Chaloupky

Chaloupky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474036/bmid_chaloupky-TY3-474036.png 4 790 222

František a Florián, dva chlapci z českého vnitrozemí, se shodou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraniční oblasti Krušných hor. Jeden touží po dobrodružném životě, druhý i s rodinou přichází z donucení. Usadí se v malé obci Chaloupky a snaží se zvyknout si na nový život v horách a mezi místními obyvateli. V celé obci však žijí pouze dvě české rodiny, ostatní obyvatelstvo je německé. A přestože v meziválečné době spolu lidé vycházejí dobře a jsou zvyklí si pomáhat, se zdvihající se vlnou agresivního nacionalismu berou zavedené pořádky v pohraničí rychle za své. Z dosud rozumných lidí se stávají nepřátelé a v nově vzniklých Sudetech už nikdo z Čechů není v bezpečí…... celý text

chrudas
13.08.2023 5 z 5

Krásný příběh, i když ten začátek je "zvláštní " tak zbytek příběhu je čtivý. O lásce k horám, odhodlání a víře v lepší život. Sudetský dům je lepší, ale i tato knížka si zaslouží pozornost.

Cisuna
11.08.2023 2 z 5

Na knížku jsem se moc těšila, protože příběh je z mých milovaných Krušných hor ale za mne teda obrovské zklamání. Postavy naprosto ploché, žádná nebyla dotažena tak, aby mne její příběh zaujal. Žádné emoce a hloubka. Navíc mám pocit, ze si autor vzal vic než zvládnul. Stačilo by vyprávět příběh tři/čtyř postav, takhle byl každý jen nakousnut a nijak dotáhnut do konce. Začátek děje byl ambiciózní, ale ke konci jakoby autorovi došly síly a vše rychle ukončil. Snad bude Sudetský dům lepší.

marse1
11.08.2023

Silný meziválečný a poválečný příběh z Krušných hor, skvěle napsaná kniha. Mooc se mi líbila, není co dodat, vřele doporučuji

Allla9
09.08.2023 5 z 5

Příběh mě na dlouho utkvěl v hlavě. Střetává se zde láska ke krušnohorské přírodě s důsledky I. a II. světové války. Prožívala jsem s Ritou každý den s napětím, co nového přinese.

Klára90
07.08.2023 5 z 5

Mě se knížka líbila. Musela jsem si zvyknout na styl vyprávění, ten mi ze začátku moc nesedl, ale přibývajícími stránkami jsem mu přišla na chuť. Počet postav mi nevadil, neměla jsem problém se zorientovat a naopak se mi líbilo, že bylo popsáno více osudů. Čtení to nebylo veselé, knih s válečnou tématikou mám načteno dost, ale tahle pro mě byla obsahově nová co se týká životu v pohraničí během 1.světové války a 1.republiky. Postav knihy, těch dobrých, rovných, co si prostě jen chtěli žít svůj život, mi bylo líto. Ať Němců nebo Čechů. Kvůli zlým, bezpáteřním hlupákům ve finále doplatili na vše oni. Neumím si vůbec představit, jaké to musí být nedobrovolně se vzdát své rodné hroudy, nechápat, proč čas najednou sousedé nezdraví jen kvůli vaši národnostitohle ale asi nikomu normálnímu nedává smysl, ani tehdy ani teď. O odsuneh jsem už samozřejmě něco četla, něco málo se dozvěděla ve škole a tahle kniha svým příběhem mi danou dobu zase o něco více přiblížila a nad osudem postav jsem se zamýšlela. Velké plus za malebné popisy krajiny.

evelýny
06.08.2023 3 z 5

,,Touha a hlas srdce jí nesly do dáli přes kopce. Ještě jednou spatřit místa, kde byla v životě nejšťastnější. Kde ale také zažila nejvíce bolesti a utrpení. Osud si nevybírá."

Pestrý kaleidoskop příběhů a zmatků na pozadí dvou světových válek. Historie všeobecně známá, zasazená převážně do dnes již zaniklé obce Chaloupky a Jelení v Krušných horách. Kraj trpce zkoušený národnostním rozpolcením, tak známým pro celé Sudety.

Mnoho postav činí příběh nepřehledným, nepropracované osudy povrchním, odbíhání do budoucnosti štěpí čtenářovu pozornost.
Z mého pohledu dobře nastíněn pomalu se plížící nacionalismus a následné národnostní rozpolcení.
Melodramatický konec byl jen emotivní tečkou za smutnou historií násilně vysídlených starousedlíků, násilně roztržených rodin pod heslem: Oko za oko, zub za zub.
Smutné.

P.S.: Odňat může být trest, vina však trvá dál. Publius Ovidius Naso

Audiokniha

katallinka
03.08.2023 4 z 5

Kniha je bohužel vystavena na seznamu událostí a příběh mi připadal pouze okrajový. Mám načteno hodně podobných knížek, ale tady mi neseděl styl jakým byla kniha napsaná. Osudy postav byly velmi smutné a život se s nimi většinou nemazlil, ale nedokázaly mě úplně chytnout za srdce. 3,5*

Wladimirski
01.08.2023 2 z 5

Kniha mi nepřišla jako příběh, spíše jen jako suchý popis událostí, které se staly. Možná jako prvotní skica pro obsáhlejší rodinnou ságu. Přehršel postav, povrchní, bez zajímavých dialogů, bez hlubších emocí, nic z toho ve mě nezůstalo. Základní téma dobré, ale absolutně nevyužité.

