Chléb na vodách

Chléb na vodách

Společenský román z Ameriky nedávných let, v němž autor představuje na osudech původně spokojeně žijící rodiny newyorského středoškolského profesora alegorii o zhoubné moci bohatství a vlivných konexí.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25654/chleb-na-vodach-25654.jpg 4.259

Bread Upon the Waters (1981)

Literatura světová
Vydáno:, Mladá fronta

Silmarien
25.12.2017

Obyčajný príbeh o obyčajných ľuďoch napísaný skvelým štýlom.
Allen a Leslie Strandovci žijú v newyorskom byte a vychovávajú tri dospelé (alebo skoro dospelé) deti. Do ich života sa jedného dňa pripletie bohatý právnik Hazen a priateľstvo s týmto mužom vynesie na povrch mnoho vecí - dobrých i tých horších. A okrem skoro klasického klišé, že peniaze nie sú všetko, ako sa Strandovci určite presvedčia, má Shawov román i mnoho ďalších vrstiev, ktoré sa dajú postupne odhaliť.
Knihu som si prečítala v rámci výzvy "obľúbená kniha rodičov" a musím povedať, že hoci som necítila veľké sympatie k žiadnej z postáv, samotný príbeh ma vtiahol veľmi.

intelektuálka
14.11.2017

Pouštěj chléb svůj po vodě, neb po mnohých dnech najdeš jej. Můj oblíbený autor a má oblíbená kniha. Do poměrně šťastné rodiny středoškolského profesora zasáhne náhoda v podobě vlivného právníka. Jeho snaha zapojit se do rodiny ukáže členům rodiny jiný náhled na americkou společnost. A není to náhled pozitivní.
Je to o zhoubné moci peněz a vlivu, o zdůraznění rodinného zázemí a vzájemných vztahů, které autor vidí jako základ štěstí. Určitě doporučím!

martinka_d
13.02.2017

Nějak mě to nenadchlo, děj je příliš roztahaný, žádná zápletka....o tom jak rodina učitele potkala bohatého právníka..už jsem od Shawa četla lepší

Kabátice
29.10.2015

Pěkný a čtivý příběh. Ukázka toho, že bohatství sice znamená větší možnosti v životě, ale nemusí znamenat šťastný a spokojený život.

fifejda
29.12.2014

Shodou okolností jsem knihu dočetla o Vánocích, tedy v období, kdy kniha vrcholí :-) Nevím, zda to bylo záměrem, ale roční období symbolicky odrážejí děj a stav rodiny. Po idylickém jaru a létě (nezáživná první část knihy), přichází pochmurný podzim a tvrdá zima, kdy hnisavý bolák vyteče (čtivá a napínává část). Doporučuji vydržet ten podlouhlý úvod, který je nejspíše nutný, abychom pochopili, že dokonalé štěstí neexistuje, ani když se mu jde naproti s naditou peněženkou.

fialka voňavá
08.06.2013

Hlavními postavami jsou manželé Allen a Leslie a jejich 3 děti. Allen je středoškolský profesor, který patří k středním vrstvám, žijí vyrovnaným spokojeným životem. jednoho dne však jejich dcera zachrání život vlivnému advokátovi. Advokát Hazen vchází do jejich života. na jejich děti to však blahodárný vliv nemá.Allen prodělá infarkt odchází z velkoměsta do prostředí studentů. Jak kniha končí, zde záměrně nebudu uvádět. Kniha se mi velmi líbila.

Zlatinka
16.09.2011

Každý kdo miluje příběh a neočekávané zvraty by si měl tuto knihu přečíst. Je tak aktuální. Chudá rodina je šťastná, a když zbohatne, tak to je překavpení..

Irwin Shaw

Irwin Shaw