Cizinka

Cizinka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37101/bmid_cizinka-lPC-37101.jpg 4 2333 614

Cizinka / Outlander série

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plejáda

Outlander , 1991

Turiel11
15.10.2016 5 z 5

SKVĚLÁ kniha!!! Většinou mi to chvíli trvá, ale do příběhu Cizinky jsem byla začtená od první stránky. I já jsem nejdříve shlédla obě řady seriálu a snad právě díky tomu, jsem byla schopná knihu alespoň občas odložit ( nedovedu si představit ty nervy, kdyby tomu bylo jinak). :-P Příběh je svižný, má spád, neustále se něco děje, ale přitom má všechno hlavu a patu, veškerý popis je stručný, jasný, výstižný, ale dokonale dostačující. Ani chvíli jsem se nenudila. Prostě pecka. :-)

Jája92
15.10.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Přečetla jsem jí za jediný den, tak moc byla dobrá, doufám, že se mi podaří přečíst i další knihy a podívat na seriál Cizinka :-)

kristyna6626
11.10.2016 5 z 5

Byla jsem z téhle knihy naprosto nadšená. Prvně jsem sice viděla seriál (jen 1 sérii), ale i tak to byla BOMBA! :3
Já osobně jsem milovník historie takže mě oslovila hned jak "odcestovala". Fandila jsem Claire a Jamiemu, protože bylo očividné, že je to "true love" a modlila jsem se, aby se nakonec nerozhodla vrátit :D Hůř se mi četlo, o incidentu Jamieho a Randalla, ale zase by to nebylo ono, kdyby se ta část jen tak přelítla.
Můžu tedy vřele doporučit a ještě víc další díly :) Nikdy se jednoduše nebudete nudit. :)

Michelinecka84
10.10.2016 4 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí obou řad seriálu a musím říct, že v knize některé pasáže, které v seriálu jsou chybí. Většinou to bývá naopak a proto mě to překvapilo. Nicméně je kniha pěkná a člověk pochopí to co třeba v seriálu nezachytí. Za mě ale rozhodně seriál lepší :)

namido
05.10.2016 4 z 5

Přestože jsem již viděla seriál ani minutu jsem se u knížky nenudila a nemůžu se dočkat až se vrhnu na druhý díl.

jitvav
04.10.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je pravda, že mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v množství postav a než jsem se ponořila do drsného prostředí Skotské Vysočiny 18. století, ale potom už to šlo samo. Neviděla jsem seriál, tak nemám možnost srovnání, ale kniha je psána velice poutavě a krásným jazykem, hlavní postavy jsou sympatické. Určitě si přečtu i další díly.

astroweb
29.09.2016 5 z 5

Všechny hvězdičky a ještě je jich málo. Mám rád cestování časem a historické romány a tady je všechno pohromadě velice vkusně a čtivě napsané, myslím, že díky patří i překladu, kniha se prostě četla sama a určitě sáhnu i po dalších, dosud přeložených a vydaných dílech.

pettrass
26.09.2016 5 z 5

Ano, je to romantika a slaďák, ale kniha mě zaujala a neskutečně jsem fandila Jamiemu a Claire. Trochu mě udivuje, že autorka minimálně řešila změnu způsobu života Claire. Pro mě by to byl naprostý šok a nevím, jestli bych se s tím dokázala vyrovnat, ale Claire to prožívá naprosto samozřejmě a bez jakýchkoliv rozpaků. Docela by mě bavilo, kdyby autorka více rozebírala rozdílné jídlo, hygienické návyky, změnu společenského postavení apod. Vůbec se mi nelíbilo, že autorka neustále ubližovala hlavním postavám, určitě to byla doba velmi neklidná a nebezpečná, ale ne každý je neustále přepadáván a napadán apod. Klidně by kniha mohla mít o třetinu méně stran. Nemyslím, že by to příběhu nějak ublížilo, spíš naopak prospělo. Ale i přes mírné výtky se mi kniha velmi líbila a měla jsem ji, i přes velký rozsah, hned přečtenou.

adorjas
19.09.2016 1 z 5

Na mňa asi príliš "lovestoryovské". Pripomína mi to časy mladosti, keď som do knižnice chodila po tie paperbackové vydania, na ktorých boli zobrazené divošky ženy spútané vášňou svalnatého, veľkého milenca. Dve hviezdy dávam, že sa autorka snaží aj o náznak dobrodružnosti...

Marry123
11.09.2016 5 z 5

Skvela kniha :) Necekala jsem ze me tak chytne a uz mam pripravene pokracovani na precteni... prubezne jsem mela uz tu cest i se serialem... je dobry ale serialovy jamie me trochu rozciluje :D
Nic nemeni na tom fakt ze knizku miluju :) a tim padem ziskava i plny pocet hvezdicek

optimistka
15.08.2016 5 z 5

Velmi poutavý příběh plný lásky a napětí. Takový Jamie je snem každé ženy :-). Krásně popsané scenérie. Kniha mi brilantně doplnila již viděný seriál, skotská krajina je výjimečná. Pro příznivce seriálu by měla být povinnou četbou, vysvětluje řadu situací, které v seriálu buď ani nezazněly nebo byly pouze okrajově zmíněny.

renataab
14.08.2016 4 z 5

Četla jsem i viděla seriál, nedokážu se ubránit srovnání. Za mě 4-5 hvězdiček - 4 hvězdičky pro knihu, 5 hvězdiček pro seriál. Díky knize jsem pochopila více souvislostí, v seriálu mě více upoutal milostný příběh na úkor dějové historické línie. Naštěstí pro mě - tam kde došlo k odklonu od knižní předlohy, bylo ku prospěchu příběhu. Propadla jsem celému příběhu a určitě opět zkombinuji knihu i seriál.
Krásné Skotsko, pro mě dosud málo známé - kniha mě oslovila i po této stránce a začala jsem se zabývat historií i přítomností Skotska.
Milostný a erotický příběh v jednom - romantika i realita (určitě ještě zkreslená) v jednom. Pozastavuji se jen nad násilím na konci tohoto dílu - jak někdo mohl něco takového vymyslet a zakomponovat do příběhu; za mě - klidně by stačilo ubrat na tomto násilí.

