Mé dobré město Paříž

Mé dobré město Paříž https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38928/me-dobre-mesto-pariz-38928.jpg 5 247 30

Dědictví otců série

3. část historické ságy. Pokračování příběhů venkovského šlechtice a lékaře v královských službách Petra ze Sioraku.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Odeon

Paris ma bonne ville

kristleko
26.03.2015 5 z 5

Moc se mi líbí, že každý díl ságy je trochu jiný. Nejlákavější na tomto díle je samozřejmě vykreslení Paříze jako tepajícího města zároveň odpudivého i neodolatelného, ohyzdného i nádherného. Petr se svými druhy se tam ocitá v srpnu 1572, tedy v napjaté době okolo sňatku katolické princezny Margot s hugenotem Jindřichem Navarrským. Nervózní atmosféra, kdy v ulicích Paříže bobtná nenávist proti náboženské menšině, vrcholí vražděním a rabováním během Bartolomějské noci. Pro její barvitý popis je kniha asi nejvíce proslulá, mě však více zaujalo postupné směřování událostí k masakru (štvaví kněží, označování domů hugenotů, obklíčení v nepřátelském městě apod.). Když totiž paralelně čtete vzpomínky na genocidu ve Rwandě (1994), je až neuvěřitelné, jak je podobná houstnoucí atmosféra končící masovým vražděním zcela nevinných lidí. (9/10)

Valyk
28.12.2014 5 z 5

Třetí díl ságy je rovněž výborný. Děj je strhující a vyprávění o útrapách Petra ze Sioraku v Paříži obsahuje nádherné metafory - ještě vybranější a ještě šťavňatější, než předchozí dva díly. Perfektní je vylíčení Louvru druhé poloviny 16. století a slabošského panovníka Karla IX v něm. Velmi jsem se bavil při hře krále v míčovně. Bartolomějská noc je vrcholem třetího dílu; na mé svědomí, hromské dílo!, jak přesvědčivé je Merleho podání těchto krutých událostí.

Karel z Brna
27.12.2014 5 z 5

V knize je barvity popis sledu udalosti, ktere vedli k Bartolomejske noci. Cely dej je popsan tak dobre, ze je to jak sledovani filmu ve velmi vysokem rozliseni. Uz se tesim na dalsi dil.

Richie1
09.05.2014 5 z 5

Petr ze Sioraku se vydává do Paříže, aby si vyprosil u krále milost za zabití urozeného soupeře při nepovoleném souboji. A přichází do Paříže právě v předvečer neblaze proslulé Bartolomějské noci, kdy propuknou naplno nenávistné postoje dvou náboženských táborů - katolíků a hugenotů. Petr jako příslušník hugenotské strany je v centru dění a ocitá se v přímém ohrožení života.
Ani třetí díl Merleho historické série vůbec neztrácí na čtivosti. Petrovy peripetie na jeho cestách středověkou Francií i dobrodružství v Paříži čtenáře nutí neodtrhávat se od knihy. V příběhu se seznamujeme s význačnými šlechtici i členy královského rodu, poznáváme středověký život v hlavním městě francouzského království. Závěrečné scény z Bartolomějské noci jsou natolik výmluvné, že čtenáři nadlouho zůstávají v paměti.
Kniha mě pohltila stejně jako při prvním přečtením před nějakými 25 lety.

kryspin66
31.01.2013 4 z 5

Událostí "Bartolomějské noci" v srpnu 1572 došlo v Paříži k největšímu masakru hugenotů. Tento díl se mi velmi líbil dobře navazuje na předchozí díly. Byl znich nejpoutavější.

Majdule
31.12.2012 5 z 5

Tentokrát se mladý Petr ze Sioraku ocitne ve spárech dobrého města Paříže, což je titul o to nečekanější, oč méně dobrého hrdinovi město přineslo. Centrem dění je neblaze proslulá Bartolomějská noc, v níž tekla krev hugenotů proudem. Ale ještě k hrdinovi, Petrova povaha vykrystalizovala v silnou osobnost plnou života a radosti, chytrosti i moudrosti. Sledovat jeho životní eskapády je čirou radostí, byť se ocitne ve smrtelném nebezpečí. Příběh má velké tempo, a přestože se jeho gró odehraje doslova v několika dnech, obsáhne celý tehdejší svět a jeho rozpory a komplikace. A je vůbec nutné dodávat, jak skvělým překladem je tato sága opatřena? Určitě je, děkujeme pane Drápale!

Skawin
14.06.2012 4 z 5

Ságu Dědictví otců jsem četla před dvaceti lety a dlouho jsem plánovala, že se k ní vrátím. Nejvic se mi zafixoval v paměti právě tento díl Mé dobré město Paříž. Bartolomějská noc i to co jí předcházelo je zde vykresleno opravdu mistrně. Kniha mě znovu nezklamala. Doporučuji všem, koho zajímá toto období francouzských dějin.

eraserhead
05.09.2011 4 z 5

Už jen pro tu Bartolomějskou noc stojí za to, obrnit se proti historickému nádechu (máte-li s tím problém) a přečíst to. Více politiky, ovšem i více náboženského fanatismu, přesto pořád hlavně román a příběh nejen jednoho člověka a několika vír, ale hlavně jednoho národa a jedné důležité a "významné" reálné historické události. I když to, jako žádná jiná z knih ságy, nedosahuje kvalit první knihy "Dědictví otců", jako pokračování je to ucházející a čtivé.

kedalch
21.03.2011 4 z 5

Osudy Petra ze Sioraku na pozadí dramatických událostí "Bartolomějské noci" v srpnu 1572, kdy došlo v Paříži k největšímu masakru hugenotů. Tento díl se mi velmi líbil, na rozdíl od toho následujícího, který mi přišel nudný a tak jsem četby zanechal. Co se asi odehrává ve zbylých asi 10 dílech prozatím nevím. třeba se ale k této Merleho sáze ještě někdy vrátím.

dusin
14.02.2011 4 z 5

Další ze série o Petrovi ze Sioraku. Tentokrát nádherně popsaná paříž. Rozhodně to chce mít přečtené dva předchozí díly..