Dám ti slunce

Dám ti slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260443/bmid_dam-ti-slunce-4j7-260443.png 4 874 246

Jude a její dvojče Noah jsou si neuvěřitelně blízcí. Když je jim třináct, Jude pochopí, že je krásná, a Noah zas, že je gay. Třináctiletý Noah má kromě své sestry už jen jedinou lásku: kreslení. A dělá všechno pro to, aby se dostal na prestižní uměleckou školu. Jude naproti tomu víc řeší kluky. O tři roky později je všechno jinak. Na školu snů se dostala Jude, ale je z ní zakřiknutá šedá myška, co se schovává za své výtvory. Z Noaha se stal pařmen a lamač dívčích srdcí. A jejich máma je mrtvá.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , CooBoo

I'll give you the sun , 2014

LucyDohnalova
04.10.2016 5 z 5

Jednoduše krásná knížka plná zvratů, umění, lásky, ale i nenávisti.

bartosovic00
30.09.2016 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knížek co jsem kdy četla

Davina
26.09.2016 4 z 5

Velice zajímavá kniha a moje už druhá, která byla o dvojčatech (Jsem taky z dvojčat - muhahaha) Musím se přiznat, že mě více bavily ty "Noah kapitoly". Kniha je moc hezky napsaná a opravdu jsem to prožívala. Děkuji za krásný zážitek v podobě této knihy.

Qadin
16.09.2016 3 z 5

Hodně expresivní, vtahující a zábavné. Okouzlovaly mě rady a věštby z babiččiny bible, ale současně to bylo klišé a melodrama s happyendem pro všechny...

Jakahol
15.09.2016 5 z 5

Jsem opravdu nadšená. Vážně jsem nečekala že to bude tak moc skvělé. Tolik emocí v jedné knize! A ta zápletka.... nemohla jsem přestat číst ani ve škole. Postavy jsou tak dokonalé, že mi je strašně líto že příběh už končí. Obdivuju, jak se jednotlivé části příběhu proplétaly, všechny ty zvraty, překvapení, propracovanost a myšlenky ... tohle je opravdu UMĚNÍ.

Janek
09.09.2016 4 z 5

Čtivě a velmi originálně vyprávěný příběh. Je jen škoda, že druhá část je na mnoha místech příliš zdlouhavá a že v samotném závěru autorka dle mého názoru úplně zbytečně tlačí na pilu. Takhle vyhrocený a patetický závěr mě opravdu nerozbrečí.

Efeméra
03.09.2016 4 z 5

Dám ti slunce je vlastně takovým malým uměleckým dílem. Zápletka knihy není nijak složitá, v tomto případě jde však o to, jak je podaná. Čtenář se postupně pídí po tom, co se vlastně stalo, nikdo mu to nenaservíruje přímo na talíř. A to se mi včetně střídání pohledů dvojčat ohromně líbilo. Člověk je až překvapený, kolik lásky, ale také žárlivosti a zla v sobě sourozenci mají, jak moc si jsou schopní navzájem uškodit a ublížit. Kdybych neměla podobné zkušenosti, ani by se mi nechtělo věřit, že je něco takového možné. Měla jsem raději Noaha než Jude, ale ani jeden z nich nebyl žádný svatoušek. Spisovatelka má opravdu zvláštní způsob psaní, který je na jednu stranu krásný, na druhou na mě vždycky její postavy zpočátku působí tak trochu cákle. To vlastně po celou dobu, jen to po začtení už tolik nevnímám. Dám ti slunce je rozhodně lepší než Nebe je všude, za mě 4,5 hvězdičky.

asanita
03.09.2016 5 z 5

Dlouho jsem čtení této knihy odkládala a když jsem se k ní konečně dostala, tak nevím, co mám napsat dříve. Kniha vypráví o velmi blízkých dvojčatech Noahovi a Jude (CJ) a o tom, jak se oba dva snaží dostat na výtvarnou školu IVU (každý tedy trochu jiným způsobem, ale to rozvíjet nebudu). Dvojčata se postupem času začínají čím dál tím více odcizovat a v tu chvíli to začne být zajímavé. Děj se zamotává a Vy prostě musíte číst dál a dál, abyste zjistili, co se vlastně v ten "osudný den" stalo.

Dám ti slunce se může mylně zdát jako kniha o ničem, i když to tak ve skutečnosti vlastně vůbec není - ta kniha je spíše "o všem", pokud se to tedy tak vůbec dá říct. Na jednu stranu jste stáli za Noahem, na druhou zase za Jude a přesto jste jejich chování občas nechápali. Knihu navíc ozvláštňují skvělé citáty a povídání o různých obrazech a o výtvarném umění jako takovém. Snažíte se zjistit, které z dvojčat je zmiňovaný "anděl" z citátu a které zase "ďábel" a přesto to nějak nejde určit.

Další postavy v tomto příběhu také celkem bodovaly - třeba Oscar, Guillermo nebo Brian se svým batohem plným meteoritů. Říkáte si, jak jsou všechny tyto postavy rozdílné a přesto je něco spojuje, protože: "Některým lidem je prostě souzeno, potkat se ve stejném příběhu," což prostě mluví za vše.

