Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevěné bedně https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182656/bmid_chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4 673 190

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Boy on the Wooden Box , 2011

Hathor89
10.12.2018 5 z 5

Knihy o druhé světové válce, konkrétně o holocaustu patří k mým oblíbeným. Asi proto, že nikdy nepochopím brutalitu, s jakou byly likvidovány skupiny, na které se jen tak ukázalo prstem a řeklo se, že jsou vadné. Tato kniha je úžasná tím, že hlavním HRDINOU je chlapec, který válku přežil kvůli lidem, kteří byli přesvědčeni o tom, že jeho život má smysl. Kvůli obyčejným lidem, neobyčejným HRDINŮM. Rodiče. Sourozenci. A Oskar Schindler. Vždy, i ve filmu, který doporučuji, mě nejvíce dostane scéna, kdy Oskar Schindler spěchá zachránit ženy, které byly omylem poslány do Osvětimi. Ano, byl nacista. Ano, musel spolupracovat s nacisty, aby mohl prosazovat své zájmy. Ano, jeho obchody nebyly zrovna z těch férových. Ale právě to zachránilo tolik lidí, kteří by jinak skončili v táborech smrti. Takhle měli šanci přežívat, přežít a žít. Děkuji.

sgjoli
09.12.2018 5 z 5

Toto je další z řady knih o době holocaustu, o druhé světové válce. A o Oskaru Schindlerovi. A stejně jako jiné knihy na toto téma si i Chlapec na dřevěné bedně zaslouží pozornost. Protože každý podobný příběh, který popisuje skutečné události, si zaslouží, aby byl čten a znám mezi lidmi. Příběh Leona Leysona je sice popsaný na malém rozsahu stran, ale i tak je hodně silný, dojímavý a v celé řadě míst nelehký. Pokud vás zajímají skutečné příběhy a osudy lidí, co zažili holocaust, tohle by vás určitě nemělo minout.

Olous1
02.12.2018 5 z 5

Opět zase velmi smutná kniha.Pro mě velmi emotivní, ale určitě stojí za přečtení. Jinak moc hezky napsána. Doporučuji.

evilunicorn
12.11.2018 5 z 5

Čtení takovýchto knih je pro mě, přiznávám,velmi emotivní.Hrůzy,jenž tito lidé zažívaly,mi vhání často slzy do očí.To samé platí ale i o hrdinství jenž mělo v té děsivé době cenu lidského života.Často máme tendenci zevšeobecňovat,ale tato kniha ukazuje,jak moc se můžeme mýlit.Vyborná kniha o strašných věcech, doporučuji.

Chytuš
18.10.2018 4 z 5

"Hrdina je obyčejná lidská bytost, která dělá "tu nejlepší věc v té nejhorší době"." str. 213

Mám velmi ráda nejednoznačné postavy. A tou Oskar Schindler bezpochyby je. Ale kniha není primárně o Oskaru Schindlerovi. Jde o vzpomínky autora, který nás postupně provede dobou předválečnou, válečnou i poválečnou. Kruté je, že jsou to vzpomínky na vlastní dětství a dospívání v nelehké době, podané jednoduchým stylem, o to víc však působivým. Vzpomínky, které by ani nemusely být vzkříšeny, nebýt filmu Schindlerův seznam...

"Přátelé, studenti a kolegové se mě ptali, proč jsem jim nikdy neřekl o tom, co jsem prožil za války. Těžko jsem hledal odpověď. Asi nejspíš proto, že jsem mnoho dlouhých let nebyl vnitřně připravený o svých zážitcích mluvit, nebo možná lidé ještě nebyli připravení je poslouchat. Nebo možná obojí." str. 208

V této knížce mě ale paradoxně dostalo především vylíčení poválečných událostí (asi hlavně kvůli tomu, že mám čerstvě za sebou válečné vzpomínky paní Violy Stern Fischerové, které byly přece jen o hodně drastičtější). Poválečné vylíčení beznaděje, že se vlastně nemáte kam vrátit a lidé jsou pořád natolik naočkovaní, že by byli radši, aby se Židé vůbec z koncentračních a pracovních táborů nevraceli... Také velmi hezká krátká pasáž už ze života v Americe, kdy autor zjišťuje, že i Američané mají své temné stránky v podobě rasismu, jen jiného od toho, který Leon Leyson zažil v Evropě. Lidé jsou prostě všude podobní, bohužel...

