Čo je život? Päť pozoruhodných myšlienok o biológii

Čo je život? Päť pozoruhodných myšlienok o biológii https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506649/bmid_co-je-zivot-pat-pozoruhodnych-mysli-k7t-506649.png 4 14 4

„Jedinečný sprievodca zázrakmi a zložitosťou života.“ Bill Bryson Svetoznámy biológ Paul Nurse zasvätil kariéru odkrývaniu tajomstiev bunkového života. V knihe Čo je život? sa podujal na neľahkú úlohu vysvetliť, čo znamená byť nažive spôsobom, aby tomu porozumel každý čitateľ. Na spoločnej ceste za poznaním autor krok za krokom objasňuje päť zásadných princípov, na ktorých stojí biológia – bunka, gén, vývoj prirodzeným výberom, život ako chémia, život ako informácia. Nurse predstavuje čitateľovi osobnosti, ktoré sa postarali o najväčšie pokroky vo vedeckom výskume. Čerpajúc zo svojich skúseností z laboratória či mimo neho rozpráva o zdolávaní prekážok, o šťastných náhodách a vzrušujúcich chvíľach historických objavov. Autorov štýl pulzuje úžasom z bohatstva života, ale aj naliehavosťou úlohy, ktorú v súčasnosti zohráva biológia. Ak chceme zvládnuť všetky dnešné problémy ľudstva – od klimatickej zmeny cez pandémie až po biodiverzitu a potravinovú bezpečnosť – musíme v prvom rade pochopiť, čo je život.... celý text

Literatura naučná Věda Přírodní vědy
Vydáno: , Aktuell

What is Life? Understand Biology in Five Steps , 2020

hu_87
17.10.2021 4 z 5

No takhle - nejdřív je třeba si ujasnit to, komu zhruba je knížka určena. Jinak bude reagovat člověk biologií nedotčen a člověk, který z přírodních věd minimálně maturoval, k tomu se o přírodu zajímá atp.
Ti z první kategorie - biologií nedotčení - těm je primárně knížka určena. A je sepsána dobře, srozumitelně, překladatel taky odvedl kvalitní práci, takže je tam znát jakási "uživatelská přívětivost".
Ti, kteří něco o přírodních vědách už ví, z knížky nebudou mít takový užitek, jako lidé biologií nedotčení.

Ono je to znát už z toho názvu. Biologie v pěti lekcích (5 delších kapitol, kde autor rozebírá různé zajímavosti a zákonitosti z přírodních věd) - nejedná se o odbornou učebnici nebo studii. Prostě je to pěkně napsaná, útlá knížečka, která si klade za cíl rozšířit znalosti biologie mezi širší publikum. A to se povedlo. Takže opravdu nerozumím hodnocení s jednou hvězdou...

McBerny
29.08.2021 1 z 5

Zklamání, nic než zklamání.Zajímala by mě motivace k napsání této knihy…

IHT
29.08.2021 4 z 5

Dost smisene pocity, hlavne mi neni jasne, kdo ma byt cilova skupina. Kapitoly Bunka a Gen jsou tak na urovni stredoskolskeho uciva (a velmi strucne), Evoluci popsal Dawkins v nedavno vydanem Rozchodu s Bohem mnohem lepe (urcen pro mladez). Snad jen posledni dve kapitoly mohou byt pro laickeho zajemce inspirativni a prinosne.
Preklad je pekny, knizka je utla. Predstavu, jak "rozpoznat" zivot ctenar ziska, ale jednoducha "definice" nabidnuta neni.
Osobne mi autoruv styl tak uplne nesedl, na to, ze ma teprve 72 let mi prisel jeho styl takovy "starouskovsky", takove vzpominani na stare dobre casy. Opakovana informace, ze Sanger ziskal dve Nobelovy ceny (vzdy uvedeno s vykricnikem!) mi prisla takova samoucelna (resp. ze cilem bylo upozornit, ze i autor ma tu Nobelovku a ze se se Sangerem osobne potkaval). :)

los
25.07.2021 4 z 5

jednoduchý, shrnující výklad, určený spíše začátečníkům, v pěti okruzích (buňka, gen, evoluce přírodním výběrem, biochemické procesy a informace) přibližuje, co lze považovat za živou entitu

evoluce biologie genetika vznik života život molekulární biologie buňky kvasinky

Autorovy knížky

Paul Nurse
britská, 1949
2021  76%Biologie v pěti lekcích: Co je život?

Kniha Čo je život? Päť pozoruhodných myšlienok o biológii je v