Co mě naučil tučňák

Co mě naučil tučňák https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281830/bmid_co-me-naucil-tucnak-9Nq-281830.jpg 4 770 770

Jedinečný, silný životní příběh o nevídaném vztahu mezi mladým učitelem a tučňákem. Pro všechny, kteří kdy snili o tom rozumět řeči zvířat. Dvacetiletý Tom Michell, toužící po dobrodružství, přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole. Během svého výletu do Uruguaye zachrání tučňáka uvězněného v ropné skvrně. Ten den se jeho život navždy změní. Pták, který dostane jméno Juan Salvador, odmítá mladého učitele opustit a jemu tak nezbývá nic jiného, než svého nového „domácího mazlíčka“ propašovat přes hranice a vrátit se s ním zpět do školy. Tučňák se samozřejmě brzy dostává do centra pozornosti. Stane se z něj nejen maskot ragbyového týmu, důvěrník paní domácí, spoluhostitel Tomových party, ale také nejokázalejší plavecký trenér ve světových dějinách. Navzdory těžkým časům peronistické vlády, hrozivé ekonomice a politickým bojům Juan Salvador všechny kolem sebe rozveseluje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Noxi

The Penguin Lessons , 2015

czarba
30.06.2016 5 z 5

Jedna z nejmilejších knížek, jaké jsem četla. Neobyčejný příběh o na první pohled nemyslitelném přátelství, který člověka pohladí na duši. Při čtení jsem se mnohokrát přistihla, jak se sama pro sebe usmívám. Ideální knížka pro chvíle, kdy potřebujete zastavit a odpočívat. Kniha je psána prostě, bez příkras a stylistických kudrlinek, ale možná právě v tom je její krása. Určitě se k ní ještě vrátím.

Viky007
28.06.2016 5 z 5

Velmi milá knížka o jednom neobyčejném tučňákovi. Musím říct, že jsem byla nejdřív trochu skeptická. Netušila jsem, jestli mě to bude bavit.
Kniha je však velmi čtivá, vtipná a navíc i zajímavá. Hodně mě zaujala Jižní Amerika, její kultura, politika a vzdělávací systém. Také se tam objevovaly španělské fráze, což mě potěšilo, protože mám španělštinu hrozně ráda.
Doporučuji všem milovníkům zvířat!

amaenium
22.06.2016 5 z 5

Kniha mě svým vzhledem zaujala už v knihkupectví. Nyní jsem ji dostala přečetla ji jedním dechem. Knížka je čtivá, zajímavá a dokáže ve mě vyvolat nejrůznější emoce. Také bych o ní dokázala říci, že je kniha svým příběhem jemná, příjemná.
Doporučuji.

Jane007
21.06.2016 5 z 5

Tahle knížka mě uchvátila už když jsem ji viděla v knihkupectví na pultu. Nádherný přebal, červené stránky, vůně... Snažím se nesoudit knihu podle obalu, ale tohle nešlo přehlédnout. Pak jsem ji dostala k svátku a nedočkavě se na ni vrhla. Je to jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Tučňák mě naprosto okouzlil, stejně jako autorův popis života v Americe. Rozhodně se k ní někdy vrátím.

Ewik
18.06.2016 5 z 5

Jeho Excelence Don Juan Salvador de Pingüino si mě naprosto a bezvýhradně získal. Tenhle malý tvoreček měl v sobě obrovskou moc spojovat lidi, otevírat jejich srdce a přinášet radost v nešťastné a nejisté době. A to i přesto, že jeho neštěstí zavinili lidé svojí bezohledností.

Tom Michell má svatou pravdu... Když do Vašeho života vejde mazlíček, otevřete mu své srdce a on Vám to oplácí bezvýhradnou láskou, nic za ni nechce - jen tu Vaši, stane se členem rodiny, NIKDY na něj nezapomente a ve Vašem srdci ho NIC nenahradí.

Velmi povedená kniha o síle přátelství, cestování a plnění snů na pozadí politicky nestabilní Argentiny, která i přesto uchvacuje svojí nádhernou a neposkvrněnou přírodou.

Tahle knížečka byla pro mě osobně velmi emotivní, i když některé pasáže byly zbytečně moc rozvleklé. Brzdilo to čtení.

