Červená, bílá a královsky modrá

Červená, bílá a královsky modrá https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444810/bmid_cervena-bila-a-kralovsky-modra-pmW-444810.jpg 4 1094 1094

Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského prince? Alex Claremont-Diaz je pohledný a nesmírně charismatický mladík. Pro Bílý dům představuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumí s Henrym, princem na opačné straně Atlantiku. Když se navíc v bulváru objeví závěry, na nichž se Alex hádá s Henrym na královské svatbě, má to neblahý dopad na americko-britské vztahy. Hlavy rodin a států proto sestaví plán, jak napravit škody – Alex a Henry pro veřejnost sehrají divadýlko a uzavřou příměří. Jejich fingované přátelství ale postupně přerůstá v cosi mnohem hlubšího a taky nebezpečnějšího. Kdyby se totiž jejich přísně utajovaný vztah provalil, mohlo by to zmařit probíhající prezidentskou kampaň a zcela změnit vztah obou národů...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Red, White & Royal Blue , 2019

Adelína_čte
28.08.2020 4 z 5

Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského korunního prince?
V zahraničí se tenhle titul setkává s nadšenými ohlasy,vzniká nepřeberné množství fanartů, všichni jej milují! Autorka knížku napsala po amerických prezidentských volbách v roce 2016, je asi evidentní, že si lidé chtěli chvíli představit jejich zemi s jinou hlavou státu, s demokratkou,ženou jako prezidentkou.

Na 5 hvězdiček z pěti to sice nevidím, ale i tak musím říct, že jsem si příběh Alexe a prince Henryho zamilovala!
Výrazná politická tematika pozvedla celé vyprávění na vyšší level, strašně mě bavilo prostředí, nahlédnout do zákulisí, jak do přípravy na nové americké volební období, tak do fungování britské královské rodiny.

Většinu času jsem se nemohla přestat culit, navíc je knížka neskutečně vtipná, několikrát jsem až vyprskla smíchy. Jako Nadívaný a Kukuřičný-krocaní kalamita?Ta powerpointová prezentace od Alexovy mámy? :-D

Postavy jsou dobře promyšlené, jedinečné a uvěřitelné.Chovají se odpovídajíce svému věku, což je něco málo přes 20 let. I tím se příběh vymanil z nálepky YA a začal hodně zavánět new adult.

Zbožňovala jsem jejich e-mailové korespondence, nejvíc na mě pak zapůsobily citace z milostných dopisů významných osobností.

Ačkoliv nechci škatulkovat, neubráním se jistému srovnání s ostatními lgbtq+ knížkami...Není to ta nejlepší,co jsem kdy četla,ale v pomyslném žebříčku rozhodně hrdě stojí na vyšších příčkách.
Mrzelo mě, že se někdy kolem půlky děj smrskl skoro jen a pouze na milostné scény Henryho a Alexe. Ne že by mě je nebavilo číst,ale po nějaké době začaly působit jednotvárně.
A ještě si neodpustím osobní preferenci, myslím, že by bylo efektivnější vyprávět příběh v ich-formě a úhel pohledu střídat po kapitolách...víc by se tak čtenář mohl vžít do hl.postav.

I když bych nějakou tu výtku měla, příběh splnil má očekávání, která po všem tom zahraničním nadšení nebyla vůbec nízká. Zkrátka mě to mooc bavilo a čtení jsem si užila...co víc si přát.

bari_be
27.08.2020 5 z 5

Z první poloviny knihy jsem byla poměrně rozpačitá a asi i mírně zklamaná, protože jsem po všem tom nadšení čekala něco víc, ale pak to přišlo a já se totálně do Henryho s Alexem zbláznila a dostala tu slibovanou sladkou gay romanci :) Myslím si, že je kniha malinko přeceňovaná, nicméně i přesto je jedna z nejlepších v tématice young adult LGBT. Není to jen roztomilá love story, ale taky nenásilný náhled do politického prostředí a života celosvětově známých osobností. Když Henry vystoupil společně s Alexem u proslovu při znovuzvolení jeho mámy, tak mi běhal mráz po zádech.

