Cizinka

Cizinka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37101/bmid_cizinka-lPC-37101.jpg 4 2335 614

Cizinka / Outlander série

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plejáda

Outlander , 1991

Grety
16.04.2016 3 z 5

Seriál jsem neviděla a kniha mě nenadchla, není to můj šálek kávy..Historický popis doby byl zajímavý, ale na mě moc erotiky.

dodoremik
14.04.2016 5 z 5

tuto knížku mám moc ráda :)

georginaa
10.04.2016 5 z 5

Po shlédnutí úspěšného seriálu se v knize lépe dalo představit prostředí, jelikož je hodně rozepisováno a kdo nezná skotský kraj, těžko by se to dalo představit a chytit tu správnou atmosféru. Jsem nadšená touto tvorbou a námět je velice podařený.

LibraryGirl
07.04.2016 5 z 5

Ano, řadím se mezi ty, které ke knize dovedl až seriál, ale kdyby nebyl, ani bych knihu neotevřela (knihu jsem začala číst po prvním díle první série). A byla by to pěkná škoda. Ten příběh je prostě úchvatný, nádherný, překrásný a plný. Pořád se tam něco děje. Vidím jedinou chybičku, pomalu to utíká. Ze začátku jsem si musela zvyknout na velmi pomalý děj, Diana se věnuje (podle mě) maličkostem a chce čtenáře opravdu se vším seznámit. Chtělo se mi přeskakovat, ale říkala jsem si, že autorka asi ví, kam tím směřuje, a taky že ano. Ale některé pasáže knihy bych opravdu přeskočila (viz Jamieho uvěznění). Nechci víc prozrazovat pro další čtenáře. Prostě si to přečtěte a pak uvidíte sami:-) Je to mix historie, napětí, dobrodružství, síly, pevné vůle, lásky a romantiky. Nebát se riskovat. Trošku bych ji přirovanala k románům od K. E. Woodiwiss, ta se také hodně rozepisovala. Za mě zasloužených pět hvězd a jdu se s neutuchající chutí vrhnout na další díl:-)

ajla5
31.03.2016 3 z 5

Seriál mne přitáhl ke knize, ale ... Kniha se chvílemi táhla. Přesto si pokračování přečtu.

Phenomenon
31.03.2016 5 z 5

Mohu psát jen samé superlativy. Kniha skvělá a čtivá, seriál velmi vydařený, paní spisovatelka je kniha od knihy lepší. Mix historie, napětí, romantiky. Ze všeho něco a pěkně zamícháno. Prostě správný bestseler, doporučuju.

michaela3913
28.03.2016

Svižný zajímavý děj.Pocit,že jste součástí děje,což oceňuji. Barvitý popis,historicky propracované. Osobně si myslím,že popis osob a jejich charakterů je naprosto vyčerpávající. Za mně 100%.

kytikyti
25.03.2016 3 z 5

Kniha zacina velice slibne a zacatek me velmi bavil. Dokonce jsem pararelne sledovala serial ktery byl natoceny podle knizky. Pak se kniha podivne zvrhava ve snuzku nasili ze ktereho mi bylo az spatne. Konec (trpici Jamie u mnichu, pomalu umirajici a popisujici nasili Randalla) mi prisel otresny. Prislo mi to nechutne a vubec ne ctenarsky zajimave. Moc jsem se nevyznala v tom jestli si autorka myslela ze tohle bude ctenare bavit, nebo mozna sokovat. Ale byla jsem moc rada ze uz mam knihu doctenou. Do dalsihu dilu se zatim neplanuji vrhat.

Manyna
22.03.2016 4 z 5

Toužila jsem si přečíst knížku, ještě než se vhrnu na doporučovaný seriál. A musím říct, že už jsem celá natěšená, protože knížka byla super! S Jamiem a Claire jsem prožívala každý pocit, dotyk, situaci a pevně věřila, že všechno dopadne pro oba dobře. Děj byl zajímavý, plný zvratů. Skotské prostředí se prostě musí vrýt každému pod kůži. Možná, že bych se chtěla také přenést do dob dávno minulých, ovšem jen na omezenou dobu a jako tichý pozorovatel. :)

Somnia
21.03.2016 5 z 5

Musím přiznat že je to jeden z nejlepších historických románů jaký jsem kdy četla.Perfektně napsaný tudíž čtivý příběh mě od prvních stránek nepustil a přečetla jsem jej jedním dechem.Jen doufám že další díly budou stejně dobré.

MonikaV
12.03.2016 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem.

