Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevěné bedně https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182656/bmid_chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4 673 190

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Boy on the Wooden Box , 2011

Lenka1204
19.03.2018 5 z 5

Tak tohle byla bomba. Knížku jsem přečetla za dva dny, nemohla jsem přestat číst. Je to napsané tak, že je vidět, že autor si to opravdu prožil. Už jsem pár knížek s nacistickým a válečným tématem přečetla, a tahle knížka se řadí na první příčky. Až děj zapomenu, určitě si jí přečtu znova.

Sotek43
07.03.2018

Moc pekne psaná kniha, člověku se nechce az věřit co vše se dá vytrpět a přežít.

zuza_zuzule
26.02.2018 5 z 5

Nádherně a velmi citlivě zpracované téma otřesné doby během 2. světové války, kde jako hlavní hrdina vystupuje malý odvážný chlapec židovského původu, který má jako jeden z mála díky své snaze a velkému štěstí šanci přežít holocaust. Knížku jsem měla možnost číst před zhruba 5 lety, přesto ve mně zanechala velmi silné emoce. Doporučuji přečíst všem se zájmem o tématiku židovství, nacismu a 2. světové války.

Trustty
17.02.2018 5 z 5

Člověk může přečíst milion podobných příběhů a pocit z nich je stále stejně tísnivý a skličující. Opět krásně napsaný smutný příběh. O skutcích pana Schindlera bylo již mnohokrát psano...byl a i nadále zůstavá hrdinou oné doby. Doporučuji

Ketrin.TR
05.02.2018 5 z 5

Člověk může přečíst sebe větší hromadu knížek o hrůzném životě Židů v období války a stejně z toho bude pořád otřesen. Vzpomínky chlapce na dřevěné bedně vás naplní neskonalým smutkem z té vší nespravedlnosti, utrpení a zoufalství. Smutkem, že tohle zlo se opravdu dělo. Krásné vyprávění, které vzniklo z tak děsivých a temných časů.

Veronika2017
02.02.2018 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších i nejsmutnějších knih...

Gaeberys
24.01.2018 4 z 5

Kniha se zbytečně nezabývá detaily, příběh ubíhá plynule. Vděčné téma 2.světové války, které se neomrzí. Příjemný nepříjemný příběh

Andrea2811
22.01.2018 5 z 5

Velmi dobře a čtivě zpracovaná kniha.

_Michelle_
08.01.2018 5 z 5

Mrazivé téma zpracované s citem, tak bych charakterizovala knihu Chlapec na dřevěné bedně. Myslím si, že je velice dobře, že takovéto knihy vznikají, a že si připomínáme, že mír není samozřejmostí a zachovaní rodové linie může být vlastně dílem obrovského štěstí. Netuším, jestli dnešní děti, které jsou často zcela pohlceny konzumním způsobem života, dokáží porozumět alespoň zlomku toho, co je v knize popisováno, ale asi je třeba zkoušet jim předávat i tyto informace, aby se hrůzy minulosti již nikdy neopakovaly. Tímto samozřejmě nechci tvrdit, že dokáži zcela pochopit rozsah a hloubku hrůz, kterým byl autor knihy vystaven (myslím, že to dokáží jen lidé, kteří vše vytrpěli na vlastní kůži), jen chci říci, že když má někdo vše (či téměř vše) asi si jen s velkými obtížemi dokáže představit, že kdysi v blízkém Polsku vyrůstal chlapec, který neměl v podstatě nic.

Zelza
07.01.2018

Velmi ctive napsana kniha o zidovskem diteti, ktere prezilo valku.

barus.rydlova
06.01.2018 5 z 5

Velice čtivá a zajímavá knížka myslim že by toto téma měl číct každý aby věděl co se v té době dělo a vážil si víc svého života

Landys
31.12.2017 4 z 5

Vyprávěnípodle skutečného příběhu. Knížka se čte dobře. Za mě doporučuji.

melien
30.12.2017 5 z 5

Příběhy z dob valky jsou vždy dech berouci, nikdo z nás si nedovede představit co vše museli prožít. Je dobré si to připomínat!!

JIVaJaH
28.12.2017 4 z 5

Další výpověď o době, do které bychom se nechtěli vrátit.Četlo se dobře.

jelad
13.12.2017 3 z 5

Chlapec na dřevěné bedně - to je další částice do ohromného a přesahujícího příběhu Oscara Schindlera, který za hradbami svého smaltovaného království, s nacistickou páskou na košili, uchránil více než tisícovku Židů před plynovými komorami. Kdekoliv se objeví tato postava, běžný člověk přestává chápat. Nezištnost a neohroženost jeho chování je odzbrojující a razantně vystupuje i ve vyprávění malého polského Žida Leiba Lejzona (autor Leon Leyson). Oscar Schindler pro sebe krade celou knihu, jeho charisma přesahuje stránky textu, to k němu - jako ke spasiteli - směřují všechny tragédie, kterými si klouček od začátku války až do jejího konce prošel. Naděje a východisko se zhmotňuje v jediném muži a jeho seznamu. Oscar jako zachránce se chápe hlavní kladné role, přičemž znovu a zase upozorňuje na pravý význam hrdinství - dělat to nejlepší (ne)možné v těch nejhorších chvílích.

Aveli
11.12.2017 5 z 5

Nádherně napsaný krutý příběh války. Knížka se četla naprosto sama. Ačkoli projednává o hrůzách boje o holý život, je tak mistrně napsaná, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Doporučuji všem přečíst, aby si každý uvědomil, že nikdo není černobílý, nikdo není jen hodný nebo jen zlý. Stejně jako pan Schindler, který dělal to nejlepší v té nejhorší době.

Falda
07.12.2017 4 z 5

Kniha se četla naprosto dobře. Je to hrozné téma, ale krásně napsané kniha. Četla se sama.

Tevik
24.11.2017 5 z 5

Strhující příběh skromného člověka, o hrůzách války.
Tyto příběhy bych dala povinně číst mladým lidem, hned ji předám k přečtení svým dcerám.

mafrid
31.10.2017 5 z 5

Vždycky když čtu nějakou knihu na toto téma, otvírá se mi kudla v kapse, zvlášť když jde o děti! Neskutečný!!!

kytarka
22.09.2017 5 z 5

Nevím proč, ale pořád mám v hlavě to jak byl malý kluk nadšený ze zavedení elektřiny v domě a ze splachovacího záchodu! Jak málo tehdy stačilo ke štěstí... tohle je naprosto kouzelné mít radost z maličkostí a vážit si každého dne co jsme na světe živí... je to nádherný příběh malého chlapce, který dospíval během války. O to více je kouzelné, že se jedná o pravdivý příběh.

Židé nacismus nacisté Oskar Schindler podle skutečných událostí

Autorovy knížky