Čierne leto

Čierne leto
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464257/bmid_cierne-leto-Cbf-464257.jpg 5 757 757

Washington Poe série

< 2. díl >

Špičkový šéfkuchár Jared Kearon je neodolateľný, charizmatický človek, ale aj psychopat. Odpykáva si doživotný trest za brutálnu vraždu dcéry Elizabeth. Jej telo pri vyšetrovaní nenašli a Keatona odsúdili najmä vďaka svedectvu detektíva Washingtona Poa. Keď sa do zapadnutej policajnej stanice dopotáca mladá žena s nezvratným dôkazom o tom, že je Elizabeth Keatonová, Poe sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, v ktorej môže stratiť oveľa viac než len prácu. V tiesni mu pomôže jediná osoba, ktorej dôveruje – geniálna, no svojská analytička Tilly Bradshawová. Poe s ňou hľadá odpoveď na najdôležitejšiu otázku zo všetkých. Ako môže byť niekto mŕtvy a zároveň nažive? Lenže Elizabeth opäť zmizne a všetky stopy zrazu vedú k nemu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Black Summer , 2019


více info...

Přidat komentář

aliza
10.06.2024 5 z 5

Opět výborná kniha, čtivé, napínavé od začátku do konce.

AndreaOn
27.05.2024 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Tato série se mi moc líbí. Britský humor mezi Poem a Tilly je osvěžující, a velmi mě baví. Příběh byl neotřelý a mně to až tak zdlouhavé, jak píší někteří čtenáři, nepřipadalo. Těším se na další díl.


Katte192
24.05.2024 4 z 5

Za mě horší než první díl... Nevím nějak se mi nešlo začíst a pak se to táhlo... Ale jako asi pointa dobrá jen po prvním dílu taková slabota...

alabra
24.05.2024 4 z 5

Myšlenka příběhu dobrá, to, co mi vadilo, byla neskutečně pomalá střední část příběhu, všechno omleto několikrát ze všech stran, aby se to v konci příběhu zase semlelo v urychleném módu. Líbí se mi rozhovory protagonistů, popis zajímavé krajiny i vztah hlavního hrdiny k tomuto koutu, zobrazované poměry u policie zachycují autoři různých zemí stejně, je to bída, oceňuji i hezký poslech audioknihy.

Martule44
02.05.2024 5 z 5

Další skvělá lahůdka autora, který při vyšetřování zápletky vsadil opět
na sehranou dvojici Tilly a Poe. Jejich pracovní i přátelský vztah mě vskutku baví a díky nim se dá zhltnout i ta drsná stránka hrůzných činů, které odkrývají.
Báječné čtivo pro nadšence thrillerů !

evelýny
01.05.2024 3 z 5

Velmi popisné, loudavé, přesto čtivé. Loutkové divadlo s mojí fantazií pokračuje, však jiskra vtipů mezi vyšetřovateli se trochu vytrácí. Možná díky šílenosti spáchaného zločinu.
Nechutnost popisovaného by mohla směle sekundovat severským detektivkám. Zřejmě i v Británii nechtějí zůstat pozadu a drží se přímé úměrnosti. Čím větší magor, tím více za vlasy přitažený způsob vraždy. A já budu ještě dlouho přemýšlet, zda by tento zločin s analýzou DNA vyřešily šedé buňky mozkové.

P.S.: Intermezzo se strnadem zahradním oceňuji. Pro mě originální. Tím odpouštím krkolomný konec. Ať žije francouzská gastronomie. Já bych ale nekonzumovala.

Audiokniha: Martin Zahálka čte procítěně, tajuplně plíživě,. tentokrát s medovou příchutí.
,

Rosse
14.04.2024 4 z 5

Vztah mezi Poem a Tilly je naprosto geniální. Miluju jejich konverzace a nikdy se jich asi dostatečně nenabažím.

Ačkoliv jsem v závěru nebyla nijak extra překvapená, příběh byl sám o sobě super. Podle mě ještě lepší než první díl, i když autor nasadil laťku hodně vysoko. Navíc, každá kapitola vás nutí číst/poslouchat dál a dál.

