Leah mimo rytmu

Leah mimo rytmu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389159/bmid_leah-mimo-rytmu-I44-389159.jpeg 4 266 71

Creekwood série

< 2. díl

Leah Burkeová je cool bubeníčka, majsterka v tom, ako byť vždy nad vecou, a najlepšia kamoška Simona Spiera z bestsellerovej knihy Ja,Simon... proti pravidlám Homo sapiens. V ďalšom románe od Becky Albertalli sa dostáva do centra diania, aby rozohrala svoj part v príbehu o prvej láske a strastiach aj slastiach maturitného ročníka. Keď ide o bubnovanie, Leah nemá problém udržať rytmus, čo sa jej v skutočnom živote veľmi nedarí. Dokonca aj vo svojej partii tak trochu vyčnieva – ako jediné dieťa slobodnej matky to má rozhodne ťažšie ako jej priatelia. A hoci jej mama vie, že Leah je bisexuálka, nenazbierala ešte dosť odvahy, aby to povedala aj niektorému zo svojich kamošov. Dokonca ani Simonovi, ktorý už má coming out za sebou. Vzťahy v partii začínajú byť s blížiacimi sa maturitami a odchodom na vysokú školu poriadne napäté. Dlhoročné priateľstvo sa otriasa v základoch a pre Leah je čoraz ťažšie naladiť sa s nimi na rovnakú vlnovú dĺžku – najmä keď si uvedomí, že s jedným z nich by mohlo ísť o viac než len o kamarátstvo.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Leah on the Offbeat , 2018

marina4088
10.07.2020 3 z 5

Tak prvních 200 stran mi byla hlavní postava nepříjemná.. Což je hodně. Leah byla ta klasická holka, která ví, že se chová špatně, dokonce to o sobě řekne a pak se najednou nic neděje a furt to jede na stejné vlně. Velké plus tady dávám vztahu Simona a Brama, protože víme, jak se vyvíjí a jejich vztah není žádný kýč. Každopádně to se nedá říct o Leah. Ale i tak příběh rychle utíkal, byl čtivý (ikdyž občas fakt nesmyslný) a hlavně tam byl Simon, který to všechno zachránil. I přes to se tam našli části s Leah, co mě mile překvapily. Každopádně cením, že se autorka snažila dát do knihy všechny věci, které se teď dost řeší - od rasismu přes homosexualitu po jiné standarty vzhledu a postavy. 3,5 hvězdy

Khaleesi-13
09.07.2020 5 z 5

Musím říct, (napsat), že mi Leah sedla mnohem víc než Simon. Čtení příjemně odsypávalo a já knížku přelouskala během jediného dne. Nebylo tam jediné hluché místo a pro mě je Leah daleko více uchopitelná než Simon. Možná to je tím sarkasmem a cyničností, ale je to tak.

Málem jsem si knihu nekoupila, kvůli mizerným recenzím. Mno, já jsem opak. Já doporučuji!:)

bara-z5649
31.05.2020 3 z 5

Za mě teda nic moc... Bylo to hodně zmatené a hrdinka mě dost štvala, kdyby to bylo z pohledu Abby asi by to bylo lepší.
Několik částí se mi líbilo, ale stejně nejlepší byl konec a fakt, že se autorka snažila do knihy zakomponovat rasismus, LGBTQ, trochu chudobu a ne vždy hezké a hubené holky (i když hlavní hrdinka byla nad tímto faktem až přespříliš optimista.)

SBH
31.05.2020 2 z 5

Autorka napsala fanfikci na své vlastní dílo, ještě ke všemu navázala nikoli na knihu, ale na úpravu děje dle filmového scénáře. V jejím podání není LGBT komunita na 4% populace, ale spíš na 96% (?!?!?). Takže negativně hodnotím i fakt, že to bylo opět velmi čtivé. Méně zábavnou knihu bych odložila a ušetřila čas. Jednu hvězdu dávám za skvěle vykreslené pokračování vztahu Brama a Simona. Málokdy se podaří, aby šťastná dvojice z předchozího dílu nepůsobila trapně a křečovitě. Ale jinak - ztráta času.

Ani832
28.05.2020 2 z 5

Ach jo. I přes vesměs negativní recenze jsem se na knihu těšila. A dost mě zklamala, i když se to dalo tak trochu očekávat.

Postavy neprošly žádným vývojem a zároveň mi přišlo, že se některé oproti tomu, jak se chovaly v Já, Simonovi změnily. Třeba Simon.

Leah - neskutečně protivná hlavní hrdinka. I když si sama uvědomuje, že se chová hnusně a ti lidé si to nezaslouží, tak v tom stejně pokračuje. Ok, já se taky někdy chovám hnusně celkem bezdůvodně, ale když si to uvědomím, tak se alespoň budu snažit s tím něco dělat.
Pro kontext: Leah je na někoho hnusná.
Citace: „Takže možná se fakt chovám jako kráva. Možná to přeháním.”
A pak pokračuje v tom, že se chová jako kráva.

