Dekameron 2

Dekameron je zbierka poviedok, ktoré si rozpráva sedem žien a traja muži v priebehu 10 dní strávených na talianskom vidieku vo Fiesole, ktorí sa tam uchýlili pred morom zúriacim vo Florencii. Dekameron vyšiel pod názvom Príbehy šťastných milencov a obsahuje spolu 100 krátkych príbehov. Vyšiel v dvoch zväzkoch. Verše preložil Ivan Štrpka...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29154/dekameron-29154.jpg 3.61132

Decamerone (1353)

Vydáno:, Tatran (Bratislava)

Ran

Na začátku čtení jsem si nemyslela, že se mi knížka bude líbit. Ale nakonec se celkem líbila.

jfialova

Kdyby to šlo, dala bych 3,5 hvězdy. Prostě u několik set let starého díla nemůžete očekávat, že se u toho budete smát až se budete za břicho popadat a že to bude celé strašně originální. Každopádně fakt, že i dnes si to ještě někdo přečte (a není nás málo) a lidem se to líbí, svědčí o tom, že je to fakt dobrá kniha. Myslím, že některé příběhy i dnes pobaví, v té době to musel být hard core.

Hebrey

Jo... tak teď už chápu, jak může kniha považovaná za literární skvost, dostat od někoho nižší hodnocení, než pět hvězdiček. Nějak jsem dospěla k tomu, že mám mezeru ve vzdělání a je tedy na čase sáhnout po Dekameronu. Vyloženě jsem se na tu delikatesu těšila. Výsledný pocit je ale výrazně slabší. Asi bych ještě snesla, že většina povídek je poněkud perverzních (v dobách končící přísně duchovní gotiky a začinající svobodomyslnější renesance, se to dá pochopit). I fakt, že v Itálii ve 14. stoeltí přišly lidem směšné i věci, kterými bychom dnes pohrdali jako zvrhlostí či dokonce trestným činem, lze vysvětlit rozdílnou mentalitou a akceptovat. Většina povídek je ale na jedno brdo, čímž kniha pro dnešního čtenáře ztrácí na atraktivitě a stává se poněkud nudnou. Abych jen nekritizovala, některé povídky jako by vystupovaly z té jednotvárné řady a naopak mi připadaly velmi pěkné, opravdu vtipné a skutečně poučné -většinou se jedná o povídky prvního a pak destého dne. Kdyby šly dávat půlhvězdičky, dala bych 3,5.

los

nejlepší je zahánění ďábla do pekla!

kilometr

Kniha se nečetla zrovna nejlépe a docela jsem se při jejím čtení "nadřel".Některé povídky jsou aktuální i dnes,některé odvál čas a některé jsou už jen úsměvné.Hvězda navíc za to,že kniha byla zařazena pro nemravnost na Index librorum prohibitorum.70%.

speciale88

Knihu sem v polovině odložila s tím, že se k ní vrátím později. Prozatím, ale ta polovina dobrý, jen všechny příběhy jednoho dne na stejné bázi takže mě spíše nebavila.

Kmotr99

Přečíst Dekameron stylově za deset dní jsem nebyl schopen ani náhodou. Už chyběl kousek, ale vlastně jsem to po dvou měsících zbaběle na konci devátého dne vzdal. Zkrátka toho na mě bylo moc a začal mě zžírat pocit, kolik skvělých knih jsem mohl místo Dekameronu přečíst. Povídky se přeci jenom dost často opakují. Boccacciův styl psaní mi přišel strohý, pouze opisující události bez popisu atmosféry a větších detailů (je to z úplně jiné doby, já vím...), byť nepopírám, že místy opravdu vtipný i čtivý. Nejslabší byly povídky, kdy se vyžívá v popisu zmatečného, trochu odysseovského cestování z místa na místo po Středomoří. Naopak zábavné byly většinou historky o hříšných mniších a jeptiškách, i některé klasické o lásce, které ostatní nepřejí, nebo o nevěře.
Pokud si chcete udělat o Dekameronu obrázek i bez čtení, doporučuji Pasoliniho film, který skoro slovo od slova zpracovává ty lepší z povídek s řekl bych odpovídající pozdně středověkou atmosférou.
Nakonec podepisuji Boxasův názor... kdybych neměl před maturitou, dám Dekameronu nikoliv deset, ale sto dní. A nebo mu dám čas zkrátka kdykoliv, kdy na praotce lehkovážné literatury dostanu chuť.

