Co když jsme to my

Co když jsme to my https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414274/bmid_co-kdyz-jsme-to-my-GoG-414274.jpg 4 431 105

Arthur je beznadějný romantik a blázen do Broadwayských muzikálů. Věří, že velké věci vás mohou potkat na každém kroku a osudová láska jakbysmet. Když narazí během letních prázdnin v New Yorku na Bena, má pocit, že mu vesmír dává znamení. Tohle nebyla náhoda, na tomhle setkání je něco výjimečného... Ben pochybuje, že by byl vesmír na jeho straně. Právě se rozešel s přítelem a opravdu nemá náladu na nový vztah. Ani on ale nedokáže Arthura dostat z hlavy... Co když se ve městě s osmi miliony obyvatel už nikdy nepotkají? A co když ano... ale jejich první rande dopadne naprosto katastrofálně? Co když život vážně není Broadwayský muzikál? A co když je?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

What If It's Us , 2018

Daky
22.11.2020 3 z 5

Romantické příběhy jdou absolutně mimo mě a stejně tak i ty s homosexuální tématikou. Kniha se mi dostala do ruky úplně náhodou a to tak, že jí u sebe měl můj spolubydlící, který narozdíl ode mě takové knihy vyhledává. Upřímně jsem od toho moc nečekala, což se nejspíše vyplatilo, protože kniha je klasická young adult romance. Jen teda s tím rozdílem, že si musí čtenář zvyknout na to, že se jedna z postav (Arthur) chová občas jako naprostá šílená žárlivá žena, která žije v domněnkách, že se s ex nedá bavit a je potřeba ztropit žárlivou scénu.
Jinak je kniha skvěle oddechová, takže pokud chcete jenom vypnout a neřešit složitý děj jen do toho. Pokud, ale očekáváte propracovanější děj a i více postav, které tam prostě nedělají jenom křoví a jejich dějové linky nejsou něčím zajímavé (Jessie, Ethan a Arthurovi dvě kolegyně) a většinu času nejsou ani podstatné pro děj, tak je na zvážení zda se čas vložený do čtení oplatí. Je to prostě ok příběh, ale není to žádný bomba příběh.

Petkona
08.11.2020 4 z 5

Ze začátku jsem z knihy moc nadšená nebyla. Ale nebylo to stylem psaní autorů. Ten mi naopak sedl hned, ale měla jsem trošku problém s hlavními postavami. Ne že by mi nebyly sympatické, ale celou knihu, kromě skoro posledních 100 stránek, jsem si dva hlavní hrdiny hrozně moc pletla. Před každou kapitolou jsem si musela ujasnit, kdo je kdo, jak kdo vypadá, kdo má jaké kamarády atd. Tohle jediné mi na knize opravdu vadilo. Nevím čím to bylo, jestli mnou :) nebo popisovaním autorů, ale trošku mi to pokazilo ten celkový dojem z knihy. Přitom se mi kniha ale moc libila. Sice ano, bylo tam klišé, ale ve které romantické knize není? Navíc tam bylo spoustu narážek na filmy a muzikály což bylo fajn. Konec se mi taky líbil, přišlo mi, že tu knihu to tak hezky urovnalo, akorát nevim, jestli mame očekávat nějaké pokračování?! Jinak pokud máte rádi lgbt literaturu a chcete neco odpočinkoveho u čeho se zasmějete tak si tohle přečtěte:)

Veru...
30.10.2020 4 z 5

Příjemné oddechové čtení. I když mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla, nakonec se mi to podařilo.
Hezký příběh, sympatické postavy, ale čekala jsem trošičku jiný konec.

telileov
11.10.2020 3 z 5

Pěkná knížka, asi nejlepší od Becky, ale pravděpodobně za to mohou kapitoly Adama Silvery, které byly prostě nesrovnatelně lepší. Je to taková oddechovka, u které jsem se hodně nasmála, hlavně v první půlce, postupně mé nadšení trochu odpadávalo, když se kniha začala měnit v přeslazené klišé... Nicméně konec mě moc potěšil a tu přeslazenost smetl ze stolu. Lepší průměr, ale náctileté čtenáře asi nadchne víc.

