Co jsme si nikdy neřekli

Co jsme si nikdy neřekli https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428001/bmid_co-jsme-si-nikdy-nerekli-Lk3-428001.jpg 4 290 69

Šestnáctiletá Mehrín Miahová bojuje s úzkostmi a depresí. Tento Chaos, jak tomu říká, pohlcuje její mysl a dávno už přebral kontrolu nad jejím životem. Mehrín je neuvěřitelně nešťastná. Má pocit, že už to dál nezvládne, že musí zmatek v hlavě nějak ukončit. Uchýlí se proto k tomu nejradikálnějšímu řešení. Přihlásí se na stránku MementoMori – server, který spojuje uživatele do skupin a určuje jim čas a metodu smrti. MementoMori propojí Mehrín s Carou Sandersovou a Olivií Castletonovou, dvěma cizinkami, které bojují s vlastními zákeřnými démony. Když se však začnou děvčata tajně scházet, ukáže se, že nejsou až tak odlišná a najdou jedna ve druhé pochopení. Ačkoli je dohromady svedlo nutkání sáhnout si na život, vznikne mezi nimi hluboké přátelství a dívky si žačnou uvědomovat, že pokud vyhledají pomoc, jejich životy bude mít smysl žít. Rozhodnou se ukončit dohodu se serverem MementoMori. Osud je ale krutý pán a MementoMori je nenechá odejít tak snadno. Začíná vražedně nebezpečná hra, která poštve dívky jednu proti druhé... Silný a emocemi nabitý debut autorky Yasmin Rahmanové o přátelství a síle přežít.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

All The Things We Never Said , 2019

Marbla2004
20.09.2020 5 z 5

Knížka naprosto splnila má očekávání. Nebyla to úplná oddechová četba vzhledem k tématu knihy, ale rychle se četla. Konec jsem čekala trochu jiný, ale tento měl taky něco do sebe. Hezky vykreslené postavy.

janyska13
12.09.2020 4 z 5

Asi trochu špatně zvolená kniha na moje momentální rozpoložení. Ale i tak se mi líbila, což u této knihy vyzní možná špatně. Je věrohodně napsaná, mrazilo mě z ní. Toto téma si zaslouží více knih.

barbb8k
27.08.2020 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že knihu odložím, protože mi nedělaly dobře ty témata, o kterých kniha je. Bylo mi celkem nepříjemné o nich číst, když se s jedním z nich potýkám v rodině (to nepíšu proto abyste mě litovali nebo psali).

Jinak se kniha četla sama. Měla jsem ji přečtenou hodně rychle, děj velmi rychle ubíhal a byl opravdu originální.

Na začátku knihy mi připadaly všechny tři hlavní hrdinky velmi sympatické, ale časem jedna z nich začala být hodně namyšlená a sobecká a to mě rozčilovalo.

Knihu jsem četla v knižní štafetě, takže jsem navíc ke čtení měla i poznámky a obrázky od holek, což jsem si velice užila.

TATO KNIHA URČITĚ NENÍ PRO VŠECHNY.
TAKŽE SI PRVNĚ POŘÁDNĚ PROMYSLETE, JESTLI JI CHCETE OPRAVDU ČÍST.

4,5/5⭐

Rézi
27.08.2020

Líbil se mi v tom ten optimismus:)

tadobra
26.08.2020 2 z 5

moc se mi to nelibilo, cekala jsem daleko vic. za me podprumerna ya.

Horalka5
18.08.2020 5 z 5

Autorčina kniha pojednává o třech odlišných dospívajících dívkách, přičemž ani jedna z nich to nemá v životě lehké, které dohromady svede jedna internetová stránka... :)

jana4084
14.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi velice líbila, ačkoliv téma ohledně sebevraždy není příjemné. Musím říct, že jsem se dost viděla v Mehrín, ohledně jejích myšlenek. A o to víc si mě kniha získávala. Pořád jsem čekala, že ona stránka, na kterou se dívky přihlásily, bude nakonec ta dobrá (že chce po nich špatné věci, aby došli k uvědomění a nakonec si to rozmysleli). Ale tak se nestalo...bylo to ještě zajímavější. Setkáváme se zkrátka se třemi dívkami, jenž každá má svůj příběh. Ten je svedl dohromady. A otázkou zůstává...opravdu nepůjde o život? Tahle kniha ve mně zanechala tolika myšlenek i husí kůži...

