Ďábel

Ďábel https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80049/dabel-80049.jpg 4 16 2

Šest povídek klasika ruské literatury, které jsou volně spjaty tématem lásky, intimních milostných vztahů a zrcadlí se v nich hloubka nebo mělkost lidských charakterů. Každá z povídek je skvělou ukázkou mistrovství velkého spisovatele a tvoří jeden z vrcholů jeho tvorby. 1. souborné vydání.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Sobranije sočiněnij 2, 3, 10, 12, 14

ZaS
26.03.2022 4 z 5

Sbírka povídek o věčném souboji člověka s ďáblem, který má mnoho podob, ale společnou podstatu - naše ego.
Obecně nejuznávanější je Kreutzerova sonáta; mě ale nejvíc zaujala titulní povídka a hlavně Otec Sergij, která asi nejvíc odráží autorovy názory i osudy.

Montezuma
08.03.2016 1 z 5

Vida, Lev Tolstoj, ruský klasik, přišel na stará kolena na to, že žena je ďábel. Nikoliv hrdina jeho titulní povídky, panský šosák s mimořádně chabou vůlí, ale vesnická flundra za kterou běhá, protože, upřímně řečeno, jeho žena je nudná kráva. A aby nebylo té komedie málo, doprovodí Lev svou mravoličnou hovadinu veršíky ze starověké pohádkové knížky!
Tato povídka, i jiná jeho pozdní díla s tématikou muž/žena/náboženství/společnost, která jsem od něj četl, mně jen potvrdila můj dřívější dojem: ze Lva se stal na stará kolena pěkný vůl.