Zlá-Ňufie
02.10.2020 3 z 5

Ty jo.. Mám úplně rozporuplné pocity. Na knihu jsem se hodně těšila a po zkušenosti se Simonem sem se hrozně těšila.
Ale na začátku se to vleklo a bylo to trochu na nic. Prostředních asi 160 stran bylo super, takovou jsem čekala celou knihu.
No a ten konec... Je vlastně asi dobrej a nejrealnější možnou dobrou verzí konce, nicméně u knihy která se tak věnuje vesmíru, jsem čekala něco víc a asi happy after ever....

ElessaRiverbow
27.09.2020 4 z 5

Úplně první LGBT+ kniha, co jsem četla, a musím říct - bylo to úžasný. Stojím si za názorem, že LGBT+ páry v knihách jsou více roztomilé než ty klasické. Moc se mi líbil styl psaní obou autorů, do děje jsem se začetla během pár prvních stránek a hltala knihu až do konce. Postavy byly sympatické, ale párkrát jsem musela listovat dozadu, abych si ujasnila kdo je kdo. Jediné, co mě zklamalo, byl konec. Čekala jsem přeslazený happyend a dostala jsem takové... nic, příběh mi přišel neuzavřený.

chodícírohožka
29.08.2020 3 z 5

Zřejmě nepřidám nic, co by tady už někdo nenapsal. Podle mě to byla poměrně příjemná kniha s docela fajn postavami, ale vlastně víceméně bez příběhu. Měla pár hezkých momentů a vtípků, ale místy působila dost kýčovitě. Hrozně mi vadily některé trapné pasáže (většinou se jednalo o nepovedená rande nebo děj Benova infantilního příběhu), hlavní zájmy hrdinů (jako fajn, ať si zbožňujou muzikály a ujíždějí na the sims - ale proč o tom mám číst celé odstavce?!) a především konec. Celá kniha byla pěkně naivně optimistická a podle mě tak měla i skončit. Jestli si autoři mysleli, že nečekaným koncem udělají celou knihu "realističtější", tak byli pěkně mimo. Udělali naivní knihu s nesedícím koncem, který mě naprosto zklamal.

tadobra
26.08.2020 2 z 5

moje prvni setkani s obema autory a pravdepodobne i posledni. fakt, ze tu nekdo napsal, ze postavy se zde chovali mnohem vyspeleji nez v love, simon nebo oba na konci zemrou, me desi.
u knihy jsem dost trpela, vtipy byly psane dost na silu a pousmala jsem se tak nad jednim ze sta.
na to, ze podavaji protagonisti prihlasky na vejsku, maji myslenkove pochody trinactiletych holek.
dej hodne nerealny, ale coz vo to, on je hlavne hrozne, jak to rict, debilni, povrchni, jednoduchej. nerealne love stories mi neva, ale museji byt napsane aspon trochu verohodne, poutave nebo zajimave.
des bes, ani nevim, proc davam dve hvezdicky. mozna za hezkou obalku a ten jeden vtip.

Beky
25.08.2020 4 z 5

Peckovní odpočinková záležitost! ♡
Skvělé téma, milé zpracování nabité humorem i trochou bolesti.
Jen ten konec je takový "nijaký".
Nejde mi o happy end, ale spíše o nějaké uzavření toho všeho ...