Áža707
27.08.2020 5 z 5

Kniha mě velmi bavila od první stránky až do konce. Je napsaná skvělým stylem, takže se to čte úplně samo. Navíc je obohacena chatovacími konverzacemi a nebo i emaily. Najdete zde plno vtipných scén i rozhovoru a tím pádem vás bude oslovovat ještě více, já sama si nepamatuji, kdy jsem se u knihy tak hodně smála.

Krom samotné romantické linky, zde můžeme nahlédnout do politiky obou dvou zemi, což knihu činí ještě více zajímavou.
Celkový příběh se mi velmi líbil a i vývoj postav, který zde můžete zaznamenat. Nejen, že v příběhu nejsou opomenuty vedlejší postavy, které zde mají své podstatné místo, ale oba dva hlavní hrdinové jsou úžasní.

I přes to, že se zde vyskytuje pár intimních scén, tak jsou napsaný hezky a celkový příběh neruší a myslím, že nikomu nemohou nijak zvlášť vadit.

Oceňuji celou myšlenku a užasný nápad, samozřejmě že zde najdete i velký zvrat. Myslím, že to bude kniha, ke které se ráda vrátím a zase si ji přečtu. Celkový hype, který okolo tohoto díla vzniknul, je dle mého názoru velmi oprávněný. Já vám vřele doporučuji si story Alexe a Henryho přečíst.

⭐ 5/5

KatChiss
26.08.2020 5 z 5

Tato kniha je označena za nejlepší LGBT román roku 2020. Osobně to nemohu posoudit, jelikož je to jediný román s touto tematikou, který jsem letos přečetla (když nebudu počítat rereading Simona). Ale rozhodně vám tuto knihu můžu doporučit.
Jádro je ve všech romantických knihách stejné. Potkají se dva lidé – v tomto případě je to britský princ a syn americké prezidentky. Nejprve se nemůžou vystát, ale pak se do sebe zamilují (to není spoiler). Ale tato kniha nabízí mnohem více než to. Najdete tu sourozenecký vztah, který je pevný, ale rozhodně má své mouchy. Dále se tu vyskytují rodiče hlavních postav, což já osobně považuji v YA románech za důležité. Vidět, jak se k sobě tyto dvě generace chovají. Jestli se navzájem respektují, jak spolu komunikují a řeší problémy. V tomto příběhu je těch problémů opravdu spousta. A bavilo mě sledovat, jak se s nimi Alexova matka vypořádává. Musel v sobě skloubit dvě osoby – matku a prezidentku. Musela se rozhodnout, co je pro ni důležitější. Její kariéra, nebo život jejího syna. A pak jsou tu kamarádi, kteří při sobě stojí děj se co děj. A nesmím zapomenout na humor, který je celou knihou protkaný. Občas jsem se smála nahlas a po celou dobu čtení jsem se culila jako blázen. Tahle kniha je prostě ultra mega cute a stojí za přečtení!

terezarath
26.08.2020 5 z 5

Byla jsem hrozně mile překvapená. Čekala jsem přeslazenou romanťárnu, ale bylo v tom mnohem víc. Skvělý humor, náhled do americké politiky a krásně otevřela palčivé téma imigrace a homosexuality. Bylo to mnohem víc než young adult slaďárna.

Jedna z nejlepších young adult knížek, co jsem četla.

vendy6619
26.08.2020 5 z 5

Nádherná knížka. Citlivá. Skvěle postavy. Nemám co vytknout. Tu knížku naprosto miluju!

Remus Hroozley
25.08.2020 5 z 5

Má to všechno! No už od popisu postavy "chlápek, co vypadá, že na zahradě řve na myši" si mě totálně získala, uprostřed jsem byla zamilovaná a na konci knihy zbyla jen blaženost.