Palele
10.08.2016 2 z 5

Mě to vůbec nechytlo. Na základě obrovských ohlasů jsem byla natěšená, mám ráda historické příběhy, ale tohle mě neoslovilo. Další díl už asi číst nebudu.

perpe2a
09.08.2016 5 z 5

Jedním slovem: nádhera!!! Rozhodně doporučuju k přečtení a hned se vrhám na druhý díl "Vážka v jantaru".

nenúfar
08.08.2016

Celkově mě kniha spíše zklamala. Námět je skvělý, moc se líbil i popis krajiny, historie Skotska a i občasné zmínky o bylinkách a jejich účincích. Příběh Claire a Jamie je také velmi poutavý, ale autorka vše zkazila svým detailním popisem erotických scén, mučení a znásilňování. Nejsem puritán, četla jsem 50 odstínů šedi, ale od této knížky jsem očekávala více povídání o každodenním životě Skotů z 18.století, více o životě Claire a Jaimieho a mnohem méně tvrdého sexu a znásilňování - i za cenu méně stránek. Škoda.

ken-zo
31.07.2016 2 z 5

Za mě bohužel žádné nadšení. Kdyby byl rozsah knihy poloviční a erotických scén a rozhovorů desetina, a namísto toho autorka využila možnosti zapracovat více dobových reálií a každodenností z tehdejšího života, bylo by to mnohem poutavější. Chtěla jsem dát šanci ještě druhému dílu, ale po zjištění, že je ještě delší a první scéna z 18. století je opět skvělý sex, jsem to vzdala.

likaf
29.07.2016 5 z 5

Po odvisílání seriálu jsem si našla knížku a byla jsem prostě nadšená. Co dodat.

ksander33
28.07.2016 4 z 5

Ke knížce jsem se dostala přes seriál, který jsem zhltla během měsíce (2 řady). Tvrdé Skotsko s asertivní Claire a odvážným Jamiem mě okouzlili natolik, že jsem se musela pustit i do knížek. Ze začátku jsem se radovala z napínavého příběhu, ale před polovinou knihy moje prvotní nadšení opadlo. Začaly mi vadit některé slovní obraty, větné spojení a přirovnání. Cítila jsem z nich jakési začátečnictví a narušovalo to chod scény. Představovala jsem si, jak Diana Gabaldon sedí u stolu a ťuká ta slova do klávesnice. Proč jsi to tak napsala? Vždyť se to tam nehodí! Také mi trochu vadí všudypřítomnost hlavní hrdinky Clair. Za krátký čas prožívá tolik příhod, že se mi děj zdá být přehlcený. Claire mi teď připadá jako Všudybylka Všechnovím. Jistě, má náturu, která ji do takových situací dostává, ale mnohem raději bych uvítala vypuštění některých scén a dověděla se něco více o tom, jak se vyrovnává se životem v jiné době. Každodenní rituály, jak se vypořádala s hygienou, s postrádáním vymožeností 20. století. Také by mohly být zajímavé rozhovory s Jamiem o její době. Opravdu stačilo pár vět o letadlech a autech? Myslím, že obohatit příběh o takové maličkosti by nebyly na škodu. Děj je i tak dost napínavý a bohatý, jistě by tím neutrpěl. Chválím ovšem studium skotské historie, zejména tradic a zvyků. Vzbudilo to ve mě zájem o Skotsko. Také se mi líbí charaktery postav. Někdy je těžko říct, kdo je dobrý a kdo zlý. Zkrátka, svět není černobílý a každý má své představy a touhy. Ženy jsou zde neobyčejně silné a statečné, inspirativní. Knížce dávám čtyři hvězdičky, protože i přes drobné nedostatky, čtu příběh jedním dechem. Těším se na druhý díl!

MinaHawke
21.07.2016 3 z 5

Musím souhlasit s Rachel, knížka i seriál jsou téměř stejné, ale přesto seriál se mi líbil víc.

SlamLenka
18.07.2016 4 z 5

Obsahově byla kniha spíše oddychová, ale na oddych by jí stačilo tak 300 až 350 stran, nikoli dvojnásobek. Jde vlastně o takovou historickou telenovelu, která je říznutá prvky Padesáti odstínů šedi. Nepopírám, že některé pasáže byly velmi hezké a poutavé, ale jiné byly kýčovité, případně fádní a nezajímavé.
Seriál neznám a zatím ani nezvažuji jeho shlédnutí, podobně jsem na tom s dalšími navazujícími knihami. Třeba tomu časem ještě dám šanci, protože ten nápad má potenciál, stejně tak jsem si celkem oblíbila některé postavy... tedy uvidíme.