Úvodní scéna s “ptáčkem byla na jednu stranu fascinující, ale také šokující a odporná. Přiznám se, že i mě se lehce zvedl kufr!

Nicméně, jak jednou začnete číst, už nepřestanete a do knihy se zamilujete - svým způsobem. :-)

Těším se, jak se nám budou postavy v dalších dílech rozvíjet a hlavně, jak nám další díl naváže na ukončení druhého dílu.

Pavlnka
14.04.2024 5 z 5

I druhý díl byl skvělý. Určitě budu pokračovat v sérii.

INCOGNITOREADER
12.04.2024 4 z 5

Pro mě byl druhý díl o něco slabší než díl první. Na první pohled tu bylo všechno při starém. Navíc jsem poslouchal jako audio načtené Martinem Zahálkou. Tak co se stalo? Roli hraje samotný příběh a jeho celková uvěřitelnost. Navíc mi tam přišla velká podobnost určitých bodů v příběhu s prvním dílem. Plus opět již tradiční problémy s překladem u Dobrovského. Tahalo to za uši. Doslovné překlady se nedělají :-) Co jsem koukal tak každý díl překládá někdo jiný a má zde v portfoliu jen tu jednu knihu... Co k tomu víc dodat.

brunettlibrary
05.04.2024 3 z 5

Přiznám se, že jsem po knize šáhla hned, jak jsem dočetla první díl série (tedy Loutkové divadlo). Mám tedy porovnání a musím konstatovat, že druhý díl byl o něco slabší než ten první. Zápletka mi přišla jednoduchá a urputné vyšetřování tomu prostě neodpovídalo. Všechno zachraňovaly sympatické postavy a vypravěčský talent autora. Knihu bych přes to všechno doporučila, protože si uvědomuji, že nelibost v zápletce je pouze dílem mé osobní preference. Třeba u vás to bude jiné.

Mysovlk
02.04.2024 5 z 5

Za mě mnohem lepší než první díl. Bavilo mě to od začátku do konce.

lulucinax
01.04.2024 5 z 5

Skvělý detektivní thriller a řekla bych, že ještě lepší než Loutkové divadlo.
Velmi napínavý, čtivý a velmi dobře promyšlený příběh, kde nechybí ani vtipné vsuvky.
Těším se na další díl :)

katallinka
24.03.2024 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se pustila do dalšího dílu této série! Čtivé, zajímavé, ke konci trošku nechutné čtení a mnohem lepší než první díl. 4,5*

Terka18
12.03.2024 5 z 5

Čtivé, napínavé a řekla bych bez chyby. Pro mě lepší než první díl. Kniha rychle plynula a ani jsem nevěděla jak jsem se dostala za polovinu. Bylo to super. A rozuzlení? Až jsem měla trosku husí kůži z toho, co byl pachatel schopen udělat.

Lovana
10.03.2024 5 z 5

Druhý díl ze série s Washingtonem Poem a já jsem opět velmi spokojená. Byť se mi osobně líbil první díl malinko více, tak si myslím, že je to spíše o preferencích každého čtenáře, protože oba případy jsou úplně jiné, a proto je i dost těžké tyto dvě knihy porovnávat.
Kniha opět velmi čtivá, čemuž samozřejmě napomáhají i krátké kapitoly, které nutí člověka část dál a dál.
Ze začátku mi hrozně chyběla Tilly, bez ní tomu chyběla ta správná šťáva. Později už se tam naštěstí objevila a za to jsem byla velmi ráda, protože Tilly jsem si hned v prvním díle naprosto zamilovala.
Tento díl byl pro mě zajímavý kuchařským prostředím. Dozvěděla jsem se i z tohoto prostředí nějaké informace, které jsem neznala. Určitě musím někdy vyzkoušet metodu souse-vide.
Mimochodem, pokud máte poněkud citlivější žaludek, tak na začátku knihy, konkrétně u první a šesté kapitoly, nedoporučují jíst.
Závěr knihy byl také velmi povedený, byť některé věci jsou jasné dlouho dopředu, tak tam stejně byla jedna věc, u které jsem zůstala zírat s otevřenou pusou.
Za mě tedy velmi povedené pokračování série a já se už nyní těším na další díl a mé oblíbené hrdiny.
„Poe, máme problém.“

Hodnocení 4,5*/5*

Dasa1313
06.03.2024 4 z 5

Černé léto, díl druhý.