Ditules
03.08.2020 4 z 5

Super čtení nejen pro náctileté. Moc se mi líbilo grafické ztvárnění vnitřních démonů děvčat.

Anna 13
31.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsem se velmi těšila...
Toužila jsem po světě young adult a byla nadšená tím, že zase vyšla kniha, která se zabývá vážnými tématy.
Musím ale říci, že jsem velmi zklamaná...

Začnu plusy - kniha je velmi čtivá a žene čtenáře kupředu. Já jsem dala na jeden zátah přes dvě stě stran a pak se divila, že jsou už dvě v noci. Takže pravdou je, že vás nudit nebude. Zajímavé je i ojedinělé typografické zpracování, které se k hrdince, které bylo přiřazeno, velmi hodí. Působí naléhavě, jako by záleželo na každém slovu. Na každém.
Tohle jsem ocenila.

Nicméně - rozhodně bych knihu nepřirovnávala ke "kontroverznímu, místy až šokujícími thrilleru." Thrillerem se tato kniha vůbec nedá nazvat a nechápu, že tohle označení někoho vůbec mohlo napadnout. Čekala jsem, že se to tak odprostředka rozjede, že holkám začne hrozit třeba i nějaké nebezpečí ze strany temné webové stránky, ale to se nestalo.
Navíc mě naštval sluníčkový konec. Jako takhle - já chápu, že je kniha určená mladším čtenářům a lidem, které trápí podobné problémy jako zdejší hrdinky. A že tím, že u nich to skončí všechno tak dobře, dostává čtenář naději a tak dále. Chápu to. Ale má být tohle terapeutická kniha? Jestli ano, tak fajn. Ale myslím, že v životě to není všechno tak jednoduché, ihned vyřešené a optimistické. Prostě to nepůsobilo realisticky...

Přes to všechno, co jsem popisovala výše bych se ještě přenesla, ale mě vážně zarazilo, jak jsou problémy v knize řešeny povrchně.
Máme tu dívku, kterou zneužívá přítel její mámy.
Máme tu dívku, která se viní ze smrti vlastního táty.
A máme tu dívku, která trpí depresemi, úzkostí a od svých psychických problémů si ulevuje sebepoškozováním.
Tohle všechno je neuvěřitelná síla. Něco velkého, co vyžaduje hodně odvahy o tom psát. A já nedostala to, co bych očekávala. Všechny tyto záležitosti tu slouží jako důvod pro sebevraždu, ale ne jako něco, čemu by náležel hlubší popis a prozkoumání. Četla jsem o tolik lepších románů, jejímž motivem byla vina. O tolik lepších příběhů, ze které se valí tuny deprese na samotného čtenáře... Dusivé a bolestné knihy o zneužitých dívkách.
A to, jak byly v této knize pojaty sebevraždy, o tom ani nemluvím. To bylo vše tak těžko uvěřitelné a tak divné...

Já prostě fakt nevím. Asi si pro tyhle témata nemohu chodit do světa young adult. Přesto jsem četla tolik dobrých knih na podobná témata z tohoto žánru, že se nebudu omlouvat za to, že čekám hodně.

Ty knihy, od kterých jsem dostala to, co jsem očekávala a ještě víc: Ten, kdo sedí v koutě; Hledání Aljašky; Bez naděje; Jedna želva za druhou; Uvnitř mé hlavy; Tíha vesmíru; Důvod dýchat; Odpusť mi, Megan; a moje nejoblíbenější pokud jde o téma sebevraždy Odpusťte mi, váš Leonard.
Těmto knihám stojí za to věnovat pozornost.

Verys58
31.07.2020 5 z 5

Čekala jsem od knihy asi trochu víc, ale jednoznačně má všechny hvězdy.
Zatím ještě spadám pod Young Adult stále, ale určitě by si knihu měli přečíst i rodiče dospívajících.
Jak bylo vidět, rodiče Mehrín si ničeho nevšimli a ona trpěla.

