Černý úsvit

Černý úsvit https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503594/bmid_cerny-usvit-HkR-503594.jpg 4 365 77

Na pískovišti u domu v jižním Švédsku je zavražděna malá holčička, která se do země dostala prostřednictvím adopce. Děsivý a nepochopitelný čin se nedaří objasnit a bohužel je brzy ve Stockholmu nalezeno další mrtvé dítě, chlapec Aram. Obě děti byly zabity podobně brutálním způsobem. Vrah stále uniká a nikdo netuší, kdy a kde něco hrozného provede znovu. Tým vyšetřovatelů pracuje s verzí rasového motivu a objevují se souvislosti, které tuto teorii podporují, jenže potom pátrání nabere nečekaný směr, sahající daleko do minulosti... Černý úsvit je dalším příběhem z ponuré severské kriminální série s Timem Stiltonem a Olivií Rönningovou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

Svart gryning , 2014

lenkavildomcova
06.10.2018 4 z 5

Nejdříve jsem se nemohla začíst, posledních 150 stran jsem se nemohla odtrhnout.

Katuska88
06.09.2018 4 z 5

Pokud mám oceňovat čtivost, tak font, styl psaní i návaznost kapitol je skvělá. Myslím si, že spojení ženské a mužské mysli v případě párku autorů je přesně to, co dělá tuto sérii takovou jaká je. Série není přeslazená, ani přehnaně hrubiánská a má od všeho trochu, ale zároveň to také není žádné literární veledílo. Kniha se čte dobře a nenudí mne, a to mi v případě severských detektivek z kategorie "jednou přečíst" stačí. V postavách jsem se neztrácela, příběh dává smysl. Jen pohnutky vraha jsou trošku prapodivné, ale na druhou stranu, kdo by čekal, že pochopí mysl vraha.
Nacistické téma je varující a šokující a taky aktuální, obzvlášť v dnešních dnech... Ovšem nemyslím si, že je to až tak černobílé, jak je v knize podáváno. Občas se mi to zdálo trošku přitažené za vlasy...

SPOILER: hvězdu ubírám za to, jak nepravděpodobná situace nastala v případě výběru obětí. Zrovna všichni tři "viníci", po kterých vrah šel, měli vnoučata míšence nebo černochy? Ale no taaaaak...

miloslav0399
23.07.2018 3 z 5

Skočný příliv byl skvělý, od té doby série slábne a slábne... Ale aspoň víme, že rasisti a nacisti jedí maso a pijí whisky, zatímco ti hodní mají raději salát. Přitom linie o rasismu v knize vůbec nemusela být, ale to by už zřejmě tolik neodpovídalo současné společenské poptávce... Dvě hvězdy za knihu a jedna za Toma Stiltona.

Janaves
21.05.2018 5 z 5

Napínavý příběh, pěkné.

loskatos
29.03.2018 4 z 5

Tato serie s Tomem Stiltonem a Olivií Rönningovou se mi líbí knihu od knihy víc a víc. Skvěle vygradovaný příběh, postupné pointy zapadající do sebe. Drobné mínus - ta poslední už je trochu přes hranu, ale co už. A co je pro mě u knížek asi nejdůležitější - skvěle napsané, čitelné postavy, z nichž si jich můžete několik oblíbit. Těším se na další díl s Mette, Olivií, Tomem i pavoukem Kerouackem :-)

malen
28.02.2018 5 z 5

Téma zavražděných dětí mě moc nelákalo, ale nakonec mě kniha "chytla ". Škoda, že jsem nečetla předchozí knihy ze série.

soukroma
18.02.2018 4 z 5

To tedy bylo něco: od hrůzných vražd dvou dětí, přes ultra-rasistický podtext a propagování očištění bílé rasy ve Švédsku až po odhalování neuvěřitelných rodinných (a sektářských) vazeb.
Nakonec jsem nabyla dojmu, že i sami manželé-autoři si ke konci hrkli něčeho alkoholického a pojali ten samotný konec jako féérii v duchu našeho Limonádového Joea - literární hrdinové se sice nepoznali zrovna podle kakaové skvrny velikosti mexického dolaru (policie musela přece jen projevit trochu snahy a tlaku na zúčastněné, aby se všech možných a spíš nemožných rodinných vazeb dopídila, třebaže i za pomoci věštkyně), ale nakonec z toho šla hlava kolem - těch (ne)vlastních synů a dcer a sourozenců a vnuků (a dokonce syna, který byl zároveň vnukem!) bylo nepřehledně a autoři ještě přitvrdili a zapojili do všech těch genealogických spletitostí ještě samotné hrdiny série! Dokonale se jim tedy podařilo odlehčit vše zlověstné, co v ději předcházelo, a všichni dohromady jsme se mohli dosyta zasmát (a bez ostychu si dám i přídavek v dalším díle - zatím vyšel jen slovensky, protože přijde určitě s ještě něčím novým tahle dvojka - autorská i hrdinská :- ).

jan0504
16.01.2018 5 z 5

Neskutočne perfektné. Všetko do seba zapadlo a kruh sa uzavrel. Nemám čo dodať. Keby sa dalo, dám 6 hviezdičiek. Nenechajte si to ujsť.

