Český ráj

Český ráj https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390980/bmid_cesky-raj-DOM-390980.jpg 4 480 149

Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Novela o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy…... celý text

dvorrka
26.01.2019 1 z 5

Přestože jsem autorovým víc než velkým fanouškem vlastnící všechny jeho tituly, Český ráj je pro mě obrovským zklamáním. Přitom téma sauny, jakéhosi mikrosvěta, nabízelo prostor pro zajímavý příběh. Bohužel celý román je od začátku až do konce stále stejný, plytké a místy ani ne vtipné dialogy, či rádoby moudra, příběh nikam neposouvají. Ani závěr románu na mě neudělal velký dojem. Celé je to námět na zajímavou povídku. Škoda, těšil jsem se na knihu zbytečně.

Ninjer
20.01.2019 4 z 5

Rudiš napsal další, snadno se čtoucí knížku. Chlapi se schází v sauně a mudrují, stěžují si, vtípkují, hádají se a lehce se nám odkrývá i jejich temnější minulost.

V knize jsou téměř výhradně dialogy, jen místo "Honza řekl" zde máme místo jmen ustálené popisy postav typu "Ten, co je v důchodu" nebo "Ten, co byl mistrem republiky ve stolním tenise". To je docela zajímavý koncept. Postav je totiž v knize poměrně dost (kolem deseti), takže kdyby tam byl jenom "Jarda" a "Pepa", mohl by se v tom člověk ztrácet. Jenže já jsem se v tom občas ztrácel i tak, protože Rudiš občas uvede rozhovor tímto strohým popisem a pak už jen vidíme za sebou jdoucí věty, kde si musíme pamatovat, kdo spolu hovoří.

Tolik to nevadí, upřímně řečeno jsem to tolik neřešil a spíš se nechával "unášet" jednotlivými rozhovory, protože i když to je často takové plkání, tak je to napsáno skvěle a velmi zábavně. Autor krásně vystihuje různé archetypy Čechů a jejich řečičky. Češi si ze sebe dělají srandu a kritizují se často, a proto je až malým zázrakem (ve skutečnosti spíš daný velkým talentem autora), že "čecháčkovské" řeči místních chlapů působí svěže, stále zábavně a nikoliv jako klišé.

Ústředním tématem je "chlapáctví", kde před sebou v sauně chlapi machrují především o sexu, ale nebojí se postupně odhalovat i svá zranitelná místa. Postavy jsou fajn, ale rozhodně to jsou spíš takový macha, se kterými bych já osobně do asi hospody nešel.

Pohodová zábavná knížka o životě (některých) českých chlapů.

Sedm chlapů v sauně z deseti.

kuruteku
19.01.2019 4 z 5

Ano, má to něco z Hrabala, ale to podstatné, ten obrovský přesah, tu Hrabalovu znalost, tu tam nenajdeme. To neznamená, že to je špatné. Naopak - mužský svět a sauna, způsob vyprávění, kdy ani jedna postava není pojmenována jinak než profesí, slovníkem a řečmi, to je - pro mne - na začátku obtížné přijmout, na konci velmi osvěžující. Rudiš má svůj slovník, svou nostalgii a rád jsem čas od času pohlcen tímto pohledem.

salamandrina
17.01.2019 4 z 5

Rudiš si drží svou laťku, vlastně žádný velký překvapení. Čte se to dobře, odsejpá to, tři plzně jako základ duševní pohody, filosofické disputace chlapů o životě, kde ženský jsou jen chechtající se neviditelné divoženky za zdí. Hrabala jsem nikdy moc nečetla, ale tuhle knihu bych takovou "hrabalovskou" nazvala.

Hakl54
16.01.2019 5 z 5

Škoda, že je to útlá knížečka, musela jsem si ji "šetřit". A jako vždy, alespoň kousek severních Čech (jízdy na kole na Ještěd).

gbrgbr
14.01.2019 2 z 5

Za mě obrovský zklamání. Rudiše zbožňuju, ale tohle mi přišlo nějak nepovedené. Nevím, jak to přesně nazvat, ale chybělo mi tam 'to' - kouzlo, který mají všechny jeho ostatní knihy. Asi to nejde ani přesně popsat, identifikovat, neboť sama nevím. Něco jako jiskra. Tak snad příště. :)

Jolina
13.01.2019 3 z 5

Originální, rychlé. Líbil se mi námět, mám ráda podobně laděné příběhy, ve kterých běží dialogy. Možná bych však zkrátila opakované pasáže, možná jsem čekala, že se toho více v té sauně "vypotí" napovrch. Překvapivý závěr - myslím, že vhodné ke ztvárnění na divadelních prknech.