Luccinda
24.08.2020 5 z 5

Na LGBT románech mi většinou vadí, že jsou takové roztomilé a přeslazené, protože ten vztah potom působí strašně nereálně. A to je právě ten hlavní důvod, proč se mi ČBaKM tolik líbila. Oproti ostatním LGBT románům působí dospěle a autorka se nezalekla ani sexuálních scén, kterých je v knížce požehnaně. Díky nim je ale vztah Alexe a Henryho ještě o něco uvěřitelnější, navíc jsou skvěle napsané a Alex s Henrym mají mezi sebou tak úžasnou chemii, že mě to prostě bavilo.

Za úspěchem knížky nepochybně stojí i prostředí, ve kterém se děj odehrává. Alex je synem americké prezidentky a sám se snaží prosadit v politice, pomáhá při přípravách prezidentské kampaně pro nadcházející volby a pravidelně se objevuje na titulních stranách časopisů. Princ Henry zas potěší každého fanouška britské královské rodiny. Příběh se hodně točí kolem politiky a mezinárodních vztahů, což dělá ze vztahu Alexe a Henryho něco jako zakázanou lásku, oba totiž mají spoustu důvodů, proč se musí před veřejností skrývat.

ČBaKM je také jedna z nejhumornějších knížek, jaké jsem kdy četla! Myslím, že je to částečně zásluha i dobrého českého překladu, protože všechny ty komické situace vyzněly fakt dobře a kolikrát jsem se neudržela a musela se smát nahlas, což se mi při čtení stává málokdy.

Tohle je asi ten nejlepší LGBT román, jaký jsem kdy četla. I tak vás ale musím trošku varovat, nemějte příliš velká očekávání, než se do knížky pustíte. Sice je totálně boží, ale pořád je to hlavně oddechovka a s tím byste do té knížky měli jít, abyste pak nebyli zbytečně zklamaní.

katchamccall
24.08.2020 5 z 5

Takovej ten pocit, kdy chcete knížku dočíst, ale neustále ji odkládáte, protože ji vlastně dočíst nechcete. Tak tohle mi Alex a Henry způsobili. Chtěla jsem oddychovku, kterou jsem dostala i s bonusem - zamilovávala jsem se na každé stránce zas a znovu. A sladká tečka v podobě doslovu autorky. Za mě TOPovka v LGBT tématice.

lily_maleckova
23.08.2020 5 z 5

Tahle kniha se mi moc líbila! ❤️ Hlavní hrdinové mi byli moc sympatičtí a roztomilí.
Osobně moc nemusím politiku, ale do této knihy prostě patřila a bez ní by to nebylo ono :)
Knihu můžu doporučit každému, kdo má rád slaďárny ❤️

chodícírohožka
22.08.2020 3 z 5

Podle mě trochu přechválená kniha. Neříkám, že byla úplně špatná, četla se docela dobře, postavy byly sympatické, děj nenáročný... Ale nevím, chvílemi jsem měla pocit, že je to celé jenom o tom, jak se děti hlav dvou států opíjejí, jsou věčně nadržení a v důsledku toho pak také jednají. Trochu to zachránila romantická linka spolu s klasickým a věčně omílaným tématem (a naprosto předvídatelnou hlavní problematikou) dvou milenců, kteří spolu být nesmí, i některé z vtípků. Celkově to nebylo špatné, rozhodně to bylo milé (až na tu přemíru klišé a některých trapných slaďáren) - ovšem nic světoborného. Taková ta odpočinková kniha, u které víte předem, co bude v další kapitole a jak to vlastně všechno dopadne.

Lenny33
22.08.2020 4 z 5

Prvních sto stran jsem absolutně nechápala, proč tuto knihu všichni tak vychvalují. Děj byl rozvláčný, nudný, nemohla jsem se do něj pořádně začíst a hlavní postavy mi taky nepřišly nijak zvlášť zajímavé. Pak se děj trochu rozjel, ale vážně mě otravovaly neustále řeči o politice a celkově má autorka zvláštní styl psaní, kdy sáhodlouze okecává naprosto nepodstatné věci. Zhruba v polovině se z knihy konečně stala ona slibované sladká a lehce naivní gay romantika, na kterou jsem se tak těšila. V knize je vlastně mnoho hezkých myšlenek a dokonale popisuje kouzlo první lásky. Ovšem za nejlepší LGBT romanci pro mladé bych ji, na rozdíl od ostatních, neoznačila - nemůžu knize odpustit utahaný začátek a mnoho (bože! ... vážně neskutečně mnoho) řečí o politice a popisů pro děj naprosto nepodstatných věcí. Ale ano... když se tím prokousáte, dostanete tu rozkošnou gay romanci, které já mám tak ráda. 4,5*

