Cizinka

Cizinka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37101/bmid_cizinka-lPC-37101.jpg 4 2335 614

Cizinka / Outlander série

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plejáda

Outlander , 1991

hana6090
03.04.2017 5 z 5

Nikdy jsem nebyla velkým fanouškem milostných románů, ale tenhle příběh mě úplně dostal. Proč, to je asi jasné. Do Jamieho se prostě nejde nezamilovat, na druhou stranu čtenář musí fandit i Frankovi, protože je to takový ten "správňák". Hlavní hrdinka mi od začátku nebyla moc sympatická (není to taková ta prvoplánově napsaná, sympatická, dobrosrdečná a úžasná postava), ale postupně jsem si ji oblíbila. Děj je krásně napsaný, navíc se do určité míry drží historie což je fajn. A čtenáře taky musí napadnout, že spisovatelka má hrozně velký přehled co se týče ornitologie, historie, alternativního léčitelství, lingvistiky a tak dále a tak dále. Je to chytře a čtivě napsané, stejně jako další díly :)

vivalamuff
24.03.2017 5 z 5

Kdybych se já ocitla o 200 let zpátky a potkala takového skotského horala jako je Jamie Fraser, určitě bych se nechtěla vrátit zpátky. I když chudák Frank... Kniha je báječná. Seriál se mi sice líbil víc (svou zásluhu má na to i skvělá hudba), ale nevadí. Na další díl se vrhu co nejdřív...

Barbara182
23.03.2017 3 z 5

Docela nápaditý historický román, ale asi jsem nečekala zase až tolik té romantiky, která někdy od půlky knihy odsouvá všechno ostatní do pozadí :-(

katerina.l.
13.03.2017 1 z 5

Nedočetla jsem. Prostě to nejde. Toto se mi stalo jen jednou - v případě 120 dnů Sodomy. Za mě příběh bez hlavy a paty, kde se naprosto ztrácím v jednotlivých postavách, na každých třiceti stránkách pokus o zabití hlavních hrdinů. Nooo, nevím, ale u knihy s tak vysokým hodnocením jsem čekala něco naprosto jiného..

rozalupe
10.03.2017 5 z 5

Je to jedna z nejkrásnějších knih o lásce a navíc se ještě člověk dozví něco z historie Skotska

Luanna
27.02.2017 4 z 5

Knihu som prečítala jedným dychom. Príbeh ma zaujal, ale určite by som sa nechcela ocitnúť na mieste hlavnej hrdinky. Myslím, že v skutočnosti by bolo určite náročnejšie včleniť sa do života v 18. storočí. Bez elektriky, áut, v nedotknutej prírode by to bola chvilku určite romantika. Ale ja by som sa chcela vrátiť do svojej doby k teplej vode, zubnej paste,dostupným liekom. Jamieho by som vzala so sebou :) Ale čo s Frankom? Som zvedavá na pokračovanie.

HáTa94
21.02.2017 5 z 5

Nechci se moc rozepisovat, to udělali už jiní, jak se tak koukám....nejdříve jsem viděla seriál (řekněme, že jsem byla hoodně nalákána chvalozpěvy na něj). No, nevěřila jsem tomu, ale dostalo mě to. Pod stromeček jsem si proto vyprosila knihu. Vtáhla mě do děje stejně tak, jako pohltily Clair kameny na Craigh na Dun. Příběh jsem prožívala od začátku do konce.
I když ta doba byla drsná, přesto měla pro mě obrovské kouzlo. Tamní příroda nenarušená elektřinou, auty a vším možným, do toho záhada cestování časem, schopnost přežít v naprosto odlišných podmínkách, rozmanitost postav.....no a řekněme si popravdě...která by nechtěla Jamieho? (omlouvám se Frankovi)

SBH
31.01.2017 2 z 5

Tato hard core verze Angeliky de Sancé de Monteloup mě nedokázala zaujmout. Druhou půli jsem už pouze prolistovala. Jedná se o první knihu, nad níž se mi skutečně fyzicky obrátil žaludek. A nedokážu si zodpovědět dvě otázky. Za prvé - o co v ní šlo? Kolik obludně krutého a krvavého psychického i fyzického týrání snese Jamie? Nebo se jednalo ryze o popis nečekaně zaostalého Skotska v druhé půli osmnáctého století (kdy v Praze Mozart skládal Dona Giovanniho)? Dějové směřování a smysl textu nenalezen. A druhý problém - skok do minulosti v megalitické stavbě byl jediným prvkem fantasy v celé knize. Kontrast s moderní dobou by bylo rozhodně možné zdůraznit víc. Například mi přišlo opravdu podivné, jak snadno se hrdinka smířila s nízkou úrovní hygieny. Nechyběl jí kartáček na zuby, šampón, ani denní koupel. Na samostatnou zdravotnici z druhé světové války (pravá kolébka emancipace) se překvapivě snadno podřídila testosteronovému komandování neurvalých horalů. Za mě nic moc.

