Čo ak sme to my

Čo ak sme to my https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418876/bmid_co-ak-sme-to-my-fE0-418876.jpg 4 431 105

Arthur trávi prázdniny v New Yorku a práve Broadway ho naučil, že vesmír vás môže prekvapiť nezabudnuteľnou romancou vtedy, keď to najmenej čakáte. Ben je presvedčený o tom, že vesmír sa nemá čo starať do jeho života. Ak by mu totiž kryl chrbát, určite by teraz nesmeroval na poštu, aby odoslal balík s vecami po bývalom priateľovi. Môžeme len hádať, čo si nevyspytateľný vesmír na nich oboch prichystal, keď sa rozhodol skrížiť im cesty práve na pošte. Čo ak nič? A ich životy sa uberú rôznymi smermi. Čo ak všetko? A ich príbeh čaká šťastný koniec. Čo ak?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

What If It's Us , 2018

anet8843
03.11.2019 5 z 5

Na knihu jsem se neskutečně těšila, protože miluju oba autory. Adam Silvera mi sedí nejen svým stylem psaní, ale hlavně miluju tu jeho poetickou tragičnost (kdo nečetl More Happy Then Not - udělejte to!), a jak nedělá z YA něco méně duchaplného, jeho příběhy mají hloubku, filozfii a poetiku. Becky Albertalli mi dala jednu z mých největších srdcovek Tedy Probuzení SS - která je prostě sladká jako blázen. Když jsem se dozvěděla, že tito dva autoři napsali společně knihu, tak jsem si řekla "Cože? to přece nejde, aby královna přeslazených happy endů a mistr konců, které lámou srdce napsali něco společně? - čí koncept jako vyhraje???
Knihu jsem přečetla za jeden den. Nemohla jsem jinak. Na začátku jsem se děsila, že nepoznám, kdo napsal čí pohled, ale velmi brzy to bylo jasné, rukopis obou autorů je naprosto patrný, a záhy mi i došlo, že nápovědou jsou i jména hlavních hrdinů.
Někdo tu psal, že je to přeslazené. Nemyslím si - hrozně scén bylo vyloženě trapných, bolestivých, zvláštních... prostě jak se dá ve vztahu dvou zmatených teenagerů očekávat. Místy tam byl cukrkandl, ale snesitelný. Hodně momentů bylo vyloženě komických, postava Dylena je fakt úžasná, hodně dodávala knize na komičnosti. Ano, je to o naivní představě lásky na první pohled, což dle mého k jejich věku naprosto patří, ale samotným aktérům na konci dojde, že to nestačí.
Neodpustím si nakousnout jedno téma. Ve své dizertaci se věnuji queer knihám, takže se na některé aspekty YA literatury zaměřuji. Tady jsem velmi očekávala, jak se autoři poperou se sexuálními scénami - Becky se jim úspěšně v knihách vyhýbá, Adam s nimi nemá problém. Obecně si myslím, že ač se YA literatura v dnešní době profiluje jako hodně otevřená, ale i přesto prostě homoerotické scény nejsou pořád k dispozici tak rozsáhle jako ty hetero. Proč? Protože je to komplikovanější? To mě naopak fascinuje, chci si přečíst knihu, kde bude milostný akt popsán s aspekty pohledu pro mládež. Tady se mi líbilo, že v pasážích Arthura, které sám psal queer autor, byly zaznamenány přesně ty myšlenky, které snad napadají každého homosexuála před prvním stykem - kdo? co? kam? jak? Beckyna část vyzrála tím, že pro Bena to nebylo poprvé, a protože ona měla za úkol popsat akt, tak to bylo jen velmi schématické načrtnutí. Škoda, i když čtu i knihy v angličtině, tak pořád zůstává jen Dej mi své jméno, od Nesse Nejdelší den Adama T. a More Happy Then Not, kde jsem četla vyloženě sexuálně explicitní scény v YA. Kdyby náhodou někdo z Vás znal další, ráda uvítám typy, chci to zapracovat do disertační práce.
LEHCE SPOILER: Čekala jsem, kdo nakonec vyhraje ve svém konceptu. Sázela jsem na Becky. A překvapivě vyhrály koncepty oba. Kniha sice dopadla, tak jak se dá čekat od Adama Silvery, včetně hodně zamyšlení filosofického ražení, ale s Beckyinou nadějiplností.
S knihou jsem ve výsledku spokojená.

sgjoli
03.11.2019 2 z 5

POZOR, MŮJ KOMENTÁŘ MŮŽE BÝT LEHCE SPOILEROVÝ!

Teda na to, jak mám LBGT romány většinou ráda, tak tady jsem se bohužel dost trápila.

Obecně mi dost nevyhovuje koncept lásky na první pohled, kdy se dva lidi znají sotva deset minut, prohodí spolu pár slov a už jsou do sebe beznadějně zamilovaní a vypadá to na konec světa, když nebudou spolu. A to byl u této knihy největší problém. Oba hlavní hrdinové stavěli vztah absolutně na ničem. Růžové brýle, komunikace mezi nimi dost špatná, chemie mezi nimi nulová. Za mne fakt ne-e. Celý vztah byl dost uspěchaný, rychlý a pro mne tak bohužel dost nereálný. To, co oba hrdinové tvrdili, že cítí, jsem jim prostě nedokázala věřit.

Další problém byl pro mne v tom, že většinu postav poznáváme jen povrchově. O to smutnější to je, když jsem tento pocit měla i u hlavních postav, což bych u tohoto typu příběhu fakt nečekala.

Do půlky knihy jsem dokázala udržet pozornost, ale v druhé půlce jsem se začínala dost nudit a začínalo mi být skoro jedno, co se bude s hlavními hrdiny dít. Cítila jsem nutkání přeskakovat.

Dvě hvězdy tak dávám za to, že autoři mají milý, nenáročný styl psaní, a také za vedlejší postavu Dylana, který byl zábavný - jako postava mne bavil nejvíc.

Mrzí mne to... Nemohu si pomoct, ale co jsem tak sledovala reakce ostatních čtenářů, mám dojem, jako bych četla úplně jinou knihu... :-(

Babouš
03.11.2019 5 z 5

Měl jsem velký očekávání a tahle kniha je snad ještě předčila. Dva nejlepší autoři young adult literatury, dva hrdinové, do kterých se zamilujete po prvních pár stránkách, a jeden příběh, který vás zahřeje u srdce, ale zároveň to není kýč s jednorožci a duhou. Závěr hodně nečekaný!

HankaHail
03.11.2019 3 z 5

Velice jsem se na knihu těšila a těšila jsem se tak moc, že jsem si ji objednala v originále. Pro mě bohužel zklamání. Příběhy Becky i Adama mám ráda, ale tady jako by ani příběh nebyl. Většinou se nic moc nedělo. Skoro celou knihu jsem měla problém rozeznat, který z hlavních hrdinů momentálně příběh vypráví. Ne že by Ben s Arthurem byli špatní, ale hlavním tahákem příběhu pro mě byly vedlejší postavy. Především Dylan.

Lenny.Wolf
02.11.2019 5 z 5

Tahle kniha je víc sladká než návštěva cukrárny, na druhou stranu zlepší náladu a neztloustnete :D Vážně hrozně cute sladká záležitost pro zlepšení nálady, kór v tomhle nehostinném počasí.