Co když zůstaneme

Co když zůstaneme https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497086/bmid_co-kdyz-zustaneme-AmA-497086.jpeg 4 229 44

Co když... série

Amber Gillsová na studium sice zvysoka kašle, ale po vyhazovu z torontské architektury se její nevázaný život obrací vzhůru nohama. Nejlepší kamarádka Laurie Cavelleové odchází na nátlak veleúspěšných rodičů studovat do rodného Vancouveru. Jedinou útěchou v nepřátelském prostředí je jí zprvu jen blízkost Laurie a znovuobjevená vášeň pro krasobruslení. Dívka bojuje nejen s pedantským otcem, který ji svými penězi a postavením na fakultě drží v šachu, ale také s ambiciózními spolužáky. Mezi nimi vyniká především Lauriin spolubydlící, pohledný snaživec Emmett Sorichetti, s nímž Amber kvůli náročnému projektu uzavírá výhodnou dohodu. Emmett se postupně stává víc než jen spojencem z nutnosti a odhaluje jí své pečlivě střežené soukromí. Také Amber odkládá svoji přezíravou masku a zjišťuje, že předsudky se nevyplácejí a nezávazný vztah s medikem Colem jí pomalu přestává stačit. Dokáže se Amber vymanit z role zpovykané drsňačky a překonat letité trauma, kvůli němuž zanevřela na vážné vztahy?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Red

What if We Stay , 2021

Lucyk01
02.09.2022 4 z 5

Recenze na druhý díl série Co když... je TADY!!

Na druhý díl jsem se těšila hned, jak jsem přečetla Co když se utopíme. Byla jsem zvědavá, co skrývají postavy Amber a Emmett

Kniha se čte snadno a rychle stejně tak, jako je to u prvního dílu.

Na začátku Amber mi byla nesympatická a vše brala jako samozřejmost a na lehkou váhu. Přišlo mi to naivní. Emmett byl od začátku můj miláček, zlatíčko a ona se k němu chovala hnusně, dost povrchně.

Ale bylo hezké sledovat, jak postupem knihy se Amber mění a mění i ty své myšlenkové pochody. Samozřejmě že k lepšímu.

Délka kapitol byla pro mě dostačující a miluju, jako u ostatních knížek, dva pohledy, ale bohužel u této autorky se budu a i vy budete muset smířit s tím, že tam je jen jeden pohled. U této knihy je to Amber. Zrovna u tohoto dílu bych uvítala i pohled Emmett.

Kniha byla z dějového hlediska vyvinuta dobře, v nějakých částech se dal děj odhadnout, domyslet. Klasické pohodové, rychle čtení.

První díl byl stejně o chlup lepší, protože postavy mi více přirostly k srdci ️ a jsem zvědavá, co nám přinese třetí díl v této sérii. Zatím u mě vede Co když se utopíme.

tereza9371
27.08.2022 5 z 5

Oba hlavní hrdiny jsem chápala, bližší mi byl ale Emmett. Tak nějak jsem se do něj vcítila víc než do Amber. Dohromady mě moc bavili, jedním slovem slaďoušci. Přiznám se ale, že na začátku jsem měla nutkání proplesknout Amber a na konci zase Emmetta.

Přestože se začátek vlekl, kniha drží krok s prvním dílem, což znamená skvělou čtivost a nálož emocí.

Příběh sebevědomé, bohaté a naoko lehkovážné Amber a jejího naprostého protikladu Emmetta. Jestli jste zvědaví, jak se vyvine vztah mezi těmito odlišnými osůbkami a jak se popasují s životními nástrahami, nenechte se dvakrát pobízet a taky si knihu přečtěte.

Sarah mě opět nezklamala a už se těším na příběh Hope.

IG: vesnicka_knihomolka

Terka18
27.08.2022 5 z 5

Úžasný romantický příběh. Plný bolesti, lásky a pochopení. Ze začátku jsem si říkala, že takto se rodiče Amber nemůžou chovat a proč se vlastně tak chovají. Nakonec se všechno vysvětlilo. I Emetuv osud se vybarvil. Příběh mě bavil. Slza mi ukápla a ke konci jsem doufala v happy end. Emet byl zlatíčko.

