Ďalší na rade

Ďalší na rade https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445497/bmid_dalsi-na-rade-1q1-445497.jpg 4 295 60

Jeden z nás lže série

< 2. díl

Odkedy sa Štvorka z Bayview očistila od podozrenia zo Simonovej vraždy, objavilo sa viacero pokusov o oživenie jeho povestného Klebetníka. Nikto však nevedel zneužívať citlivé informácie tak ako on. Až doteraz. Simon je mŕtvy, no ktosi odhodlane pokračuje v jeho odkaze. A prichádza s úplne novými pravidlami. Tentoraz nejde o aplikáciu, ale o hru PRAVDA ALEBO ODVAHA. Neznáma osoba vyzýva vybraných študentov zo strednej, aby sa rozhodli pre jednu z možností. Ak si zvolia pravdu, vyzradí o nich chúlostivú klebetu. Ak si vyberú odvahu, čaká ich náročná úloha. Iná možnosť neexistuje. Hráči o sebe nerozhodujú. Prvá na rade je Phoebe. Kto sa rozhodne nehrať, volí si pravdu. Tá o Phoebe nie je pekná. Ďalšou v hľadáčiku je Maeve. Žiaľ, mala byť múdrejšia. Vždy si treba vybrať odvahu. Pozvanie príde aj Knoxovi, ďalšiemu z partie, no vtedy sa už hra škaredo zvrtne.... celý text

Literatura světová Thrillery Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (SK)

One of Us Is Next , 2020

vandalindakova
29.12.2020 2 z 5

(SPOILER) Vítejte u dalšího mého zklamání letošního roku. Ironie je, že Jeden z nás lže bylo jedno z největších překvapení tohoto jara, a druhá kniha to nakonec vzala úplně z opačného konce.

Pozitivně hodnotím délku, námět a čtivost. Četlo se to skvěle, čemuž pomáhá i formát, který mi vyhovuje. Být to delší, tak nevím, nevím no. No a námět hry Pravda nebo úkol hozené do thrilleru? Dejte to sem! Chyba, chyba...
Protože nebyl skoro vůbec rozvinutý. Začala tam nějaká hra, ale umřelo to dřív než začalo. Já čekala, že to vyvolá tu dynamiku, napětí, husí kůži. A hle ono nic. Potenciál někam utekl a hrál maximálně tak hru na schovku.

V jedničce se mi líbila přítomnost vážnějších témat, které se skrz knihu řešily. Proto tyhle knihy čtu že. Tady bylo akorát pubertální tlachání, a problémky typu ta se vyspala s tím a tím, ten se s ní rozečetl proto a proto. Meeeh, z tohohle už jsem teda vyrostla.
Tím se dotýkám prostředí knihy, které bylo samozřejmě typicky se vším všudy z americké střední. Zjistila jsem, že tohle už mě taky nebaví a nebere, protože je to pořád to stejný, jako přes kopírák. Úplně stejný vzorec jako v každé jiné knize nebo v typickém filmu s tímto prostředím. Nic nového, nic jiného.

Rozuzlení za mě nereálné, neumím si představit, že by se takhle ty postavy chovaly a jednaly. Jako co tam jsou schopný dělat si sourozenci, to je naprosto neuvěřitelný.

A největší kámen úrazu byla neodbornost a špatné informace. Tahle kniha měla v tomhle případě smůlu, že se dostala do rukou někomu, kdo zrovna danému tématu rozumí. Nejdříve se tu objeví typická narážka na zdravotní laboranty a laboratoře, za kterou by vás každý laborant nejradši uškrtil. A následně je tam prásknuto vysvětlení, že za spontánní krvácení z nosu a vznik modřin může nedostatek železa. Ale no taaaaaak!
Dobře zkusíme se přenést přes to, že železo s tím nemá moc co společného, ale když už tam vzápětí mrsknou větu ,,Jezte vitaminy!", to už na mě šly mdloby. Úplně nerozumím tomu, jak vitaminy pomohou doplnit železo.

lotofhs
19.12.2020 4 z 5

Když řeknu, že jsem se v postavách plně zorientovala, až tak v půlce knihy - nepřeháním. Je tu opravdu plno postav, jak z prvního dílu (kdo má paměť, jako já, tak polovinu jmen zapomenete z jedničky, pak vám začnou něco říkat) k tomu se přidá hrstka dalších pro tento nový díl a člověk si přijde mimo.

