Maltézská výměna

Maltézská výměna https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429869/bmid_maltezska-vymena-3Am-429869.jpg 4 109 31

Cotton Malone série

Papež zemřel a ve Vatikánu se chystá volba jeho nástupce. Jeden z kardinálů však místo příprav zamíří na Maltu, aby našel tajný dokument sepsaný císařem Konstantinem. Bývalý tajný agent Cotton Malone v Itálii právě pátrá po tajemné korespondenci mezi Mussolinim a Churchillem. Není ale sám. Stopy vedou k maltézským rytířům, v jejichž řádu dřímá zlo – sekta odhodlaná ovlivnit volbu papeže. Malone se ocitá uprostřed zběsilé honby za kardinálem, rytíři i ztraceným dokumentem.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Domino

The Malta Exchange , 2019

jana8087
24.11.2020 5 z 5

Knihy Steva Berryho mám přečtené všechny, krásně spojuje dějové linky, kde se proplétá krimi a občas mystifikace či kousek historie. I tady je něco z 20. století...Doporučuji.

Mystifica
30.08.2020 3 z 5

Příjemná akční detektivka. V podstatě až do konce jsem nevedela, kdo je vrahem. Tématicky trochu připomíná Dana Browna, taky se zabývá historií a konspiracemi. Ovšem je taková James Bondovsky akční, všichni jsou tam nerozbitní...

Lenka_S
26.08.2020 4 z 5

Ani další příběh Cottona Maloneho mě nezklamal. Berry je stejně jako Rollins mistr v namíchávání dokonalého koktejlu fikce a skutečných událostí, že se jeho příběhy čtou v podstatě samy a jsou téměř uvěřitelné. V této knize se vydáváme při pátrání po dokumentu o samém vzniku křesťanské víry na Maltu, ostrov plný kostelů, který pevně spjatý s historií Maltézskych rytířů.

iveta3689
25.08.2020 4 z 5

Čtivé, svižné, lehce konspirační. Místy uvěřitelné, místy ne, namíchané je to tak akorát. Cotton je jako vždy nepřemožitelný, asi by to ani jinak nešlo :)

Kalina
29.07.2020 3 z 5

Bohužel jsem zklamaná. Námět se mi líbil, ale děj pomalý a komplikovaný.

Jolana.b
22.06.2020 5 z 5

Steve Berry a Dan Brown mají jedno společné. Dokáží přitáhnout čtenáře ke knize již na první stránce a pustit ho až na té poslední a ještě dlouho poté ho nutí přemýšlet nad tím co vlastně četl. Tato kniha, stejně jako další tituly tohoto autora jsou čtenářským zážitkem plným napětí, vědomostí i suchého ale příjemného humoru. Tato kniha je skvělá a vřele ji doporučuji. Není vhodná na léto k vodě, protože pak se nevykoupete.

zdenaR
19.05.2020 3 z 5

Na mě trochu překombinované.
Zajímavé téma, a proto výsledně mě nejvíce zaujal doslov autora.
Zcela souhlasím s názorem autora na církev a neobvykle upřímným výrokem papeže Františka (pokud to opravdu řekl):
"Není nutno věřit v Boha, abyste byli dobrým člověkem.
Je možné být duchovní bytostí, aniž jste věřícím.
Není nutné chodit do kostela a dávat peníze.
Pro mnohé může být chrámem příroda.
Někteří z nejlepších lidí historie v Boha nevěřili, zatímco některé z nejhorších skutků byly páchány v jeho jménu."

Macek58
18.05.2020

Před přečtením knihy jsem měl teoritickou přípravu přečtením knih od Marcela Šefčíka: Vatikán mojimi očami a Konkláve. Pak už jen zůstalo překousat se "Maltézskou výměnou". Klasický Berry,výborné popisy jak Vatikánu tak Malty. A k činnosti hlavních hrdinů.... trošku nadsazené, ale to už je úděl tohoto druhu literatůry.

cedos
09.05.2020 4 z 5

Zcela určitě výborně napsaná kniha, ale její přečtení mi trvalo, na knihu od pana Berryho, neobvykle dlouho. Téma pro mě bylo obtížně uchopitelné a těžké. Celkově je však kniha výborně napsaná, a jako vždycky u zmíněného autora, se čtenář dozví spoustu nových a zajímavých věcí.

soukroma
25.03.2020 5 z 5

"Maltézští rytíři a římskokatolická církev jsou dvě obří, neosobní, jednolité instituce, jedna je k nezastavení, druhou se nedá hnout."