Fallon443
11.08.2022 2 z 5

Kniha mi přišla šíleně zdlouhavá a myslím, že ani nemusela mít tolik stránek. Celkově mi vůbec nesedla. A to mě mrzí, protože jsem se na ni hodně těšila.

biki
09.08.2022 3 z 5

V poslední době se mi opakovaně stává, že si v knihovně vyberu ne úplně dobře. Jo, dokázala jsem pochopit jednání Amber i Emmetovy důvody. Ambeřini rodiče mi zpočátku také byli protivní než se vysvětlilo, proč se zachovali takovým způsobem. V knize je opravdu nastíněno několik vážnějších témat, jenže děj se načal neúměrně natahovat a v druhé polovině jsem se už slušně nudila. Jednání obou hlavních hrdinů, překvapivě spíše Emmeta, mi začalo připadat až hystericky přepjaté a nezralé, což by asi tak mohlo odpovídat jejich věku. Fakt už asi tento typ příběhů ze střední či vysoké není pro mně.

tyna_01
08.08.2022 5 z 5

Amber a Emmet, jejich příběh jsem fakt hltala,.. ️ Na jedné straně dívka, která je flegmatická, bez cílů, pohrdající autoritami. Na druhé straně její protiklad Emmet, který věděl, co chce dělat, měl jasný cíl a pro něj byl schopný udělat cokoliv.
Moc se mi líbil celý vývoj jejich vztahu a postupné odhalování životních osudů nejen Amber a Emmeta, ale i pochopení chování jejích rodičů, které jsem hodně odsoudila. Ale jak to tak bývá, každé chování má nějaký důvod a ten se taky dozvíme.
Těším se i na třetí díl a doufám, že i tam se promítne Amber a Emmet, protože jsem si je dost oblíbila, i když jsem s počátečním chováním Amber vůbec nesouhlasila .

jitka_dankova
08.08.2022 4 z 5

(SPOILER) I když to zprvu nevypadalo, šlo o hodně náročný young adult příběh, o kterém stále nevím, co si vlastně myslet. Nečekejte žádné lehké čtení.

(pozor spoiler) Sice začátek vypadá roztomile - protivná holka se nedobrovolně začne přátelit s jedním snaživým šprtem - ale jak se začaly nabalovat problémy a postavy se začaly jeden druhému otevírat, bylo mi z knihy spíš úzko. Nechápejte mne špatně, myslím, že je na místě psát o tématu, když je někdo ve vztahu nucen k sexu a když jsou společností vystavěná očekávání od žen i mužů vlastně proti přirozenému stavu věcí a moc uspěchaná. Ale prostě to téma bylo náročné, postavy byly ve složité situaci, bylo mi z toho smutno, co se jim stalo. A do toho se autorka pouští do náročného konceptu rozdílných sociálních vrstev, problémů chudých atd. No, aby toho nebylo málo, v knize silně rezonuje i téma nedůvěry. Nejen ve vztahu k rodičům. Prostě když hlavní hrdina po tom všem hlavní hrdince v něčem nevěřil, strašně mne to dostalo a plakala jsem. I po udobření ve mně akorát zůstal takový hořký pocit zrady a necítila jsem se dobře, jako když čtu knihy, které víc staví na romantice a důvěře a tak. Čtyři hvězdičky má ode mne kniha právem, kvalitní je, ale vracet se k ní určitě nebudu.

Knihu jsem četla bez návaznosti na první díl. Myslím, že to nevadilo.

MamaKnihomolka
01.08.2022 4 z 5

Příběh o znovunalezení směru, zápalu pro věc, vracení ke kořenům, o prozření, upřímnosti a o tom, jak dokáží rány z minulosti ovlivnit budoucí život. To a ještě víc je příběh o Amber a Emmetovi.
Prvním díl (Co když se utopíme) se mi i přes rozporuplné prvotní reakce moc líbil a druhý jsem si nemohla nechat ujít.
Námětem mi to dost připomínalo knihu Cítit znovu od Mony Kasten, tudíž jsem už od sté strany předpokládala, jak se bude příběh vyvíjet. Ale ne. Byl to úplně jiný příběh! A možná i lepší!
•••
Hlavní postava Amber mi ze začátku moc sympatická nebyla. Působila na mě jako rozmazlená holčička bohatých rodičů, která si myslí, že může všechno a je naštvaná a protivná na celý svět. Ale postupně když se člověk dozvídá, jak dokázaly její rodiče ovládat její život, je vám ji zase líto a postupně si k ní vytvoříte vztah.
Mám ráda když se postavy během příběhu vyvíjí, a tady o tom rozhodně není pochyb. Takže za mě palec nahoru!
•••
Jediné co mě zklamalo tak byl konec. Nijak jsem ten zvrat neprožívala. Chyběl mi takový ten náboj. A celkově vše na konci bylo moc rychlé. Jako kdyby to autorka už chtěla mít za sebou. Škoda.
Lze předpokládat, že i u třetího dílu (Co když uvěříme, který vyjde v září) můžeme čekat skvělý příběh a postavy a doufat, že s koncem si autorka poradí líp.

lihate
11.07.2022 4 z 5

Sarah Sprinz si mě získala již prvním dílem série Co když... Příběh o Laurie a Samovi byl úžasný, ale příběh o Amber a Emmetovi se mi líbil ještě snad o trošku více.