kalinkacz
27.01.2017 5 z 5

Brilantní román, který v sobě obsahuje směsici mnoha žánrů, které po promixování zapříčiní vznik něčeho neskutečně dokonalého! Jamieho jsem si zamilovala a dala bych za něj ruku do ohně... Pokud jde o výhrady, tak samozřejmě, že nějaké mám, ale v součtu jsem si hned po dočtení musela koupit další díl, protože... Tohle prostě číst chcete!

sofi987
26.01.2017

Musím bohužel říct, že za mě naprostá hrůza. Knihu jsem dočetla do konce jen proto, abych si na ní mohla udělat ucelený názor a nehodnotila jí, když bych jí neměla přečtenou celou. Jak psal někdo níže, začátek, který se odehrával v současnosti, mě zaujal a líbil se mi, ale po tom, co se Claire dostala do minulosti se z knihy stala naprostá slátanina bez příběhu, bez myšlenky a bez nějaké podstaty. Ta kniha je v podstatě o ničem. Nudný příběh, který místy ani nedává smysl.. Claire, která miluje Franka najednou strašně miluje Jameiho, aniž bychom se dozvěděli něco hlouběji o jejích pocitech a o tom, co prožívá. A co nezpackala autorka sama, dodělal překlad do češtiny a vydavatel. Mít na každé stránce překlep, pravopisnou chybu, chyby v interpunkci, to je opravdu umění. A co mě nejvíce iritovalo - nevím, jak je to v originále, ale v české verzi Clarie často oslovují "děvče"... Muselo jí být něco okolo 27 let, pokud se nepletu. V té době 27letá žena rozhodně nebyla "děvče"....
A zmiňovaný seriál byl vrcholem všeho :-D Nízkonákladový, romantický, efekty naprosto příšerné... No, každý máme jiný vkus a já ho nikomu rozhodně neberu :-) Ale pokud někdo touží po kvalitní četbě, tohle ho asi nenadchne ;-) Taky si ráda přečtu něco oddychového, ale i literatura na oddych může být kvalitní.. a tahle k ní podle mě nepatří..

Ewellyn
22.01.2017 5 z 5

Čítalo sa to paradne, musela som sa aj sama zastavovať, aby som to cele nezhltla a aj si to trochu užila :D ...zo škotského prostredia som ešte knihu nečítala, a dosť ma to chytilo, opis prostredia, ako v tej dobe ľudia žili, charaktery postav...všetko to pekne plynulo a som zvedava na pokračovanie....takisto sa mi páči, že seriál sa knihy dosť držal...aspoň prvá séria, určite mám na plane aj pokračovania :) takže odporučujem

Ketrin.TR
12.01.2017 5 z 5

Knížku jsem přečetla doslova jedním dechem, nádherně se čte a člověk se úplně přenese na studenou Vysočinu mezi větrem ošlehané Skoty. Až by málem zapomněl že jede v autobuse a dost často si zajede :-) Teď se dívám na seriál, který je zase úchvatný pro svoji krajinu a hlavně slyšet galštinu je prostě kouzelné.

Aileena
08.01.2017 4 z 5

Viděla jsem nejdřív filmovou verzi a byla zvědavá na předlohu. Zklamaná jsem rozhodně nebyla, četla se dobře a více mi vyhovoval závěr knihy, než seriálu, kde to filmaři přepískli a neodhadli hranici vkusu.

genikuxik
21.12.2016 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, moc dobře se to četlo...knize nic nechybí, velice doporučuji

msjadepaton
04.12.2016 4 z 5

Opravdu skvělé.
Četla jsem v angličtině, protože jsem si chtěla tu knihu užít se vším všudy, včetně skotského nářečí, takže to šlo trochu pomaleji. Alespoň zezačátku, kdy jsem musela občas i sahat po slovníku, než jsem si zvykla. Možná i proto jsem několikrát měla pocit, že je knížka až příliš zdlouhavá.
Jedna věc je, že tempo je opravdu volné. Gabaldonová nikam nespěchá a klade důraz víc na atmosféru a na vykreslení tehdejšího života ve všech jeho podobách, než na děj jako takový. Mnohdy je děj spíš záminkou k tomu, aby se dostala k podrobnostem o nějaké tradici nebo společenských záležitostech. To mi ale nevadilo a naopak mi to přišlo zajímavé. Zasekávala jsem se spíš v částech, kde se v trochu jiné podobě opakovaly dějové zvraty, které se už v knize odehrály. Po nějaké době to ztratilo na efektu a začalo to trochu nudit.
Ve skutečnosti to byl opravdu malý problém, který Gabaldonová vykompenzovala brilantním, čtivým stylem a zajímavými epizodami, ale co se týče výstavby děje, je to rozhodně nedostatek, za který jde jedna hvězda dolů.
Hlavní postava, tedy Claire, je žena, která si opravdu zaslouží, aby byla středobodem celé série. Nedovedu si představit, jak by se s něčím podobným vypořádávala nějaká moderní studentka z velkoměsta. Pravděpodobně by nepřežila ani prvních 50 stránek.
Co se týkalo vztahu Jamieho a Claire, přišel mi celkem realistický. Rozhodně to v drtivé většině knihy nebyla žádná romantická idylka. Neměli si vzájemně co vyčítat, co se týkalo konfliktů, které mezi nimi pravidelně nastávaly, a oba měli ke svému chování jasné a pochopitelné důvody (ne nutně racionální, ale pochopitelné ano).
Vzhledem k tomu, že má kniha pokračování, zůstalo hodně nezodovězených otázek a otevřených konců, takže nemohu moc hodnotit jak příběh držel pohromadě. Zatím je prostě vidět, že je to teprve začátek.
Celkově je to velmi podařený začátek. Autorčin jazyk a schopnost vykreslit atmosféru dělají z knihy něco výjimečného. A přestože má příběh fantastické prvky, v podstatě bych dost váhala, ji označit za fantasy, protože cokoliv nadpřirozeného se tam odehrává je tak skvěle zakomponováno do toho prostředí, že to vlastně působí jako jedna z věcí, která se prostě v téhle části Skotska běžně děje. Život tam je opředený mýty a pověstmi a není těžké uvěřit, že se mnohé zakládají na pravdě.
Já jsem velmi spokojená.

