Darwinova černá skříňka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Prakticky všichni seriózní badatelé pokládají Darwinovu evoluční teorii za správnou. Ačkoliv bylo vemi nesnadné tuto teorii prosadit, po více než stoletém úsilí se to, alespoň mezi zasvěcenci, podařilo. Dnešní biologové věří, že na všechny dosud nezodpovězené otázky – jako například jak vznikl život na Zemi či jak mohlo během kambrické exploze dojít ke vzniku tolika nových druhů – nalézáme odpovědi v souladu s darwinismem. Jako většina z nás, i oni považují Darwinovu evoluční teorii za spolehlivé vysvětlení. Ovšem, je tomu opravdu tak? Jak bychom reagovali, kdyby se objevila fakta, která by zásadně odporovala tomuto všeobecně přijímanému výkladu? V knize Darwinova černá skříňka nám Michael Behe ukazuje, že důkazy o omezené platnosti evoluční teorie máme celou dobu přímo před očima – jsou však natolik malých rozměrů, že se nám je podařilo spatřit teprve nedávno. Stěžejní body jako jeho argumentace totiž spadají do oblasti dvou poměrně velmi mladých vědeckých oborů: mikrobiologie a biochemie. Michael Behe není přitom stoupencem kreacionismu. Věří svým vědeckým metodám a odpovědi na otázky rozhodně nehledá v nějakých náboženských dogmatech. Přesvědčivě však dokazuje, že biochemické mechanismy musely být zkonstruovány – buď Bohem nebo nějakou jinou vyšší inteligencí. Badatelé se už celá desetiletí marně snaží uvést své překvapivé objevy z oblasti biochemie v soulad s evoluční teorií z devatenáctého století, která je prostě není schopna pojmout. Darwinova černá skříňka naznačuje, že nastal čas, aby si i vědci uvědimili, jaké nové a vzrušující možnosti se před nimi otevírají. My ostatní budeme alespoň bedlivě přihlížet....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345584/big_darwinova-cerna-skrinka-gMR-345584.jpg 3.120
Žánr:
Literatura naučná, Věda

Vydáno: , Návrat domů
Originální název:

Darwin's Black Box: The Biochemical Challenge to Evolution, 1996


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Darwinova černá skříňka

Hebrey
15.05.2021

Pro laika je to sice trochu složitější čtení, ale chce to jen trochu odvahy a člověk se tím nějak pročte. Zamyslet se nad vznikem života z pohledu biochemie - tedy jeho úplně nejmenších a zároveň však nejpodstatnějších detailů - rozhodně není naškodu. Ba naopak, tato oblast je obvykle při běžné snaze o výklad počátků života natolik opomíjena, že je kniha svým způsobem jedinečná.

Miloš_1
20.07.2020

Naprosto perfektní, doporučuji i DVD, které bylo k tématu vydané. D-teorie je děravá jako ústa staré squaw ;)


kinee
17.01.2020

Je pravda, ze nez se touhle knihou, protkanou spousty biochemickych vysvetleni, clovek prokouse, tak aby si pogratuloval. Nicmene i tak knihu DOPORUCUJI. Jde vlastne o argumentaci pro popreni Darwinovy teorie. Autor, vedec, vlastne na zaklade ruznych biochemickych procesu vysvetluje, proc je tato teorie spise nepravdepodobna. Na konci knihy se dozvite, kam tim autor smeruje. Mysli si totiz, ze svet vznikl jako ucelne usporadani vyssi inteligenci. Coz mi prijde znacne filozoficke, ale je to vzdy o tom, ze popiraji se veci mnohem snaze nez dokazuji :-) Libi se mi zde uryvek od Richarda Dickersona, ktery rika, ze veda ma vlastne pravidlo, ze se ma divat tak daleko a v takovem rozsahu, v jakem muze vysvetlit chovani fyzickeho a materialniho sveta z hlediska ciste fyzickych a materialnich pricin, aniz bychom se dovolavali na nadprirozeno. Tedy nadprirozeno automaticky vylucuje. Anebo i fakt, ktery mi vcera rikala moje kamaradka vedkyne, drive se zabyvajici DNA a bakteriologii, ze vedec ma mit kriticke mysleni na nejvyssi urovni. V knize jsou i ruzne spekulativni odstavce o mimozemstanech, dovazejicich zivot na nasi zem a o metafyzice, kdy hmota je nic a vsechno vzeslo z niceho. Cim dal tim vic mi vsechno stejne pripomina silu myslenky. Tam jsem ja. Ze pomoci myslenky muze clovek ovladat cokoliv. To jiz tez vedci objevili, ze myslenkou muze clovek ovladat jakoukoliv bunku sveho tela. A kriticke mysleni v tomto pripade zrovna je podstatnou brzdou. Taktez se mi libi i Doslov, ktery vse doplnuje a muzete si i precist o znamem horizontalnim prenosu genu, kdy bunka bakterie prenasi geny, tedy vy, kdyz nakazite cloveka nemoci, tak automaticky predavate svuj gen. Vedeli jste to?

anyzek
18.04.2018

Podle mého je to jen boj vědců mezi sebou, pátrání člověka jako takového po svém původu a smyslu života. Zaujalo mě jediné - když jedna z teorií je, že na Zemi zaseli život mimozemské civilizace. Ale vrtá mi hlavou, kdo že je autorem těchto civilizací??

hellena1523
30.01.2017

Když jsem ji četla poprvé na škole a zpracovávala z ní referát, bylo mi přednášejícím sděleno, že jsem ji zřejmě špatně pochopila...onehdy jsem si ji přečetla znovu a dospěla k závěru, že ji chápu /totiž nechápu/ pořád stejně...Někteří vědci si v tom jistě najdou zajímavý pohled na evoluci, pro mne je to nadále španělská vesnice.

vitek.sk
15.12.2015odpad!

Jak někdo může dát téhle snůšce nesmyslů, polopravd, omylů, nepochopení ale především vyložených lží 100% prostě nechápu. Tahle kniha není ani dobrá pro biology jako pobavení, je spíše smutná, užitečná je maximálně jako odstrašující příklad. Autor je sice biolog, ale biochemik,který o evoluci ví jak se ukazuje bohužel dost málo. Nicméně některým lidem evidentně stačí, že je biolog, shoduje se s jejich světonázorem a už mu dávají vysoké hodnocení. Nicméně já nemůžu jinak než dát zcela zaslouženě odpad!