Tessia
21.08.2020 4 z 5

New Adult kniha Červená, bílá a královsky modrá si hned po svém vydání získala srdce obrovského množství čtenářů. Konečně chápu proč.
Příběh se odehrává v alternativním moderním světě, kde v roce 2016 vyhrála americké prezidentské volby žena. Ukazuje, jak by politická situace v USA mohla vypadat. Zasévá semínko naděje. Je to provokativní, úderný, vtipný a většinu času jsem se u toho culila jako naprostej blázen. Líbilo se mi, že se nejedná o příběh zaměřený ryze na romantickou linku. Kniha dává důraz i na rodinné a přátelské vztahy, kulturu, politiku a diverzitu. Je tam ale taky mnoho popkulturních referencí, ve kterých jsem upřímně místy tápala. Skvělý začátek ke středu ztrácí na dynamice, ale konec to zase vylepšuje. A jako jo. Je to naivní. Je to sladké. Ale není tohle prostě přesně to, co v životě někdy potřebuje každý z nás?

bara-z5649
20.08.2020 5 z 5

Za mě nejlepší LGBT kniha, kterou jsem doteď četla. Pokud nad touto knihou váháte, tak neváhejte a hned si knihu přečtěte!!

Sabča92
19.08.2020 4 z 5

Příběh není příliš komplikovaný. První čtvrtina je spíše seznamovací, ale pak se to celé rozjede a já si Alexe a Henryho opravdu zamilovala. Hrdinové se nejprve nenávidí, potom se stanou přáteli a najednou se milují. Není to doslova hate-to-love příběh, hrdinové o ničem dlouze nepřemýšlejí a vlastně ani moc nekomunikují a najednou se milují. Trošku mi tu scházela větší komunikace, ale i přesto jsem si oba zamilovala. Ačkoliv se nachází v sekci young adult, asi bych ji raději viděla mezi new adult, především kvůli množství erotických scén, které jsou velmi podrobné. Britskou monarchii mám moc ráda, proto mě zde potěšilo, že si autorka vzala z anglického království pár věcí a zbytek si domyslela s grácií. Je tam navíc několik odkazů na skutečné představitele královské rodiny.
Knih s LGBT tematikou stále přibývá a zajisté i přibývat bude. Sama mám z tohoto žánru také pár titulů načteno, ale po dočtení Červené, bílé a královsky modré musím konstatovat, že jsem právě dočetla nejlepší knihu z tohoto žánru. Červená, bílá a královsky modrá je tak zatraceně sladká knížka, že ji prostě nedokážete odložit. Budete se u ní smát, radovat, stydět a přitom ale budete pořád číst dál. Moc ji doporučuji.

Ocásek
18.08.2020 3 z 5

Červená, bílá a královsky modrá je moje první knížka s LGBT tématikou. Ze všech stran jsem na ni slyšela samou chválu. Musím říct, že mě knížka mile překvapila, ale čekala jsem trošku víc. Možná kdybych neměla tak vysoké očekávání, tak bych s knížkou byla spokojená mnohem více. Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, ale závěr byl prostě boží!
Po romantické stránce byla knížka opravdu skvělá. Líbilo se mi, jak se vyvíjel vztah Alexe a Henryho - od nenávisti k lásce. Oba jsem si moc oblíbila.
U téhle knížky se nebude nudit. Je plná vtipných hlášek, dialogů a scén, u kterých se budete nahlas smát. Autorka se toho nebála, protože se v knize vyskytuje poměrně hodně sexuálních scén.
Vzhledem k prostředí, ve kterém se kniha odehrává, jsem očekávala v knize politiku. Ale i tak tam na mě bylo americké politiky až moc.