První díl byl teda lepší, ale i tohle se dobře četlo, bylo to napínavé a do poslední chvíle, jsem neměla tušení, kdo to udělal. Mám dojem, že autorka ten konec hodně nakombinovala, jak tu už zaznělo a celkově to nebylo moc reálné. Přesto mě to bavilo a měla jsem jí přečtenou během pár dní.

Postavy byly sympatické, nejvíc mě asi bavila Meave a Knox :) a Luis (myslím, že se tak jmenoval, ale asi píšu jméno špatně) byl velký sympaťák, jediná mi asi nesedla jen Phoebe, ale v každé knize, je nějaká postava, co nám není blízká.

muchomurka
19.11.2020 3 z 5

Přestože nejsem cílová skupina, příběh je čtivý a rychle jsem ho zhltla. Postav tam bylo hodně a kvůli odstupu ve čtení mezi tímto a předchozím dílem, jsem se ze začátku těžko orientovala.
Postavy byly některé sympatické, jiné ne. Nejvíc mi vadila Phoebe. Za prvé jsem celou dobu před sebou viděla Phoebe z přátel, protože tohle jméno mám spjaté s tímto kultovním seriálem. Její chování jsem moc nechápala. Naproti tomu Meave byla sympaťanda, které jsem fandila od prvních stran. Jsem ráda, že si to v sobě srovnala a šla svému štěstí vstříc.
Konec byl překombinovaný a velmi nereálný. Ale v této knize toho bylo víc nerálného (např. chování dospělých a rodičů). A hodně na mě čišelo z knihy, že je to "americké". Od škol, po rodiny a uvažování. Např. Phoebe zjevně žila v bytě cca 3+kk a pořád si stěžovala, že je to malé. He? To je normální bydlení, ne? A další takové detaily mi tam ne přímo vadily, ale rušilo mě to. Naopak mi vydily časté překlepy a hrubky, ale to jde na vrub nakladateli.

akinomV
18.11.2020 4 z 5

Skvělé pokračování. Byla jsem zase napnutá, příběh i postavy mě bavily. Autorka má opravdu dar psát chytlavě a přitáhnout čtenářovu pozornost.

Damonka12
28.10.2020 4 z 5

O něco málo horší než předchozí první díl. Ale ve svém žánru nadprůměrná kniha.

Horalka5
27.10.2020 5 z 5

Autorka opět nezklamala. Kniha byla i tentokrát opravdu čtivá a já byla napnutá od začátku do konce, jak to dopadne :))

brambora2000
16.10.2020 4 z 5

Na to, že to byl druhý díl byla kniha skvěla, velmi napínavá a až do samého konce člověk nevěděl, kdo za všechno vlastně může.
Od autorky jsem četla všechny knihy a zatím mě žádná nezklamala.
Kniha má jednoduchý jazyk a lehce plyne, vřele doporučuji přečíst.

lukyli154
14.10.2020 4 z 5

Ze začátku mi trvalo se zorientovat, kdo je kdo,ale to je asi jediné mínus. Kniha se velice dobře četla, děj byl zajímavý. A čekal nás i wtf moment na konci. ????

kalinkacz
01.10.2020 4 z 5

Young adult thrillerů vychází poměrně dost, boom je velký a výběr rozmanitý... Spousta knih z toho žánru mi ale nepřijde tak napínavá... Karen M. McManus mě ale přesvědčila o opaku, její knihy mě baví, jsem začtená a nic neodhadnu... Pokračování Jeden z nás lže bylo důstojné, plné zvratů a super zápletek... Opravdu jsem spokojená, byť jsem se nejprve bála, jak si autorka s pokračováním poradí.... Takže tohle ano!

