Dělám si to sám

Dělám si to sám https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346906/bmid_delam-si-to-sam-LzE-346906.jpg 3 246 98

Sedmadvacetiletý (už?!) Martin se snaží. Fakt. Na své blízké si vždy udělá čas, byť na úkor jiných blízkých; články do časopisu, kde pracuje, odevzdává s předstihem, třebaže jsou na hony vzdálené zadání; část výplaty posílá na spořicí účet, aby ji pak před výplatou zase vybral; dobře jí, venku, protože sám uvaří sotva čaj; má členství v posilovně a (evidentně) umí věci podat tak, že vypadají lépe, než jaké ve skutečnosti jsou. To poslední ho naučil Instagram. Je sám. Protože má fóbii ze seznamek a nevypadá zrovna jako Andrés Sanjuan (stojí za to vygooglovat), asi sám i zůstane. Když nad sebou tak přemýšlí, je buď nejlepší, nebo nejhorší člověk na světě. Nemůže se rozhodnout. Najisto ví jediné: Dělá si to sám. A píše si o tom deník.... celý text

nakavusterezou
30.03.2021 2 z 5

Klasicky oddechova kniha, od ktere nemuze cekat nic vic. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu nactenou Martinem Pisarikem a kvuli tomu je me hodnoceni 2/5* (kdybych knihu cetla ve fyzicke podobe, nejspis bych ji ani nedocetla).

Tohle neni muj zanr, ackoliv jsem si pred ctenim myslela, ze me kniha budd bavit.

Opravdu nechapu, ze v roce, kdy kniha vysla, dokazala vyvolat obrovsky bum, videla jsem ji vsude.

Jednoduchy, az prosty, pribeh o muzi, ktery reai v zivota stejne problemy, jako kazdy na planete. Zlomene srdce, neschopnost nalezt si svoji druhou polovicku a sem tam i nejake rodinne trable.

katallinka
23.02.2021 4 z 5

U knihy jsem se poměrně hodně nasmála, tento styl humoru mi maximálně vyhovuje. Nicméně knihu bych nejraději hodnotila 3,5* trošku jsem se ztrácela v postavách a konec jsem čekala o něco lepší.
Celkově velká spokojenost.

Atanone
28.07.2020

Nedočteno
Hned po pár stránkách jsem měla pocit, že jsem v děsivém snu, kde mám zase účet na Facebooku a dívám se na to, co kdo papal a modlím se, aby nenásledovala fotka toho, jak to papání nakonec skončilo...A stejně jako většina příspěvků na zmíněné síti, i toto je vcelku milé, místy i vtipné plácání o všem a o ničem.
Další z knih, které jsem cca v polovině vzdala, protože i já si většinu věcí musím udělat sama a můj čas je vzácný.

bakamova
30.06.2020 5 z 5

Mě se to líbilo. Vtipné pasáže. Svižně napsané. Přečetla jsem na jeden zátah ????Takový pohled do světa gayu.

bakamova
30.06.2020 5 z 5

LucieWilczyca
18.04.2020 5 z 5

Humor autora mi velice sedí a ačkoliv příběh není to, z čeho bych si sedla na zadek, tak styl a vtipnost podání u mě řadí tuto knihu mezi tituly, které si ráda přečtu zas a znova, když si chci odlehčit a hlavně zvednout náladu. Je to ultimátní mood booster.

TheMajkee
15.01.2020 3 z 5

Kdo očekával od Dělám si to sám něco hlubokomyslné, musí být po právu zklamán. Knížka se neprezentuje jako převratná, revoluční nebo neotřelá, její silná stránka spočívá v situačním humoru, příměrech, sebeironii a nadhledu. Je to takový Sex ve městě a Deník Bridget Jones z mužské perspektivy, vždyť i ta postava má působit víceméně tragikomicky. Problém je spíš v tom, že v knize je jen letmý náznak nějakého pevnějšího děje, jinak jde víceméně o vykreslení různých situací, díky čemuž příběh v průběhu trochu ztrácí dech. Jako odpočinková literatura ale svůj účel plní.

Lasi808
13.08.2019 odpad!

Za mě bohužel velké zklamání a propadák... Od knihy jsem očekávala, že bude vtipná, ale tak nějak víc inteligentně, slušněji a nenuceně. Po pár stránkách nudného čtení jsem nabyla dojmu, že když člověk zůstane bez partnera, je to ta největší katastrofa, takže je třeba hledat všude možně a spustit se s kdekým... Škoda, styl humoru ani děj mi zkrátka nesedl.

evacerna18
25.07.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, taková příjemná letní oddychovka, ale bohužel mi vůbec nesedl závěr. Přišlo mi, že autor neví, jak knihu ukončit a tak jako kdyby experimentoval na pomezí různých žánrů a zvažoval různé scénáře. Už to pomalu začínalo vypadat, že se z knihy stane detektivka, nebo něco mysteriózního (jedna z hlavních postav beze stopy zmizí...). Od knihy jsem nečekala žádná závažná sdělení, čekala jsem pár hodin zábavy a to kniha splnila. Celkově dávám 3*.

babyboar
20.05.2019 3 z 5

Občas je to vtipné, ale na Folného ani Markvarta to nemá.

