Dědictví krve

Dědictví krve https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460823/bmid_dedictvi-krve-iPF-460823.jpg 4 396 100

Princezna Ana strávila celý svůj život v paláci. Když ji obviní z vraždy jejího otce, musí uprchnout, aby našla pravého vraha a prokázala svoji nevinu. Sama to rozhodně nedokáže. Ale existuje vůbec někdo, kdo by jí byl ochoten pomoci? Jeden adept by tu byl: prohnilý podrazák Ramson se srdcem černějším než ta nejtemnější noc. Ten má sice vlastní plány a tajemství – ale brzy zjistí, že Ana je nebezpečnější, než si kdy vůbec představoval.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Blood Heir , 2019

Nemám.jméno
15.08.2021 5 z 5

Dostala jsem přesně všechno, co jsem čekala a ještě něco navíc.
Protagonistka nebyla klasická hrdinka, která bojuje za dobro a snaží se ve své říši vymýtit zlo. Naopak! Dá se říct, že Aniným největším nepřítelem byla její samotná schopnost.
Svět silně inspirovaný Ruskem mi byl velmi sympatický a moc Spřízněnců mě zaujala, šlo poznat, že Wen Zhao nad svým příběhem doopravdy přemýšlela. Navíc mi spadl kámen ze srdce při zjištění, že dějová linka se netočí kolem romance protagonistů, i přesto, že chemie se mezi nimi stupňuje.
Mapka se slovníčkem ještě umocnila moje potěšení z této knihy,
A ten konec? Autorka ho nabušila mnoha zvraty a akcí. Až mě mrzí, že Ana s Ramsonem vlastně skončili znova na začátku. Na pokračování jejich dobrodružství si ale budu muset počkat v dalším díle.

Elka252
11.08.2021 5 z 5

Atmosféra, zápletka, dobrodružství, celkový děj, potenciál a čtivost příběhu se mi velice líbila. Anna mi od začátku nebyla moc simpatická. Měla ale kuráž a i když byla místy najivní, vždy věděla co chce. Ramson se mi líbil i když jsem nevěděla zda mu věřit nebo ne. Jen ta jeho slabost pro Annu mi trochu vadila protože jsem v něm viděla většího podrazáka než ve skutečnosti byl. Přesto jsem fandila společné romantické lince. Myslela jsem že bude více vysvětlena Přízeň.

tessalovesbooks
11.08.2021 4 z 5

Tak tohle bylo skvělý! Dědictví krve je přesně taková ta stará dobrá fantasy, ve které najdete pravděpodobně všechno, co od tohohle žánru očekáváte. Na začátek chci zmínit, že na tom byla hrozně boží taková poměrně velká podobnost s Grišou a Šesti vranami, takže pokud jste taky fanoušky těchhle sérii, tak by vás Dědictví krve rozhodně nemělo minut. I přesto si však knížka zachovává svoji originalitu a musím říct, že ten svět, který zde autorka vystavěla, mě bavil postupně objevovat a poznávat hrozně moc.

Potom musím taky vyzdvihnout dva hlavní hrdiny. I přesto, že se Ana chovala občas dost naivně, tak zároveň věděla, co chce a tu její sílu postavit se některým věcem navzdory tomu, že to neměla v životě úplně jednoduché, jsem vážně obdivovala. Ramsona jsem si zamilovala už od první stránky, kdy se tam objevil a bavilo mě sledovat, jak se postupně vyvíjel jeho charakter. Mně osobně teda úplně nesedla ta romantická linka mezi nimi, popravdě jsem jim to chvilkami měla docela problém uvěřit, tak jsem zvědavá, co se z toho v dalších dílech vyvine. Kniha je až na trochu pomalejší začátek nabitá akcí a četla se vážně rychle, k čemuž přispíval i autorčin čtivý styl psaní.

Jediné, co bych vytkla byly časté situace typu, kdy byl někdo vážně zraněn, ale o pár odstavců už byl v pohodě připraven bojovat dál a nikdo to neřešil. Možná je to nějaký můj osobní problém, ale tady to vyloženě bilo do očí. I tak už se však nemůžu dočkat pokračování, protože ten konec byl samozřejmě asi úplně nejvíc neukončený, jak to jen šlo.

4,5⭐/5⭐ Pokud hledáte opravdu kvalitní fantasy, tak vám mužů Dědictví krve jenom doporučit.

