Chléb na vodách

Chléb na vodách https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25654/chleb-na-vodach-25654.jpg 4 94 12

Společenský román z Ameriky nedávných let, v němž autor představuje na osudech původně spokojeně žijící rodiny newyorského středoškolského profesora alegorii o zhoubné moci bohatství a vlivných konexí.

Literatura světová
Vydáno: , Mladá fronta

Bread Upon the Waters , 1981

Jarcaa
včera 3 z 5

Překvapivé je, jak sem tu knihu pochopila úplně jinak než ostatní tady :-) Velkou chuť odložit knihu jsem měla, když Amíci kritizovali Francouze, že mají krásné památky, ale chováním jsou 200 let pozadu - to jako fakt? Líbil se mi ale závěr, bez něj bych dala jen 2* - kruh s uzavřel. Z předchozích komentářů jsem měla pocit, že ze šťastné rodiny se díky prachům stala nešťastná, ale je to jinak. Nešťastní už byly, Strand se málem vyspal s kolegyní, dcera si připadla hnusná, syn drogoval, manželka lhala, atd... Každá osoba v románu vlastně zjistila svůj potenciál, který by bez Russella nenašla a díky tomu mají teď možnost volby.

Radimka
24.06.2023 4 z 5

Líbí se mi, jak Shaw píše. Knížku jsem četla tak pře 30 lety /!/, a tehdy fajn, ale jak bych se na to koukala dneska, nevím.

Kabuky
21.03.2023 5 z 5

Skvělý příběh.

kh1989
29.03.2021 4 z 5

Nejdříve jsem nechápala pointu knihy, a pak to nabralo spád a nemohla jsem se odtrhnout a čekala, jak to skončí. Mít růžové brýle někdy nejsou na škodu obzvláště v tomto případě.

georginaa
24.10.2020 3 z 5

Kniha se pro mě dost táhla, mám ráda akčnější příběhy, ale je fakt že stála za přečtení. Prostě život jedné rodiny s náhledem dalšího člověka, který jim dává moudra, ač vždy nejsou jen kladné a šťastné.

Silmarien
25.12.2017 4 z 5

Obyčajný príbeh o obyčajných ľuďoch napísaný skvelým štýlom.
Allen a Leslie Strandovci žijú v newyorskom byte a vychovávajú tri dospelé (alebo skoro dospelé) deti. Do ich života sa jedného dňa pripletie bohatý právnik Hazen a priateľstvo s týmto mužom vynesie na povrch mnoho vecí - dobrých i tých horších. A okrem skoro klasického klišé, že peniaze nie sú všetko, ako sa Strandovci určite presvedčia, má Shawov román i mnoho ďalších vrstiev, ktoré sa dajú postupne odhaliť.
Knihu som si prečítala v rámci výzvy "obľúbená kniha rodičov" a musím povedať, že hoci som necítila veľké sympatie k žiadnej z postáv, samotný príbeh ma vtiahol veľmi.

intelektuálka
14.11.2017 5 z 5

Pouštěj chléb svůj po vodě, neb po mnohých dnech najdeš jej. Můj oblíbený autor a má oblíbená kniha. Do poměrně šťastné rodiny středoškolského profesora zasáhne náhoda v podobě vlivného právníka. Jeho snaha zapojit se do rodiny ukáže členům rodiny jiný náhled na americkou společnost. A není to náhled pozitivní.
Je to o zhoubné moci peněz a vlivu, o zdůraznění rodinného zázemí a vzájemných vztahů, které autor vidí jako základ štěstí. Určitě doporučím!

martinka_d
13.02.2017 3 z 5

Nějak mě to nenadchlo, děj je příliš roztahaný, žádná zápletka....o tom jak rodina učitele potkala bohatého právníka..už jsem od Shawa četla lepší

Kabátice
29.10.2015 4 z 5

Pěkný a čtivý příběh. Ukázka toho, že bohatství sice znamená větší možnosti v životě, ale nemusí znamenat šťastný a spokojený život.

fifejda
29.12.2014 4 z 5

Shodou okolností jsem knihu dočetla o Vánocích, tedy v období, kdy kniha vrcholí :-) Nevím, zda to bylo záměrem, ale roční období symbolicky odrážejí děj a stav rodiny. Po idylickém jaru a létě (nezáživná první část knihy), přichází pochmurný podzim a tvrdá zima, kdy hnisavý bolák vyteče (čtivá a napínává část). Doporučuji vydržet ten podlouhlý úvod, který je nejspíše nutný, abychom pochopili, že dokonalé štěstí neexistuje, ani když se mu jde naproti s naditou peněženkou.

fialka voňavá
08.06.2013 4 z 5

(SPOILER) Hlavními postavami jsou manželé Allen a Leslie a jejich 3 děti. Allen je středoškolský profesor, který patří k středním vrstvám, žijí vyrovnaným spokojeným životem. jednoho dne však jejich dcera zachrání život vlivnému advokátovi. Advokát Hazen vchází do jejich života. na jejich děti to však blahodárný vliv nemá.Allen prodělá infarkt odchází z velkoměsta do prostředí studentů. Jak kniha končí, zde záměrně nebudu uvádět. Kniha se mi velmi líbila.

Zlatinka
16.09.2011 5 z 5

Každý kdo miluje příběh a neočekávané zvraty by si měl tuto knihu přečíst. Je tak aktuální. Chudá rodina je šťastná, a když zbohatne, tak to je překavpení..

Irwin Shaw
americká, 1913 - 1984
2006  92%Mladí lvi
1998  90%Tomu dala, tomu víc
1989  78%Noční kořist
1985  84%Chléb na vodách
1995  88%Tomu málo, tomu nic

Kniha Chléb na vodách je v