Kniha mi přiblížila, jak se může cítit člověk s úzkostí a depresí, jelikož jsem naštěstí ničím takovým nikdy netrpěla.

BetyN.
31.07.2020 5 z 5

Knihu Co jsme si nikdy neřekli by si podle mého názoru měl přečíst (nejen) každý teenager. Velmi citlivým způsobem řeší hned několik komplikovaných témat (deprese, ztráta blízké osoby, sebepoškozování, znásilnění...). Nebylo pro mě snadné ji číst, protože mě hodně zasáhla. Já u knih nikdy nebrečím a tady i nějaká ta slzička ukápla. Kniha je sice natolik čtivá a chytlavá, že by se dala přečíst za chvilku, ale za sebe doporučuji číst pomaleji, abyste si to opravdu prožili a užili. Pusťte se do ní, nebudete litovat. Tenhle křehký příběh plný emocí si nejde nezamilovat.

Luccinda
29.07.2020 5 z 5

Tento emocemi nabitý román si mě naprosto získal. Postavy Mehrín, Cary a Olivie jsou tak živě a reálně vykreslené, že jsem měla pocit, jako by byly skutečné. Jejich propracované charaktery mě donutily si je zamilovat a prožívat s nimi jejich příběh od začátku až do konce. Dokázala jsem se skvěle vcítit do jejich pocitů, což ale z knížky nedělalo vůbec jednoduché čtení. Mezi emocemi převládal smutek, zoufalství a deprese a při čtení mi mnohokrát bylo až úzko. Rozdílnost hlavních hrdinek autorka podpořila tím, že u každé z nich trošku odlišila formát textu a styl psaní. Nejvýraznější v tomto ohledu byly kapitoly Olivie, které byly psané formou krátkých a úderných vět.

Navzdory poměrně dlouhému rozsahu se knížka čte úplně sama, příběh vás pohltí a na konci vás vyplivne emočně totálně vyždímané. Při čtení jsem se neubránila slzám, téma pro mě bylo velmi silné, a přestože bylo podané citlivě, příběh mě hodně zasáhl. Knížka má opravdu velký přesah, zabývá se důležitými tématy, o kterých je třeba mluvit, a myslím si, že pro spoustu mladých čtenářů by mohla být velmi důležitá.

Tereza035
07.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha, kterou by si především dospívající měli přečíst. Autorka se s řešením vážných témat poprala bravurně a zpracovala je do velmi hezky napsané knihy. Velké plus na knížce je její čtivost a to jak vám strany ubíhají pod rukama, takže i na tloušťku knihy jí máte opravdu rychle přečtenou. Kniha se zabývá tématy jako je například sebevražda, sebepoškozování, deprese, tělesné postižení a celkově psychické poruchy. Příběh je psán hned z tří pohledů a to hlavních hrdinek. Oliviin pohled je navíc velice zajímavě napsaný (to poznáte při čtení knihy) a Mehrínin pohled je víceméně z vlastní zkušenosti autorky, která dříve také měla psychické problémy. Navíc je toto kniha u které jsem měla poprvé a to dokonce několikrát na krajíčku. Jednoznačně vám knížku můžu doporučit. Jediné co mě trošku mrzí, že v knize nebylo dovyřešeno, jak to dopadlo se serverem MementoMori a kdo za ním stojí, ale to je jen taková maličkost, takže dávám zasloužených 5* a je to kniha ze které si určitě něco odnesete:)

