Čínská restaurace aneb Literární procházka Vodičkovou ulicí v Praze a mimořádné zastavení u domu a v domě č. 19 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2427/bmid_cinska-restaurace-aneb-literarni-pr-LTO-2427.png 5 1 1

Kniha s drobnými literárními postřehy z Vodičkovy ulice se zaměřením na legendární Čínskou restauraci, úsměvné klepy a klípky o známých lidech, kteří do „číny“ chodili (a rádi), připomenutí, co se zde vařilo a kdo a co tady kdy řekl. A také povídání o Vláďovi Suchém, který předběhl všechny, kdo u nás otevřeli čínskou restauraci, protože otevřel tu jedinou a pravou, jež je přímým následníkem legendy z Vodičkovy ulice, a to slavnou restauraci U Koruny v Hostivici u Prahy.... celý text

1amu
11.07.2020 5 z 5

Vzácná, i když útlá knížka o špičkovém místě gourmetů se sídlem ve Vodičkově ulici č.19. Zásluhu na jejím vzniku měl Adolf Hoffmeister (v 50-tých létech velvyslanec ČSR v Paříži), spisovatel, karikaturista i cestovatel. Navštívil též komunistickou Čínu, kde dohodl materiální i osobní pomoc potřebnou pro vznik špičkové restaurace v Praze pro labužníky, ale také pro ty, kterým dnes říkáme celebrity. A že jich bylo ! A nejen těch. Významní hosté byli fízlové z STB a veksláci, kteří to měli kousek na své pracoviště před Tuzexem v Palackého ulici.
Čtivé vyprávění popsal známý knihkupec ze Smíchova V.Ebr formou rozhovoru s jedním z tehdejších kuchařů V.Suchým.
Osobně se mi nejvíce líbila pasáž o vybraných specialitách. Třeba "vlašťovčí hnízda". Ta byla upravována na český způsob a konzumována zejména staršími pány, protože jde prý o afrodiziakum.
Znalci Číny prý říkají o čínské kuchyni : "Čínani snědí všechno, co lítá, kromě letadla. A také vše co má čtyři nohy, kromě stolu".
Kniha je spíše nedostupná. Jediný výtisk v Městské knihovně v Praze je pouze určen k nahlédnutí.

vzpomínky osobnosti literární místopis gastronomie restaurace

Kniha Čínská restaurace aneb Literární procházka Vodičkovou ulicí v Praze a mimořádné zastavení u domu a v domě č. 19 je v