Démon v lese

Démon v lese https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502684/bmid_demon-v-lese-Lm6-502684.jpg 5 237 53

Eryk a jeho matka Lena sú celý život na úteku, no útočisko nikde nenachádzajú. Nielenže sú griše - sú najnebezpečnejšie a najvzácnejšie griše svojho druhu. Svoje skutočné schopnosti musia ukrývať pred tými, ktorí ich chcú zničiť, ale aj tými, čo by ich dary mohli zneužiť. Nebezpečné tajomstvá však nezvyknú ostať tajomstvami dlho. Spoznajte minulosť jedného z najcharizmatickejších záporákov v komiksovom spracovaní poviedky zo série Griša. Nenechajte si ujsť zrodenie zlovestného osudu toho, čo navždy ovplyvnil životy hrdinov, ktorých ste si zamilovali aj vďaka seriálu Shadow and Bone z dielne Netflixu.... celý text

Literatura světová Komiksy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Demon in the Wood , 2014

Red-haired
13.11.2022 4 z 5

V první řadě musím rozhodně pochválit grafické zpracování a hlavně barevné kompozice hodící se k jednotlivým situacím v příběhu. Byla to opravdu nádhera.
Co se týče příběhu samotného, byl bohužel moc krátký a i když jsem nakonec byla opravdu spokojená a ze závěru i značně dojatá, je to opravdu jen jedna traumatická událost, nijak zásadní a přesto silná, ale čekala jsem něco mnohem většího – třeba vznik vrásy nebo podobný velký zvrat.
Ve výsledku to není nutně něco, co byste pro pochopení série museli číst, ale je to krásně zpracovaná doplňkovka a všechny příznivce Griši určitě potěší.

Karin_Kim55
07.11.2022 3 z 5

Tak tohle byla rychlovka. Hodinka čtení i když si užíváte příjemnou kresbu. I když jsem od té kresby očekávala podle obálky víc, takže v tomhle ohledu jsem byla celkem zklamaná.

Krátký komiks ze života Temnyje, přesněji jeho dávné minulosti. Na mě osobně to bylo až příliš krátké - takže další zklamání. Propagace na tenhle komiks byla taková, že se dozvíme, jak se z Temnyje stal "Temnyj". A jo, je zde vykreslena jedna situace z jeho života, která ho asi nějak ovlivnila, ale furt je jenom jedna a to je prostě málo.

SPOILER: Stojím si za tím, že [na minulost a vlastně zrod hlavního záporáka celé trilogie, ] je toho ale málo.

Shrnuto, podtrženo. /5

nofreeusernames
30.10.2022 4 z 5

Jedna věc je na téhle knížce skvělá: je to komiks a ta výtvarná stránka je top strop, a jedna věc není: je to moc krátké! Tohle je mikropříběh z daleké minulosti Temnyje z Griši. Kdy ještě jako mladý kluk putoval krajem se svou matkou a skrýval své schopnosti nejen před lidmi (stejně jako ostatní grišové v té době), ale i před griši samotnými. V Demon in the Woods Bardugo zpracovává jeden traumatický zážitek, který přispěl k tomu, kým se Temnyj později stal. Těžko tomu dávat nějaké hodnocení, protože je to opravdu jen střípek, ale můžu vám slíbit, že pod dočtení budete chtít vědět víc. Tahle postava toho má ještě tolik nedovyprávěného! Temnyj je společně s Kazem a Nikolajem v mé top trojce celého Grishaverse a ze všech tří je nejtajemnější a tím pádem pro mě i nejvíc fascinující.

Tenhle komiks je taková jednohubka, taková dárkovka, knížka, kterou chcete mít doma, abyste měli kompletní sbírku. Kdyby to byl první z mnoha (o Temnyjovi), vůbec bych se nezlobila.

knihomolka27
30.10.2022 5 z 5

(SPOILER) To jsem si tak jednou šla do knihkupectví a ono BUM....z regálu novinek na mě shlížel Temnyj, neboli Alexandr a jeho komiks, a já jsem byla v koncích, jelikož pro sérii Griša a obzvlášt pro Temnyje mám takovou menší slabost.....takže jsem komix čapla, sedla si do čtecího koutku a za půl hodiny nebo kolik to bylo jsem měla knihu přečtenou.

