Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevěné bedně https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182656/bmid_chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4 673 190

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Boy on the Wooden Box , 2011

LucieAlexandra
23.07.2015 5 z 5

Tuhle a podobné knihy by si měl přečíst každý... Dneska jsem si ji koupila a za pár hodin ji přečetla

Misha11
23.05.2015 5 z 5

Pokud si přečtete informace na obalu knihy, tak víte, jak to skončí. U téhle knížky asi tolik nejde o děj, spíš o hloubku příběhu a zamyšlení se, ale stejně, ti z vás, kteří chtějí být napjatí, tak to nečtěte.
Mně se knížka líbila, skutečný příběh očima malého dítěte, které mnohdy ani nechápalo, o co že to jde. To nadšení z úplných maličkostí, které jsou pro nás naprosto běžné.
Ač to možná vyzní divně, já mám takovéhle knížky ráda. Zajímají mě, zajímá mě ta doba a jsem strašně ráda, když naleznu nějakou další knihu tohoto tématu.
Trošku mi vadilo to, že knížka měla velké řádkování a celkově vypadala jako nějaká knížka pro děti. Ale po chvíli jsem si zvykla a pak jsem se tak začetla, že jsem to vůbec nevnímala. :)
SPOILER (?)
A fotky a další informace o tom, jak autor a jeho rodina žili po válce byly zajímavé, stejně, jako prameny na konci knížky.
Konec případného SPOILERU
Takže pro ty z vás, které toho téma také zajímá a chcete se třeba dozvědět něco o Oskaru Schindlerovi, tak těm z vás knížku doporučuji.

1casper
05.05.2015 5 z 5

Snad každý zná příběh Oskara Schindlera. Tento příběh je vyprávěn očima malého kluka, později dospívajícího. Neskutečné, co ti lidé museli zažívat.... neskutečné, jak Oskar Schindler riskoval.Smekám. Jsem ráda za tyto knížky a za připomínání této těžké doby. Lidé rádi zapomínají a zlehčují.......

Akjadzord
04.05.2015 5 z 5

Tato kniha nebyla jenom o válce, ale také o životě před ní..a to mě hodně dostalo. Číst o nadšení malého kluka, když poprvé rozsvěcel a zhasínal světlo...nebo když k nim domů poprvé zavedli toaletu. Nebo nadání hlavního hrdiny pro jazyky. Díky moc za vydání této knihy!!

Janule164
22.03.2015 3 z 5

Silný příběh rodiny, kterou zachránil Oskar Schindler. Styl vyprávění mě příliš nezaujal, přesto stojí za přečtení.

Miška.Miška
14.03.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jediný den. Osud této rodiny mě chytil za srdce. Ze sedmi člené rodiny, přežilo pět lidí. NEUVĚŘITELNĚ!!! Především odvaha malého Leona mě dostala. Díky odvaze a síle co v sobě našel, přežil .....
Opravdu silný příběh.

Nielada
14.03.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla téměř najednou. Musím se přiznat, že formát knihy mě také překvapil, ale naopak celkem mile, protože jedním z mých záměrů před přečtením knihy bylo zjistit, jestli by náhodou nebyla vhodná pro starší děti. Je vhodná a to velmi. Líčení událostí působí jako když posloucháte vyprávění pamětníka, na konci knihy zjistíte proč. Výhodou je to, že popis krutých osudů a zážitků není tolik drastický, je spíše věcný, což považuji vzhledem k dětskému čtenáři za velké plus. Kniha je pro děti vhodná i svou délkou a větší velikostí písma. Velmi doporučuji všem, nejen starším dětem.

Chemiczka
01.03.2015 3 z 5

Z téhle knihy jsem trochu rozpačitá. V první chvíli mě zaskočilo rozložení textu, respektive řádkování a velikost písma jak pro děti prvního stupně (ale zase tím knížka naskočila až na téměř 204 stran). Obdobnou tématiku čtu už velmi dlouho a možná pro to je pro mne těžké najít něco co zaujme. Celkově mi to přišlo jako historie jedné rodiny během druhé světové války v Polsku - bohužel na mě žádný způsobem citově nepůsobili ani popisy související se smrtí, týráním věznů - bylo to jak kdyby si jen tak četla obyčejné nezajímavé nic.
Předpokládám, že kniha vznikla na základě spíše "přednášek" p. Leysona, při nich jistě intenzita vzpomínek působila jinak než psané slovo, které je oproštěné od jakéhokoliv citu. Ihned mi vyšlo na mysl, že je to další z knížek vydělávající na závažném a hodně probíraném tématu (viz. kniha Všichni jsme nosili hvězdu - o spolužácích Anny Frankové). Vzhledem, že jsem samozřejmě také viděla filmovou verzi Schindler's list nebylo v knize pro mě asi nic nového......a vlastně nebýt filmu tu knihu bych si asi ani nekoupila.
Vhodná spíš pro mladší ročníky nebo nováčky, kteří s tématem teprve začínají.

