Červená, bílá a královsky modrá

Červená, bílá a královsky modrá https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444810/bmid_cervena-bila-a-kralovsky-modra-pmW-444810.jpg 4 1094 1094

Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského prince? Alex Claremont-Diaz je pohledný a nesmírně charismatický mladík. Pro Bílý dům představuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumí s Henrym, princem na opačné straně Atlantiku. Když se navíc v bulváru objeví závěry, na nichž se Alex hádá s Henrym na královské svatbě, má to neblahý dopad na americko-britské vztahy. Hlavy rodin a států proto sestaví plán, jak napravit škody – Alex a Henry pro veřejnost sehrají divadýlko a uzavřou příměří. Jejich fingované přátelství ale postupně přerůstá v cosi mnohem hlubšího a taky nebezpečnějšího. Kdyby se totiž jejich přísně utajovaný vztah provalil, mohlo by to zmařit probíhající prezidentskou kampaň a zcela změnit vztah obou národů...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Red, White & Royal Blue , 2019

Khaleesi-13
23.09.2020 5 z 5

Když jsem začala knihu číst, měla jsem od ní určitá očekávání. Chvíli jsem kolem ní kroužila, nebyla si jistá, jestli se mi to chce číst. Názory byly vesměs dobré, ale z recenzí a z obálky, (bleh) jsem měla pocit, že to je taková pohádka pro mladé.
No, je i není. Ten největší problém je, že je kniha tak čtivá, že i když reálně máte nějaké námitky, tak na nich stejně nezáleží. Při čtení se mi vystřídali snad všechny emoce co v sobě mám. Oči mi šilhaly a žaludek se svíral a já četla dál.
Ano, je to svým způsobem pohádka pro dospělé, ale na druhou stranu! Všechny postavy mají uvěřitelné chování a dialogy, je to chvílemi vtipné i neskutečně smutné. Politický kontext tomu dodává šťávu a posledních sto stran jsem snad četla se zatajeným dechem! Ach, takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho, kašlete na předsudky a běžte si to přečíst, bude se Vám to líbit. :)

TomTomis
23.09.2020 3 z 5

Tak tohle mi dalo zabrat. V půlce jsem se dokonce zasekl a dal přednost jiné knize. Pak jsem se k tomu vrátil a dočetl jsem to pak již rychle. Nechápu, co je na tomhle tak obdivované. Vadila mi tam politika, paralelní vesmír (nebo jak to nazvat?). Postavy hlavních představitelů byly někdy na zabití. A jak se blížil konec, pochopil jsem i to, proč je kniha růžová. Nabízí vlastně růžový povrchní pohled na život. Vše dobře končí. Jako oddechovka možná prima!

Blondebookdevil
21.09.2020 2 z 5

Zase jsem narazila na něco, co si všichni nemohou vynachválit, ale já jsem po přečtení se svým názorem zase jen černá ovce. Prostě se mi tahle youngadultovka nelíbila. Kdybych se vrátila do doby před 5, 7 lety, kdy jsem žila blogy, wattpadem a fanfikcemi, do toho začala podporovat komunitu LGBT... Ano, pravděpodobně bych byla nadšená. V čem tkví tedy problém?
1) Zdlouhavost. S tím související se nuda při čtení. Kdyby měl román o sto stran méně, vůbec by mu to neuškodilo, ba naopak.
2) Snaha zalíbit se všem a vyplnit všechny pomyslné škatulky o korektnosti. (Což mi trochu připomíná podmínky pro nominaci na Oscara.) Rozumějte, nejsem proti menšinám ani rasistka, nicméně to co mi nejvíc vadí je to, jak to bije do očí. Tzv. tam dát "všechno." Gaye, bisexuály, lesbičku, míšence; v klubu zmínit drag queens a já nevím co.... Mehh.
3) Pasáže či vtípky, při kterých bych se měla popadat za břicho? No, při těch je mi tak trochu trapně.
Nakonec jsme pozorovali příběh dvou mladíků, kteří jsou pro UK a US šíleně důležitými postavami, a tak nemohou jen tak vyrukovat s coming outem. Musím uznat, že vedlejší postavy byly dobře propracované a měly zajímavý příběh (Bea, Nora, Pez, Zahra). Také se mi líbila představa toho, že v roce 2016 a znovu v tomto roce zvítězí v amerických volbách Alexova máma, drsňačka a zároveň skvělá prezidentka. Tím si mě příběh asi získal úplně nejvíc - zápletkou s Lunou a již zmíněnými volbami a fiktivním světem, v němž nefiguruje příšerný Trump. A teď jdu zas číst nějaký pořádný thriller.

