Dám ti slunce

Dám ti slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260443/bmid_dam-ti-slunce-4j7-260443.png 4 874 246

Jude a její dvojče Noah jsou si neuvěřitelně blízcí. Když je jim třináct, Jude pochopí, že je krásná, a Noah zas, že je gay. Třináctiletý Noah má kromě své sestry už jen jedinou lásku: kreslení. A dělá všechno pro to, aby se dostal na prestižní uměleckou školu. Jude naproti tomu víc řeší kluky. O tři roky později je všechno jinak. Na školu snů se dostala Jude, ale je z ní zakřiknutá šedá myška, co se schovává za své výtvory. Z Noaha se stal pařmen a lamač dívčích srdcí. A jejich máma je mrtvá.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , CooBoo

I'll give you the sun , 2014

maruschka
10.05.2016 5 z 5

Jude, Noah, Oscar, Brian. Jedna z (mála) knih, u nichž cítím potřebu napsat si jména hlavních postav (a vůbec ne proto, že závidím závidím závidím, že nic jiného než jména bych tak dobře jako Jandy nikdy nenapsala), protože i když mám plné kapsy oharků od svíček a rozsedla jsem pár zrcátek zmáčených octem, budu je navždy milovat milovat milovat.
A teď jdu zas brečet, smát se a nejspíš po sto letech zase kreslit.

fruitbueno
08.05.2016 4 z 5

Mimořádně povedená a zručně napsaná knížka, která mluví o rodinných vztazích upřímně, bez nánosu patosu a kýče. Doporučuji všem!

Radka_p
04.05.2016 4 z 5

Grafické spracovanie krásne, veľké plus aj za umelecké prostredie v ktorom sa príbeh odohráva, vyskladanie príbehu je tiež super aj keď koniec nemusel byť taký uponáhľaný. Jude aj Noe boli postavy, ktoré som si veľmi ľahko a rýchlo obľúbila, ostatné postavy boli tiež zaujímavé len škoda že neboli viac prepracovaniejšie. Jediné výraznejšie mínus som vnímala v tom, že nie vždy som vedela rozlíšiť čo postavy v knihe vyslovili nahlas a čo si len pomysleli. Inak kniha plná krásnych myšlienok, čarovných situácií a všelijakých zaujímavých čudností.

warca
03.05.2016 5 z 5

Tak tohle byla síla. Trochu víc zamotané, rozhodně zmatené a především celé dost divné...
Ale přes to celá kniha naprosto strhující!!!
Víc mě teda chytly ty části s Jude, ale vážně skvělý!!!

TerkaM
27.04.2016 5 z 5

Vážně, vážně jsem nečekala, že mě to tak chytne. Podvědomě jsem tušila, že se mi to bude líbit, ale až tak moc? Neskutečně to předčilo mé očekávání! Brečela jsem a smála jsem se, občas i zároveň. Kniha plná krásných myšlenek se sympatickými postavami, které nejde než nemilovat.

Ať už jsem po celou dobu čtení měla na různé postavy jakýkoliv názor, závěr byl přesně tak sluníčkový, že jsem prostě nedokázala někoho z nich nenávidět. Byla to jednoznačně kouzelná kniha a já se nemůžu dočkat, až si ji zase jednou přečtu znovu a zajisté se stává i jednou z mých nejoblíbenějších knih (musím si přečíst Nebe je všude!)

Guillermo mi po pravdě částečně svým charakterem připomínal Haymitche z Hunger Games (a to neříkám jako urážku, já ho měla opravdu ráda!) a pak spisovatele z knihy Hvězdy nám nepřály. Já je v jeho postavě úplně viděla, k tomu tam však bylo něco navíc.

Báječný příběh. Fandila jsem Noahovi a Brianovi, což bylo snad poprvé, co jsem takhle fandila homosexuálnímu páru (nebo byl tenhle nejvýraznější, tak proto si to pamatuji?) a pak samozřejmě Jude a Oscarovi, protože... Oscar? Stačí to jako vysvětlení? :D

Jsem hrozně ráda, že jsem si tuhle knihu přečetla a jsem si na sto deset procent jistá, že si ji i koupím. :) (Jo, a pokud vás děsí počet stran u kapitoly, nebojte se, děj jde tak rychle, že se ani nestačíte divit a už jste na konci.)