Za knihu děkuji Albatros Media

andrejci
10.08.2021 4 z 5

Dočteno. A musím říct, že jsem čekala něco lepšího.
První dvě kapitolky super. Říkala, jsem si že jestli to bude v podobném stylu dál tak to bude skvělá knížka. Potom, ale byl úpadek a ten se táhl skoro až do konce.
Posledních 100 stran to opět zachránilo a ty byly nejlepší. Konec a objevení hlavního záporaka bylo pro mě překvapení.
Co dodat k světu. Čekala jsem, že Přízeň bude nějak víc vysvětleno. Byla tam zmíněna hodně okrajově. Jako kdyby autorka sama nevěděla co s ní chce dělat.
No a postavy pro mě byly také zklamání. Nebyly pořádně popsané. Čekala jsem, že se o nich dozvím mnohem víc. Nebo, že mezi nimi bude víc jiskry. Víc pošťuchování. Ramson mě zklamal asi nejvíc. Prohnilý podrazák co vlastně nebyl tak prohnilý jak jsem čekala. Takže postavy bych posala slovy nemastné neslané.
Co se, ale autorce povedlo bylo vykreslení zimní krajiny. Prostředí připomínající Rusko se mi líbilo i části podle slovníku.
Knížka byla takový lepší průměr. Čekala jsem to podle anotace mnohem lepší. Nápad nebyl špatný jen to chtělo dotáhnou do konce. Hodnotila bych to tak na 3,5 hvězdy. S obálkou 4. Další díl si přečtu, ale už od toho nebudu má takové očekávání. Ale kdo ví? Třeba autorka ještě překvapí.

HermanekB
02.08.2021 2 z 5

Příběh knihy pro mě není ničím nový a ničím originální. Byl dost předvídatelný vzhledem k tomu, že podobné téma zpracovalo nehorázně mnoho autorů před touhle knihou a tím pádem příběh celkem zůstal nudný. Kdyby autorka vydala knihu tak rok dva zpátky (nebo ji přeložili do našeho jazyka dříve), myslím si, že by si ji lidé více oblíbili. Bohužel tomu tak nebylo.
Postavy šly také snadno předvídat a staly se nezajímavými, všedními, vše pro mě bylo tak nějak... známé.
Autorka umí psát hezky, ale není natolik dobrá, aby tím zachránila omílané téma.
Prostředí se mi zdálo jediné zajímavé na celé knize. Ponořila jsem se v mysli do chladného a zimního prostředí, které bylo, dle mého názoru, popsáno velice hezky. Vcelku příjemná změna.

Kniha byla předvídatelná, postavy neoriginální, ale měla příjemné prostředí zimní krajiny. Knize dávám dvě hvězdičky **.

Lilit15
25.07.2021

Už dlouho jsem nenapsala žádný komentář. Dnes jsem se ale rozhodla, že napíšu :) přijde mi, že tady si ohledně této skvělé knížky vylévá srdce každý, tak jsem se rozhodla, že ani já nebudu výjimkou a hlavně díky toho, co tady napíšu aspoň nezapomenu na děj :)) příběh byl velice zajímavý! Princezna, co má takhle vražednou schopnost, to je skvělé i děsivé zároveň. Sedmilhař byl velice okouzlující i když abych pravdu řekla, ani čtenář nemohl vědět zda mu může věřit či ne :D strašně jsem je dávala dohromady, modlila se ať jsou spolu :)) nevím proč, nějak mi to dávalo smysl. Rozhodně mi i nějaká ta slza ukápla. Četla jsem tu, že prej se někomu příliš nelíbilo to, že tam nebyla žádná moc velká akce :/ Hmm myslím, že to spisovatelka plánuje v dalších knihách, jinak by nenechala konec takhle otevřený. Mi se kniha prostě moc líbila :))) a nemohla jsem se vůbec odtrhnout, nekecám za jeden den jsem to měla přečtené, tak moc mě ten příběh a jejich svět pohltil, že nešlo od knihy odejít! Nejedla jsem, nepila jsem, dokud jsem knihu nepřečetla :)))) ne rozhodně to není zdravý přístup, ale ono to jinak nešlo.... Já musela prostě číst a číst a číst a ani za nic nelituju :D konec byl rozhodně překvapivý! Já doporučuji! Mějte se :))

adrianna
12.07.2021 4 z 5

+ zápletka
+ atmosféra prostředí
+ postavy
- stylistika
- překlad

Pro mě naprosté guilty pleasure, které šlo jen stěží přestat číst. Hlavní postavy jsou sympatické, záporáci krutí a vypočítaví, tak jak to má být… Zima v království je vykreslena tak barvitě, že jsem mrazivou atmosféru cítila v kostech, i když bylo venku přes 30 stupňů.