Klidná slow-burn romantika z vysokoškolského prostředí, která si vás získá už třeba jen úžasným stylem psaní. Strany ubíhají velice rychle a i přesto, že má kniha přes čtyři sta stran, jsem se snad nikde nenudila.

Amber mi ze začátku přišla maličko protivná až flegmatická, na všechno z vysoka kašlala, ale přesně tohle období mě u ní hrozně bavilo. Bylo celkem zábavné sledovat, jak se snaží být skoro bezcitná ale přitom v hloubi duše potřebuje úplně něco jiného.

Kdo mě teda první minimálně polovinu knihy štval, byli rodiče Amber. Ale i za tímto je jistý příběh, který se postupně odkrývá.

Emmet je dokonalý gentleman se srdcem na správném místě, i když to ani zdaleka není všechno, co se o něm dozvíte. V knize je krásně popsané i studium architektury, které je pro Emmeta životní vášní.

Celý příběh bych přirovnala ke knize Cítit znovu od Mony Kasten, takže pokud máte tuhle sérii rádi, určitě vás Sarah Sprinz nezklame.

Kekik
09.07.2022 5 z 5

Druhý díl ze série Co když... A opět maximální spokojenost. I zde jsem párkrát zamačkávala slzy. Je znát, že to nejsou jen romantické knihy prodchnuté erotickými popisy. Ty jsou zde také, ale ne v takové míře, jako u jiných knih. A vůbec to není na škodu. Naopak. Zbývá prostor pro děj. Postavy se vyvíjí. Zvláště Amber projde změnou. A nejen ona. Životní příběh Emmetta je taktéž velmi zajímavý. Jeho nešťastná událost, když mu bylo deset, vhání slzy do očí.
Těším se na příběh Hopa a Scotta.

Zuzana215
06.07.2022 2 z 5

Jsem z toho v rozpacích..Rozhodně to byl tedy lepší příběh než Laurie a Sam...ALE..Emmet mě tam vůbec neseděl, přišlo mi, že to není ten z prvního dílu. Ze začátku to bylo dobré, ale pak přišel nějaký můj osobní blok, který nešel překonat. V jednu chvíli jsem myslela, že to nedočtu. Třetí díl už asi nedám...ŠKODA..

0197
25.06.2022 5 z 5

Stačila mi jedna věta, kterou jsem zahlídla asi na instagramu nebo jak tak koukám, tak možná tady, kde se psalo, že si příběh oblíbí ti, kterým se líbila kniha Cítit znovu a bylo rozhodnuto, že si tenhle příběh za nic na světě nenechám ujít :-). Slow burn romantika, bad girl a hodný kluk, prostředí vysoké školy a to vše čtivě a s citem napsané další talentovanou německou autorkou.

Vůbec poprvé za mé 4leté čtecí období jsem ve volně navazující sérii začala druhým dílem. Zatím to není na pořadu dne, ale první díl si určitě někdy přečtu.

Amber byla ten typ hrdinky, která nehledá vážný vztah, užívá si života a na studium kašle. Ze začátku na vás neudělá zrovna ten nejlepší první dojem ( i když zase vyloženě špatný dojem aspoň na mě neudělala). Byla taková jaká byla. V minulosti prožila něco, co ji dost ovlivnilo. Když potřebovala podporu rodičů, tak se ji nedočkala. Není se čemu divit, že se obrnila. Postupně si jí ale oblíbíte. Nebojte. Nelíbilo se mi, jak na začátku Emmetta hned odsoudila a zaškatulkovala. Ovšem netrvalo dlouho a začali se postupně sbližovat. Romantická linka je v tomto případně nádherná. Líbilo se mi, jak na Emmetta v určité věci (oblasti) netlačila. Jak mu rozuměla a nespěchala na něj. S narozeninovým dárkem to opravdu trefila.