rarášek
11.10.2018 5 z 5

,,Přechytračil nacisty tím, že prohlásil, že jsme důležití pro válečné účely, i když věděl, že mnozí z nás včetně mě nemají žádné užitečné dovednosti. Ve skutečnosti jsem se musel postavit na dřevěnou bednu, abych dosáhl na páky stroje, na kterém jsem měl pracovat. Ta bedna mi dala šanci přežít, vypadat užitečně."
Mám ráda Levné knihy za to, že mě zásobují knihami tohoto tématu. Tento příběh je o Leonu Leysonovi, jednomu z těch, komu se podařilo přežít díky tomu, že se ocitl na Schindlerově seznamu a Schindler ho stejně jako mnoho jiných Židů vzal pod svoji ochranu. Je tam o jeho životě před válkou, během války a po ní. Kromě toho, co zažil píše i o Schindlerovi, jaký byl a co pro ně udělal. U některých události mi přijde, že nejsou úplně více rozepsané, ale to se dá pochopit. Doma mám i knihu Schindlerův seznam, na který se už velmi dlouho chystám a po této knížce jsem na něj opravdu zvědavá. Film jsem viděla a byl úžasný a ke konci hodně dojemný. ❤️❤️

yandýs9
10.10.2018 5 z 5

Chvilku jsem myslela, že knihu nedočtu. Ne že by nebyla zajímavá, naopak. Bodalo mne u srdce a skoro stále tekly slzy. Nádherná kniha o nehezké době. Doporučuji

Jirinamac
01.10.2018 5 z 5

Krásná knížka o hnusné době. Téma které je potřeba připomínat i v dnešní době. Odvážný chlapec, který měl ve svém životě i hodně štěstí.

Kopretina_aku
29.09.2018 5 z 5

Obdivuhodná síla a vůle k životu, v tak útlém věku, naštěstí i díky Oskaru Schindlerovi. Obrovské štěstí v neštěstí, že přežili i jiní členové rodiny.

krejzina
25.09.2018 3 z 5

zajímavé čtení, určitě doporučuji. Ovšem v některých pasážích mi děj přišel tak trochu "urychlený".... Přesto kniha vyvolává zvláštní pocity. Jen těžko ji odložit rozečtenou :)

Mojepočteníčko
23.09.2018 4 z 5

Tematika druhé světové války a holocaustu je poměrně náročné čtivo. Není divu, že mi jednu dobu nebyly příliš pochuti. Čtete, vnímáte, prožíváte. A pak máte z ničeho nic všech těch osudů i krutosti plné zuby. Něco vás svírá a necítíte se při čtení dobře. Tohle období už mám za sebou a znovu se odhodlávám do tohoto tématu občas vplout. Chlapec na dřevěné bedně byl pro začátek skvělou volbou…
Leon Leyson vyrůstal jako dítě v malé vesnici, obklopen svými sourozenci a lidmi, kteří ho měli rádi. Jeho otec byl velmi šikovný a pracovitý, což ho později přivedlo nejen mimo původní bydliště, ale v podstatě mu zároveň s tím zachránilo život. A nejen jemu…
Pak přišla druhá světová válka a vše, co malý Leon miloval, prakticky zmizelo v nenávratnu. Pocítil strach, bezmoc, hlad, krutost i bolest. Ničemu z toho nerozuměl a sám sebe se velice často ptal, proč se mu něco takového stalo. Kdo takovou věc zavinil a hlavně dopustil. Díky setkání s Oskarem Schindlerem si Leon dovolil zase věřit. V lepší zítřek…budoucnost...život. A o tomhle všem kniha vypráví…
Chlapec na dřevěné bedně jsou vzpomínky, poutavě vyprávěné očima člověka, který přežil. A nejen díky osudovému setkání s Oskarem Schindlerem, mužem, kterému se podařilo zachránit téměř 1200 Židů před krutou smrtí v koncentračních táborech. Je obdivuhodné, kolik odvahy, síly a odhodlání se dokáže v tak malém člověku, jakým Leon tehdy byl, skrývat.
Pokud je vám tato tematika blízká, knihu vám k přečtení určitě doporučuji. Litovat rozhodně nebudete…