Nesporně nejlepší na příběhu bylo několik překvapení v průběhu. Děj se klikatil, neočekávaně měnil kurz apod.

Celý dojem kazil nevyvedený překlad a občas zmatečná struktura textu. Snad na každé stránce naleznete alespoň jeden překlep, ale většinou i více. Výjimkou nejsou ani pravopisné chyby nebo špatně použité uvozovky, kvůli kterým občas váháte, zdali jde o přímou řeč, anebo o vyprávění. Ani u samotného vypravěče si nejste jistí, za koho vlastně kope. Jsem zvyklá na příběhy, kde je každá kapitola stavěná z pohledu jiné postavy, avšak u této knížky se to mění tak nepravidelně, že jsem se v tom ztrácela. Občas se to střídá po odstavcích, pak je to dlouho zase jen z pohledu hlavní hrdinky a pak zase jinak..

Celkově, pokud máte rádi young adult a nepatříte mezi grammar nazis (nebo biology, protože o některých zmíněných fyziologických aspektech krevního oběhu taky pochybuju), tak si to užijete.

Petkona
10.07.2021 5 z 5

Od téhle knihy jsem vůbec nevěděla co čekat, ale hrozně mile mě překvapila. Ocitnete se v prostředí podobající se Rusku, což mi docela připomnělo Šest vran, ale nejenom tím Ruskem, ale celkové svou atmosférou, což bylo za mě spíš plus, protože knížek se stejnou atmosférou jako Šest vran nebo Griša není nikdy dost. Neskutečně mě bavila magie princezny Any, to bylo hrozně originální a taky to, jak celý svět fungoval. Princezna Ana mi byla docela nesympatická, určitě to nebylo tak, že bych tu knížku četla jen kvuli ní, ale Ramson byl skvělá postava a za mě ten celý příběh táhnul. Pasáže s Ramsonem byly tím pádem čtivější, ale i celkově to ubývalo rychle a bylo to takové svižné. Doufám, že se brzy dočkáme dalších dílu a jestli hledáte propracovanou fantasy (sérii) s podobou v Šesti vranách tak si tohle musíte přečíst !!!

Charmedka
29.06.2021 3 z 5

Strašně ráda bych začala knihu opěvovat jako ostatní, ale bohužel. Já se musela do čtení fakt hrozně nutit, prvních sto padesát stránek pro mě bylo utrpením a strávila jsem nad nimi šílenou dobu, stálo mě to obrovské sebepřemlouvání, abych vůbec knihu otevřela a četla.

Už začátek knihy mi přijde špatný, protože vlastně začátek nemá a kniha začíná kdesi uprostřed příběhu, takže jsem několikrát kontrolovala, zda nečtu druhý díl, protože jsem byla doslova ztracená. Všechno je sice v průběhu čtení vysvětleno, ale opravdu máte dojem, že jste vynechali minimálně několik kapitol.

Dalším problém je to, že v knize je spousta akce, ale vše je hrozně nedotažené. Že hrdinu trefí šíp? Nevadí, pokračujeme dále, jako by se nic nedělo. Spousta nelogických momentů a hrdinové spíše měli více štěstí, než rozumu. O chybám v knize ani nemluvím, těch překlepů není zrovna málo.

Abych ale jen nekritizovala...Sice mi Ana moc nesedla, ale oceňuji, že se nejedná o klasickou kladnou hrdinku, naopak, na rukou má spoustu krve a vůbec se nezdráhá svou moc použít k tomu, aby se pomstila či ochránila lidi, na kterých ji záleží. V tomto mi hodně připomínala Ladu z Dobyvatelské ságy. Celkově je kniha poměrně krvavá, chvílemi dost brutální...

LilianaFalcon
20.06.2021 3 z 5

Neurazilo ani nenadchlo.

Damonka18
14.06.2021 4 z 5

Knihu jsem si koupila, protože mě zaujal námět. Musím říct, že mě se to líbilo. Ano bylo to takové nemastné neslané, ale četlo se to dobře a byla jsem zvědavá na každou další stránku, co přinese. Jen konec by mohl být lepší. Tipuju, že bude pokračování. Tak uvidíme.