katasokolov
27.09.2020 4 z 5

Máme tady druhý díl bestselleru Jeden z nás lže! Co mají společného nová školní hra na pravdu, výhružné dopisy do advokátní kanceláře, nešťastná smrt studenta a vzkříšení tajemného webu mrtvého Simona ?! Odpovědi naleznete v této knize:). Bylo moc milé se opět začíst do známého prostředí - sledujeme jak osudy hlavních hrdinů z předešlé knihy, tak nových a vedlejších postav. A musím říct, že úplný konec byl opravdu překvapivý.. Knihu si dovolím s čistým svědomím doporučit, jelikož byla čtivá a já tahle dramata z high school prostě a jednoduše můžu :) Na zadní straně přebalu stojí “Jako byste sledovali seriál na Netflixu, od kterého se nedá odtrhnout” - lépe bych to nenapsala!! Takže, pokud jste četli první díl nebo jste fanoušky seriálů či filmů typu Riverdale, 13 Reasons Why, Love, Simon, tak směle do toho‼️

ElissBooks
26.09.2020 4 z 5

Na pokračování Jeden z nás lže jsem se opravdu těšila, protože první díl byl výborný. Sice jsem si z prvního dílu moc nepamatovala a autorka věci příliš nepřipomínala, proto vám doporučuji číst oba díly co nejdříve po sobě. Toto pokračování se autorce vcelku povedlo. První díl byl za mě lepší, ale i tady jsem byla hodně spokojená. Máme zde jiné hlavní hrdiny, kteří mě opravdu bavili a každý z nich měl skvěle vymyšlený životní příběh. Hlavní pointa knihy je hra na pravdu nebo úkol, což se mi hrozně líbilo, protože autorka umí psát napínavé thrillery ze střední, kde postupně odhalujete špinavá tajemství :-) Knížka se čte díky tomu velmi rychle, protože pořád chcete vědět víc a víc a konečně zjistit, kdo je ten tajemný anonym. Na to finální rozuzlení jsem se opravdu těšila, ale bohužel jsem malinko zklamaná... Dotyčného jsem odhadla hodně dopředu, což by mi ani nevadilo, ale autorka celou zápletku vysvětlila velmi překombinovaně a vcelku nereálně. Myslím si, že to šlo vymyslet malinko lépe. Ale konec knihy mi nesedl ani u prvního dílu... Celkově jsem si ale čtení velmi užila :-) Tyhle thrillery ze střední jsou prostě knihy, které ráda čtu a ke kterým se ráda vracím. Často jsem nad knihou přemýšlela i když jsem ji zrovna nečetla, což mi přijde jako velké plus :-) Takže pokud jste četli první díl, tak tohle určitě zkuste

4⭐️/5⭐️ - Moc fajnový druhý díl :-) Ale s koncem spokojená teda nejsem, byl trochu přetažený za vlasy

Za knihu děkuji Knižnímu klubu

Ronnie68
13.09.2020 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné pokračování ... četlo se to dobře ...

Murasaki
22.08.2020 5 z 5

První díl jsem si užila o malinko víc než tento. Opět se vracíme do Bayview a setkáváme se se starými známými a také se seznamujeme s novými postavami. Nejvíce jsem si užívala kapitoly s Maeve. Byla mi sympatická už v prvním díle a jsem ráda, že jsem mohla nakouknout více do jejího osobního života.
Po smrti Simona uplynulo 18 měsíců a na střední se nám po spoustě neúspěšných napodobitelů objevil anonym, kterému se podařilo upoutat pozornost studentů svou hrou Pravda nebo úkol. Máte 24 hodin na to si rozmyslet, jestli splníte úkol nebo o vás zveřejní ošklivou pravdu. Samozřejmě to všichni hrozně "žerou". Ovšem sranda to přestává být tehdy, kdy při plnění jednoho úkolu jeden ze studentů zemře. V tuto chvíli musíme za každou cenu odhalit, kdo za tím stojí. Ovšem je za tím něco mnohem víc. Z odhalení jsem byla dost překvapená. No ale to úplně konečné odhalení na posledních 3 stranách?! To jsem si jako myslela, že z minulého dílu mám autorku trošku odhalenou a ono prd. :D
Za mě opravdu pecka!

