcela odlišné kultury - kniha je velmi zajímavá.

Ester59
17.06.2018 2 z 5

Zajimave téma, za mne malo rozepsane, spis popis zivota nez nejaky pribeh.

Papilla
15.06.2018 5 z 5

ze začátku jsem se nemohla do knížky začíst, takže jsem ji stále odkládala, ale postupně se zlepšovalo, nakonec hodnotím 5 hvězdičkami

MichaelaBublina
13.06.2018 5 z 5

Zajímavé čtení, sama bych takovou změnu určitě nezvládla :)

lenkaabooks
31.05.2018 4 z 5

Když si Češka vezme Japonce a přestěhuje se do jeho rodné země. Veronika se přizpůsobuje životu v Japonsku, učí se řeč, najde si brigádu v prodejně s oděvy - tamní poměry jsou šokující. Postupně se jim narodí děti a nějakou dobu stráví v zahraničí - to mi chybělo více rozepsané. Zajímavých bylo pár postřehů od manžela.

Lindulinek
11.05.2018 5 z 5

Skvělá, vtipně psaná oddychovka na odpoledne. Bavil mě styl psaní a popis života v Japonsku.

PaniJani
21.04.2018 5 z 5

Skvělá, čtivá a oddechová knížka. Některé věci a rozdíly pobaví, některé vedou k zamyšlení. Jsem ráda, že se mi dostala k ruce, doporučuji.

Renatecka
21.04.2018 4 z 5

Příjemná oddychovka, sem tam jsem se i zasmála, takže za mě velmi povedená knížka. Doporučuji.

MartasR
20.04.2018 5 z 5

Moc zajímavá knížka jen škoda že autorka úplně přeskočila období života v USA a ve Francii.

Barbucha12
11.04.2018 5 z 5

Super čtení, moc mě bavilo.....

1casper
06.04.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, jsem moc ráda, že se mi dostala do ruky a mohla jsem nahlédnout do jiné kultury. Je to psáno svižně, čtivě, forma deníku, kdy se střídala Veronika s Kótou, mi vyhovovala.

Moc se mi líbil popis plesu Kóty: " Lidé jen tak chodí sem a tam, a zdá se mi, že v tom není žádný řád"...

nebo popis vánoc, jak je vidí a prožívá Japonec Kóta v Japonsku a v Čechách...

Hodně mi dalo i nahlédnutí do rozdílu, když zemře někdo blízký...ta jejich obřadnost má k naší hodně daleko......

Kniha zachycuje i období zemětřesení a zásah tsunami elektrárny Fukušima. Jsem vděčná, že jsem měla možnost vidět tuto situaci z pohledu někoho, kdo tam žije a koho se to týká.

Rozesmál mě popis nákupu v pražském supermarketu po té, co žila Veronika x let v Japonsku...ikdyž je to spíš ostuda, no.

Popis Veroniky o těhotenství a porodu v Japonsku, ten mě zajímal hodně...

Nebudu se rozepisovat podrobněji, ať si knížku každý přečte sám.
Doporučuji.

Majdusak
06.04.2018 5 z 5

Hodně jsem se na ni chystala, hodně jsem se na ni těšila! Měla jsem kamarádku Japonku, která pobývala i se svým japonským manželem pracovně nějakou dobu tady, a ten rozdíl v kulturách byl skutečně obrovský. Zajímalo mě, jak vůbec může vypadat každodenní soužití dvou lidí z odlišného prostředí. Myslím, že je to ten typ knihy, asi jako moje oblíbené "Japonské reflexe", ke které se ještě časem vrátím. Veronika vás prostě pozve na návštěvu k Japoncům očima Čechů a dopřeje nám i Kótův pohled z druhé strany... Navíc se v té knize dozvíte spoustu věcí o japonské kultuře i mentalitě, které vám Japonec zkrátka jen tak sám od sebe neřekne - buď nemá důvod, nebo je to pro něj samozřejmé. A co je pro Japonce samozřejmé, je pro nás velké překvapení, a také naopak - prostě některé věci se musí "odžít" přímo na místě a v turistických průvodcích je nenajdete - je skvělé, že je někdo převyprávěl. Velké díky.

Ankavi
05.04.2018 4 z 5

Ke knize jsem zprvu přistupovala s nedůvěrou. Nicméně postupně jsem se začetla a musím konstatovat, že mně přinesla nečekaně mnoho postřehů Jednak detaily ze života běžných Japonců - například ty obřadní záležitosti kolem pohřbů. Dále jsem netušila, jak šílený dril a šikana při "výcviku" prodavačky jsou v tamních poměrech považovány za normu. Střet našich odlišných kultur raději více nekomentuji a paní Veroniku velmi obdivuji. Zpracování knihy je trochu slabší, ale vyvažuje to přínos informací, podaných lehkou zábavnou formou. Takže čtyři zasloužené hvězdičky.

Knižní střípky
04.04.2018 4 z 5

Kdysi jsem četla knihu Suši v duši, která také pojednávala o česko-japonském manželství, ale Deník japonské manželky se mi líbil mnohem více. Kapitoly psané Kótou na střídačku s Veronikou byly dobrým nápadem. V této knize jsem se dozvěděla opravdu hodně o běžném životě v Japonsku a za to jsem moc ráda.Popis každodenního života byl psán svižně, vtipně a s nadhledem, bez kterého by to asi nešlo.

kneslova
02.04.2018 5 z 5

Mentalita a běžný život jiných národů - to mne velmi zajímá. Musím říci, že je obdivuhodné, když se dva jedinci z tak odlišných kultur rozhodnout žít spolu, dozvěděla jsem se mnoho věcí, dokonce i zasmála - např. při popisu přidělování peněz japonským manželům.... zajímavá kniha

Ladiva
01.04.2018 4 z 5

Veľmi príjemná a zaujímavá kniha, v ktorej sa čitateľ dozvie veľa zaujímavého o každodennom živote v Japonsku z pohľadu Európanky. Bonusom je nielen pohľad a príbehy hlavnej hrdinky, ale aj popisy jej manžela, ktorý opísal svoje skúsenosti a dojmy z pobytu v Čechách a dopĺňa aj rozprávanie svojej manželky o živote vo svojej krajine.

deníky Japonsko japonská literatura manželství s cizincem

Autorovy knížky

2018  77%Deník japonské manželky