Ze začátku jsem si říkala...no je to ok, je to zajímavý, pěkný, hodící se kresby, ale pořád mě to nechávalo tak nějak chladnou a libovala jsem si, že si knihu přečtu jako správný škudlil rovnou v knihkupectví a nebudu si jí muset kupovat...jenomže pak jsem četla dál, a čím dál tím víc to prožívala, dokonce až tolik, že jsem si nevšímala kolik zaměstnanců knihkupectví kolem mě prošlo se zdviženým obočím a tichou otázkou - Co sem leze když si nemá na to si to koupit? Pravý knihomol ale pochopí, jak je frustrující utratit přes 399 za knihu, která se vám moc nelíbí....no prostě mě kniha chytla a najednou jsem pochopila, že je dobře, že něco takového vzniklo, že je i fajn, že je to komiks...a pro mě jako fanynku tohoto komplikovaného muže je to i jakási menší obhajoba, pro ty co ho měli nebo mají pořád jen za padoucha...po přečtení se člověk do postavy Temnyje dokáže velmi dobře vcítit a pochopit ho, zároven jsou tu i náznaky, které předpovídají jeho budoucí selhání...jako důvěřivost, vliv jeho drsné matky na jeho samého....příhoda s Annikou je pomyslnou třešničkou a událostí, která by musela hnout žlučí i toho nejotrlejšího kritika této postavy...pořád si stojím za tím, že Alexandr je výplodem ne své vlastní chamtivosti, nebo špatných vlastností, ale všech těch lidí co se ho neustále pokoušeli a pokouší zabít...myslím, že jen málokdo si z toho universa umí představit jaké to je...proto jsem vždycky měla vztek na ty Griši co v paláci pořád jen fnukaly jak mají střídmé jídlo, a že musí nosit kefty a jak musí bojovat atd.....jako nevím co by říkaly, kdyby byly v situaci jako byl většinu svého života Temnyj, který musel neustále utíkat, nikam nepatřil, neměl skoro žádnou ochranu, doslova každý ho chtěl zabít....nesnáším jednostranné myšlení a vždycky v Griše mi přišlo, že se nikdo nedokázal do té postavy vžít, proboha co je na tom tak těžkýho..zrovna do něho. Já neříkám, že je to svatoušek, to vůbec, ale k většině zlých věcí co udělal ho dohnal svým jednáním někdo jiný.....někdo vás chce zabít, tak zabijete vy jeho....to není vražda, ale sebeobrana, chcete, aby griši nezažívali ty zlé věci jako vy, tak jim poskytnete domov za to, že budou bojovat za vaší a jejich svobodu a oni místo toho budou fnukat, že to jsou nevolníci....tak jděte ven a brante se samy a uvidíte jak dlouho bude trvat než vás někdo sejme.

No asi není těžké pochopit, že mám pro takovéto šedé, neboli nejednoznačné charaktery slabost, není to tak, že bych podporovala násilí nebo vraždy, ale jde o to, že se domnívám, že ve svém jádru jsou všechny tyto postavy dobré.... zároven nechci říct, že za všechno zlé co se jim stane může jen společnost kolem nich...stejně jako v případě Temnyje v tom může figurovat velmi silný pocit strachu a z toho pramenící touha po neustálé kontrole a moci...chci tím jen říct, že tyto postavy pro mě vždy budou velmi zajímavé a jejich temná aura mě bude vábit k jejich prozkoumání...a myslím, že tato kniha je skvělým případem toho, jak můžete divákům nebo čtenářům ukázat jednu z epizod života postavy, která vedla k jednomu velkému rozhodnutí v budoucnu, a tady to na mě působilo dobře a líbilo se mi, že ten příběh byl komorní a nesnažil moc skákat v časových rovinách nebo tak...
Takže za mě velká spokojenost, nakonec jsem si knihu přeci jen koupila, ikdyž jsem nemusela, což podle mě asi vypovídá o všem. Jsem ráda, že jí mám jako malý klenot ve své knihovně, určitě se k ní zase vrátím a těším se až k ní konečně přebyde i zbytek z grišovské série....Prosím at se ta scéna s jezerem dostane do seriálu, to by bylo naprosto epický

katasokolov
30.10.2022 5 z 5

Návrat ke kořenům.