Jenny Tenshi
02.01.2015 4 z 5

Knihu som dostala na Vianoce a hneď som sa do nej začítala. Opis krutosti tam nebol až taký hlboký ako skôr myšlienka na fakt že autor si to všetko prežil. Epilóg ma dojal asi najviac ( hlavne scéna s autobusu). Paradox je to že si človek to všetko zrekapituluje až po prečítaní. Čo ale musím vytknúť knihe je formát. Keď som knihu otvorila šokovalo ma to aké tam boli veľké písmená a medzery medzi riadkami. Ocenila by som aj podrobnejšie opisy okolia ale zasa chápem že koľko ľudí toľko chutí. Odporučila som knihu aj kamarátke a som zvedavá ako sa jej bude páčiť. Dúfam že rovnako ako mne. Nebola to síce tá najsilnejšia kniha akú som v živote čítala ale neľutujem že ju mám. Autorovi som úprimné vďačná za úprimnosť a silu to povedať svetu.

acupoflucy
01.12.2014 5 z 5

Hodně krásná kniha. Určitě si ji někdy znovu přečtu. :))

tkometka
28.11.2014 5 z 5

Uf.. co říct. Je to zpověď, vzpomínky které se opravdu staly. Jsou to zážitky očima dítěte, kolem kterého se děly věci, které se nedají pochopit. Nepopisuje obrázky brutálních scén a zážitků do detailů a přes to jede představivost na plné obrátky. Neměla jsem pocit že jsem součástí příběhu jako třeba u Zlodějky knih, ale že jsem posluchačem vyprávění. Je to silný příběh který by nikdo neměl zažít ale ze kterého by se každá další generace měla poučit a nezapomenout. Co se týče Oskara Schindlera není popsán v knize do podrobna. Čtenář má prostor udělat si svůj názor a to je myslím dobře.

alwaysbelieve
28.10.2014 5 z 5

Skvělá kniha, každý by si ji měl přečíst :)

Pitbullka
26.09.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila, vše do detailu popsané, autentické. Jenom ta oslava Schindlera mi přišla místy dost přehnaná, proto jedna hvězda dolů.

asam
22.09.2014 4 z 5

Skutečný příběh jedné polské židovské rodiny. Oskar Schindler - pohledem malého polského chlapce. Rozporuplná postava - nacista nebo zachránce židů?

Rodaw
29.08.2014 3 z 5

Krásná knížka, která popisuje skutečný příběh neskutečně statečného chlapce.
Myslím, že z tohoto období se dají najít i brutálnější knihy a knihy, které Vás víc dostanou a zasáhnou, ale i tak tuto knížku doporučuju.

Blíženec
25.08.2014 4 z 5

Souhlasím s 'adela6947',,, Holocaust prožitý a přežitý malým chlapcem Leonem. Malým věkem,ale velkým vším co dokázal zvládnout,,,

adela6947
16.08.2014 5 z 5

Krásná kniha. Leon byl malý, ale nesmírně silný kluk. Říkám si, že to co zažil, bych já asi nevydržela. Podobně hrůzných příběhů z války sice už člověk zná víc, ale rozhodně bych tuto knihu doporučila každému k přečtení. Bude už to 70 let od konce války, ale mám za to, že je potřeba si tyto příběhy plné pravdy, utrpení, mnohdy ale i neuvěřitelně hrdinských počinů, připomínat.Dávám 5 hvězdiček a chválím i grafické provedení knížky doplněné o fotografie.

callahanh
25.07.2014 4 z 5

Každá kniha o problematice holocaustu a nezměrného utrpení lidí, kteří byli považováni za méně než zvířata, je nesmírně důležitá, ačkoli moc nového k problematice nepřinese. Podobně je na tom i tato vzpomínková novela Leona Leysona. Je až s podivem, co všechno dokázal přežít a v jakých podmínkách byl nucen vyrůstat. Vzhledem k tomu, že je kniha dost útlá, jsem ji měl během dvou dnů přečtenou a můžu říci, že je čtivá, svižná a ničím se nezdržuje. Leyson v ní dost jasně, trefně a stručně vylíčí, co zažil a nic jiného de facto sdělit nepotřebuje. Možná je to částečně chyba, protože tu chybí nějaké emotivně silnější scény, takže čtenář se prakticky nemůže s vypravěčem sžít a je jen nezaujatým pozorovatelem. Nikdy tak nedojde k něčemu, co by se čtenářem nějak víc otřáslo a je to škoda, protože u podobného tématu se něco podobného přímo nabízí. Zarážející je i formát samotné knihy, která velkým řádkováním a písmenky evokuje spíš čítanku, což tedy není úplně "user friendly". Když ale odhlédnu od těchto problémů, můžu Chlapce na dřevěné bedně vřele doporučit, abychom si vážili toho, co máme, i když to není ideální. 75%

MichelleS
21.07.2014 3 z 5

Problematika holocaustu očima dospívajícího chlapce, který své vzpomínky na válečné roky na dlouhou dobu uzavřel v sobě a žil obyčejný spokojený život v Americe. Přes některé nedostatky v příběhu, které tu už zazněly v dalších komentářích, mi byl chlapec Leib a později pan Leon velmi sympatický svým optimismem a neustálou samozřejmou vírou v to dobré, co v lidech je. Zaujaly mne především postřehy o postupných změnách v pohledu na Židy, kdy z obyčejných sousedů se stali nepřátelé. Nebo analogie se zadními sedadly v tramvaji ve válečném Polsku a ve svobodném USA.

Zorka
20.06.2014 3 z 5

Holocaust očima malého a později dospívajícího chlapce. Kniha je poutavě napsaná a není jednou z řady těch, které rozebírají útrapy života v koncentračním táboře, autobiografické vyprávění o životě ovlivněném Oskarem Schindlerem dělá totiž knihu do jisté míry výjimečnou. Jak už tady bylo zmíněno, řádkování rozhodně nešetří naše lesy :-)

Židé nacismus nacisté Oskar Schindler podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Leon Leyson
polská, 1929 - 2013
2013  89%Chlapec na dřevěné bedně

Kniha Chlapec na dřevěné bedně je v