RyxiraAmyGinger
04.12.2016 4 z 5

Dlouho, dlouho jsem váhala s hodnocením, nakonec jsem nechala čtyři hvězdičky, snad abych dala dalším dílům šanci na plné hodnocení. Kniha se mi moc líbila, četla jsem ji docela rozkouskovaně, dvakrát týdně ve vlaku (cca 2 hodiny v kuse), takže mi možná nějaké drobnosti unikly. Nejdřív jsem teda začala koukat na seriál, ale dokoukaný celý ho nemám, možná to napravím, knižní pokračování mě ale nicméně láká víc... P. S. Herec, který hraje v seriálu Jamieho, je prostě dokonalý :)

haki34
17.11.2016 5 z 5

Tak.. Precetla jsem si komentare a nazory lidi se celkem ruzni - a ja se zarazuji k vasnivym fanynkam :D ke knizce jsem se dostala nahodou, zacatek byl pomaly a nic moc zazivny, ale prenosem v case zabava zacla gradovat...zajimave prostredi - skotska vysocina , vsude pobihajici sikovni skotove v kiltech, to je neco pro me !!' (Jeste dlouhe vlasy a martensky ci jine glady na nohach ;))) namotala jsem se a nemohla od knizky pdtrhnout, hltala jsem pribeh Claire a Jamieho do konce a uz se tesim na dalsi !!!
Jinak - musim souhlasit s jiz vice napsanymi nazory - sexu je tam vic nez dost, a i z tohoto pohledu by stalo za to vice se vyjadrit k hygiene a pod. ( cetnost soulozi C &J vs. Cetnost koupani ci jine hygieny hrdinu - jak to asi zvladali ??? ) vice popsat bezny zivot , zvyky, jidlo, spanek, wc obyvatel vysociny ....
Nasili - asi to v te dobe bylo bezne, a asi jsem utlocitna, ale pasaze s Jamieho mucenim u kpt. Randalla se mi teda cetli velmi tezce, s prestavkama a mela jsem chut tuto pasaz vynechat... Pak dramaticky konec s Jamieho lecbou, slzy v ocich, kdyz chcete, aby to vse dobre dopadlo a fandite jim ( a ano, doufate ze to co prozivate vy je taky takova opravdova laska s osudovym " Jamiem" :D)
Ano ano, rozhodne jsem veelky fanousek, knihu vsude doporucuji a aktualne mam rozecteny druhy dil - a musim priznat - opet tolik sexu, ze to proste neni normalni - hlavne u tehule, ktere je furt blbe, aby do toho jeste soulozila jak kralik :D i kdyz tam vladne brutalni magicka pritazlivost ;) ale... Jaa to nepsala, ja jen muzu kecat ;) tak vzhuru za dalsim dobrodruzstvim !!!!

AnetaKor
15.11.2016 1 z 5

Z knížky mám hodně rozporuplné pocity. Úvodní část ze "současnosti" mě k příběhu přitáhla, ale jakmile se hlavní hrdinka přesunula do minulosti, tak jí okamžitě klesne IQ na úroveň čtenářky Upířích deníků. Jamieho neustálé "blití" zážitků z dětství, dospívání, vztahu s otcem mi lezlo neuvěřitelně krkem. Knížka ztratila jakýkoliv příběh nebo děj, prostě jen pořád jeli na koni a občas to proložili historkou. Podle komentářů jsem čekala opravdu pecku, od které se nebudu moc odtrhnout, ale musela jsem se nutit knížku dočíst. Druhý díl číst určitě nebudu. Opravdu mám pocit, že současnost a minulost psala jiná osoba.

Kubajs_CZ
08.11.2016 5 z 5

Nejdřív jsme s přítelkyní z koukli seriál v TV, hned potom jsme si museli pořídit knížku a ta je ještě daleko hezčí než seriál. :) Krásně se to četlo. I za nás Plný počet ! :)) Určitě doporučuji.

ritz
31.10.2016 5 z 5

Historie, dobrodružství, romantika, moc hezké, krásně se četlo. Za mě plný počet.