Kadin, sultánova žena

Román Kadin, sultánova žena vyšel poprvé v roce 1978 a je první knihou známé autorky romantických příběhů, kterou kdy napsala. Vůbec mu to však neubírá na zajímavosti. Stejně jako všechny její další romány nás vtáhne do děje a spolu s hrdinkou zažijeme příběh romantické lásky. Janet Leslieová je krásná a navíc má ten správný původ. Její otec se z pověření krále Jakuba IV. stává skotským velvyslancem v San Lorenzu. Právě tam se Janet zasnoubí s Rudolfem, dědicem vévody Sebastiana. Krátce nato je ale unesena a prodána na aukci otroků. Octne se v harému osmanského vládce sultána Bajezída, kde jejímu kouzlu podlehne sultánův syn a budoucí sultán Selim......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140167/kadin-sultanova-zena-140167.jpg 4.1100

Cyra Hafisa 1.

Vydáno: , Baronet

Kadin, 1978

Kniha Kadin, sultánova žena

vikaa

Zajímavá kniha! Jedná se o klasický román pro ženy zasazený do historie - tentokrát do Orientu. Navíc jako bonus obdržíte i líčení některých historických okamžiků. Jak jsou vylíčeny přesně, tak to jsem neověřovala, natolik mě nezaujaly. Co mě však bavilo, byla přeměna skotského děvčete v krutou vládkyni, která intrikuje, spřádá vraždy a byla by snad schopná zabít i své děti a děti svých přítelkyň. A to je přitom popisována jako ta hodná, chápající a milující...

Zulejka
21.02.2020

Kniha mě celkem bavila, ale jen zhruba do poloviny. Pak už jsem se nějak nemohla donutit ji dočíst.

moudivlacek
28.11.2019

Nějak jsem se dlouho zdráhala číst tuto knihu a nakonec úplně zbytečně. Je to o skotském děvčeti a jeho životu, jak se nečekaným důvodem dostane do Osmanské říše, jak se tam změní její celý dosavadní život, a pak se po letech domů vrací "živá mrtvá". Každopádně je příběh velmi čtivý, bez hluchých míst, dost si člověk připomněl zcela odlišný svět Osmánů. Mně se to prostě líbilo.

AgnesChoi
01.09.2019

Byla to má první kniha od autorky. Bohužel mě nijak nenadchla. Poznala jsem lépe jejich šatstvo, než charakter postav. Podle mého se příběh táhnul a nic mě nedokázalo přinutit dočíst knihu dokonce. Přestože příběh slibuje intriky, pikle, tak se nic neděje.

Jediné, co vyobrazuje, je Selim a jeho počet milenek, přestože Cyru horoucně miluje a je jeho favoritkou. Nenašla jsem tam kousla romantiky.

HelTre
20.02.2019

Úžasná kniha. Od autorky je moje nejoblíbenější. Nešlo mi se od ní odtrhnout. Skoro celou druhou polovinu jsem probrečela.

Je to napsané tak, že si představuju, že se něco takového mohlo kdysi dávno stát. Kniha není jen o šťastné holčičce se sladkou tvářičkou. Cyra je také inteligentní a moudrá. Taky ji potká mnoho tragédií - tím se pro mě kniha víc přiblížila realitě.

Je mi hodně líto, jak skončí Selim a Zulejka. Přijde mi smutné i hrozně krásné pozorovat v jedné knize vlastně celý život nebo jejich velkou část Cyry, Zulejky, Firousi, Sariny, Refet, Hadžiho Beye - jeho smrt mě obzvlášť zasáhla, Selima a jeho synů a dcer, a samozřejmě záporných postav - jak se některé měnily a některé zůstávaly stejné.

Pak se mi velmi líbil Janetin návrat do Skotska a shledání s Charlesem a její doužití života bylo velmi krásné a klidné.

ROZHODNĚ knihu doporučuji!!!

Míša1520
17.07.2018

Tuhle knihu jsem přečetla za tři dny. Moc mě zaujala.Koukala jsem na Velkolepé století. Od té doby hltám tyhle témata. :-)

Leome
11.05.2017

Historické romány mám ráda, ale samozřejmě mě zklamalo, že se nejedná o skutečný příběh. Přitom by stačilo Janet/Cyru přejmenovat na Cecílii a ze Selima I. Hrozného udělat Selima II. Ten si totiž vzal mladou Italku, kterou z její domoviny unesli piráti. Zajímavé: třeba se autorka inspirovala...

Každopádně, autorka píše opravdu dobře. Pro mě je to první kniha od Smallové a tak nemohu porovnávat s jinými jejími publikacemi, přesto bych řekla, že je vážně dobrá. Jedna z věcí, které mi kazily celkový dojem, bylo přespříliš popisu oblečení. Je fajn vědět, co na sobě daná osoba má, ale když se nedozvíte ani tu barvu vlasů nebo pleti, těžko se orientujete.

Zpočátku čtenáře (nemile) překvapí množství jmen: Zulejka, Janet/Cyra, Selim... Chvíli to trvá, než se v tom začne orientovat. Já jsem knihu četla v podobě e-knihy a nejsem si tedy jistá, jak je tomu u papírové knihy, nicméně mně mrzelo, že se někde v knize nenachází nějaký seznam postav s jejich postavením v knize. Hodil by se navíc i seznam všech Selimových dětí s jeho čtyřmi favoritkami, protože, přeci jen, čtenář v tom má čím dál větší hokej. U mnoha dětí se navíc objevuje jen taková malá zmínka a větší přehled by se hodil.

Celkově má tedy kniha u mě velice dobré skóre: ale jen do té doby, dokud se nad tím člověk nezamyslí. Asi třináctiletá dívka je unesena piráty, koupena na aukci agou z Turecka a je prodána do harému sultána. Když se stane favoritkou sultánova mladšího syna, rodí děti prakticky jako na běžícím páse a ještě se o něj dělí s dalšími třemi ženami a x konkubínami. Ano, to je skutečně romantické... Zpočátku se navíc zdálo, že Selim bude vykreslen jako skvělý člověk (ano, ten Selim I. Hrozný, který nechal vyvraždit všechny své syny kromě prvního), ale nakonec to autorka vyrovnala a přenesla do reálné linie, hlavně to s tím jeho častým střídáním velkovezírů byla zajímavá historická třešnička... Přesto bych ocenila více reálného základu, než byl do knihy vložen. Ale tak, má to být jen román.

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, přesto nakonec dám jen tři. Každopádně ale nemohu litovat; dobrá kniha od autorky, která se zdá jako opravdu schopná.

novina
14.03.2017

Hezky se četla, upoutala mou pozornost. Pět hvězdiček jsem nedala kvůli zbytečnému konci v Irsku.