Jinak má kniha krásnou obálku a úžasné ilustrace. Ale ta 5.* je pro Tebe "Juane Salvadore!"

Soda14
13.06.2016 4 z 5

Dobrá, klidná kniha co pohladí po duši.. pár pasáží mě tam lehce nudilo, bylo bohužel popisováno občas až moc dopodrobna.. Ale jinak bych ji doporučil prakticky všem věkovým kategoriím.

jackw
04.06.2016 5 z 5

Výjimečná kniha..

Magdalena_j
27.05.2016 4 z 5

Krásná knížka. Tučňák mi za dobu čtení přirostl k srdci. =)
Hvězdička dolu za konec... enviromentální tématiku do hodnocení nezahrnuji, ale cely ten příběh, poslední dvě kapitoly byly pojaty tak zvláštně. Přišlo mi to takové neurčité, bez předchozího elánu.
V každém případě 100% doporučuji, je to vážně nádherná kniha!

Slávka 1970
27.05.2016 5 z 5

Krásný příběh, krásná kniha !!! Určitě si ji brzy zopakuji a doporučuji :-)

Marcela52
27.05.2016 3 z 5

Dojemný a milý příběh o přátelství mladého muže s tučňákem. Vyprávění o cestě za dobrodružstvím, které podnikne dvacetiletý Angličan do jižní Ameriky, zaujme od první stránky.
Je to takové pohlazení v dnešním uspěchaném světě, takže určitě doporučuji. Kniha osloví i ty, kteří mají vztah k přírodě a není jim lhostejný její osud.

iška
27.05.2016 5 z 5

Krásné vyprávění o vztazích mezi lidmi a přírodou i o tom, jak tyto vztahy mohou ovivnit vztahy mezi lidmi samotnými. Trochu mě zamrzelo, že má oblíbená kniha Jonathan Livingston Racek od Richarda Bacha je zde citována jako Racek od Jonathana Livingstona.

SBH
26.05.2016 3 z 5

Útlou knihu jsem slupla jako malinu. Nebylo obtížné empatického čtenáře chytit na příběh roztomilého zvířete. Zábavné byly smyšlené dialogy Toma a Juana (tučňáci ve skutečnosti nemluví, pozn. autorky). Tomova fascinace domnělou tučňákovou inteligencí odkazovala na Knihu džunglí, já jsem naopak nedokázala potlačit fakt, že ptáci jsou reliktem po dinosaurech, překlad – nejhloupějších tvorech této planety vůbec (šváby nepočítám). Z průsečíku těchto dvou rovin vyplynulo, že přátelské, družné chování, absence lstivosti a zákeřnosti (neboli dobrosrdečnost) a ochota naslouchat z každého tvora učiní oblíbeného společníka bez ohledu na rozumové schopnosti. Ach, jak jsem v takových chvílích žehrala na kočičí bestii, s níž mám povinnost sdílet domov.
Autor si samozřejmě v závěru neodpustil logický environmentální nářek. Na druhou stranu soudě dle jeho způsobu života musel sám spotřebovat řádné množství proklínané ropy na všemožné přesuny po Zeměkouli. Takže klídek a pěkně zametat před vlastním prahem, ano?
Co se mi líbilo stejně jako hlavní osa příběhu, byl neotřelý, evropský pohled na Jižní Ameriku. Z knih latinskoamerických autorů tohle nevyčtete, takže další plusové body.
Poučení – pokud se nudíte, pořiďte si medvídka mývala. Když máte pocit, že vás nemá nikdo rád, postarejte se o tučňáka.

Samira
24.05.2016 5 z 5

Půvabné vyprávění o více než jednom neobvyklém přátelství. Nejen tučňák byl výborným pozorovatelem, autor příběh zachytil natolik realisticky, ale přitom jednoduše, že máte pocit, že i vy jste měli možnost pobýt v tučňákově výjimečné společnosti. Zachycuje však i pozadí doby a události, které utvářely jeho život, zde si vede někdy trošku rozvláčně. Přesto se jako celek tato hořkosladká kniha čte úžasně.
Doporučuji!