INCOGNITOREADER
18.09.2020 4 z 5

Jedná se o klasickou hate - love romanci. Jen zde je ještě zahalená do gay a politické obálky. Pokud by se jednalo o hetero verzi příběhu tak zde máme stou a první variaci na Deník princezny. Tady, ale je ten prvek, že britský princ je gay. A syn první americké prezidentky je bisexuál. Tahle dějová linka je fajn a rychle a dobře se čte. Na romantickou knihu je tady ale hodně politiky a politických debat. To mi trochu vadilo. Samozřejmě je kniha také ultrakorektní jak velí aktuální móda nejen v YA knihách. Takže zde máme, gaye, bisexuály, lidé s jinou než bílou barvou pleti... Jen asiat tu chybí... na ty se hyperkorektnost nevztahuje? Každopádně se jedná o fajn knížku, která se dobře čte. Ale za mě to na 5* není právě kvůli výše zmíněnému.

spencer
17.09.2020 5 z 5

Kniha pro mě byla skvělým překvapením. Kromě hlavních postav se mi moc líbily i ty vedlejší, které příběh skvěle doplňovaly. Knihu opravdu vřele doporučuju. Není totiž jen o zakázané lásce. Je o rodině, přátelství, politice, a hlavně o objevování sebe sama:)

Elion
15.09.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších YA knih co jsem teď v poslední době četla. Nemohla jsem se od toho odpoutat a knihu jsem tak přečetla na jeden zátah. Kniha je nesmírně čtivá. Moc se mi na ní líbí to, že děj není moc složitý a vše je v knize krásně popsáno. Za mě rozhodně 5 hvězdiček a vím už teď že jednou se k ní moc ráda vrátím.

SBH
14.09.2020 5 z 5

Dějiny, hm? Přemýšlím, co bylo na knize nejlepší. Na první dobrou humor, protože tolik jsem se nad stránkami nesmála už dlouho. Definice vikomta podle Alexe by se měla tesat do mramoru :-). Skvěle vystižené charaktery, princovo "vskutku" se stalo mým oblíbeným. Neotřele posunutá realita, kdy ve volbách vítězí rozum nad populismem. Strašlivá moc bulváru, kdy intimní a soukromé rázem uvrhne do bahna. A mimo jiné úderné citáty známých osobností. A narážky na Hvězdné války... No, je toho hodně.
A hlavně vyzdvihuji překlad, lahůdkový a přesný. Krásná práce, děkuji.

tadobra
12.09.2020 4 z 5

po precteni Krasek(coz byla hruza), jsem si "vsadila na jistotu" a dala se do cerveny bily, protoze jsem vazne potrebovala cist neco kvalitniho a vzhledem k tem pozitivnim recenzim jsem se na knihu opravdu tesila.
mam docteno a kniha ve mne vlastne nic nezanechala. zadne pocity, nic.
cetla se vsak docela snadno. ocekavala jsem, ze to bude vic odsypat, ale to zas tak nevadi.
kniha nema vylozene zadnou chybu- je to takova odpocinkova super cetba, akorat je dle meho nazoru hodne precenena.
kdybych necetla recenze, kniha by se mi libila trochu vic. ocekavala bych od ni trochu min

kape97
11.09.2020 5 z 5

Jakože tak tohle byla vážně jízda, od začátku do konce jsem si jí užila plnými doušky. I když to byla romantická slaďárna, které normálně nevyhledávám, vážně mě to dostalo. Díky za to, že vychází takovéhle skvělé knihy :)

KatChiss
11.09.2020 5 z 5

4,5/5
Tohle byla taková rozkošná záležitost! Hned na prvních stranách jsem si zamilovala Alexe a všechny vedlejší postavy, které jsou pro příběh klíčové a nenahraditelné.

Příběh je svým způsobem originální, protože jsme tu (pokud se nemýlím) ještě neměli lásku mezi synem prezidentky USA a princem Anglie. Jejich milostný vztah byl plný zášti, závisti, skrytých citů, ale nakonec přerostl v krásný a upřímný vztah plný lásky, škádlení a sprostých slov. Je reálný a nereálný zároveň.

Je tu všechno. Láska, přátelství, vztah s různými generacemi, sourozenecká láska a podpora, humor, sarkasmus, politika, vulgarismy, narážky na filmy a seriály a všechny emoce, které můžete u četby cítit.

Nevím, jestli jsem letos četla jinou LGBT knihu, takže tuto nemohu označit za nejlepší LGBT knihu roku. Nicméně vám můžu říct, že se vyrovná mé nejoblíbenější teplé knížce - Probuzení Simona Spiera ♥️

blackoutzuzi
08.09.2020 5 z 5

Já jsem nadšená!
Příběh je nesmírně roztomilý, sladký, zároveň ale i vášnivý (je zde popsáno několik erotických scén, z toho důvodu bych ji rozhodně neřadila pod young adult, nýbrž new adult), milý a vtipný a zároveň svým čtenářům předá důležitou message.