Samozřejmě se knize dá i pár věcí vyčíst jako třeba pomalý rozjezd, příliš dlouhé kapitoly či Guillermova absence používání se a si (což zmiňují i komentáře níže). Přesto je tato kniha tak nějak mou srdcovkou, protože (no já vlastně ani pořádně nevím proč) není nějak moc náročná ale ani oddechová a přemýšlíte o ní rozhodně i nějakou tu dobu po přečtení. Doteď se trochu pousměji, když si vzpomenu na Noahovo a Judyno "rozdělování světa" a čeho všeho se byla Jude ochotná vzdát kvůli jednomu kubistickému portrétu: "Ale květiny mi zůstaly."

Konec knihy se mi také moc líbil, nejvíce asi to, jak se všechny záležitosti vyřešily a přesto zůstaly svým způsobem otevřené, takže si můžeme spoustu věcí domyslet. Určitě musím vyzdvihnout také to, jak se v knize řešila otázka homosexuality, vztahu s rodiči, dospívání, šikana ale třeba i pověrčivosti a vyrovnávání se se ztrátou blízkých. Myslím si, že Dám ti slunce rozhodně není kniha pro každého, ale pokud si k ní dokážete najít cestu, tak Vám dá mnohem více než jen zajímavý čtenářský zážitek a objevení svého alespoň malého slunce.

denyjanostik
26.08.2016 4 z 5

No, začátek teda absolutní zklamání a nechápala jsem, co je kolem knihy za boom. První třetina fakt slabá, ale pak se příběh krásně rozjel a dočtená byla už jedním dechem. Jen mě někdy iritovaly příliš dlouhé kapitoly a ještě mi vadilo, jak ten sochář nepoužíval SE a SI. Jinak příběh pěkný, ke konci pěkně zamotaný a hezky propojené postavy.

rarášek
25.08.2016 4 z 5

Zajímavá knížka se zajímavým příběhem. Líbilo se mi vidět příběh z obou stran s odstupem let. :)

zuzana13
24.08.2016 5 z 5

Tak tohle byla moc překrásná kniha. Doporučuji.

michaela3111
22.08.2016 5 z 5

Kniha, která má v sobě všechno moudro světa.

AniiH
21.08.2016 5 z 5

Kniha se mi velmi dobře četla a moc se mi líbila.. Byla zajímavá rozdělením na příběh z pohledu 13-letého Noaha a 16-letou Jude.. :))
Škoda, že někde v knize nebyl nakreslený Oscar, nedokážu si ho nijak představit.. :DD
A jinak.. Příběh Jude mě bavil více než Noahův (ten až ke konci), ale oba dva byli fajn..

anna_korinkova
18.08.2016 5 z 5

Dávám svých pět hvězd, přidám i šestou a taky místo v mém srdci. Nádherná knížka, plná citů, zvratů... a prostě je boží, jakmile se vám dostane do ruky, ať vás ani nenapadne ji pustit bez přečtení :)

Mishak
18.08.2016 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale začátek knihy byl pro mě dost rozpačitý. Měla jsem problém se začíst.. Příběh nepatří rozhodně k nejlehčím. Nakonec přečteno jedním dechem.
Kniha je o lásce, ale i nenávisti dvou sourozenců. O rodině a problémech v ní. O zradě a o omluvách. Jak je těžké mít jednu duši napůl... Možná vám přijde, že je kniha o ničem, ale ve skutečnosti.... ve skutečnosti je naprosto o všem... A určitě dá každému alespoň kousek slunce!

Miborrow
17.08.2016 5 z 5

Již od prvních stránek na mne celý děj promlouval, a já si připadal jako Noah nezkušený v lásce, a jako Jude uzavřený do sebe a nikoho k sobě nepustit. Mnoha pasážích jsem se viděl a možná i proto jsem celou knihu přečetl tak rychle. Autorce velký dík za tak fascinující čtení. :)

Kaca24
15.08.2016 4 z 5

Z počátku mi trochu trvalo se ponořit do knihy. Přišla mi docela zdlouhavá a místy nudná, ale od druhé poloviny do sebe začalo všechno zapadat, příběhy se propojovaly, detaily se opakovaly.. Skvěle ukázané jak jedna tragédie lidem obrátí život naruby. Krásná a moudrá kniha.

kikies
08.08.2016 4 z 5

Horzně milá knížka, co má hloubku a mnoho krásných myšlenek. Každý někdy něco provedl, nezvládl, podělal, nebo jen neudělal to, co měl. Každého někdy pronásledovalo černé svědomí, vlastní obavy a chyběla mu odvaha. Kdekdo někomu vědomě či nevědomě ublížil, či rozjel události, které nabraly takový spád, že jen nevěřícně koukal, co vlastně způsobil...Tahle knížka není o ději a divoké strhující zápletce, je to o lásce, rodinných poutech a životních momentech, kdy se něco zlomí a přijde změna. Není to úplně nejlehčejší čtivo, obzvláště pro realisty, lidi bez barevného fantastického vidění světa (ano, taková jsem i já :-) ), ale rozhodně je to velice obohacující a smyslová záležitost.

pavlina6310
07.08.2016 5 z 5

z této knihy jsem absolutně nadšená.... má obrovský potenciál, je neskutečně zajímavá a velmi pěkná....donutí vás přemýšlet, je čtivá ale zároveň ji nepřečtete za jeden večer.... velmi doporučuji

NanyEla
07.08.2016 5 z 5

Tahle kniha má v sobě něco, co nedokážu popsat slovy.
Něco, co jsem ještě u žádné knihy nezažila.
Ne každého tahle kniha zasáhne jako mě,buď to kouzlo v ní najdete po pár stránkách nebo nikdy.