Sabishej
07.06.2021 3 z 5

(Spoiler?) Na tuto knížku jsem se velmi těšila, ale bohužel nesplnila má očekávání. Děj byl poněkud předvídatelný, ale některé zápletky nebyly úplně špatné. Dále mi vadil nedostatečný popis postav, takže jsem stále nevěděla, co si mám o nich myslet. Ale nejhorší bylo to, že jsem měla neustálý pocit, že jsem to někde četla… Ztracená dědička trůnu, jedinečná schopnost, ledová řeka, do které padali až příliš často, černý kámen, co potlačuje schopnosti, zločinecký cech s velmi arogantním a vlivným mistrem v čele, zlá teta… Možná to je proto, že jsem sérii Skleněný trůn četla už mnohokrát, ale tohle mi přišlo až moc podobné, takže jsem na to neustále myslela. Také se mi zdálo že se tam objevovaly prvky z Griši, Šesti vran a také z Rudé královny, což mi poněkud kazilo zážitek ze čtení.
Nicméně abych jenom nekritizovala, tak se mi velmi líbila celková atmosféra děje, jelikož moc příběhů s tématikou carského Ruska jsem zatím nečetla. Hlavní hrdinka se chovala přiměřeně svému věku a romantická zápletka se začala rozvíjet tak akorát. Druhý hlavní hrdina měl také zajímavou minulost, díky které jsme mohli mít rádi i jeho a pochopit jeho pohnutky (takový Sam Cortland, že).
Ještě nevím, jestli si přečtu další díl, ale docela mě zajímá, jak to všechno dopadne, takže tomu dám ještě šanci. :)

nosvknizkach
31.05.2021

Na Dědictví krve jsem byla vážně zvědavá - hodně recenzí, co jsem četla, bylo hlavně nadšených. Dost se mi líbil začátek, který byl rychlý, ale pěkně od začátku, tudíž nehrozilo, že byste se ztratili.

Dál mě kniha nijak nezaujala, postavy byly fajn, sice si nejsem jistá, jestli si autorka uvědomovala, co to znamená hodit někoho přes celou místnost proti zdi - hlavní hrdinka to dělala totiž pořád, ale jinak ok. Stejně Ok byl i svět inspirovaný carským Ruskem (v tomhle je pořád královna Bardugo, you can’t change my mind) a pomalu se rýsující romantická linka. Nijak odvařená jsem nebyla, ale mohlo to být i mnohem horší, takže super.

Hlavní mužský hrdina Ramson, který měl mimochodem i vlastní kapitoly, nebyl vůbec špatný, bohužel mě jeho život nijak nenadchnul. Omlouvám se furt za srovnávání, ale Bardugo svým Kazem Brekkerem nastavila laťku hodně vysoko a většinou to žádnému dalšímu krutému zloději a vrahovi s temnou minulostí nedokážu uvěřit.

Zápletku i děj hodnotím kladně. Zhao se podařilo nás zbytečně nenudit, zároveň ale nic neuspěchat. Konec taky nebyl špatný, možná si s ním mohla autorka více vyhrát, ale v to věřím v dalších dílech.

Co je tedy můj rozsudek? Dědictví krve je kniha, která byla většinou spíše na úrovni lepšího průměru, měla ale i své super momenty a nic nebylo vyloženě špatně. Nechoďte do ní s přehnaným očekáváním a nejhůře vás nenadchne, nezklame. ️
3,5/5️

houdkic
26.05.2021 3 z 5

Prijemna oddechovka. Knizka se moc hezky cetla, dej ubihal a byla opravdu pekne napsana.

Temsiss
17.05.2021 3 z 5

V zemi, kde jsou někteří lidé nadaní Přízní, která jim umožňuje ovládat živly jako vodu nebo vítr, mramor či abstraktní pocity jako je strach, existuje dívka, která má velmi unikátní Přízeň – ovládání krev. Anastacya je princezna, která se snaží najít vraha svého otce. Na cestě za tímto úkolem se spřátelí s May, malou uživatelkou větru, a Ramsonem, zlodějem a intrikářem. Po tento čas se dozvídá spoustu tajemství o svém království a o svých bližních.

Nebudu lhát, děj mi přišel poměrně předvídatelný, spoustu věcí se dalo očekávat. I přes chyby (spoustu vážných zranění, za chvilku jsou ale v pořádku) se mi kniha líbila. Líbil se mi originální nápad a také bych chtěla ocenit dva hlavní hrdiny, Anu a Ramsona. Ana byla dost temperamentní, zároveň si dokázala jít za svým. Ramsonův vývoj postavy bylo zajímavé sledovat. Ten vztah mezi nimi mi akorát přišel takový unáhlený, ne moc vyvinutý. Líbilo se mi taky, jak tu nic nebylo jen černé nebo bílé, jen dobrý nebo zlý. Ať dostanete jakoukoli moc (například strašlivé ovládání krve), záleží vždy na vás, jak se s ní rozhodnete naložit.