Klara_posp_
13.08.2020 4 z 5

Skvělá oddechovka....
Krásně psané, romantické a celkově moc pěkné. Knihu jsem přečetla až neuvěřitelně rychle, jen jsem se občas musela vracet abych si ujasnila kdo je kdo, postavy si totiž byly docela dost podobné. Ale jak Bena, tak i Arthura jsem si naprosto zamilovala. Samozřejmě jsem byla unešená i z ostatních charakterů, nejvíce asi z Dylana a jeho lásce je kávě.
Jsem moc ráda že se mi tato kniha dostala do rukou a jednoduše doufám že bude i druhý díl.

zpetkeknize
04.08.2020 5 z 5

To bylo TAK NEUVĚŘITELNĚ SLADKÝ! Přiznávám, že čtu knížku už podruhé, poprvé jsem však byla v časovém presu a nedokázala jsem si ji pořádně užít. Ale tentokrát mě příběh naprosto pohltil a úplně jsem se do těch dvou zamilovala. A ještě víc do Benova nejlepšího kamaráda Dylana. Hrozně mi připomínal mou nejlepší kamarádku, byl prostě stejně boží jako ona. A i když na vesmír nevěřím tak jako oni, stejně jsem jim fandila od začátku do konce.

Maara320
29.07.2020 5 z 5

Tak tohle byla skvělá kniha. Přečteno tzv. jedním dechem. Několikrát jsem se nachytal, jak se usmívám. Hlavně jsem klukům moc, moc fandil. Dokonce mi i slza ukápla. ALE JAKO...CO TEN KONEC?????? :-)

mysak518
18.07.2020 4 z 5

Pěkná kniha dobře se četla a otevřený konec

iliska
18.07.2020 3 z 5

Pěkná kniha se zajímavým koncem. Na můj vkus se v ní slova do pr... opakuje moc často, ale neubírá jí tona zajímavosti.

Ajda300
09.07.2020 5 z 5

Boží kniha! Mnohem vyspělejší než "Probuzení Simona Spiera" a "Oba na konci zemřou" dohromady. Prostě super. Ale z toho závěru jsem na prášky. Nesnáším otevřený konce!

vakkets
06.07.2020 5 z 5

Jsem nadšenej. Od knížky jsem neměl velká očekávání, ale bylo to asi přesně to, co jsem teď potřeboval číst. Sladká letní romance, která se čte skoro jedním dechem. Za mě palec nahoru!

Cress
28.06.2020 5 z 5

Bylo to tak trochu jedno velké klišé, ale mě to vážně bavilo. Po dlouhé době jsem se do knihy začetla tak moc, že jsem zůstala vzhůru skoro celou noc, jen abych ji dočetla. Hlavní hrdinové byli sympatičtí. Kniha byla plná narážek na Broadway muzikály (Hamilton, Dear Evan Hansen, Fantom opery). Což vzhledem k tomu, že jsem velká fanynka Broadwaye, přispělo k počtu hvězdiček.

RemiBlack
25.06.2020 2 z 5

(SPOILER) 2020/22
Obrovským plusem těchhle sladkých jednodílových YA knih je, že se čtou hrozně rychle a jednoduše a nejlepší kamarád hlavního hrdiny je většinou boží postava (*Dylan*). No a pak jsou taky případy, kdy tyhle klady jsou klady jediné.
Protože "Co když jsme to my" bylo cringe af. Normálně mám tyhle knížky fakt ráda, a nevadilo mi, že je Art romantik (hodně lidem tady v komentářích to lezlo na nervy). Ale...
Art a Ben si bylo dost podobní, až jsem nevěděla, kdo zrovna mluví. Vztah Arthura a jeho rodičů... To je moc i na 'velká šťastná rodina' typ příběhu (vážně konzultoval psaní na seznamku s tátou? Jestli chcete podobnou knížku s pěkným - ne tak trapným vztahem teenagera a jeho rodiči, doporučuju Aristoteles a Dante).
Další věc je, že Arthur vážně neměl žádnej filtr. Co na srdci to na jazyku, ale při páté divné situaci, kterou tím způsobí, to přestává být sladký a je to prostě hrůza.
Pak všechny ty dramátka, který tam prostě nemusely být. Just a little too much.
Navíc téhle konkrétní knize hrozně ubírá na kvalitě překlad (a tím chci říct, že některá slova by se neměla překládat. Můj pohled na jistá zvířata už nikdy nebude stejný). V angličtině zní určitě o něco líp.
Ale v zásadě nemám ani tak problém s kvalitou příběhu (...tbh znám spoustu lepších amatérských příběhů). Hlavní věc je, že se mi nelíbí obsah - nejdřív Ben a Arthur neměli vůbec žádnou chemii, na a pak ji zase měli a...
Taky se mi moc nelíbí, když v knížkách pořád někdo nadává.

