Biologie v pěti lekcích: Co je život?

Biologie v pěti lekcích: Co je život? https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472614/bmid_biologie-v-peti-lekcich-co-je-zivot-mSj-472614.jpg 4 14 4

Otázku po původu a podstatě života si lidé pokládali odnepaměti, ale odpověď na ni se po většinu historie nesla v duchu domněnek a více či méně podložených spekulací. S rozvojem genetiky, evoluční, molekulární a buněčné biologie ale vědci získali nové nástroje, které jim umožnily hledat odpověď na tyto věčné otázky přímo na hranicích mezi živým a neživým a dovolily jim zkoumat nejzákladnější rysy, které činí život životem. Pokrok, jehož jsme na tomto poli dosáhli, se ve své populárně-naučné knize rozhodl přiblížit britský genetik a nositel Nobelovy ceny Paul Nurse, který se po schodech vybudovaných z pěti základních myšlenek biologie pokouší vystoupat až na vrchol a zodpovědět kardinální otázku: Co je život? Cílem jeho stručného a zároveň hlubokého pojednání protkaného řadou osobních vzpomínek není seznámit čtenáře pouze s některými nejnovějšími biologickými poznatky, nýbrž i s fungováním samotné vědy a výzkumu. Nurse se svou knihou zároveň snaží poukázat na to, jak je pozemský život úchvatný, jedinečný a provázaný, což by nás mělo přimět, abychom si jej vážili, pečovali o něj a nepřehlíželi problémy, jimž i kvůli nám čelí.... celý text

Literatura naučná Věda Přírodní vědy
Vydáno: , Dokořán , Argo

What is Life? Understand Biology in Five Steps , 2020

hu_87
17.10.2021 4 z 5

No takhle - nejdřív je třeba si ujasnit to, komu zhruba je knížka určena. Jinak bude reagovat člověk biologií nedotčen a člověk, který z přírodních věd minimálně maturoval, k tomu se o přírodu zajímá atp.
Ti z první kategorie - biologií nedotčení - těm je primárně knížka určena. A je sepsána dobře, srozumitelně, překladatel taky odvedl kvalitní práci, takže je tam znát jakási "uživatelská přívětivost".
Ti, kteří něco o přírodních vědách už ví, z knížky nebudou mít takový užitek, jako lidé biologií nedotčení.

Ono je to znát už z toho názvu. Biologie v pěti lekcích (5 delších kapitol, kde autor rozebírá různé zajímavosti a zákonitosti z přírodních věd) - nejedná se o odbornou učebnici nebo studii. Prostě je to pěkně napsaná, útlá knížečka, která si klade za cíl rozšířit znalosti biologie mezi širší publikum. A to se povedlo. Takže opravdu nerozumím hodnocení s jednou hvězdou...

McBerny
29.08.2021 1 z 5

Zklamání, nic než zklamání.Zajímala by mě motivace k napsání této knihy…

IHT
29.08.2021 4 z 5

Dost smisene pocity, hlavne mi neni jasne, kdo ma byt cilova skupina. Kapitoly Bunka a Gen jsou tak na urovni stredoskolskeho uciva (a velmi strucne), Evoluci popsal Dawkins v nedavno vydanem Rozchodu s Bohem mnohem lepe (urcen pro mladez). Snad jen posledni dve kapitoly mohou byt pro laickeho zajemce inspirativni a prinosne.
Preklad je pekny, knizka je utla. Predstavu, jak "rozpoznat" zivot ctenar ziska, ale jednoducha "definice" nabidnuta neni.
Osobne mi autoruv styl tak uplne nesedl, na to, ze ma teprve 72 let mi prisel jeho styl takovy "starouskovsky", takove vzpominani na stare dobre casy. Opakovana informace, ze Sanger ziskal dve Nobelovy ceny (vzdy uvedeno s vykricnikem!) mi prisla takova samoucelna (resp. ze cilem bylo upozornit, ze i autor ma tu Nobelovku a ze se se Sangerem osobne potkaval). :)

los
25.07.2021 4 z 5

jednoduchý, shrnující výklad, určený spíše začátečníkům, v pěti okruzích (buňka, gen, evoluce přírodním výběrem, biochemické procesy a informace) přibližuje, co lze považovat za živou entitu

evoluce biologie genetika vznik života život molekulární biologie buňky kvasinky

Autorovy knížky

Paul Nurse
britská, 1949
2021  76%Biologie v pěti lekcích: Co je život?

Kniha Biologie v pěti lekcích: Co je život? je v