Chaloupka strýčka Toma II.

Chaloupka strýčka Toma II. https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59055/bmid_chaloupka-strycka-toma-ii-vpi-59055.jpg 5 41 7

Román zobrazuje život černochů na otrokářském Jihu Ameriky v období před válkou Severu proti Jihu.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Uncle Tom’s Cabin , 1852

Mája777
22.07.2021 5 z 5

Chaloupka strýčka Toma = symbol svobody pro otroky. Kniha je krásná, smutná, zajímavá, rozčilující i dojímavá... Jistě bychom přišli i na jiné přívlastky. Je psána krásným jazykem i slohem, na který si musíme zvyknout.
V době, kdy byla vydána, způsobila v Americe poprask. Vždyť vlastnit otroka bylo pro některé skupiny lidí úplně normální, tím se chlubili. Ale to jak s nimi zacházeli, to už tutlali a nebo to nechtěli vědět a vidět, a tak je toto svědectví značně pobouřilo.
Dnešní doba je také zlá. A je smutné, že se lidé nedovedou poučit a novodobé otrokářství stále kvete. Za to a za lidi, kteří trpí je mi smutno.
Tuto knihu vřele všem doporučuji.
(22. 7. 21 - 17 716 - 47)

yaja8823
06.06.2021 5 z 5

Sledovala jsem kroky strýčka Toma, Cassy, i rodiny Shelby od prního dílu s velkým napětím a očekáváním, že se vše nakonec v dobré obrátí. Stalo se tak, ovšem hlavní hrdina zaplatil životem. A sice kvůli krutosti a hlouposti jedné osoby.... Ostatní hrdinové si svůj sen splnili a nakonec se jim dostalo i vysněné svobody..... Je to čtení spíše pro dospělé než pro děti...žilo se tehdy hodně těžko...

Rossel
26.04.2021 5 z 5

"Kdo dovede vypovědět blaženost tohoto prvního dne svobody? Nejen vjem svobody krásnější a sladší než vjem kteréhokoli z pěti smyslů? Pohybovat se, mluvit, dýchat, chodit si sem a tam bez hlídání a prost všeho nebezpečí! Ach, kdo dovede vypovědět blaho spánku, který se snáší na podušku svobodného člověka pod ochranou zákonů, jež mu zajišťují vrozená lidská práva? Ach, jak líbezná a drahá připadala té matce tvářička spícího dítěte, ještě milovanějšího pro vzpomínky na sterá přežitá nebezpečí! Mohla snad v tom závratném vědomí nesmírného blaha vůbec usnout?
A přece neměli ti dva ani jedinou píď země, ani střechu, kterou by mohli zvát svou - utratili všechno, co měli, do posledního troníku.
Neměli o nic víc než ptáci v povětří nebo polní kvítí - a přesto nemohli radostí spát.
Och, vy, kdo berete člověku svobodu, jakými slovy to zodpovíte jednou před dějinami?"

Autorka byla neuvěřitelně statečná, že knihu vydala v hluboké době temna amerického otroctví, ještě několik dlouhých let před jeho zrušením. Osobní statečnost a láska některých jejích postav je jímavá. O to víc, když je staví do kontrastu ke krutosti, hrabivosti a pokrytectví jejich pánů. A o to tragičtější, když čteme o těch "hodných a dobrých" pánech, kteří se sice ke svým otrokům chovali alespoň trochu lidsky, ale reálně neudělali nic pro zlepšení jejich situace. Jak praví moudro: "K triumfu zla úplně stačí, aby dobří a slušní lidé neudělali nic."

Kuxka
29.03.2021 5 z 5

Knížka byla krásná, smutná a pravdivá. Mám pocit, že krutosti bylo v tomhle dílu i za předchozí, avšak pro mě jakožto pro čtenáře to není tak hrozné, jako pro lidi, kteří si to prožili. Jednou si to snad přečtu znovu. Doporučuji přečíst, je krásná.

LucieT
16.02.2021 5 z 5

Druhý díl, který bezprostředně navazuje na předchozí díl. Nádherné, smutné, pravdivé. Dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká kniha takto silně zasáhla a dojala.

Marekh
06.07.2018 5 z 5

Tato kniha se mi moc líbila včetně ilustrací. Knihu určitě doporučuji pro čtenáře, které zajímá téma otroctví.

Millagros115
19.07.2014 5 z 5

Druhý díl skvělé knihy a uzavření příběhu. Pro někoho šťastně, pro někoho nešťastně, nicméně ve většině případů má šťastný konec. Krásně emotivně napsáno, nejvíc mě baví vykreslení postav jednotlivých otroků i jejich pánů. Nevíte někdo, proč si tak fajn člověk jako Sinclair vzal takovou slepici Marii?