Bardugo nás vrací do mládí Alexandra/Temnyje. Jsme svědky tvrdé výchovy jeho matky a neustálého skrývání identity, a to i před vlastními lidmi. To vše vyústí v odporný čin, jenž měl být na našem Alexandrovi spáchán a který ho zanechává rozpolceného a hledajícího místo, kde by mohli všichni GRIŠOVÉ žít bez obav, cvičit se a usměrňovat svou moc.

Ilustrace jsou velmi povedené.
Knihu máte přečtenou za chvilku, je to opravdu jen taková jednohubka, jež má osvětlit chování pozdějšího Temnyje a která potěší zejména milovníky Grishaverse.

Krásné bylo rovněž věnování knihy a poděkování Benu Barnesovi, protože role Temnyje se zhostil opravdu dokonale!

Prokrastinuji
29.10.2022 5 z 5

Knižní série Griša patří mezi mé oblíbené, další knihy jsem od autorky nečetla, a seriálová adaptace od Netflixu se mi celkem líbí. Postavě Temnyje jsem propadla už od prvního knižního dílu, takže tenhle komiks byl pro mě nutnost, kterou jsem nemohla vynechat. Démon z lesů je krátkým zpestřením pro fanoušky, ale dokážu si představit, že si ho přečtete a užijete, i když jste zatím tímhle univerzem Grišů nepolíbení. Může to být váš úvod do tohohle univerza. Má krásné barevné ilustrace, které skvěle dotvářejí atmosféru.

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s Albatros Media.

Sixtinka144
28.10.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem se nemohla dočkat. GrishaVerse je úžasný svět a těšila jsem se, až se do něj zase vrátím. Tato kniha je opravdu krásně zpracovaná. Temnyj je úžasná postava, která sice není kladná, ale přesto je snadné si k němu vytvořit nějaké pouto. Navíc tady ještě není Temnyj, ale Alexandr, který není ani trochu zlý. Klidně bych ocenila, kdyby byl příběh delší, protože jsem si užívala každou stranu. Obrázky jsou opravdu nádherné a syté, je to určitě nejhezčí kniha v mé knihovně. Konec byl smutný, ale dalo se to očekávat. Je to taková hezká jednohubka, a jsem z nmí opravdu nadšená.

katee21
25.10.2022 5 z 5

GrishaVerse je pro mě svět a postavy, které budu vždycky milovat a vracet se k nim. Doufám, že Démon z lesů není poslední knihou, kterou autorka z tohoto světa napíše.

Původně jsem si říkala, že komiks jako asi ne... Nakonec jsem neodolala a knihu si koupila a nelituju toho. Graficky je to nádherná kniha a v knihovně se bude vyjímat. Poznat jak se vlastně zrodila myšlenka Malého paláce a vlastně i První armády, mi objasnilo dost věcí. Osobně nejsem Temnyjovou nějak zvlášť velkou fanynkou (pro mě bude vždy z této série na vrcholu Nikolaj), tady jsem mu ale dokázala, na chuť přijít o něco víc. Smutný příběh, chvílemi mi ho bylo opravdu líto a bylo opravdu fajn se dozvědět, co, jak a proč dalo všemu vzniknout.

Přečtením určitě neuděláte chybu.
A to, že autorka věnovala knihu Benovi, který postavu Temnyje hraje v seriále, je tak hezké až to bolí... ️

terryaknihy
25.10.2022 5 z 5

Musím říct, že jsem až moc mile překvapena, jak jsem si tenhle grafický román užila. Nahlédnout pod pokličku Temnyjovi minulosti bylo skvělé a prožít si jeho “vzpomínky” se mi fakt moc líbilo.
Bylo dobře vidět, jak to měli těžké, ale zároveň tam ta jiskra vlídnosti a dobrosti jeho osobnosti byla cítit. Člověk se díky tomuto komiksu tak nějak dozví právě to pozadí vzniku místy pro griši.
Bylo to příjemné čtení a díky nádherným ilustracím to byl zároveň i moc hezky strávený čas s příběhem. Knihu mohu rozhodně doporučit a nějak tuším, že to bude letos skvělý dárek k Vánocům :).

lena.o.knihach
23.10.2022 5 z 5

Temnyj na některé čtenáře v trilogii Griša zapůsobil více, na jiné zas méně, ale všichni tu postavu známe. A jestli ne z knih, tak ze skvěle zpracovaného seriálu, kde si roli střihnul Ben Barnes.