Bee
12.04.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že když jsem kolem téhle knihy kroužila, vždycky mi proběhlo hlavou, že to určitě bude nějaká "trapná motivační kniha, na kterou momentálně nemám čas". Ale nedalo mi to a jeden výtisk jsem ukořistila v knihovně. Jaké pak bylo moje překvapení, když jsem se po pěti minutách začetla takovým způsobem, že jsem to přečetla na jeden zátah! ( a navíc zjistila, že to s motivační knihou nemá pranic společného )
Rozhodně jsem nečekala takový krásný a poutavý příběh, přistihla jsem se, že jsem po dlouhé době opět četla nedočkavě a nemohla se odtrhnout.
Podle mě je velkým plusem rozdělení knihy na dva pohledy a různé časové úseky a určitě také skvělá práce s postavami a hlavně jejich psychologií. Celé je to navíc psané opravdu zvláštním stylem.
Kniha je podle mě naprosto geniální, a budu se opakovat - krásná. Autorka nádherně pracuje s postavami a dokáže udržet čtenáře napnuté jako kšandy. Za mě rozhodně pět hvězd a musím si ji okamžitě pořídit do sbírky.

misulef
11.04.2016 5 z 5

Nemůžu uvěřit tomu, že jsem to dočetla... Zůstalo ve mně prázdné místo. Dám ti slunce jsem sice četla poprvé, ale rozhodně ne naposled.
Přemýšlím, co o tom tak napsat, aby to bylo výstižné. Je to nejdivnější knížka, co jsem kdy přečetla, a to už jsem jich přečetla poměrně dost. Ovšem nejdivnější v tom nejlepším možném slova smyslu.
Trvalo jen pár stránek, než jsem se začala topit v písmenkách, a Noahjude - místo toho, aby mě vylovili - mě stahovali dál a dál. A já doufala, že už se nebudu muset vynořit.

Tahle kniha mi dala slunce.

Mimochodem, začala jsem věřit v bibli babičky Sweetwineové, takže než mi dáte pomeranč, předem si to dobře promyslete.

Ketzka
01.04.2016 5 z 5

Svět snů

14 let

Ani nevím, jak se to stalo, ale dostala se mi do rukou kniha, pro kterou bych dala klidně celý svět. Dala bych za ní květiny, nebe, hvězdy i oceán, jen abych si ji mohla číst pořád dokola. Ta kniha s názvem Dám ti slunce mě pohltila a nepustila, dokud se profesor neotevřel záhadám, dokud se opět nespojila bytost jménem Noahjude a dokud znova nezasvítily oči Briana Connellyho v Lost Cove. Jenže ve chvíli kdy jsem otočila poslední stranu a už nebylo kam dál jít, puklo mi srdce. Ale neměli bychom zapomínat - zlomené srdce je otevřené srdce - a tak jdu přetvořit svět.

marketa8548
31.03.2016 5 z 5

Krásná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem. Kniha je místy vtipná, místy smutná a v určitých pasážích jsem ji i oplakala. Doporučuji

Francesca14
28.03.2016 5 z 5

"Dám ti slunce" jsem přečetla poprvé před pár lety, v podstatě hned, jak vyšla v češtině, protože jsem předtím od autorky četla "Nebe je všude" a zamilovala se do jejího stylu psaní. A od té doby jsem tuhle knihu přečetla ještě asi sedmkrát. Je to moje nejoblíbenější kniha z tohohle žánru a pokaždé, když ji čtu, tam najdu nové věci, nové citáty a pocity a hlavně si četbu vždycky užiju. Nelsonová má skvělé a originální a trochu divné postavy, které si nejde nezamilovat a spoustu krásných myšlenek. Její kniha je vtipná, dojemná a zvláštní a na mě měla hodně silný dopad. Je plná umění a hodně silných emocí a pro mě je neuvěřitelně důležitá. Vím, že spoustě lidem nesedla, ale určitě ji doporučuju přečíst.

Aléda
27.03.2016 5 z 5

Připravila jsem se, že to bude bomba...,ale že až taková.. Jandy Nelson je prostě bohyně. Miluju její sourozenecké příběhy, opravdu krása!

,,Když se jedno dvojče pořeže, druhé krvácí."

maky11
25.03.2016 5 z 5

Krásná kniha, která čtenáře chytne za srdce příběhem obou dvojčat. (Stejně je ale nejlepší Noah :) ....Stále na ten příběh myslím...

mlovesreading
23.03.2016 5 z 5

Dojemný příběh dvou sourozenců, dvojčat o odloučení, hledání sama sebe a především odpuštění - sobě i druhým.

Kniha je vyprávěná ze dvou úhlů pohledu. Noahovy části je zasazena do minulosti, kdy je sourozencům třináct let a kapitoly ze strany Jude jsou zasazeny do současnosti, kdy je jim šestnáct. Oba pohledy se prolínají a tím vzniká jisté napětí - víme, co se stalo ale nevíme proč a jak. Pravý důvod jejich odloučení se čtenář dozví až skoro na samém konci. A to čekání stojí za to!