Tolik nedořešených věcí, na které se vzápětí zapomene a všichni se chovají, jako by se nic nestalo. Dva lidi jsou na sebe strašně naštvaní a když se potkají za dva dny, tak si na to ani nevzpomenou a přitom z toho dělali hrozný drámo.
Tolik nevyužitého potenciálu. Na fajn dějové linie se po chvíli zapomene a jde to do kopru tak trochu na úkor romantické linky.
Celá kniha byla tím pádem prakticky naprosto o ničem.

Na druhou stranu bylo hezké sledovat život Simona a jak si teď vede. Zároveň jsem se i párkrát pobavila u vtipných pasáží.

Bohužel 2*/5*, knížku Já, Simon miluju, ale tohle mi jednoduše nesedlo.

asodomkova
17.05.2020 3 z 5

Čím bych měla začít?
Jelikož miluju Simona Spiera, tak jsem si samozřejmě chtěla přečíst i druhý díl, který je tedy ale z pohledu Leah.
Autorka zase moc hezky podala, má opravdu talent. Téma lgbt k ní prostě sedí a celkově styl psaní byl úžasný a já si knihu z tohohle hlediska moc užila, protože se četla dobře.
Co už jsem si moc neužila tak byla samotná hlavní postava v této knize. Nevěděla jsem, že Leah je taková, protože přece jen v prvním díle neměla zase až tolik prostoru, ale opravdu jsem měla dost často chutě ji proliskat a říct jí, ať se už probere.
Na druhou stranu se mi ale líbilo, že postava není prostě dokonalá, tak jako byl Simon. Líbily se mi narážky na různé fandomy a tak, ale i přes to se nedokážu přenést přes tvrdohlavost a negativnost Leah.
Až na tohle vytknutí se mi knížka ale moc líbila a jsem opravdu ráda, že vyšla i další kniha ze Simonova světa.

Míjuš
12.05.2020 3 z 5

Uff, kde tady jen začít...
Autorce téma LGBT neskutečně sedlo, minimálně po přečtení Simona jsem to tak cítila, protože to bylo prostě top mezi topy. Ale tahle kniha je sama o sobě tak trochu mimo rytmus, jak napovídá sám název knihy...

Stejně jako u Simona jsem měla pocit, že nahlížím do deníku středoškolačky, která si zapisuje doslova všechny pocity a události. Prostředí příběhu je celkem fajn, líbí se mi Creekwoodská střední a Shady Creek. Příběh a děj jsou sice takové klišé, zkrátka sledujeme život teenagerky, která vlastně sama neví, co od života chce, ale je to young adult.
Jak vše dopadne se už po prvních stránkách čtenář prakticky dozví, nebo si to přinejmenším domyslí, takže samotný konec není žádné překvapení. Svým způsobem se mi příběh i konec líbily, jen to člověka prostě tak neoslní, jak by chtěl nebo čekal.

K hlavní hrdince...Největší uff, které jsem zatím k literární postavě pocítila, a asi největší mínus knihy...Leah jsem v příběhu o Simonovi měla ráda, byla taková přátelská, nápaditá, akční, občas tajemná. Ale co je sakra tohle? Na končící středoškolačku mi přišla až moc dětinská, ufňukaná, rozmazlená, nepřátelská a místy až krutě zlá. A už vůbec nerozumím tomu, proč byla tak odtažitá a nepříjemná na svoji rodinu a přátele. Zkrátka nerozumím. V reálném životě bych tak nesympatickou osobu asi nechtěla mít jako kamarádku. Spíš bych měla co dělat, abych nepopadla nejbližší cihlu a nepraštila jí po hlavě.
Plus u mě má za oblibu v kreslení, anime, potterheadství a hru na bicí. Úžasné zájmy, ale osobnost příšerná.

Taky jsem chvílemi přemýšlela, jestli má autorka tak chudou slovní zásobu, jestli to byl záměr, nebo to jednoduše odflákla. Ale v každé kapitole několikrát číst "Do prdele" nebo jak někdo krčí rameny, mě zkrátka nebavilo.

Kniha je čtivá, rychle dočtená, stejně jako to bylo u Simona, ale celkově mě kniha docela zklamala.

Ajda300
08.05.2020 3 z 5

Knížka mě doopravdy bavila, ale přišla mi jako nějaká fanfikce. Přesto se mi příběh líbil, ale chyběl mi v něm Simonův pohled na svět. Doporučuji. Sice je to o dost slabší než první díl, ale nenechte se odradit, protože je to asi jediná YA LQBT o holkách, která vyšla v ČR. (Btw - Falling in love montage je skvělý, ale bohužel jen v eng.)
A spojitost mezi Abby a dvojčaty z Podělaným navrch mi přišla jako roztomilý detail.

