Cesta z pouti / Čtyry doby

Cesta z pouti / Čtyry doby https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383254/mid_cesta-z-pouti-ctyry-doby-eDp-383254.png 4 5 1

mol378
15.02.2020 4 z 5

Cesta z pouti - první kapitola prý zamýšleného velkého románu. Škoda, že ho nedopsala. Četba Němcové je pro toho, kdo dokáže ocenit krásně zpracované popisy - krajiny, lidí, oblečení, zvyků. Má to i napětí, není to povrchní jako mnohá čistě dějová literatura, jaká dnes převážně vládne světem a jak lze vyčíst i z komentářů na zdejší databázi typu "rozvleklé, bez wow efektu, příliš ukecané, popisné a proto nudné". Četba Němcové dává čtenáři mnoho podnětů pro představivost.
Čtyry doby - krátké dílko, v podstatě báseň v próze, alegoricky v něm autorka vykreslila svůj život od idylického raného mládí až po rozčarování a nezbytné přijetí těžkého osudu, který jí přinesly okolnosti vyplývající ze stylu života v 19. století a tehdejšího postavení ženy.
Doporučuji číst tomu, kdo nechce klouzat jen po povrchu, po konzumní dějovosti, kdo je schopen hlubšího vnímání a nemá četbu jen jako zabíjení volného času.

Božena Němcová
česká, 1820 - 1862