rodak
31.07.2023 4 z 5

K dokonalosti chyběl jen trošku přehlednější děj, jinak super a těším se na další knihy tohoto nadějného mladého autora.

martini.ce
28.07.2023 5 z 5

Už před nějakou dobou jsem slyšela v rádiu rozhovor s autorem, kde jsem se o knize poprvé dozvěděla. A pak už byla na seznamu "k přečtení" a čekala jsem, kdy se naše cesty potkají. Konečně :-)

O meziválečné době jsem četla už různé knihy, ale tato byla pro mě výjimečná svým regionálním umístěním. Sudety, Krušné hory, vesničky uprostřed krásné přírody, to dávalo osudům lidí ještě další rozměr. Kronika několika rodin, příběhy obyčejných lidí v klidné i bouřlivé době. František a Florián pro mě jsou jedni z nejkrásnějších lidí, se kterými jsem se kdy na stránkách knihy setkala. Silní, laskaví, milující a stateční. A za toto setkání upřímně děkuju.

malpet
25.07.2023 5 z 5

Po delší době pět hvězdiček. Kniha se četla úplně sama, příběh krásně plynul. Všechno ostatní už ale bylo spíš smutné, stejně jako dějiny promarněného dvacátého století. Jak mohlo lidstvo promrhat potenciál stojící na jeho začátku? A nakonec to všechno odnesli prostí lidé, kteří víceméně za nic nemohli, jak Češi, tak posléze Němci.

Kopretinka784
24.07.2023 4 z 5

Už jsem četla Nebe nad Perninkem a byla jsem zvědavá na další autorův počin. A za mě skvělé. Často mi dělá problém (u severských autorů obzvlášť) velké množství postav. Ale v tomto případě jsem s tím problém neměla. Překvapuje mě, jak tak mladý autor dokáže napsat takový poutavý příběh lidí z jedné dědiny.
Určitě sáhnu po další jeho knize.

Mája777
16.07.2023 5 z 5

Tohle se četlo velice dobře, ale souhlasím s některými čtenáři, občas jsem se ztratila v postavách.
To, co zde autor popisuje se opravdu dělo a myslím si, že to bylo mnohdy ještě drsnější. Ale lidé se asi nikdy nepoučí :(
(16. 7. 23 - 16 233 - 45)

katerina28349
29.06.2023 5 z 5

Čtivý příběh o obyvatelích krásných Krušných hor na které dopadají události obou světových válek.
Příběh vypráví o těžkém životě lidí v krušnohorské přírodě stejně tak i o soužití mezi Čechy a Němci, kteří v té oblasti žili. Ale i o tom co se v pohraničí odehrávalo na pozadí blížící se 2. světové války a nadvlády Němců...
Knížka byla hezká, ale zároven smutná.

martinaandulka
23.06.2023 5 z 5

Četla jsem jedním dechem,pan spisovatel umí psát poutavě.Krásné Krušné hory psané v průběhu dvou válek,soužití Čechů a Němců bylo velice smutné ,plné nenávisti,strachu a vlnou agresivního nacionalismu berou zavedené pořádky.Ale i tam se objeví nezištná láska Němky a Čecha.

mythos91
08.06.2023 5 z 5

Kniha vypráví příběhy obyčejných lidí žijících v Krušnohoří v průběhu obou světových válek. Na příběhu je znázorněn zejména těžký úděl života v téhle oblasti zapříčiněný dobou a vývojem války, ale i různorodostí lidských povah, zlobou nebo strachem. Soužití Čechů a Němců v Sudetech nebylo jednoduché, mnohdy sousedy škatulkovali. Paradoxem v těchto příbězích bylo osočování o původu a vlivem válečných událostí koukání skrz prsty na tutéž osobu vždy z jiného úhlu pohledu. Pro Němce přistěhovalec Čech, později pro Čechy navrátilec domů, ale Němec. Člověk se pak cítil, že nepatří nikam. Pouze lidskost dokázala nesoudit ostatní a brát člověka jako sobě rovného. Což většina Hitlerem zfanatizovaného obyvatelstva nedokázala.
Kniha se četla velmi příjemně a plynule. Jednotlivé události a příběhy osob autor vykreslil nenuceně a nadávkoval přiměřeně, takže pro mě kniha, která od začátku do konce bavila.

nicole1990
07.06.2023 5 z 5

Moc krásný , ale smutný příběh

Mišák240
29.05.2023 4 z 5

Jak už zde bylo mnohokrát zmíněno, i já se občas ztrácela v postavách, ale příběh se mi moc líbil. Je zde popsaná doba mezi první, druhou světovou válkou, její konec a vztahy mezi lidmi, které změnila tato doba a nejen v tom dobrém slova smyslu.

Ella_85
25.05.2023

Nedocetla jsem a to se mi stava malokdy. Strasne moc postav a nez jsem se dobrala k nejakemu deji, tak uz jsem nevedela kdo ke komu patri.
Mam rada (i kdyz to zni blbe) pribehy z techto dob, ale tenhle mi nejak nesel.
Jsem zvedava na Sudetsky dum

markulina711
22.05.2023 2 z 5

Dvě třetiny knihy je román pro ženy a dívky šmrncnutý malebným místopisem okouzleného písmáka. Poslední třetina pak nabere zběsilé tempo, je potřeba obsáhnout dějepisnou materii půlky Evropy a USA v rozmezí cca 15 let, nějak vygradovat a uzavřít rozběhnuté linky mnoha postav a jejich rozbujelého příbuzenstva. Prostě na 285 stranách nadlidský výkon. Body dávám jen za ten malebný místopis, jinak to bylo k uzoufání.