Naprostá delikatesa. Určitě lepší jak všech čtrnáct chodů, které si dal Poe s Tilly na obědě dohromady:).
I když první kapitola je naprosto otřesná a dělalo mi velký problém ji přečíst, tak zbytek knihy už takové scénáře neobsahoval. Ale psychopatický šéfkuchař Jared Keaton mě také dost cuchal nervy. Nemám ráda lidi, kteří si o sobě moc myslí.. a Jared Keaton se svým egem zašel opravdu hodně daleko. Emoce samozřejmě jen ukazují, jak je kniha skvělá.

„Tilly mám problém.“ Na tu větu jsem čekala a bylo to naprosto neuvěřitelné.

Propracovaný, napínavý příběh. Skvostné!

renefer
06.03.2024 4 z 5

Dobrá detektivka. Nemám ráda, když je v podezření detektiv, ale tady to celkem šlo. Pořád jsem si myslela, že řešení celého problému je celkem jednoduché a nechápala jsem, že na to někdo nepřišel, nicméně řešení nebylo tak jak jsem si myslela a ani nebylo nějak jednoduché. Tohle že by vymyslel nějaký kuchař? Ale nic proti kuchařům :)

ninano
16.01.2024 3 z 5

Na můj vkus trochu moc rozvláčné, knize by prospělo výrazné zkrácení a patrně i lepší překlad.

Nik..
05.01.2024 5 z 5

Samotné čtení:
Tuhle knihu jsem četla poměrně dlouho, ale vůbec ne proto, že by mě nebavila. Jen jsem zkrátka měla nějaký “čtěcí blok. Ale teda, nad moje očekávání jsem si vždy pamatovala předchozí děj, a to se mi málokdy stává, při takových dlouhých pauzách. Každopádně, knížka byla zase skvěle napsaná. Dobře čtivá, chytlavá, nepředvídatelná. Až jsem se kolikrát musela pozastavit nad tím, jak mě M.W. Craven dokáže vždycky překvapit a přijít s něčím, co opravdu nečekám. Na konci jsem si už představovala s každou další kapitolou jiný konec, a světe div se, žádný z mých závěru nebyl ten “závěr :D Za mě to byla úplně odlišná tvorba, od první knížky této série. Takový úplně jiný případ, než z toho pohledu, že se honíte za vrahem, který Vám nechává stopy.

Zápletka: Kdo tuhle sérii četl, tak moc dobře ví, kdo jsou hlavní představitelé - Washington Poe, moje nejoblíbenější - Tilly Bredshawová a detektiv inspektorka Stephanie Flynnová a mnoho dalších policejních představitelů.
Tento příběh byl zasazen tak nějak do gastronomického prostředí. Odsouzený a uznávaný šéfkuchař - odsouzen za vraždu dcery. Po šesti letech je čas s tím (možná neoprávněným, možná oprávněným) usvědčením něco udělat. A nejjednodušší je, svést zločin na jediného policisty, kterého jste před těmi šesti lety nedokázali oklamat. Ano, původně, před těmi 6 lety to měl být skvělý plán. Nikdo do vězení jít neměl, ale to by nebyl Washington Poe, kdyby to přes něj prošlo. A teď, po šesti letech na to měl doplatit. Poe neměl na svou obhajobu nic. Nic použitelné, nic, co by mu někdo mohl uznat. Postupem knížky se ale začalo všechno pomale odkrývat. A kdyby kolem sebe neměl Tilly a Stephanie, všechno mohlo dopadnout úplně jinak.

Závěr: Za mě to byla super knížka. Sice neměla takové grády, jako LD. Ale, byla psaná z jiného prostředí a zároveň i ta zápletka se nedá srovnávat s LD. Takže za mě, PARÁDA! A už teď se těším na další knihu, předpokládám a doufám, že ta bude taky úplně jiná.

midre
05.01.2024 5 z 5

Tak to byla jízda. Od prvních stránek naprosto úchvatné čtení. Zápletka jak má být. Nemohl jsem přestat číst.