Emmett byl ten typ hrdiny, který je slušný, milý a stydlivý. Má dobré způsoby, je kamarádský a vůči Amber trpělivý a něžný. Co dodat prostě dokonalý :-). Byl to velký snaživec, kterého studium hodně naplňovalo a dělal všechno pro to, aby to někam dotáhnul. Z knihy cítíte jeho vášeň pro architekturu. Jeho rodinná situace není pěkná. Ale pral se s tím moc statečně. Zarazila mě jen jedna věc na konci. Nechci něco vyzradit, řeknu jen, že mě to k němu nesedělo, brala bych pár dní než počáteční vztek odpadne, ale takhle né no. To mohla autorka rozvést nebo udělat jinak.

Celkově mě bavilo studium architektury, kterému je věnováno hodně prostoru. I když má kniha poměrně dost stran, vůbec jsem se nenudila. Naopak. Dost jsem to hltala. Vytknu konec, který byl hodně uspěchaný. To, že chybí epilog by nebyl problém. Ovšem co mě tak trošku štve (a stává se to v knihách často) je, že celou dobu se nám to všechno hezky pomalu vyvíjí, ale pak přijde konec, který je rychle utnutý. Přitom by stačily dvě, tři další kapitolky. Doufám, že v dalším díle na Amber a Emmetta narazíme a těším se na příběh Hope.

Pitbullka
23.06.2022 3 z 5

Bohužel Amber mi vůbec nesedla a její chování mi vadilo po celou dobu příběhu. Emmett byl sympaťák, ale občas bylo jeho chování taky na facku. První díl byl skvělý, tohle bylo takové neurazí, nenadchne a za půl roku si nebudete pamatovat, o čem kniha byla.

kristy.books
20.06.2022 4 z 5

V druhej časti série Co když...sa bližšie spoznávame s Amber (najlepšou kamarátkou Laurie, hlavnou hrdinkou prvej časti) a Emmettom (spolubývajúcim Laurie).

Musím sa priznať, že Amber mi zo začiatku nesedela. Prišla mi arogantná, nepáčilo sa mi, ako sa správala k niektorým ľuďom, ako nič nebrala vážne. Postupne sme ju však lepšie spoznávali, ona určité veci prehodnotia, začala sa správať zodpovednejšie a už aj mne bola viac sympatická. Pred pár rokmi si prešla náročným obdobím, kedy veľmi potrebovala podporu rodičov, no tí sú ju nevypočuli a radšej ju poslali do zahraničia. Ich vzťahy boli pomerne chladné, hoci jej otec ma neskôr milo prekvapil.

Emmett je veľké zlatíčko, hneď som si ho zamilovala - priateľský, dobrosrdečný, pracovitý. Veľmi ľúbil svoju rodinu a urobil by pre ňu prvé i posledné. Zároveň bol však jeho pôvod jeho Achilovou pätou. Táto téma bola preňho citlivá a len málokomu povedal pravdu. Bol to aj kameň úrazu hlavnej zápletky (musím sa priznať, že v tomto momente ma Emmett pekne naštval).

Romantická linka sa vyvíjala pomaly, čo sa mne veľmi páčilo. Užívala som si postupné zbližovanie Amber a Emmetta i to, ako sa mu postupne darilo rozpúšťať ľad okolo srdca Amber. Ona mu zasa pomohlo nadobudnúť sebavedomie, čo sa týka randenia a vzťahu so ženou.

Zo začiatku som si myslela, že tento diel neprekoná jednotku, ale postupne sa autorke podarilo zmeniť môj názor a môžem povedať, že dvojka sa mi páčila o trochu viac.

Čo by som knihe vytkla bol podľa mňa veľmi rýchly koniec. "Konflikt" tiahnuci sa niekoľko mesiacov sa zrazu vyriešil v priebehu pár minút. Škoda, že sme tu nemali aspoň nejaký epilóg.

hana1039
19.06.2022 5 z 5

Už ani nevím, co napsat, protože bych se opakovala a asi se budu pořád opakovat v každém díle, prostě super... Emmerett, trpělivý, přátelský kluk a Amber, holka, která nebrala vážně studium,dokud ho nepotkala... držela jsem pěsti Amber, aby vydržela v té nové cestě, kterou se dala... Na další díl s Hope se moc těším!