Ditules
08.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Špičkování mezi USA a VB skrze 2 mladé muže je vtipné. Moc se mi líbilo i budování jejich vzájemného vztahu bez zbytečných otevřených scén. Akorát mi trošku vadily politické pasáže.

Limonadovyjoe
07.09.2020 4 z 5

Být hlavními hrdiny heterosexuální pár, je to další verzí Deníku princezny nebo béčkový román jako od Nory Bingové :-) Dát tam dva kluky - syna prezidentky USA a britského prince, je geniální počin. Najednou má celkem jednoduchý příběh pořádné grády, člověk to těm dvěma strašně přeje a zároveň se děsí následků.. prohraje tahle láska prezidentské volby nebo zboří celou britskou monarchii?
Kniha má celkem pomalý rozjezd a v druhé půli už brání usnout. Je romantická, sexy, napínavá, jako láska.

Makkys
04.09.2020 5 z 5

Tohle bylo tak pěkné čtení. Pořád sem se u toho musela usmívat protože to jinak nešlo. LGBT tématiku v knihách mám ráda a tahle předčila moje očekávání.
Hlavní hrdiny jsem si moc oblíbila.Kniha je velmi čtivě a vtipně napsaná. Bylo tam spoustu vtipných momentů, ale samozřejmě i momenty kdy sem byla naštvaná a smutná.
V knize je i pár erotických scén které,jak tu někdo psal že byli podrobně popsané, mě to teda nepřišlo nějak moc podrobně popsané byli spíše decentní.
Určitě mohu knihu všem moc doporučit. Za mě je to zatím nejlepší kniha tohohle roku.

michaella03
02.09.2020 5 z 5

Nejprve mě zaujala obálka a následně i anotace. Ale že se do tý knížky zamiluju, to jsem nečekala :D.
Trochu mě zarazilo vyprávění v přítomném čase, ale je to psané jazykem nás, mladých lidí, četlo se to samo; líbily se mi i emaily, příspěvky z Twitteru a konverzace na mobilu :D. Vyvolala ve mně snad všechny emoce - smích, radost, vztek, lítost, souznění... Celou dobu jsem se u toho usmívala jak měsíček :).
Knížka se mi moc líbila, určitě si ji ještě přečtu.
A doufám, že autorka napíše nějaké další knihy.

Verpax
02.09.2020 3 z 5

Knihu od nakladatelství Yoli, bych asi běžně nečetla, protože vydavaji spíše pro mladší čtenáře, ale zaujala mě obálka knihy :) a to, že ji čtou všechny věkové kategorie a navic jsem nic s touto tematikou ještě nečetla. Mně se osobně dobře nečetla a nic mi nepřinesla (ani zábavu) - nevidim nic kontroverzního na tom, že je někdo LGBT nebo má jinou barvu pleti (člověk jako člověk), ale samozřejmě vím, že tak to nevnimaji všichni. Takže mladým lidem bych knihu doporučila přečíst a bude je to i bavit.

AnnieR.
01.09.2020 5 z 5

A je to! Vážně jsem propadla Henrymu a Alexovi. Knihu jsem si koupila na popud Yoli nakladatelství a jeho čtecího víkendu. Díky, protože tu knihu miluji. Zamilovala jsem si je hned na prvních stránkách a nemůžu se rozhodnout koho mám raději. Můžu upřímně říct, že jsem se nasmála. Nejvíc mě asi pobavila scéna s Kukuřičným a Nadívaným - nemohla jsem se přestat smát. LGBT tématiku jsem si oblíbila a i když jsem si myslela, že tomuhle nepropadnu, mám koupené další knihy a těším se až si je přečtu. Líbí se mi, že z toho neudělala autorka "porno" ale od všeho tam je tak trochu. Takže díky za tuto knihu. A je mi moc líto, že už mě Henry a Alex nebudou provázet každodenním životem, už teď se mi stýská. Určitě si knihu přečtěte, neuděláte chybu. První polibek, první miluji tě, první všechno. Usmívala jsem se jako blázen. 99%

Aprilek
31.08.2020 3 z 5

Šlo to.

terkabed
29.08.2020 5 z 5

Něco úžasného. Už dlouho se mi nestalo, že bych přečetla knížku za pár hodin. U této se mi to stalo a to formálně romantické knížky nemusím. Ale tohle bylo něco.

Yoh
29.08.2020 1 z 5

Padesát odstínů růžové :D A bohužel taky jedno klišé za druhým. Na to, abych to označil za úplnou katastrofu, je to ale napsaný čtivě a vtipně. Škoda jen, že to klouže tak po povrchu.

homosexualita zfilmováno romantika prezidentská kampaň královská rodina gayové LGBT, queer, LGBT+

Casey McQuiston
americká, 1991