Dumicek
07.01.2018 5 z 5

Parádní zakončení této série..až mě mrzí, že už další pokračování nebude. Kniha se četla skvěle, byla napínavá..naprosto plynulé čtení, nic zdlouhavého, postav tak akoráde..Naprosto skvělý příběh, který mě opravdu zaujal. Doufám, že tato autorská dvojce ještě někdy něco napíše!

Monbon
03.01.2018 5 z 5

Rowlingovci opat nesklamali, knihu som precitala na jeden sup

petrzel
30.12.2017 5 z 5

Přečteno během chvilky , zajímavý námět a zajímavý příběh.

syskas
21.11.2017 5 z 5

Skvelé zakončenie trilógie, prečítané na jeden dych. Obľúbila som si hlavné, ale aj vedľajšie postavičky, ktoré sa tam občas mihnú. Výborne prepracované, premyslené, zaujímavý záver a doriešenie všetkých "starých" záležitostí.
1.12. má vyjsť ďalšia kniha s týmito postavami. Príbehy, ktoré sa odvíjali od prvého dielu, sa už uzavreli, tak som zvedavá, či sa tam objavia nové.

Dani25
30.10.2017 5 z 5

Velmi dobra detektivka, tak ako ja dve predchadzajúce z tejto trilogie, zamotavalo sa to zaujimavo. Tiez dúfam, ze este nieco podobne napisu :)

Danago
10.10.2017 5 z 5

Nový drsný severský thriller od autorů bestselleru Skočný příliv. A jako předchozí dva opět naprosto skvělé čtení. Příběh je napínavý, plný zvratů a překvapení. Ztráta dítěte a dokonce vražda dítěte je to nejhorší , co může rodiče potkat. Téma rasové nenávisti je momentálně stále velice aktuální. Za mě tato knížka je opravdu skvělým zakončením série. Jen mě mrzí, že je zakončením. Moc ráda bych čekala na další díly. Snad autorská dvojice napíše něco dalšího stejně dobrého jako byla tato trilogie.

Maňule
24.09.2017 5 z 5

I třetí díl byl skvělý, bavil mě, napínal a i když je těch jiných thrillerů plno, tahle trilogie nezapadne, aspoň u mne ne.
A budu vyhlížet další kousky této severské dvojice!

Artep25
26.06.2017 3 z 5

Četla jsem první dvě knihy a popravdě se mi zdály lepší než tato .Mám z této knihy tak trochu pocit nastavované kaše .Nebyla špatná ,ale...no nevím ,jestli bude i čtvrtá část jestli to nebude spíš horší .

vyvodka
05.06.2017 4 z 5

Dávám 4 hvězdičky. Bylo to napínavé, čtivé a tak akorát dlouhé. Jen mi vadilo příliš mnoho postav, musela jsem se soustředit, kdo je kdo. Což bylo rušivé. Myslím, že tři díly série stačily.

ArwenAragorn
01.02.2017 5 z 5

Obsah knihy je celkem přesně popsán v anotaci. Setkáváme se tady s nehorší noční můrou rodičů-ztrátou dítěte i vědomím, jak nebezpečný může být fanatismus jakéhokoli druhu. Oblíbila jsem si Olivii, Matte, Stiltona i svérázné postavičky na ostrovech, stránky jsem otáčela s napětím, co dalšího mě čeká. Kniha má spád, tempo, čtivost. Je to moje první kniha od autorské dvojice (ano, opět čtu od posledního dílu série) a jsem velmi spokojená. Zase mě namíchlo, když jsem knihu v rekordní době dočetla. Je vidět, že autoři umí psát skvěle. Doporučuji! A oceňuji i obálku.

rubit
31.01.2017 3 z 5

Nějak nevím, já jsem se u třetího dílu hodně nudila, pro mě tento díl postrádal kouzlo těch dvou předchozích. Začátek slibný, prostředek nuda, konec to trošku zachránil. Ale jsem ráda, že jsem to přečetla, trilogie jako celek se mě líbila.

Zuzka222
28.01.2017 4 z 5

Velmi povedené zakončení trilogie. Zvolené téma nemusí každému sedět, ale mě oslovilo mnohem více než příběh v předchozím díle. Pár výtek bych však našla. Přišlo mi, že se objevuje až příliš mnoho náhod a závěrečné odhalení bych taky oželela. I přesto, že byly všechny díly nadprůměrné a dobře se četly, jsem ráda, že autoři sérii zakončili. Olivia mi totiž začala být díl od dílu víc a víc protivná.