Čokoládová krev

Čokoládová krev https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525943/bmid_cokoladova-krev-654ca7493549f.jpg 4 83 25

Vlak projíždí devatenáctým stoletím a míří k nám. Kdysi nejbohatší člověk na světě John D. Rockefeller objevil sílu ropy a také fakt, že mít moc znamená i právo chtít cokoliv. George Sandová zjistila, že může být nejsvobodnější ženou na světě, kouřit dýmku, milovat a zrazovat muže i ženy. A tvořit. A Božena Němcová? Má jakéhosi manžela, čtyři děti, vlčí hlad a obrovský talent. A kolem národ, který nepomáhá ani neodpouští. A zoufalou potřebu svobody a psaní všemu tomu navzdory. Zásadní a mnohovrstevnatý román Radky Denemarkové konfrontuje v krátkých epizodách životy těchto tří lidí, ne kvůli nim a historii, ale kvůli tématům, která se od té doby v různých podobách stále opakují svoboda žen, bezohledná moc peněz a neviditelnost chudoby, velikost světa a malost jednoho národa a neporazitelná síla umění!... celý text

wendys93
26.01.2024 5 z 5

Němcová, Rockefeller, Sand. Tři velké a významné osobnosti lidských dějin, které spolu, zdánlivě, nemají nic společného. Alespoň na první pohled. Na pohled druhý je však spojuje mnohé. Když pomineme dobu, ve které žili, tak je nesmírné odhodlání a touha uspět. Získat úctu, postavení, náklonnost...dost možná i respekt, lásku...spokojenost.
Radka Denemarková je spojila jedním příběhem, jednou knihou, jedním vyprávěním. Posadila je do různých kupé v jednom vlaku, svlékla je ze šatů a oškrábala je na holou kost. Ukázala je tak, jak nám je dějiny zatajily, vrátila jim hlas a nechala je, konečně, svobodně a hezky nahlas křičet.
Tohle je neskutečně skvělá, silná a v mnohém výjimečná kniha, ve které autorka opět dokázala, jak důležitou autorkou pro současnou literární scénu je.

monushka
24.01.2024 5 z 5

Wau! Výborný román! Zbožňuji osobnost Boženy Němcové a George Sandové, takže bylo nad slunce jasné, že tato rozsáhlá kniha si získala mou pozornost. Bylo to hutné čtení plné zajímavých vkladů ze současnosti a důležitých historických událostí. Děkuji za opravdu skvělý a neopakovatelný literární zážitek! Jedná se o mou druhou autorčinu přečtenou knihu a rozhodně ne poslední

Susan94
07.01.2024 3 z 5

Knížka je na první omak nevšední, to stejné se dá říci i o obsahu. Kdyby byla méně obsáhlá bavila by mě více. Nicméně autorka dostála svých slov v úvodu. Mně se nejvíce líbila linie Boženy Němcové...

prazakvesnican
03.01.2024 5 z 5

"Román témat, ne dat a jmen," jak píše v závěru sama Radka Denemarková.

Není to chronologické převyprávění života Boženy Němcové, ani Georges Sandové nebo Johna D. Rockefellera. Nedozvíte se o tom, jak vznikala Babička, získáte ale představu o tom, jak mohl život Boženy Němcové vypadat, kdyby ji psát nemusela. Kdyby mohla žít, jak sama chtěla, ne jak si žádala vlastenecká scéna. Pohádky a báchorky pro naše lidi.

"Není to literatura, je to písemnictví. Není to písemnictví, je to provinční špinění papíru ve jménu nacionalismu."

Jde o nastavení zrcadla naší společnosti. Odráží se v něm to, v čem jsme za skoro dvě stě let změnili, a mnohem víc obrazů, na kterých zůstáváme stejní.

Wlastenčení, burešování, zbabělost začít si někoho vážit až po jeho smrti.

Zdendula
11.12.2023 5 z 5

"Jen velká literatura obhájí malý jazyk."

"Tak. Tak. Vlak jede, jede vlak." Vlakem se s Radkou Denemarkovou projedeme devatenáctým stoletím a budeme sledovat životy tří osobností - John D. Rockefeller je americký průmyslník, nejbohatší člověk své doby, ale také "pažravý virus", George Sand je bohatá francouzská spisovatelka, která proslula svými romány, dopisy, ale i milenci a pak tu máme ikonu české literatury Boženu Němcovou, kterou tehdejší "wlastenci" nechali zemřít hlady. Na jejich osudech, ale i na životech dalších jejich současníků, autorka neskutečně barvitě popisuje tehdejší dobu, poměry, názory a celou společnost. Radka Denemarková miluje češtinu, ona "nepopisuje", ale maluje obrazy - velká plátna, pořádnou epopej 19. století. Vlak jede přes výhybky, občas poskočí v čase dozadu nebo dopředu, ale může se vyřítit i do našeho století, dát nám políček a zase se vrátit do své doby. "Tak. Tak. Vlak jede, jede vlak."

Čokoládová krev poukazuje na rozdíly mezi nimi, reflektuje, jak rozdílné jazyky, společenská třída i země původu ovlivňují člověka a jeho možnosti vlivu, ale nachází i něco společného, třeba jako je zasněný pohled k venkovu. Autorka se soustředí na lidská práva, postavení a možnosti žen, jejich finanční závislost, vrtkavost vztahů, domácí násilí, vlastenectví nebo potřeby umělců a vše spojuje s událostmi ze současnosti včetně vlastního života. "Tak. Tak. Vlak jede, jede vlak."

Radka Denemarková má neskutečný cit pro jazyk, se slovy si hraje, její text má melodičnost a ke konci románu dost zrychluje a najednou tančíme kvapík. Malebnost její češtiny rozhodně není na úkor obsahu, ba naopak jen podtrhuje naléhavost a důležitost všech témat, která se v románu ocitnou. Z každé věty je cítit zápal pro věc i to, jak jí osobně vadí, jaké možnosti dostala do vínku Božena Němcová nebo jaké naopak dával John D. Rockefeller jiným. "Tak. Tak. Vlak jede, jede vlak."

Já jsem nadšená, Čokoládová krev je už nyní mezi mými nejlepšími knihami letošního roku a budu na ni ještě dlouho vzpomínat. Dovedu si představit, jak ji budete milovat úplně stejně, ale zároveň chápu, že tento styl vyprávění nebude vyhovovat všem. Jsem moc zvědavá, jaké budou další ohlasy... Magnesia Litera se bude udělovat v dubnu a jsem přesvědčená, že je slušně našlápnuto k páté ceně pro Radku Denemarkovou.