Mire
29.08.2018 5 z 5

Hodně silný příběh. Určitě si jej přečtěte. Doporučuji.

daniela.s
07.08.2018 5 z 5

Schindlerův seznam z jiného pohledu - z pohledu chlapce ze seznamu.

bee88maja
25.07.2018 4 z 5

Knihy s podobnou tématikou mi vždy způsobují pocit absolutní antipatie k lidem. Neboť kdo jiný, než člověk,
je schopen takového zla? Paradoxem je, že právě ve vlně beznaděje svítí hrdinský čin např. O. Schindlera jako pochodeň naděje, že to s lidstvem není ještě tak černé...

Kekik
28.06.2018 5 z 5

"Oskar Schindler si myslel, že můj život má cenu. Myslel si, že stojí za to mě zachránit, i když tím, že mi dával šanci žít, vystavil svůj vlastní život nebezpečí."
DOPORUČUJI !!!
FILM SCHINDLERŮV SEZNAM STOJÍ ZA VIDĚNÍ. DOPORUČUJI !!!

achaila
24.06.2018 4 z 5

Velmi silný příběh o hrůzách, které lidé zažívali. Nutí to i zamyslet se nad tím, co teď bereme jako samozřejmost a že toto se dělo celkem před nedávnem.

Pazúzu96
04.06.2018 4 z 5

Skvěle zpracované očima malého kluka. Je to rozhodně dobrá kniha pro ty, co chtějí pochopit utrpení v polských ghettech a koncentračních táborech. Jsou to vzpomínky a jsou napsané jednoduchou a čtivou formou, takže bych mohl doporučit i menším čtenářům. Aby si mohli představit, v jakých podmínkách jejich vrstevník nedobrovolně vyrůstal a co musel prožít.

TitusPulo
13.05.2018 5 z 5

Kniha je o výjimečném člověku a lidech. Klobouk dolů před takovými lidmi. Měl jsem dědu, kterého mi Leon hodně v myšlení a vyprávění připomínal.

Market = )
12.04.2018 5 z 5

Jako obvykle pátá * za to, že se jedná o zpracování skutečného příběhu. Za každý takový jsem ráda a jsem i ráda, že bylo tolik menších i větších hrdinů, o kterých se může psát. Myslím, že po přečtení pár tematických knížek si každý udělá hrubou představu o tom, jak to asi chodilo v pracovních a koncentračních táborech (čímž samozřejmě nemyslím, že by pro nás díky tomu bylo jakkoli reálně představitelné, jak strašné to bylo...), protože popis pobytu v nich je v knížkách většinou hodně podobný. Mně přijde strašně důležitý, že tenhle příběh popisuje i dobu před válkou / z jejího začátku (a jak to všechno postupně šlo) a zároveň co se dělo i po válce... Protože všechny hrůzy nezačaly s příchodem na seřadiště u nádraží a neskončily s koncem WW2. Ach jo. Doporučuju.

Enxinka
10.04.2018 5 z 5

Hezke zpracovani (jestli se da cokoliv s antisemitistickou tematikou oznacit ze hezke). Neustale jsem si uvedomovala, ze i kdyz pribeh vypravi stary pan tak jej stale popisuje ocima ditete - tak jak mu rikaji jeho vzpominky. Tesi me, ze i clovek s takovou ponurou minulosti dokazal vybudovat stastny zaklad pro dalsi generaci a dokazal zbytek sveho zivota prozit s veselou mysli a pozitivnim duchem.

Židé nacismus nacisté Oskar Schindler podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Leon Leyson
polská, 1929 - 2013
2013  89%Chlapec na dřevěné bedně

Kniha Chlapec na dřevěné bedně je v