Peqvy
19.05.2019 5 z 5

Knížka psána deníkovou formou mě ohromila. Čtenáři nabízí velmi vtipně podaný pohled na vztahy člověka, který je single.
Hlavní postavou je chytrý empatický gay Martin, který krom boje najít svou drahou polovičku (jako všichni lidé) tak trochu zápasí i se svými prarodiči, kteří o jeho orientaci vůbec neví. Když zrovna neřeší mezilidské vztahy věnuje se svým přátelům a práci v jednom časopise. Martin si dělá všechno sám a přál by si to změnit.
Neskutečně jsem se u této knížky pobavila a tak trochu mi i přirostla k srdci. Jelikož se s autorovými myšlenkami ztotožňuji. Jediné s čím jsem měla místy problém bylo dilema jak si postavy představit. Autor je nijak nepopsal. Ale proč taky že? Copak vy v deníku popisujete jak vypadají vaši rozlobení rodiče nebo kamarádka, která vás štve, ale máte ji stejně rádi?

maca5449
04.05.2019 2 z 5

Nedočetla jsem.

Plácala jsem se v tom strašně dlouho. Nepopírám, že mě ze začátku kniha bavila, ale já prostě nemám ráda deníkové záznamy. V polovině mě ten humor a styl psaní omrzely a zevšedněly. Měla jsem pocit, že se příběh nikam neposunuje a na vtipné postřehy mi stačí otevřít sociální sítě, nepořebuji k tomu 250 stran v knižní podobě.

Kniha si určitě najde svoje čtenáře, ale já to vzdávám. Bohužel mi chyběla gradace, nepopiratelně má vtipná místa, ale tenhle styl není úplně můj šálek...

CervenaVeronika
20.04.2019 1 z 5

Vzdávám to. Na to, že by měla být kniha oddychovkou, kterou slupnete za večer, jsem měla problém se ke knize vrátit.
Jako blog by to bylo fajn, jako kniha mě to netáhlo a v brzké době ji neplánuji dočíst.

axi81
15.03.2019 3 z 5

U knih se nesměju. Jakože nikdy. Tady mi to teda 2x ujelo, a to nahlas, takže odpouštím nižší literární hodnotu. Musím teda říct, že ten vtip a nadhled mi velmi seděl, neměla jsem pocit, že by to bylo přehnané, strojené. Prostě se mi to líbilo a pobavilo.

Ivuska.09
01.03.2019

Už je to nějaký čas, co jsem z této knihy četla ukázku. Líbila se mi, tak jsem si knihu pořídila. Pak ale pár měsíců trvalo, než jsem se k ní dostala - a to byla asi největší chyba. Ačkoli je to "jednohubka", tak jsem se s ní trápila několik dnů. Vůbec se mi do čtení nechtělo. Na druhou stranu ale uznávám, že se člověk nad některými hláškami od srdce zasměje. Pokud hledáte něco pohodového a úsměvného, může to být dobrá volba.

terinkha
13.02.2019 4 z 5

Čekali jste od toho vrchol knižní tvorby? Já ne. A o to víc jsem si to užila. Martin píše deníkový záznamy zajímavě a chytlavě, vlastně jsem byla na každou jeho milostnou eskapádu šíleně natěšená, bavily mě jeho slovní obraty, zamyšlení, fórky...
Naprosto odpočinková kniha a na konci je to skoro jako Carrie a Petrovski...♥ Jen doufám, že s lepším koncem! :-)

Madam.art
03.01.2019 4 z 5

Nejdřív jsem měla pocit, že mě kniha nechytne, ale nějak mě lapila, bavila, zasmála jsem se autorovým obratům, intelektualismu, svérázným prarodičům... Váša nedoříkává vše, ani neomílá detaily do umrtvení, příběh ubíhá svým tempem přiměřeně a mně zůstal pocit ze sympatické i vtipné knihy.

imarvin
31.12.2018 4 z 5

Nejde o žádný velký psychologický román, ani světoborný romantický příběh. Dokonce jsem ze začátku knihy uvažoval, jestli tohle chci vůbec číst. Naštěstí jsem počáteční krizi překonal a pak už měl jasno. Tohle chci číst! Obyčejný příběh, obyčejný člověk, obyčejné problémy, které řeší spousta z nás. A to je na tom to neobyčejné. S Martinem jsem se rychle ztotožnil a začal chápat jeho názory a způsoby řešení situací. Forma zápisků v deníku neruší, naopak posouvá děj rychleji ku předu, což knize prospívá. Není to úplně na pět hvězdiček, ale jako prvotina rozhodně nedělá autorovi ostudu. Ano, jde sice o takovou letní jednohubku, kterou i já přečtu za dva dny, ale něco po ní ve mně zůstalo. Pocit, že má někdo podobné starosti jako já a že si to všechno dělám sám.

bigben
03.12.2018 4 z 5

Styl deník, kde jsou popisovány běžné situace z pracovního i soukromého života, ale i zamyšlení nad sebou samým a způsobem života. Líbilo:-)

greetchen
29.11.2018 3 z 5

Nic literárně převratného, ale jako jednorázová oddechovka pro současnou generaci třicátníků zabere spolehlivě. Velmi se mi líbí autorův jazyk a styl vyprávění. Když ho srovnám s jinými spisovateli této generace a obdobného žánru, kteří jsou momentálně v kurzu, přijde mi, že jeho prvotina za nimi rozhodně neztrácí.
* Ve srovnání třeba s autbiografickými vyprávěnkami Ivany Chřibkové mě rozhodně víc baví autorův jazyk, je literárně vyzrálejší, lépe volí slova na míru tomu, o čem píše.
* Gradace příběhu a struktura knihy mi rovněž sedla víc, než v poslední knize Radky Třeštíkové Veselí.
* Nejvíc se ale nabízí s Pažskou buznou Jiřího Markvarta - za mě je mistr zkratky, ale možná až moc vulgární, Váša á v knize trochu více optimismus a nějakého poslání, nechce jen šokovat sondou do buzního světa.