Varjohukka
21.08.2020 4 z 5

První díl se mi líbil o maličko víc, ale návrat do Bayview jsem si docela užila.

kytarka
17.08.2020 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si dala druhý díl hned po tom prvním. Takhle jsem si příběh vychutnala krásně v jednom. Spisovatelka má skvělý dar v podobě vyprávění. Při čtení se mi v hlavě odehrával seriál, který by byl teda skvělý. Dozvíme se něco nového o postavách z prvního dílu a více se nám ukážou jiné postavy. Zase nás čeká záludná středoškolská hra na pravdu. Za mě prostě super!

Aprilek
08.08.2020 4 z 5

Dobrá kniha, ale první díl se mi líbil více

Kikina182
05.08.2020 5 z 5

První díl Jeden z nás lže se mi moc líbil, ale byl trochu předvídatelný. Od tohoto dílu jsem čekala něco podobného, ale kniha mě neskutečně překvapila. Je čtivá, zajímavá a hlavně nepředvídatelná. Neměla jsem skoro vůbec tušení o tom, kdo je za to všechno zodpovědný a poslední stránka knihy mi absolutně vyrazila dech. A spolu s postavami a jejich zajímavými životnými problémy to bylo zkrátka perfektní.

Ajda300
31.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Nutí vás pořád číst a číst a číst. V minulém díle jsem si hrozně oblíbila Bronwyn, takže jsem byla ráda, že se tu znovu objevila. Příběh měl spád, čtivost a ten konec jsem vůbec nečekala. Úžasné pokračování.

PS: Phoebe, i přesto že měla být zrzka, jsem si představovala jako Phoebe z Přátel z první série.

sgjoli
25.07.2020 4 z 5

"Jeden z nás je na řadě" je určitě důstojným pokračováním této série. Vrátit se do městečka Bayview je jako navštívit staré známé - setkáváme se zde totiž nejen s novými, ale také se starými známými postavami z předchozí knihy. Ačkoliv se místy může zdát, že ta pomyslná návštěva není zrovna dvakrát příjemná, jelikož městečko Bayview jakoby hnilo zevnitř, kolik děsných věcí se tam odehrává.
Opět se tu na scéně objevuje padouch (tentokrát dost dlouho skrytý), který rozbíhá nebezpečnou hru. Kdo stojí za anonymními zprávami, úkoly a výhrůžkami? A proč? To bylo dost zajímavé sledovat. Věřím, že řada čtenářů si postupně vymyslí různé teorie, co a proč se děje. Potenciálních podezřelých tu je dost.
Opět mne bavily postavy - jsou skvěle propracované, jako by byly skutečně živé, je to autorčina silná stránka. Stejně tak zápletka byla dobře propracovaná a promyšlená. A samotný závěr ve mně vyvolal onen známý "wow" efekt. Protože ač jsem jednu určitou pointu v knize odhalila, tak ten zvrat, co přišel na samotném konci, jsem fakt nečekala. Palec nahoru!
Nicméně proč jsem ubrala jednu hvězdu - jednak jsem něco odhadla dopředu, a také musím přiznat, že mi ten předchozí díl byl přeci jen o něco bližší. Ne, že by tento druhý díl byl špatný, to určitě ne. Jen mi přišel o chlup méně napínavý, o trochu méně hutný a také jsem už do nějaké míry tušila, co od autorky mohu očekávat. Přeci jen, ta laťka, kterou Karen McManus nasadila v knize "Jeden z nás lže", byla fakt vysoko a přeskočit ji je těžké. Této knize se tu pomyslnou laťku přeskočit nepovedlo, ale jen těsně. Nicméně ty čtyři hvězdy jsou fakt zasloužené a na místě a určitě mohu knihu vřele doporučit.

Lenny.Wolf
23.07.2020 5 z 5

Na zadní straně knihy je "Jako byste sledovali seriál Netflixu, od kterého se nedá odtrhnout." Musím souhlasit, že to je naprostá pravda, bylo to skvělé, napínavé a navíc bylo hrozně super se vrátit na Bayviewskou střední a ten konec? Ten to úplně rozsekal!