Sixtinka144
18.06.2020 5 z 5

První co musím vyzdvyhnnout je krásná barva knížky, která mě hned na první pohled zaujala. Celkově je ta obálka taková minimalistická a hezká, což je něco pro mě. O knížce jsem nevěděla absolutně nic, nečetla jsem si anotaci ani jsem s nečetla žádné recenze, jen jsem ji dost často viděla na instagramu u lidí, které sleduji a viděla jsem tam dost vysokých hodnocení. Takže když jsem se šla do Luxoru jen "mrknout" (všichni to známe, že :D), tak jsem si ji s sebou musela odnést. Hned jsem se do ní pustila a ten děj šíleně rychle odsýpal. Příběh je vyprávěný z pohledu tří dívek, z čehož je jedna nejvíce propracovaná ( Mehreen), což je vlastně tak trochu sama autorka, protože hned na začátku knížky se dozvídáme, že sama trpěla depresemi a myslela si, že je na všechno sama. Knížka pojednává o dost závažném tématu a podle mě to zvládla vážně bravurně. Každá dívka měla jiný problém, kvůli kterému si chtěla vzít život, ale postupně zjištují ,že jim konečně někdo rozumí a má je rád. Trošku jsem ke konci knížky slzela, ne že ne. Užívala jsem si příběh, líbilo se mi zpracování deprese jako " chaosu", jak ho popsala jedna z hlavních postav. Taky zpracování textu je skvělé ( hlavně u Olívie, kde se text různě sype a točí). Za mě vážně dobrá YA knížka, kterou by si měli přečíst hlavně mladší slečny, které mají nějaké problémy. Za mě 4.5*/5* a určitě ji mohu doporučit i starším.

kucharikovaa
14.06.2020 4 z 5

Jedním slovem: síla

martinakraus
24.05.2020 4 z 5

TRIGGERS: Sebevražda, sebevražedné myšlenky, sebepoškozování, sexuální zneužívání, znásilnění, deprese a úzkosti, panické ataky.

Tohle rozhodně není knížka pro každého. Velmi silný příběh propletený mentálními nemocemi, fyzickým postižením, sexuálním zneužíváním a to celé zabalené do sebevražedného paktu tří zcela odlišných dívek se zcela odlišnými životy.
Jestli se potýkáte se zmíněnými triggery, prosím, prosím, PROSÍM. Vážně zvažte, jestli tuhle knížku budete číst. A i pokud ano, nespěchejte s tím, dávkujte si to, dejte si na čas.
Příběh je velmi čtivě psaný (ačkoliv kapitoly Olivie jsou psané ve velmi specifickém formátu, který nemusí být ke čtení příjemný), je uvěřitelný a reálný. Líbí se mi jak autorka klade důraz nejen na důležitost odborné pomoci, ale také zdravých vztahů a otevřené konverzace v rodině a mezi přáteli.

KuroHaru
24.05.2020 4 z 5

Fajn kniha pro young adults, která uvěřitelným způsobem řeší problémy mladistvých, jako je sebepoškozování, zneužívání, nepochopení ze strany rodiny atp. Sice už nespadám do cílové skupiny, ale i přesto, že se mě tato témata už tak nedotýkají, ráda si občas přečtu něco i z tohoto soudku jako oddechovku.

lukyli154
21.05.2020 4 z 5

Velmi čtivá kniha, která zpracovává ožehavé téma psychických poruch a stavů. Plný počet bodů nedávám z důvodu předvídatelného konce a nedopadení všech"padouchů".

Adél784
04.05.2020 5 z 5

Strašně moc čtivá a originální kniha, která se zabývá důležitými tématy. Oblíbila jsem si všechny tři hlavní hrdinky:)Všechny mi byly moc sympatické:)
Jedna z nejlepších knih z nakladatelství z Yoli.
6/5 strašně moooc doporučuji :)

Knižní střípky
27.04.2020 5 z 5

Uff, opět další young adult kousek, který mě zasáhl. Kniha byla výborná, ale tak strašně bolavá. Autorka zde zpracovala tolik závažných témat, že se čtenáři až tají dech. Deprese, zneužívání, pocit viny, nezájem okolí, lhostejnost vlastní rodiny, toho bylo tolik..... Problém každé z děvčat byl jiný, ale všechny byly opravdu závažné a alarmující. I když kniha zpracovává opravdu vážné věci, je zde i cítit naděje, měla jsem radost, že se holky skamarádily, že si byly jedna druhé oporou. Autorce děkuji za zpracování těchto témat a věřím, že tato kniha by mohla pomoci osamělým a nešťastným dospívajícím dušičkám.