Dám ti slunce je první kniha, kterou jsem od Jandy Nelson četla a okamžitě mě dostala. Je výborně napsaná, chytlavá a je v ní nespočetně vět/hlášek/odstavců co stojí za to si napsat někam vedle a čas od času si je pročítat.

Pro mě je Dám ti slunce jednou z nejlepších knih, které jsem v letošním roce četla a řekla bych, že i těch, které teprve číst budu. Jestli váháte zdali si jí máte přečíst, tak máte - rozhodně nebudete litovat.

Celá recenze na http://marketacte.blogspot.cz

verulik196
21.03.2016 5 z 5

Nádherná kniha plná optimismu. Stejně jako Nebe je všude i tuto knihu autorka ozvláštnila. Moudra z babiččiné Bible a bláznivé Noahovy nápady na obrazy si prostě musí každý zamilovat. Dávám pět hvězdiček, ale to je málo!
AUTOPORTRÉT: chlapec v mixéru :-D

DenisePartridge
20.03.2016 5 z 5

Možná budu přehánět, ale tahle kniha je geniální. Už jen samotnou kompozicí, kdy se chvíli pohybujeme v minulosti a chvíli v přítomnosti, ale hlavně tím, že (alespoň já) jsem si zkrátka nemohla oblíbit jednoznačně Noaha nebo Jude, protože oba se v určitém bodě příběhu zachovali hrozně, za což bych jim někdy ráda utrhla hlavu, a pak se to snažili odčinit, přičemž v ten moment jsem jim zase všechno odpustila. Při celkovém pohledu je proto tato kniha vážně úžasná. :)

adela3429
19.03.2016 5 z 5

Nesmírně krásný a pozitivní příběh! Autorka si mě opravdu získala :)

JanaDor
13.03.2016 4 z 5

Kdo má rád dlouhé popisy citů, tomu se bude kniha líbit od začátku. Kdo má rád zajímavý příběh o překonání sama sebe a přiznání se k chybám, ať vydrží a čte až do konce. Je to dobře napsané a promyšlené. O překvapení není nouze. Na závěr vše do sebe zapadne jako puzzle a osudově se to bude líbit všem. Je to o prvních láskách a chybách, k jejímž přiznáním musí člověk dospět. Důležité je pochopit, že vždy se to dá napravit a musí se mluvit a mluvit a mluvit. Komunikace je jedno z nejdůležitějších pravidel, co v jakémkoliv vztahu je.

Hollis
12.03.2016 5 z 5

Paní v knihkupectví mě upozorňovala, že je to pro puberťáky... No tak jsem evidentně zastydlý puberťák, protože knížku jsem přečetla jedním dechem a zbožňuju ji. Úžasná oddechovka. Hrozně mě bavily Noahovy nápady na obrazy a babiččiny moudra.

bookshelf
05.03.2016 2 z 5

Nevím, jestli jsem někdy byla nějakou knihou zklamaná tak moc jako právě touto. Mrzí mě to, protože vím, jak talentovaná autorka Jandy Nelson je, její styl psaní hladí a hřeje. Vím to, protože už jsem měla to potěšení číst její předchozí knihu.

Na obálce se píše, že Dám ti slunce je příběhem dvou životů. Podle mě jde spíše o 4 rozdílné charaktery, které se náhodou usídlili ve dvou puberťácích. Noah před tím, Noah po tom, Jude před tím, Jude po tom. Jejich matka hned zpočátku knihy zemře a ve dvojčatech jako by něco zemřelo také. Jejich příběh sledujeme ze dvou pohledů - z Noahova, když byl ještě podivín a z Judina, když se podivínkou stala. Noah byl takový roztomilý malý umělec, jeho vyprávění jsem měla radši. Naproti tomu se mi doopravdy špatně četla část s Jude, která byla otravná a extrémně pověrčivá. Ostatní postavy v této knize mě také příliš neoslovily.

Na to, že hlavní záležitostí knihy je rodinný svár, moc toho o příslušnících této rodiny nevíme, což podle mě dost kazí dojem. Během čtení zjišťujete, co všechno se přihodilo - proč už není vůbec nic jako dřív. V určité části knihy jsem toho měla dost. Všechno jako by se opakovalo a každá věta jako by už tam někdy byla.

Musím ale uznat, že kniha určitý potenciál má. Vzala bych několik Noahových vyprávění a zasadila do úplně jiného příběhu. Určitě bych vás ale svým názorem nechtěla od knihy odrazovat, jen se prosím nečertěte, že mně se nelíbila, i když vám ano.

zdenek5887
03.03.2016 5 z 5

To. Bylo. Úžasný... Wow! Tímto se "Dám ti slunce" řadí k mým TOP knihám!