Marekh

Tuto knihu jsem četl poměrně dlouho. Některé novely byly velmi pikantní. :) :) :)

Carra

Nakonec jsem dočetla. Některé příběhy se povedly, ale těch nudných a opakujících, bych řekla, že převládá.

Briv

Uff, dala jsem to. Četla jsem to dokonce na dvakrát, poprvé jsem se nedostala dál než za tři dny a až na podruhé jsem to dočetla. Mezitím pauza rok a pak to šlo kupodivu líp.
Když přihlédnu na dobu, kdy dílo bylo napsáno, tak je to docela dobré. Oceňuji, že vtipné i erotické příběhy vznikaly v období moru. Věřím, že v té době mohlo dílo vyvolat docela pozdvižení.
Kniha je napsaná celkem přijatelným jazykem, ovšem některé povídky bylo hrozně dlouhé a nezáživné. Naštěstí se tam našly i zábavné v kombinaci s erotikou.
Top je pro mě zahradník mezi jeptiškami .

verulik196

Kvůli písemce z češtiny mi stačilo si přečíst jen první dva dny, ale i tak jsem si stihla udělat na knížku názor.
Nedokážu říct, jestli se mi Dekameron líbí, nebo nelíbí. Některé povídky mě zaujaly a pobavily, jiné zas tak moc zajímavé nebyly. Kniha je napsána poměrně čtivou a v rámci možností moderní češtinou, takže jsem neměla problém se v jednotlivých příbězích orientovat. Kdo ví, možná si Dekameron za několik let přečtu celý.

Alienor

Dekameron som skutočne prečítala za 10 dní a osvedčilo sa mi to, rozprávaniami som sa nestihla presýtiť. Nad niečím som sa bavila, nad iným neveriaco krútila hlavou (hlavne nad určitými drsnými "žartami"). Každá jedna poviedka má na začiatku stručne vyznačené, o čom je v nej reč a mne sa to veľmi páčilo. Po dočítaní mám len jednu otázku: Kde sa dá, do pekla, zohnať nejaká podobná kniha?

Pamima

Knížku jsme si přečetla hlavně kvůli povinné četbě. Ale i přesto mě ze začátku její tloušťka neodradila. Později jsem ale zjistila, že styl, kterým je psána mi nevyhovuje. Častá dlouhá souvětí mi občas nedávala smysl. A tak jsem musela odstavec číst i třikrát. Myslím si však, že to bylo způsobeno slovy a slovními spojeními, která se dnes už nepoužívají. Třeba se ke knize v budoucnu vratím, můj názor se změní a já tak budu moct dát vyšší ohodnocení.

Pohodová
07.12.2017

Kniha jedním dechem se čte i když objemna

lukas.com
02.12.2017

Knihu celkově hodnotím velice kladně. Zajímavý příběh, dobrý překlad (archaismy tomu dodávají tu správnou atmosféru). Boccaccio je úžasný vypravěč. Jenom mor, který řádil ve Florencii dokázal popsat na 15 stranách. Ale velmi poutavě, ne, že jsem chtěl po dvou stranách spáchat sebevraždu. Jedinými mínusy je délka knihy a ne příliš velká originalita příběhů. Základem je vždy láska dvou osob, láska jim je občas dopřána, občas ne. Velmi často se objevuje téma nevěry.
Ale klady jednoznačně převyšují nad zápory. 90%

Ainslee
11.11.2017

Opravdu krásná kniha. Bavilo mě zpracování tehdejší doby a to jak Boccaccio popisoval věci které se jim tehdy zdáli zvrácené. Některé příběhy jsou sice trochu delší ale to nemění nic na příjemném pocitu, který ve mě kniha zanechala. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

hroneczek
01.11.2017

Přišlo mi, že těch zábavných příběhů je podstatně méně, než těch nudných. Ale záleží určitě na každém a jeho vkusu.