Jass
06.03.2016 4 z 5

Nebýt toho, že jsem dřív viděla seriál a mizerného překladu a korektury, bylo by to 5*, ale ty chybějící uvozovky, čárky, zpřeházená písmena v slovech, chybějící entry, takže přímé řeči jednotlivých lidí splývaly, naprosto zbytečné překlady názvů písní, které stejně v nemají české znění (takže jejich dohledávání bylo často komplikované, ráda si hledám, některé věci zmíněné v textu, obzvláště hudbu, nebo knihy o kterých se mluví...). Celkově byl překlad místy značně neohrabaný, možná by mi to tak nevadilo, kdybych za sebou už neměla seriál, který je vážně mistrně zahraný. To všechno ale bledne v porovnání s tím, že některé scény byly naprosto špatně přeložené, význam některých prohlášení byl naprosto špatný - tady mi utkvěla ta scéna s panictvím "Nevadí ti, že nejsem panna?" "Ne, jestli tobě nevadí, že já jsem." (Zato v knize bylo "Ne, jestli to nevadí tobě.") Takových chyb tam samozřejmě bylo víc, ale tahle byla nejnápadnější... Nemůžu si pomoct, ale taky mi hrozně vadilo, že Jamie neustále říkal Clair děvče (a ona jemu chlapče...), působili potom tak trochu jako malé děti... Chápu, že to vzniklo ze skotského "lass" (miluju to slovo...) což znamená děvče... ale prostě to není ono...
Nevím, možná to v novém vydání napravili... (četla jsem vydání z roku 2010)
Jinak byla kniha naprosto skvělá, děj pěkně ubíhal. Clair mi přišla sympatičtější než seriálová Clair - v seriálu mě tak nějak iritovala, jako pěkná holka a dobře zahraná, ale... asi to bylo způsobený tím, že jsem ji příliš často viděla nahou :D Zato Jamie, byl v knize tak nějak víc chlapecký, v seriálu působil jistěji a tak nějak drsněji. Asi mi chyběl ten skotský akcent, který se samozřejmě v českém překladu nemůže odrazit. Chyběla mi gaelština, v seriálu jsem milovala promluvy, kterým jsem nerozuměla a ten jazyk mi jen tak zurčel okolo uší, nemůžu si pomoct, ale gaelština je pro mě jeden z nejpříjemnějších jazyků na poslech. Kdybych dřív četla byla bych asi naprosto nadšená, takhle jsem mírně zklamaná... Ale přesto to bylo boží a já si jdu v knihovně zarezervovat další díl, jen doufám, že zase nebudu muset čekat půl roku... :D
Jo, a miluju jméno Laoghaire (ne tu holku, jen to jméno...), vypadá krásně vizuálně, i se překrásně vyslovuje, nejdřív jsem byla trochu zmatená, protože jsem v seriálu trošku špatně rozuměla a nechápala, proč jí říkají Lily :D Potom mi došlo, že je to /lee-re/

Atuin
04.03.2016 5 z 5

Bezpochyby mistrovský vstup do série. Člověka to nasytí natolik, že bez odkladu sáhne po dalším dílu. Prostředí i postavy duchaplné, příběh výrazný. Úžasné čtení.

ElisR1
03.03.2016 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, ke které se určitě budu ráda vracet. Skvěle promyšlený příběh i zpracované postavy. Doporučuji.

zuzana13
21.02.2016 5 z 5

Je to moc přenádherná kniha. Moc se mi líbí kniha i seriál. Už se moc těším na další díl.

Mandrejka
21.02.2016 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla! Vřele doporučuju!

h.mose
19.02.2016 5 z 5

Autorka používá jednoduchý styl psaní, žádné složité věty a popisy. Díky tomu příběh svižně pádí. Já jsem osobně nejdříve viděla seriál a to mi pomohlo dokonale dokreslit prostředí a postavy, zejména Jamieho, kterého hraje skvělý Sam Heughan. Je pravdou, že seriál velmi věrně kopíruje knihu, takže je prakticky jedno, jestli jako první čtete nebo se díváte.

pavla9879
19.02.2016 5 z 5

Velice miluji Skotsko a jeho historii, proto jsem se bez váhání pustila do prvního dílu a nedokázala se od něj odtrhnout.
Úžasný příběh na pozadí úžasné krajiny.
Nemůžu se dočkat, až shlédnu seriál a vrhnu se na další knižní díl.

Vyllandra
16.02.2016 5 z 5

Ať už je to tím, že miluji Skotsko nebo příběhem něco na té knize prostě něco je, co nedovolí ji jen tak odložit, i přes enormní počet stran. Skvěle vykreslená krajina a prostředí, přesně jako by se člověk procházel po skotských vřesovištích. Odkazy na historické události, které opravdu odpovídají realitě a nejsou upravované pro potřeby příběhu. Zajímavé postavy i příběh.

Plus je, že i seriálová verze se velmi přesně drží knížní předlohy, čili i na ní je vidět hodnota příběhu. Nikoliv, jako u spousty jiných zfilmovaných děl, které v závěru postrádají veškerou podobnost.

barbora2863
16.02.2016 4 z 5

lepších 3,75*

Už dlho som nečítala knihu tak dlho. Vážne. A to ma zabíjalo. Pomaly a po kúskoch. Nechcem tým povedať, že to bolo strašné, otrasné, zlé a celé na prd. Len som sa na ňu tak strašne tešila, tak dlho chystala, robila som si chúťky, že to bude jedno WAU čítanie, no... ako nerozumejte ma zle, ja knihy podobného typu priam milujem! Som na nich odchovaná, sú súčasťou mojich srdcoviek, lenže Outlander si k nim nepridám, zatiaľ, neviem... možno časom, ak sa odhodlám prečítať si ju znova a v menšom časovom intervale. Asi ten jej u mňa uškodil.

Príbeh samotný bol premyslený, prepracovaný do detailov, krásny, prekvapivý, fakt si autorka dala záležať (preto má asi toľko strán, že áno?) a právom je od svojho vydania taký vyhľadávaný, predsa len 14 rokov úspešne na trhu je výkon!
Claire aj Jamie mi boli sympatickí, občas mi prišlo, že Claire si až príliš ľahko zvykla na nové životné podmienky, Jamie mi občas pripadal ako "superhero" čo toho veľa znesie, občas ako nevybúrený pubertiak (sorry, je to fakt).
Keby bola kniha o 100 - 150 strán kratšia, neubralo by jej to na príťažlivosti, vôbec. Zbytočne dlhé naťahovanie deja, situácie napchaté ako vata, ktoré ma len odpútavali od hlavnej dejovej linky a myšlienky knihy, keby boli niektoré vynechané, kľudne by som to prijala.

Neviem, kedy sa pustím do Vážky v jantaru po tomto veru neviem... ale raz možno, jej hrúbka ma už teraz trošku odrádza.