kalinkacz
20.05.2016 4 z 5

Dost dlouho dobu jsem po přečtení této knihy váhala, co sem vlastně napsat a došla jsem k závěru, že přesto všechno, co sem dolů napíšu je nutné k plnému pochopení poselství tohoto příběhu si knihu alespoň jednou přečíst, popřemýšlet o ní a potom si ji opět přečíst... Tato kniha totiž rozhodně není obyčejná, ukrývá v sobě poučný příběh, který vás pohltí již svými chytlavými názvy kapitol... Kniha pro mne byla také plná překvapení, jako byly nenápadné lekce zeměpisu a biologie, které mi nepřišly ani trošku nevhodné, ba naopak spíše originální... Čeká vás tedy cesta plná poznání, lásky, slz, smíchu a odvahy jít za tím, co je správné... Neváhejte a rozhodně dejte čas této malé, nenápadné "encyklopedii" tučňáků, která mnohým z vás třeba otevře oči... A věřte mi, že po přečtení této knihy budete chtít mít doma taky takového svého Juana Salvadora..
P. S. Tento příběh o situaci v Argentině jistě splní to, co měl a to fakt, že poselství Juana Salvadora přetrvá!

Mikik
15.05.2016 5 z 5

Nádherná kniha. Vřele doporučuji. Krásný příběh,kde zachráněný se nakonec sám stane zachráncem.

Chemiczka
12.05.2016 5 z 5

Knihu bych si sama nikdy nekoupila, přišla mi do cesty díky Knihobitovi. Musím říct, že byla opravdu příjemným a milým překvapením.
Ačkoliv hledáme a bažíme po dobrodružství, někdy si nás najde samo a je mnohem důležitejší pro náš život než to co si vysníme my sami. Poetický skutečný příběh o zachránci a zachráněném, kteří si postupně mění své role. Juan Salvado (Salvador) přinesl do života mnohých lidí to co už dlouho postrádali - přátelství, porozumění, jednoduchou věc jako je naslouchání a možnost svěřit se svým trápením.
Samozřejmě, jako v každém pohádkovém příběhu, je zde i malé poučení o globálních problémech naší planety a působení člověka vůči divokým zvířatům. Stejně tak Vám Michell přiblíží život v Jižní Americe v období 70. let 20. století.

VeronikaZ
09.05.2016 5 z 5

Krásný, láskyplný příběh o životě s tučňákem. Na pozadí se zatím odehrávají nehezké události, i celé vyznění příběhu mi nakonec přišlo velice smutné. Bezohlednost lidstva a nárůst populace má pro přírodu hrozné následky a časem se to obrátí proti nám.

Pett
25.04.2016 4 z 5

Začátek vypadal více než slibně, křenila jsem se pod fousky a čekala, co bude dál... bylo to vtipné, bylo to milé... pak se děj ale víceméně tak zvláštně rozmělnil a jak si chtěl uloupnout od každého trochu, tak bohužel ztratil mou pozornost, která naskočila zase až u milého a přemýšlivého konce... ale přeci jen .... tři hvědičky mi byly pro toho prďolu ve fraku málo, vždyť to byl takový božan :)

fruitbueno
25.04.2016 5 z 5

Tučňáci ve mně už několik let vyvolávají strašný soucit, sympatie a lítost, takže příběh mě zaujal, bavil, dojal a jen tak na něj nezapomenu...

magnolia
18.04.2016 4 z 5

Byla jsem zvědavá, o čem knížka bude. A byla o tučňákovi. Také je o Argentině 70. let minulého století, o její historii a životě lidí, ovlivněném politickými rošádami. Takový ekologicky laděný cestopis či vzpomínky britského učitele, působícího v té době na internátní škole v Buenos Aires. A také je to přírodopisná knížka o ptačím druhu, zvaném tučňák magellonský. Je to místy dost idylické čtení (ale v reálném prostředí) a když dojde na dramatičtější situace, jsou popsané trošku více rozvláčněji. Ani velké výbuchy smíchu nečekejte. Ale autorovi věřím jeho (sou)cítění i celý příběh o jednom malém příteli, na kterého nejde zapomenout - a proto také knížka vznikla. Kniha má pěknou grafickou úpravu, nejen titulní stránky. A také proto dám nakonec 4 (i když mi k nadšení z četby něco schází).