Ralemo
13.06.2022 5 z 5

Těšila jsem se na pokračování! První díl o Samovi a Laurie byl skvělý a musím uznat, že tento byl o krapánek lepší.
Amber byla úžasná, talentovaná, mladá slečna, která si prožila svoje muka a bohužel neměla podporu v rodině, proto se dostatečně obrnila proti všemu a postavila kolem sebe nepřístupnou zeď.
Emmet byl miláček už v první knize a jeho příběh byl třešničkou na dortu, milý, hodný, neskutečně ochotný a hlavně bojovník, který prorazil všechny zdi a dostal se nejblíž k Amber. I přes několik překážek a nedorozumění v jejich vztahu nakonec dopadlo vše tak jak mělo. Jejich neskutečná přitažlivost a hra se slovy vážně stojí za přečtení.
Hodně mě bavilo téma architektury, návrhy a nápady a celé dění ohledně firmy Amberiných rodičů. Od knihy se nešlo odtrhnout. Určitě doporučuji. :)

nina3905
12.06.2022 5 z 5

Perfektná kniha! Omnoho lepšia ako prvý diel. Bavili ma najmä hlavní hrdinovia príbehu svojrázna Amber a snaživý Emmett. Jednoznačne knihu odporúčam!

terikus
12.06.2022 5 z 5

První část trošku nůďo, ale pak jsem se nemohla odtrhnout, dokonce jsem si párkrát pobrečela...trošku mi vadí, že se tam nepřekládají určitá anglická slova, v češtině by to vyznělo líp... každopádně doporučuju a hlavně se nenechat odradit začátkem

valika0302
31.05.2022 5 z 5

Začnem tým, že orvá časť ma úplne nenadchla, ale povedala som si, že dám šancu ešte aj druhej časti. Poviem Vám, vôbec to neľutujem! Toto bolo priam skvelé! Milujem hlavné hrdinky tohto typu, ktoré sa hrajú na bezcitné, pritom jediné čo v skutočnosti chcú je aby ich niekto miloval. Amber je presne ten príklad. Nespútaná rebelka, ktorá po tom čo sa vo vzťahu spálila už vyhľadáva len zábavu bez záväzkov. Pochádza z rodiny bohatých architektov, ktorým večere s obchodnými partnermi sú prednejšie ako trávenie času s vlastnou dcérou. Tá sa preto rozhodne študovať preč (v Toronte), no potom čo ju vyhodia, pretože nespraví skúšku (nie preto, že by na to nemala, ale pretože cielene sa neučí), ju rodičia donútia sa vrátiť domov a študovať architektúru na univerzite, kde prednáša aj jej otec, čo sa jej výslovne prieči, dokonca si myslí, že archotektúru študuje len preto, že ju toho tlačia jej rodičia (najmä otec). Jedinou výhodou vrátenia sa späť do Vancouveru je blízkosť jej kamarátky Laurie, ktorú už poznáme z prvej knihy.

Ču ale prekvapí, Emmett, spolubývajúci Laurie taktiež študuje archtektúru a je v nej veľmi dobrý. Zbožňuje jej otca, hlási sa a vie odpovede na všetky otázky, čo ju vytáča a keď ku nej bude milý, automaticky predpokladá (kvôli minulosti), že to je preto, lebo sa chce cez ňu dostať k výhodám, ktoré by mu mohol jej otec poskytnúť. Neskôr sa ale ukáže a aj ona pochopí, že je to fakt fajn chalan, urobia dohodu, on jej urobí projekt do práce a ona mu na oplátku vybaví rande s jej kamarátkou. Začnu spolu tráviť veľa času a vzájomne sa zbližovať. Na konci dochádza k škaredej hádke, pretože keď sa dozvedia, kde sa projekt na ktorom pracovali bude realizovať, Emmett ju obviní, že o tom vedela a rozíde sa s ňou. Tu vidím trošku nedostatok, pretože táto časť je podľa mňa veľmi krátka a zrýchlená a zrazu su opäť spolu a sme na konci knihy. Chýbalo mi tu trošku viac to rozviť, ukázať, prečo jej zrazu len tak odpustil (aj keď ona v tom naozaj bola nevinne). Príbeh ale celkovo hodnotím pozitívne, podobá sa mi to trošku na Cítiť znova od Mony Kasten, čo je len plus, pretože je to jedna z mojich najobľúbenejších častí.

Hodnotenie: 5/5

Andrejka91
24.05.2022 4 z 5

Musím se přiznat, že první polovina knihy mě moc nebavila a musela jsem se do čtení trošku nutit. V druhé polovině se ale děj rozjel a knížka mě začala moc bavit.
Proto strhávám jednu hvězdu, jinak to byl moc krásný příběh. Možná první díl mě bavil o trošku víc, ale autorka je moc šikovná a těším se na její další knihu.

Britská Kolumbie

Sarah Sprinz