SPOILER!
Předposlední věc, kterou zmíním, je asi jen můj osobní problém. Přátelství Harrietty, Hudsona, Bena a Dylana - jak se i na konci začali zase bavit, ale už to nikdy nebude stejné jako dřív. To mi bylo hrozně líto.
A poslední věc. Hrozně, ale hrozně mi chyběl happyend.

tomnathaniel
18.06.2020 3 z 5

(SPOILER) Tak z Co když jsme to my mám hodně rozporuplné pocity... A mrzí mě to protože Becky psát umí. A její knihy mě baví (byť mě Leah bavila o něco méně než Simon). Ale co říct ze spolupráce se Silverou?
Knihy od něj jsem nečetl. V Co když jsme to my jsem však těžko rozeznal, kdo z těch dvou psal Arthurovu linku a kdo Benovu. Nicméně vcelku jsem z knihy cítil Beckyn rukopis. Hlavně jsem se během čtení neubránil srovnávání se "Simonem". A asi to srovnání způsobilo, jak jsem nakonec knihu ohodnotil.
To, co mě na Simonovi okouzlilo, mě v případě Co když jsme to my neuchvátilo. Nevím, ale při čtení jsem téměř všude cítil ten romantický kýč, který mi obvykle nevadí... Jenže tady... Z nějakého důvodu se mi to protivilo... A taky... Co furt mají Američani s těma muzikálama?! Už v úvodní kapitole flash mob pohřbil ambice, k tomu, abych si knihu koupil. V knižním Simonovi sice taky byla jistá "snovost", "růžové brýle", ale pořád to bylo decentní (což o filmové verzi s odstupem času říct nelze... tam je to kýčovité až kam). To Co když jsme to my je právě skoro totéž, co zfilmovaný Simon. Nejcitelněji je to poznat ve vyprávění Arthura. Ale v Benovi se našly věci, které knihu pro mě oslabily.
Nicméně, jako vždy u Becky, má kniha spád. Jindy jsem četl kapitoly rychle proto, abych se dozvěděl, co bude dál, jindy proto, že některé pasáže mi pro hlavní děj přišly přímo nadbytečné.
Jen závěrečných padesát stran ve mě vyvolaly naprosto romantické a dojemné emoce, kdy jsem se neustále usmíval. A to je na knihu o 340 stranách sakra málo. Upřímně... Během čtení se emoce dostavili asi tak dvakrát třikrát, což je v mém případě hodně málo.
Jak si tedy Co když jsme to my stojí? Slabé tři hvězdy.
Ale zase na druhou stranu... Nebýt Co když jsme to my nevěděl bych, kdo je Adam Silvera a nechtěl bych si přečíst Oba na konci zemřou... :)

jirka9453
13.06.2020 4 z 5

Souhlasím s komentářem Romana pode mnou, ten konec jsem si taky představoval jiný, bylo mi na konci až smutno že už je to hlavní za mnou a dopadlo to jinak než jsem si přál. Poslední kousky knihy působily alespoň na mě ale i tak, že by se snad mohla konat i dvojka, což bych těm dvěma i přál, protože kluci byli prostě fajn a zajímalo by mě, kam se to celé dostane. Milé a líbivé čtivo. :-)