Církev, tradice, reforma

od:


KoupitKoupit eknihu

Při výročí uzavření Druhého vatikánského koncilu se specialista na církevní, kulturní a sociální dějiny zamýšlí nad řadou otázek, včetně té základní, jaké je místo koncilu v dějinách církve a západní společnosti druhého milénia. Jak je to s otázkou změny, vývoje, kontinuity a diskontinuity v dějinách církve? Opravdu byl koncil „jenom“ pastorální, nikoliv doktrinální? Co znamenal program hermeneutiky kontinuity a reforma reformy přelomu první a druhé dekády třetího tisíciletí? Kdo, proč a jak připravil a uskutečnil koncil? Jak je to doopravdy s „problematickým“ učením koncilu, například náboženskou svobodou? A kde ve všech těch často velmi lidsky vedených zápasech a sporech hledat vanutí a řízení Ducha a je v možnostech historické vědy se o to pokusit? Jaká jsou měřítka a znamení „úspěšnosti“ církve či „zdravého vývoje“ a může i velká a stabilní církev odumřít a zaniknout? Diskuze o koncilu nabízí možnost dotknout se řady zásadních životních otázek existence církevního společenství a antropologicky univerzálních problémů náboženského života vůbec s přesahy do mnoha dalších disciplín a oborů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/298036/cirkev-tradice-reforma-7qm-298036.jpg 3.99
Žánr:
Náboženství, Historie
Vydáno:, Vyšehrad
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
Matematicka
30.12.2017

Druhý vatikánský koncil v opravdu širokém historickém kontextu skutečně náročnou, ale stále ještě populární a jasnou a srozumitelnou formou. Co tomuto koncilu předcházelo a co následovalo? Na co navazoval, co naopak přinesl nového a jak se podařilo jeho dekrety uvést do praxe církve? Nad těmito i mnohými dalšími otázkami lze přemýšlet spolu s autorem.
Mě zaujala např. mnohá hnutí a osobnosti v církvi, které přinášely mnohé myšlenky 2. vatikánského koncilu dávno před koncilem. Společné jim bylo mimo jiné i to, že je církev tvrdě potlačovala či potírala.

lidunka1
29.06.2017

pan Petráček je borec

Vojslava
14.02.2017

Co k této práci říci? Kvalitní souhrn a reflexe nejen samotného koncilu, ale i dlouhých let, které mu předcházely, zároveň s mnohými detaily, které svědčí o jasném vhledu do problematiky, a k tomu čtivá forma. Tuhle publikaci ocení nejen studenti teologie!