Kým byl, než se stal obávaným velitelem Druhé armády a Temnyjem? Démon z lesů vás vezme do doby, kdy mladý Eryk cestuje se svou matkou Lenou. Před ostatními skrývají svou moc a na žádném místě nevydrží dlouho.

Je to krátký příběh, ale stojí za to. Nádherné ilustrace od Dani Pendergastové se k tomu skvěle hodí a vystihují přesně tu pravou atmosféru.

Toužíte se ještě na moment vrátit do světa grišů? Chcete si přečíst příběh o jedné z nejoblíbenějších postav Grishaverse? V tom případě sáhněte po Démonovi z lesů. Je to nádherná kniha nejen na pohled a nutnost pro fanoušky Leigh Bardugo.

#spoluprace @albatrosmedia

blanka5960
22.10.2022 4 z 5

Četli jste grafický román Démon z lesů, nebo se teprve na něj chystáte?

Co vy a Temnyj, milujete jej nebo
nenávidíte?

Chcete si rozšířit svou sbírku knih od Leigh Bardugo, pak vám nesmí chybět tento grafický román. Kniha plná krásných ilustrací v sobě skrývá příběh co chytí za srdce ️
Ideální pod .
------------------------------------------------------------
Démon z lesů je velmi vydařený grafický román, který autorka napsala před vydáním posledního dílu trilogie Griša, u nás tato novinka vyšla na začátku října. Tento román nás zavádí do minulosti, kdy Temnyj byl chlapec, svou moc skrýval, bez přátel, sám se svou matkou neustále na útěku. Nepřátelé číhající na každém kroku, toužící po jejich moci.
Sled událostí které on sám prožije, rozhodnutí která udělá, z něj vytvoří Temnyje jakého známe.
------------------------------------------------------------
Strach bývá mocný spojenec. Ale krm ho příliš často, a on zesílí...a obrátí se proti tobě.
------------------------------------------------------------
Černá vždy není černě zlá a bílá nemusí nutně znamenat jen to dobré.

Local_Bunny
19.10.2022 5 z 5

Darkling je pro mě osobně jedna z nejoblíbenějších postav, o které jsem kdy četla. Tváří se jako záporná postava, ale pro mě je tak moc komplexní, že ho vnímám daleko více jako morally grey.
Démon z lesů vznikl někdy před vydáním třetí knihy. Mám ráda, když si autoři hodně hrají s backstory svých postav a zrovna tohle je něco, co čtenářům hodně pomůže v pochopení podstaty Alexandra. Grafický román nám ukáže část jeho dětství, která ho pomohla zformovat do podoby Darklinga, kterou známe díky trilogii Griša. Budeme svědky putování Eryka a jeho matky, kteří svojí moc musí skrývat jak před drüskelly, tak ostatními griši. Jsou totiž nejmocnější a nejobávanější svého druhu. Zásahem osudu se ovšem dostanou do situace, ze které není úniku a Eryk se musí uchýlit k taktice já nebo oni. Věřím, že právě tento traumatizující zážitek hodně přispěl k tomu, jak bezcitného jej známe.
Určitě se hodí spíše pro fanoušky, kteří jsou s dějem knih obeznámeni, ale jestliže jste nečetli, úplně na škodu to taky nebude, jen se připravíte o ten správný zážitek.
Mi osobně se příběh velmi líbil a nezlobila bych se, kdyby se Bardugo k tomuto formátu vrátila.
Za recenzní kousek děkuji Albatros Media.

Hatshepsut
18.10.2022 5 z 5

Taková kraťoučká povídka (komiks), zabývající se postavou Temnyje, nám známého především ze série Griša. Pouze střípek z jeho dětství, který nám poodhaluje, proč se později stal takovým, jakým byl. Rozhodně bych uvítala celou knihu, věnující se této postavě. Tak uvidíme, snad nás autorka v budoucnu překvapí. Romány této autorky si určitě nenechám ujít.

Leigh Bardugo
americká, 1975