Velmi dobré: napínavý příběh se spoustou informací o dějinách křesťanství, zejména katolické církve a současném vedení Vatikánu (Entita je pro mě nová, však je také supertajná), bouřlivých dějinách johanitů/maltézských rytířů, Mussoliniho působení (i na stavby v Římě) a jeho vazbách se západem (vyjednávání s Churchillem).

"V protikladu k tomu, co si lidé myslí, nemá papež ve správě církve rozhodující slovo. Kurie existuje přes tisíc let a za tu dobu se zdokonalila v umění přežít. Vybudovala si systém tak pevně zavedený a tak komplikovaný, že se nikdy nikomu nepovedlo rozběhnout smysluplnou reformu...
V kurii se rozbujela korupce. Vlastně se v podstatě institucionalizovala...
Kurie oplývala přeborníky na prokrastinaci a odvádění pozornosti. Pravými kouzelníky."

Ale nejvíc o Maltě, což mě potěšilo, protože je to opravdu zvláštní místo, dodnes dýchá starobylostí, tajemnem, odtažitostí, nedobytností a nemá žádné srovnání s jiným místem na světě. (I tu děsivě znějící maltštinu jim lze odpustit, protože anglicky povětšinou mluví nadále.)

"Válka nerozhoduje o tom, kdo má pravdu, ale jen o tom, kdo vypadne ze hry."

Ocenila bych, kdyby kapitoly byly uvozeny místem děje, protože se akčně skákalo především mezi Itálií (nejen Římem) a Maltou (mnoha konkrétními místy). 90%

biki
24.03.2020 5 z 5

Ačkoli jsou Berryho knihy s neobvyklým náhledem na některé události, smlouvy či právní ustanovení v dějinách USA velmi zajímavé, přesto je mi evropská historie bližší a stravitelnější. Autorovi se v této knize podařilo stvořit skutečně mimořádně vydařené konspirační dílko, v němž značně neotřelým způsobem propojuje historii rytířů řádu Sv.Jana (johanity, později maltézské rytíře) s fašistickou Itálií - resp. Mussolinim, a s volbou nového papeže již v současnosti. Jako pokaždé je v knize uvedena řada historických událostí a skutečností, jen s minimální příměsí autorových kreativních "vylepšení", které pak uvádí na pravou míru v doslovu (vždy doporučuji přečíst). Opět velmi akční děj se odehrává na pozadí řady turisticky známých lokalit a historických staveb a, bohužel, i nyní byl Cotton událostmi přinucen k jistým destruktivním zásahům (omluvte ho, šlo mu o krk). Motivace hlavního padoucha je po většinu příběhu velmi dobře skrytá - v průběhu děje se objevuje řada více či méně důvěryhodných i zcela nedůvěryhodných postav, kterými onen padouch velmi dovedně manipuluje: už poněkolikáté tak v komentáři musím použít onu známou frázi - " plány v plánech plánů jiných plánů". V knize je několik relativně dlouhých historických odboček a také popisů duševních pochodů či úvah některých z hlavních osob, které však mohou osvětlit jisté části děje, takže se domnívám, že jsou zcela namístě. Rozhodne nejsou nudné. Kromě toho jinak děj velmi slušně šlape včetně důstojného a nikoli přehnaně vyhroceného závěru.
Příznivé hodnocení knihy z mé strany je ale také ovlivněno tím, že jsem před časem Maltu aspoň na pár dní navštívila a většinu míst, kde se děj odehrává, jsem měla možnost vidět na vlastní oči. Docela ráda bych se tam ještě někdy podívala.
V případě thrilleru asi není moc zvykem uvádět nějaké svatoborné myšlenky či výroky, které čtenáře upoutaly. Zde udělám výjimku, neboť to plně koresponduje s mými ateistickými názory, které samozřejmě nikomu nevnucuji, s níže uvedenými výroky patrně řada lidí nebude souhlasit:

" Víra je smrtí rozumu. Spoléhá na slepou, bezmyšlenkovitou oddanost, na neotřesitelné přesvědčení. Iracionalita je samou podstatou víry. Aby člověk víru institucionalizoval, stvořil náboženství ..."

"Náboženství odjakživa slouží jako nástroj. Jeho moc pramení z toho, že uchopí něco, co je lidem drahé, a poté všem těm, kdo se ho rozhodnou následovat, nabídne spirituální realitu spojenou s výhodami. Je jedno, zda jde o křesťanství, islám, judaismus, hinduismus nebo dokonce pohanství. Všechna náboženství si vytvořila své vlastní, svébytné pravdy a vytrvale je převracejí ve svůj vlastní prospěch."