Celkově je kniha čtivá, originální a zajímavá. Svět je tu propracovaný a od akce si moc neodpočnete. Jako fantasy čtení se špetkou (hodně moc) krve slouží parádně :)

joscer
14.05.2021 5 z 5

Jsem nadšená. Dědictví krve má skvělý děj a je čtivé. Kniha mě hned pohltila a má všechno co se od dobrého fantazy dá čekat. V knize jsou také dobré vymyšlené postavy, jejich minulost a také jejich celkový mentální rozvin v průběhu času. Na druhou stranu musím zmínit, že v knize jsou některé pasáže příliš rychlé a odbyté a jiné se zase trochu táhnou. Romantická linka byla trochu prapodivná a k neuvěření.
Nicméně! Jsem z knihy nadšená a moc se těším na další díl. Doporučuji všemi deseti! Skvělá kniha.

DvěTéčka
14.05.2021 5 z 5

Nádherný příběh, děj ani chvilku nezahálel, samá akce. Moc se mi ta knížka libila, čekala jsem že konec skonči dobře ale budu si muset počkat na další díl! Ke konci mi bylo hlavni hrdinky tak lito už že i slza ukápla a trochu prvkama mi to připomínala čtenářku. Každopádně kniha přesně podle meho gusta! :3

Kasana
04.05.2021 3 z 5

Tak hrozně moc jsem chtěla tu knihu milovat. A možná jsem jí taky od samého začátku hodně odpustila. Ale stejně ... meh.
Jakože jo, má to světlé stránky. Ten nápad není sice originální a něco, z čeho bych si sedla na zadek, ale je to taková fantasy oddechovka. Fanoušci Šesti vran a Griši by si to asi přečíst měli. Ty dvě hlavní postavy jsou relativně povedené, i když zrovna Ana není od jiných hrdinek příliš jiná a výrazná. Vlastně, není výrazná ani v knize, ale nevadilo mi to během čtení. Ten konec mi přišel docela zajímavý (i když trošku nelogický, ale ok, s tím dokážu žít). Líbí se mi taky menší detaily: že schopnosti jsou úředně evidovány, šlechta si potomky různě schovává, pro YA docela nové schopnosti ... zní to zajímavě.
Pokud si na něco zanadávám, je to styl psaní. Jazyk je jednoduchý, ale o tom tady zrovna mluvit nechci. Hrozně mi vadí už úplný začátek; že se jde hned do akce a není zde žádný rozjezd. Je to matoucí a člověk se musí pak nutit to číst. Pak taky to vzpomínání, protože to nejsou jenom útržky z minulosti. To jsou třeba celé kapitoly jenom o tom, jakými dětmi byly. Zase: matoucí a člověk se nutí do čtení. Hromada věcí by se tak dala zkrátit a zaměřit se na něco jiného, protože jo, pořád by to potřebovalo. Jsou zde desítky věcí, které nejsou vysvětleny a dobrá polovina by vysvětlit i potřebovala. Reálně, kdyby se to napsalo jinak, čtivěji, tak by to nemělo tak nízké hodnocení. Taky ty vedlejší postavy ... ve chvíli, kdy tam někdo umře, a vy nic neucítíte, tak je tu něco zle.
Není to zlý na přečtení, ale myslím si, že někdo, kdo čte pravidelně, nevezme knihu do rukou znovu. Já teda asi ne. Ale uvažuju si přečíst druhý díl, nebudu lhát.

Lutzinka
23.04.2021 2 z 5

No, nevím proč jsou z toho všichni tak nadšení... je pravda, že kniha je plná pořád nějaké akce, děj sice odsýpá neskutečně rychle, ale vůbec negraduje. Že je konec knihy poznáte jen podle toho, že vám najednou chybí stránky.

Od začátku do konce se neustále kazí úplně všechno, aby se zázračně všichni ze všech potíží dostali, což je asi účel, ale mně to kdoví proč přišlo prostě až moc.

"Finální" zápletka se rozmotá na ani ne dvou stránkách a působí spíš jako výpisky z děje, než děj samotný.

Naopak nápad s krvavou magií je super a tenká hranice mezi zrůdou a hrdinou je skvělé téma k přemýšlení...

3/5

Knihomollla
20.04.2021 4 z 5

Nazvala bych to průměrnou fantasy s lehce nadprůměrnou magickou linkou a trochu podobnou světu z Griši a Šesti vran. Přesto dávám takto vysoké hodnocení za magii Anny.

magie pro dívky romantika pro mládež

Amélie Wen Zhao
francouzská