Jakubicek
10.01.2019 3 z 5

Mám trochu rozporuplné pocity. Od začátku mi to přišlo spíš jako divadelní hra než jako samostatná knížka. Je tam spousta vtipných momentů ale chyběl mi nějaký ucelený příběh. Něco "za oponou", čeho se ty chlapský řeči dotýkají a k čemu směřují. Originalita se ale téhle knížce nedá upřít. A po přečtení mám sto chutí vyrazit do sauny :)

porcelainswan
04.01.2019 5 z 5

Jsem ráda, že po několika letech pan Rudiš opět něco vydal, vždy se na jeho knihy těším. Mají zajímavou atmosféru, takovou "rudišovskou", která se těžko popisuje, to se musí přečíst :-)

lazenskaveverka
04.01.2019 5 z 5

Rudiš je v nejlepší kondici. Plná sauna českých chlápků a kecy o životě. Neumím si představit, že by to někdo sepsal líp.

oslice
29.12.2018 4 z 5

Děkuji za příjemnou exkurzi do mužského sauny. Možná škoda, že u nás v Brně máme sauny smíšené, ve kterých je mluvit zakázáno. Touto novelou J.Rudiš opět potvrdil to jak půvabný a zábavný může být všední minimalistický příběh. Žádné rafinované zápletky, překombinované vztahy, pokořené to nepokořitelné.
"Manželka mě miluje, ne že ne, i když si tak hezky mlčíme. K padesátinám mi dala hrob. Pěkný místo, na novým hřbitově, druhá řada na sluníčku. Pěkný to tam budu mít, až nebudu."
A já to měla s touto knihou pěkný. Jo hrob si teda nekoupím, 3 Plzně každý den asi také ne, ale knížku od Rudiše, tu si dám ráda vždycky a s chutí. Ať žije plesnivá sauna!

LBZ
27.12.2018 3 z 5

Souhlasím s amenta, je to dost smutné čtení - repetitivní témata atp. Mám pocit/doufám, že v naší sauně vypadá konverzace trošku lépe. Možná je to z toho, že je to sauna smíšená. :-)

momo01
23.12.2018 5 z 5

„A najednou se otevřou dveře a v sauně jsme úplně všichni. Přichází ten, co prodává pojištění.
A ten do byl mistr republiky ve stolním tenise.
A ten, co rozváží žrádlo pro psy.
A ten, co je doktor přes ženské orgány.
A ten, co je úplně nejmladší.
A ten, co prodává auta.
A ten, co dáví data v kanclu.
A nakonec i ten, co nevidí.“

Bavilo mě strávit čas s touhle partou chlapů, kteří kecají někdy spolu a někdy si vedou monology ve společnosti druhých a někdy se pohádají, a i tak jim je spolu fajn.

„To by mě zajímalo, co tam na druhý straně je, jaký to tam ženské mají.
-Jaký by to bylo asi, stejný jako tady, v našem světě.
-Ty jsi tam byl?
-Ne
-Co když to tam maj jiný?
-Tak to tam maj jiný. To je jedno, ne?
-To není jedno.
A ten, co prodává pojištění, k nim přijde a řekne:
-Mají to tam stejný. Stejný problémy. Stejný průsery. Já to vím, protože je taky pojišťuju. Všechno je všude stejný.“

EvaEma
18.12.2018 4 z 5

Za tu srandu to stálo! Pro odreagování, nic jiného jsem v tom nehledala a bavila jsem se od začátku do konce.

petrarka72
18.12.2018 4 z 5

Příjemné čtení na jeden večer. Pokus o hrabalovské pábení na téma život, smrt, ženský, internety a tři plzně. Rudiš umí dialogy (byť nejsou úplně dramatické), má humor a smysl pro metaforu. Zázrak tenhle Český ráj není, ale pobytí v téhle sauně není k zahození.

Mánička178
05.12.2018 4 z 5

Po dlouhém čekání na novinku z pera Jaroslava Rudiše prožívám radost z této novely :) Příběh plný úsměvných, smutných, neočekávaných, ale i záhadných momentů. Minimalistický a jaksi úsporný styl vyprávění a přece jen se v něm odráží realita dnešních dnů (zřejmě), která ve mně zanechává nějaké teskno a prázdno (pokud jsou ti chlapi opravdu stejně ztracení jako ti v knize).

Miláček484
25.11.2018 5 z 5

Super, přečetla jsem za jeden večer, vzhledem k tomu, že znám kamarády, kteří chodí takto do sauny a z jejich vyprávění si přesně dovedu představit, jaké vedou řeči, a to přesně Rudiš vystihl a ještě vím o jaké oblasti mluví, bydlím kousek.

janica09
21.11.2018 4 z 5

Fajn čtení na jedno krátké odpoledne.

KejmlP
11.11.2018 5 z 5

Novinka od Rudiše mě nadchla. Pauza mezi Českým rájem a jeho předchozí tvorbou jde znát, novinku bych označil za nějak "dospělejší", než předchozí díla. Tentokrát absentují hudební motivy, hrdinové jsou rovněž v podstatě normální chlapy, a i styl psaní je jiný. Tentokrát chybí pro Rudiše tolik typické vnitřní monology hrdinů a slévání se osudů.
Myslím, že většina normálních chlapů, která občas vyjde mezi lidi, se v rozhovorech a monolozích hlavních hrdinů spolehlivě pozná. Vysvítá z toho svět obyčejných mužů, jimž v dnešním světě trochu ujíždí půda po nohoma, jelikož jsou jim ze všech stran vnucovány role a pozice, které pro ně nejsou přirozené, a dřívější páni tvorstva se najednou ocitají v nejistotě před světem, ženami, sebou samými. Silně kafkovský konec mě dost překvapil, v podstatě v něm lze najít nejistou budoucnost silnější poloviny lidstva, která se vzpírá tomu, aby byla moderní dobou sežrána a transformována v něco úplně jiného. Doporučuji.

amenta
10.11.2018 3 z 5

tak trochu smutná zpráva o mužském světě s trochou ala Hrabalovského pábení...za mě spíš zklamání :-/ minimálně rozpaky....jen nápad na konec to trochu vylepšil