11alice22
05.10.2017

Některé novely jsou celkem nudné, ale pořád jich obsahuje více zábavných, vtipných a i poučných. Každý by měl přečíst alespoň pár příběhů.
Doporučení: po té, co se překoušete autorovým popisem té doby, je kniha mnohem lepší zajímavější. Tak neodhazujte knihu do kouta :D

pepa4081
19.08.2017

Po shlédnutí skvělého divadelního představení -Dekameron- v Českém Krumlově, jsem se na knihu velmi těšil. Bohužel mne zklamala. Čekal jsem hodně vtipu a moudrosti, ale byla to pro mne spíš nuda. Podle knihy bych soudil, že ve světě té doby byli všichni muži nevěrníci a všechny ženy nymfomanky. Jazyk se omezuje na několik málo obratů, které se neustále opakují. Prostě bylo těch líbezných a ctnostných paní na mne trochu moc. Omlouvám se autorovi a všem, kterým se kniha líbí a hvězdičky dávám, za odvahu napsat ve své době knihu s takovým námětem. (Poznámka k vydavateli - tolik překlepů a chyb jsem už dlouho neviděl - sazeč byl asi opilý, jinak to není možné.)

Adelajda_4
18.07.2017

To je něco tak strašně hezkého! Dekameron zbožňuju a kdybych měla doporučit, kterou knihu si vzít na pustý ostrov, tak to bude rozhodně Dekameron. Je zde směsice příběhů, které bych mohla číst pořád, některé smutné, jiné veselé, ale dohromady je to velká paráda.

Ketesh
20.04.2017

Tlustá kniha, ale s vypovídající historickou hodnotou a to mám ráda, takže se k ni rozhodně ještě někdy vrátím.

Vidlička
07.04.2017

Ona ne každá klasika musí býti také superintelektuální, že... Já ji povětšinou ráda, ale Dekameron mě tedy vysloveně zklamal. Zohledňuji samozřejmě dobu, ve které vznikal, její ryze zábavný účel i téma, o kterém je, ale nemůžu si pomoct - Rytmus života hadr. Všechny příběhy na jedno hrozný brdo, absolutně bez vtipu a plný italskejch blbečků. Příběhy jsou autorem provázány skutečně, jen aby se neřeklo, a poloviční délka by dílu taky lépe slušela. Sláva, která dílo provází, pochází, domnívám se, pouze z pikantnosti námětu, kterýžto musel být ve své době v psané formě skutečně skandální. Omlouvám se, Boccaccio, ale takový mám z knihy pocit.

EvikU.
05.04.2017

Na to že je to povinná četba se kniha četla hezky. Takový erotický román dřívější doby.

katushah
03.04.2017

Velmi hezká oddechová literatura. Příběhy lidí se velmi podobají i naší době. Lidé se evidentně nemění. :)

Mabie
07.02.2017

Knihu jsem četla poprvé už strašně dávno a moc se mi líbila. Po letech jsem se k ní vrátila a zase mě pobavila. Ten nápad se záložkou, jak radí boxas, se mi líbí, asi ho budu praktikovat u více knih, které mám přečtené a oblíbené, ale nedávám už je na jeden zátah.

Lanisa1966
04.02.2017

Krásná klasika o nevěrách žen.

Blancheerka
26.01.2017

Trochu těžší čtení, ale po zapracování mě tyto lehce erotické příběhy bavily. Bylo pro mě zajímavé čerpat hodnoty a morálku tehdejší doby, přenesené a řádcích tohoto umělce.

Jirinamac
24.01.2017

V té době určitě zajímavě psané. Někdy nuda, někdy humor a lehká erotika. Nechám si jí v knihovně, ale číst už jí asi nebudu

Jaruš7
24.01.2017

Skoro sedm set let staré příběhy . Láska a její stíny, po tisíciletí neměnné, a přec pro dnešní dobu se tato kniha jeví jako poklad, pro uvědomění, že láska ochuzená o lyrickou poetičnost touhy a citů , nemá tu jasnou zář.

nikol2178
10.12.2016

Knihu jsem četla v rámci povinné maturitní četby a moc se mi to líbilo. Každý příběh měl něco do sebe a celý tento autorův nápad se mi moc líbil.