3,5/5⭐️

sgjoli
17.08.2020 5 z 5

Tuhletu knihu jsem loni četla v originále, ještě dlouho před vydáním v češtině. A teď mám sto chutí se k tomuto dílu vrátit i česky a znovu si ten příběh prožít. Ač se mi do této knihy velmi těžko začítalo (trochu náročnější angličtina, než jsem očekávala), i tak musím hodnotit hodně vysoko. Red, White & Royal Blue má všechno: skvělý příběh, skvělé postavy, je to dobře strukturované, vygradované, zábavné a zároveň to obsahuje plno silných emocí, které mne prostě nenechaly chladnou. Ty překážky, které musely hlavní postavy překonat, byly neuvěřitelné a já to všechno prožívala s nimi. Autorka mne dokázala do příběhu vtáhnout a já nutně potřebovala číst dál a dál.
Taky jsem ocenila, že to bylo psané spíše pro dospělejší čtenáře a ne pro teenagerské publikum. Nebo aspoň tak to na mne působilo, že to není takový ten typický středoškolský "cajdák" pro náctileté. Ale je možné, že to způsobil ten anglický originál a česky to na mne bude působit jinak.
Nejsem běžně cílovka pro romantické příběhy, ale tohle se mi děsně líbilo. Nebylo to přeslazené nebo překombinované. Bylo to reálné, se vším všudy a chemie mezi hlavními postavami byla jiskřivá a naprosto uvěřitelná. Strašně moc jsem hlavním hrdinům fandila. Ten vztah hlavních hrdinů je skvěle propracovaný, vyzrálý a já si to užila. Autorka se nebránila ani sexuálním scénám, což by asi nesedlo každému, ale prostě to k příběhu patřilo. Akorát když jsem to četla na veřejnosti v MHD, připadala jsem si tak trochu nepatřičně, ale nevadí. :-D
Každopádně já jsem z knihy byla fakt nadšená a určitě se k ní ještě někdy vrátím. Určitě chci zkusit ten překlad.

Nuttelka
16.08.2020 5 z 5

Za mě naprostá spokojenost. Kdo miluje knihy s LGBT+ tématikou, bude stejně nadšený jako já a zamiluje se až po uši jako hlavní hrdinové :-) Úplně jsem propadla Alexovi, do všeho jde s vervou a rovnou po hlavě. Do Henryho se mi neustále drala podoba prince Harryho :-))) Alex s Henrym jsou další skvělou dvojkou do mých top postav a určitě se k nim budu vracet ❤️

Vendulis
16.08.2020 5 z 5

Bylo to roztomilé, vtipné a čtivé. Romantický příběh s občasnými sexuálními scénami, ale zároveň se v knížce rozebírají důležitá témata jako je homofobie, rasismus, politika a intriky v politice a třeba i postavení žen ve společnosti.
Hlavní postavy Alexe a Henryho si nejde nezamilovat, při jejich rozhovorech jsem se dost pobavila. :D
Je to romantická young adultovka, ale zároveň se nenásilně zabývá vážnými tématy.

JitulHa
16.08.2020 4 z 5

Pohádka o princi z Walesu a jeho velké lásce? Přiznejme si to, nebýt zde toho LGBT prvku, byl by to nejspíš příběh jako každý jiný. Ale takhle, je to něco docela jiného! Zvláště, když druhou polovičku tvoří právě první syn spojených států. Vážně! Pokud čekáte především cukrkandlový příběh, možná budete mírně překvapeni, alespoň ze začátku. Najdeme tu totiž takové to hate - love (což zaručuje dostatek vtipných situací), které se pak zvrtne ve spoustu tajných dostaveníček (skoro by se dalo polemizovat nad typem žánru) až na konec vyústí do úplného zaláskování ve smyslu obláčků, srdíček a jednorožců barvy duhy. Jestli, tedy hledáte zábavnou, neotřelou, víceméně pikantní, zamilovanou knihu, je tohle ten správný mix!

homosexualita zfilmováno romantika prezidentská kampaň královská rodina gayové LGBT, queer, LGBT+

Casey McQuiston
americká, 1991