Nany_cz
21.04.2020 2 z 5

Měla jsem velký problém se do této knihy začíst. Předešlá kniha od autorky o Simonovi se mi hodně líbila, ale tady mi byla hlavní postava dost nesympatická a protivná. Přišlo mi, že vůbec nevěděla co vůbec chce a dost mi to čtení knihy otrávilo.

vendy6619
16.04.2020 5 z 5

Takže jako první věc uvedu, že tahle knížka je naprosto pro všechny Potterheady! Tolik narážek v jedný knížce snad není nikde! A je to zatraceně skvělý! Úplně. Já žeru narážky na filmy v knihách. A zvlášť na Harryho!
A pak další věc. Miluju svět Creekwoodský střední! Prostě miluju. Na rovinu.
Přiznám se, že Simon mě uchvátil asi o půl procenta víc, ale tohle! Tohle bylo taky naprosto úžasný. Ač překvapivý a lehce nečekaný. Úžasný. Jedním slovem nemám slov. Chuťovka přesně pro tyhle dny.
Rozhodne doporucuju.

ElissBooks
08.03.2020 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se hrozně moc těšila, protože dvě předchozí knihy od autorky jsem si velmi zamilovala. Autorka mi ukázala, že umí LGBT téma podat jemně a nenuceně a hlavně tak, aby to bavilo všechny a to i ty, kteří tomu tolik nefandí (třeba i mě). Jenže tahle kniha mě zklamala. Nebyla tak dobrá jako ty předchozí dvě. Téma bisexuality zde bylo podáno tak, že být bisexuál znamená, že chcete skočit na každého, ať je holka nebo kluk, což takhle opravdu nefunguje :-( Hlavní hrdinka Leah, kterou jsem v Simonovi měla opravdu ráda, se zde chová jako rozmazlený, nevděčný a neustále naštvaný spratek, který si ničeho neváží. Chovala se hrozně a to jak ke svým přátelům, tak i ke své mamce, která jí sama vychovávala. Navíc, děj byl prakticky o ničem. Byl bez akce nebo nějakého velkého zvratu. A navíc mě naštvalo, jak to celé dopadlo a to hlavně co se týká toho, kdo s kým skončil. Ale abych jen nekritizovala, tak musím zmínit i nějaké dobré věci. Celé se to četlo moc dobře a rychle, protože autorka píše jednoduchým stylem, takže to bylo velmi odpočinkové. A také to zachraňoval Simon, který je prostě boží. Takže pokud chcete u něčeho vypnout a přečíst si něco nenáročného, tak tohle je fajn volba. Ale moje očekávání to bohužel nenaplnilo.

3⭐️/5⭐️ - Bylo to o tolik slabší než Simon a Podělaným navrch :-( Ale četlo se to fajn

SpiritErised
05.02.2020 2 z 5

Oproti Simonovi byla pro mě tahle kniha zklamáním.

Hoshi
02.02.2020 4 z 5

Leah je nezajímavě zajímavá postava, ke které si musíte najít nějakou cestičku, abyste jí měli rádi. Opravdu to není Simon, kterého si zamilujete od prvního slůvka, i tak na Leah něco je... Byl to příjemně strávený čas s knihou, bohužel to nebyla taková jízda jako autorčina první kniha z Creekwood, ale i tak jsem si čtení užila.

Twinny
01.02.2020 5 z 5

Skvělé pokračování jedné skvělé knihy. Stejně jako v Simonovi mě rozsekala tuna hlášek. Tenhle humor mi fakt sedí. A že je to trochu klišé? No a? Každý potřebujeme nějaké to pohlazení po duši.

terijans
29.01.2020 2 z 5

Pro puberťáky nejspíš čtivé, pro mě už mimo věkovou kategorii :) Hlavní hrdinka nesympatická, docela se to vleklo, klišoidní konec...

ComposeAdela
17.01.2020 3 z 5

Je to určitě čtivé a tak, ale... no, není to Simon. Stejně jako Leah i knížka mi připadala mimo rytmus - chvíli jsem měla dojem, že všechno jde moc pomalu, pak najednou něco, co bych očekávala na třiceti stranách, bylo zhuštěné na třech, a ten konec přišel nějak moc rychle. Něco tam prostě chybělo. Samotná Leah je neuvěřitelně nesympatická hlavní postava, zevnitř snad ještě víc než zvenčí, a chovala se zkrátka tak, že kdybych ji potkala a měla po ruce cihlu, asi bych se musela hodně ovládat. xD

sko.dofka
10.01.2020 2 z 5

Bohužel knížka je pro mě velkým zklamáním. Leah byla na pěst, Simon mi přišel jako úplně jiný člověk než v předchozí knížce a konec nepřekvapil ani nepotěšil, byla sem docela ráda, že jsem to dočetla.. škoda.

JIJI706
09.01.2020 3 z 5

Velmi odpočinková kniha s klasickou středoškolskou tematikou. Hezky a rychle se četla, lehce se do ní vžije. Přečetla jsem ji najednou a nazvala bych ji zkrátka a jednoduše odpočinkovou.

Ales04
09.01.2020 4 z 5

Dobré prolnutí se Simonem a zároveň příjemné počtení. Příběh je sice takový obyčejnější, ale potěší.

Denisa_a
01.01.2020 2 z 5

Kniha mě moc neoslovila. Asi už jsem na tuhle tématiku stará :-)
Hlavní hrdinka mi nebyla vůbec sympatická a to se v průběhu knihy nezměnilo.
Navíc mi přišlo, že se tam nějak extra nic nedělo, kromě vyvrcholení na konci.
Za mě takové o ničem...